Tank'ın Zırh ile Imtihanı

Başlatan OPTIMUS, Eyl 28, 2019, 08:22 ÖS

« önceki - sonraki »

KunteperCanavarı


Dediğiniz gibi personel iki kişiye düşünce durumsal farkındalığı arttırmak için görüntü işleme gibi ileri teknolojiler işin içine girmeli. Doğrusu Ruslar Armataya biraz erken başladı. Fakat artık 2010ları bitiriyoruz. Arduino gibi hobi kartlarıyla insanlar ciddi görüntü işleme kabiliyetleri sergiliyorlar, görüntü işleme kabiliyeti ile gelen UAVlar var. Tanksavar füzeleri hedeflerini otomatik algılıyor. Medikal robotlar tümörlere görüntü üzerinden kanser teşhisi koyabiliyor. Anlayacağınız bu tarz görüntü işleme kabiliyetleri hem ucuzlayıp tabana iniyor hem de dikine doğru gelişiyor. Bir teknolojiye ilk adımı atmak her zaman maliyetlidir. Ben çok yakında tanklara da 5. nesil uçaklardaki EOTS ve 360 derece görüş kabiliyetine benzer sensörlerin geleceğini düşünüyorum. Tanklar önce bir şoför, bir silahçı, bir komutana, sonra bir şoför, bir silahçı-komutana düşeceklerdir. Aynı zamanda tamamen otonom kara sistemleri de savaş sahasında görev yapacaktır. Mesajı Paylaş

petibor

Ne alakası var doldurucu personel etrafımı izliyor Leopar da sanki ekstra durumsal farkındalık olacak yada kulede durunca balkonamı çıkıyor askerler etrafı görmek için. Hepsinde kamera var ekran var periskop var. Ayrıca Armata da personel 2 kişi değil 3 kişi. Burada sorun aslında tankın bir manga asker olması bir anlamda. Tank o askerlerin mangası görev yeri onu gece nöbete kalkıp bekliyorlar bakımını yapıyorlar tamir ediyorlar bu yüzden tank da 4 personel 3 personelden bazı anlamlarda iyi olabilir ama amelelik anlamında bu daha ziyade. Mesajı Paylaş

HDS

@putty, Altay'da doldurucu için bir SARP konsolu var.

Nişancı kendi optiklerini, tank komutanı kendi optiklerini, doldurucu da SARP'ı kullanabiliyor.

Taretteki üç personel de SARP'ı devralabiliyor. Kendi ekranınından herhangi bir sensör görüntüsüne bakabiliyor.

Mesajı Paylaş

OPTIMUS

#18
Eki 02, 2019, 08:01 ÖÖ Last Edit: Eki 02, 2019, 08:10 ÖÖ by OPTIMUS
Arac, icndeki personel sayisinda da Ruslarin isterleri ile yapilabilirlik konusunda; sikinti yasadiklarini bilmekteyiz. TERMINATOR1 önceleri 7 Personel üzerinden (Komutan, Söför ve 5 Silahci) tasarlanmissa da. ürün 5 personele sahip olarak ortaya cikti. TERMINATOR2' de iki bombatar personeli da kaldirilarak, personel sayisi 3'e düsürülmüs ve agirlikta da 2600 kg'lik bir hafifileme saglanmisti.

Önceki iletilerimde, Aracin KAZAK ordusundaki kullanim sekline bakmak geregini ifade etmistim. Kazaklar, TERMINATOR aracini TOS1 ile birlikte kullanmakta. Bu kombinasyon ile yapilan tatbikatlarda, memnuniyet verici sonuclar alinmis. Zaten 20118 yilnda yapilan son tatbikatin son derece etkili olmasi üzerine, Cezayir 300 adet TERMINATOR2 siparisi vermis durumda. TOS1 ile cehenneme cevrilen direnis noktalari TERMINATOR ile tamamen dagitilma prensipi üzerinden hareket etmekteler.

Fakat; bu harekat tarzinin etik acisindan ne kadar savunulabilir oldugu da ayri bir konu. Ayrica, Meskun mahal ortamindaki direnis noktalari oynak, ates gelen nokta iki dakika sonra bosaltilmis olabilyor. KAZAKlarin TERMINATÖR2 aracini bir Komando takimi olarak, TOS1 desteginde kullanma yöntemi , bana biraz sikintili geldi. Tatbikatlari son derece basarili sonuclar verse de..Israil Ordusu'nun harekat tarzi, daha etkin gözükmekte. Direnisin oldugu noktayi ele gecirmeden, dalarak imha etme yöntemi. Zaten gelistirdigi Araclar da, buna mükabil.

Ancak, BUFELYA DAGI harekatinda gördük ki; zirh korumasi altinda bogucu bir ates gücüne de ihtiyacimiz var, Tanklarimiz Dagin bazi direnis noktalarina karsi 120mm'lik SABOTtan baska atacaklari bir sey yoktu. TOYOTA üzerine montelenmis 20mm'lik yadigar OERLIKONlar iyi is cikartmisti.

Bu yüzden; TSK ister ve ihtiyaclarina göre uyarlanmis bir LEO1 üzerinden Ates destek ve Yarma araci cok cazip bir secenek olabilir. Envanterde oldukca iyi bir sayida 40mm'likler ve yüzbinlerce mermisi var. Bu arada, 20mm'liklerin muhimmat durumu da; cok cok cok iyi bir seviyede.

LEO1 bazli, 40mm ana silahli, korunakli lancer ile tasinan Tanksavar füze kabiliyetli, 3 adet personele haiz, aktif koruma sistemi olmayan, optikleri zirh korumasi altinda olan, azami 40 tonluk, 200km harekat menziline sahip, bir komando mangasi olarak komuta ve koordine altinda, hücum ve yarma gerceklestirebilecek, bir araca ihtiyacimiz var.Aracta kule insansiz, personel arac icerisinde muhimmattan bagimsiz ve ayrica koruma altinda bir tasarim isterimiz olmali.

Savunma sanayi imkan ve kaabiyetlerinin TSK'ne bu araci  sunabilecegine inaniyorum. Mekatronik kaabiliyet ne durumda bilmiyorum ama Kayseri bu isin altindan basari ile cikabilir, sanirim.

Ek olarak sayin ayibarisina güzel tespiteleri icin tesekkür etmeliyim. Son derece güzel bir ayrim ve kurgulama ile konuya yaklasmis.

Mesajı Paylaş

HDS

Bizim zırhlı muharebesi ve bunun "meskun ve çevresi"ndeki operasyonu ile ilgili çıkardığımız bazı dersler oldu muhakkak. FK ve ZD operasyonlarında zırhlı birliklerimizin epey hazırlıksız yakalandıkları gözlemleniyordu. Aslında özellikle FK'nda. ZD daha "emin" geçti.

Ancak, FK sonrası hazır edilen (ve 100 günde bitmesi söz verilen(!)) M-60T Fırat modernizasyonundaki en çarpıcı eleman belki de bazı tanklara eklenen mast üzerinde yükseltilen opikti. Bu aslında tankın "statik" bir gözlem istasyonu haline dönüşebilmesi manasına da geliyor. Aslında bildik dinamik zırhlı konsepti ve tankı hayatta tutan "hız, zırh, ateş gücü" sac ayağının "hız" kısmına da aykırı görünen bu eklenti üzerinde çok düşünülmüş bir kavramın sonucu mu yoksa biraz da alel acele eklenmiş bir "yapılıyorken o da olsun" eklentisi mi bilemiyoruz. Bunun sağlamasını gerçek operasyonda gördüğümüz söylenemez.

Ancak eğer tankları sensörce yoğun ve çeşitli silahlarla ateş gücü yüksek ve zamanının çoğunun APU takatinde geçiren araçlar olarak da tahayyül etmeye başladı isek, o zaman farklı ağır zırhlı araçlar düşünebiliriz.Buna bir farklı girdi de herhalde STA araçlarıdır. M-60T Fırat'ta istenen mast, ne Kaplan 10 ne de Pars 4x4 aracında istenmemiş görünüyor. Bunun aracın çok süretli ve dinamik operasyon konseptinden mi, hşartlanesinin Suriye operasyonları öncesi kaleme alınmış olmasından mı, yoksa yüzebilirlik isterini zorlaştırdığından mı, yoksa sadece maliyet kaygılı bir karar mı olduğunu da bilemiyoruz.Ancak, tank yürürüne birleştitrilmiş, ağır zırhlı ve sensör kapasiteli, çok sayıda kinetik, çap ve ebatta silahı seviye seviye birleştirebilen ve yer yer yeni edinmekte olduğumuz farklı güdümü mühimmatı da kullanabilecek zırhlı araçlar düşünmeye değer olabilir.

Kazak Tos ve Terminatör kullanımının bir benzeri de aslında ABD tarafından Irak'ta uygulandı. İşgalin ilk saldırısını yapacak yine Apache kolunun ilerlemesi için, tepede AWACS'ların koordine ettiği, tanker uçaklar, J-STARS uçakları, F-18'ler korumasında, MLRS'ler tarafından dövülen alanlara AH_64'ler dere geçerken üzerinden zıplanan taşlar gibi zıplaya zıplaya geçtiler. En sonunda da MLRS'ler tarafından dövülen saklanma alanlarından neşter vuruşlarını yaptılar. Mesajı Paylaş

ayibarishi

Teşekkür ederim Optimus üstadım.

Leopard 1 ile geliştirilebilecek türev fikrinize tamamen katılıyorum. Bir ilave yapmak isterim müsadenizle.

Malum terminatör aracının iki yanında tanksavar füzeleri var. Geliştirilecek araçta biz tanksavar füzesi barındırmasak. Onun yerine aynı UKSS'lerin şerit zırhı gibi hafif zırhlıyla mühimmatını da koruyan iki adet roket lançeri ilave etsek. Örneğin her lançerde 20-30 adet kadar güdümsüz 70 mm.lik roket bulunsa. Kimi termobarik kimiyse parça tesirli başlığa sahip olan. Ayrıca hassas vuruşlar için yine 70 mm.lik roketten türetilen ama güdümlü 3-4 cirit füzesi de olsa. 40 mm.lik tek yada 20 mm.lik çift topun yanında, sanki böyle bir seçim yapılırsa, Kazak kardeşlerimizin TOS ve Terminatör 2 kombosunu, Leo 1 tabanlı tek bir araçta toplayabiliriz. Bir bölgeyi ağır ateş altına almak, hassas nokta vuruşları da yapmak mümkün olur. Ayrıca üzerimize gelebilecek BMP-1, M-113 vb. araçların yürüyen ağır bomba olarak revize edilmiş versiyonlarını durdurabilecek ateş gücüne de sahip oluruz kanaatindeyim.

Bu tip bir silahlanma konfigürasyonu ilavesiyle fikrinizin mükemmele ulaşacağını düşünüyorum. Saygılarımla... Mesajı Paylaş

OPTIMUS

#21
Şub 02, 2020, 05:40 ÖS Last Edit: Şub 02, 2020, 05:42 ÖS by OPTIMUS
Dün, sirket tarafindan 1 Subat itibari ile is baslangici yapan bir calisan icin tanisma etkinligi düzenlendi.

Kendisi Alman Ordusu'ndan gelme. 4 senesini LEOPARD 2 icinde gecirmis. Epey sohbet ettik. Mükemmel bir sistem bilgisi var. Fakat bir tankci olarak, tanksavar bilgisinin derinligi beni oldukca sasirtti. Kendisine, siz tankci degil Tanksavarci olmaliymissiniz diye saka yapayim dedim. Tam bir Alman ciddiyetiyle, Alman Tankcilarinin Tanksavar bilgisine de haiz olarak egitildiklerini söyledi.

Konusmamiz da bir sekilde  PANZERFAUST 3' e kaydi. Resmen dehsete düstüm.

Roketin tanka degdigi anda, zirhin "cismin kati halini" terkedip "sivi haline" gectigini söyledi. Aninda imkansiz böyle bir sey, olamaz diye üste cikayim dedim. Yani cukur Imla.nin nasil bir sey oldugunu biliyordum, ama aciklamalari gercekten "hadi canim sen de" dedirten türdendi. Anlattiklarini özetlemeden önce netten bir resim vereyim, daha anlasilir olur:
* Roketin hedefe ucus hizinin ne oldugunun hic bir önemi yok.
* Roketin zirha degmesi aninda olusan patlama sonucu ortaya cikan isinin da, zirhin delinmesi icin bir önemi yok. Olusan isi, zaten
  Zirh celiginin erime sicakligina ulasmamakta.
* Roketin Tanka degmesi aninda carpma noktasinda olusan basinc, 2.000.000 BAR !!!!
* Roketi basligina "V" seklinde yerlestirilen Bakir Plakalarin ucunun birbirine degmemesi gerekiyormus  ve bu iki bakir plaka
  patlama aninda olusan isi ile birleserek jeti olusturuyormus.
* Bu bakir plakalarin baslik icerisine daha egimli veya daha dik yerlestirilmeleri delme gücüne etki etmekte imis.
* Roketin patlama aninda birlesen bakir plakalarin hizi, 29.000 km/saat imis.
* Bu bakir plakalar , baslik icerisine daha egimli yerlestirildiginde daha yüksek hiza ulasmak mümkünmüs ama bu sefer de jetin
  yogunlugunda azalma olusmakta imis. Bu yüzden Plakalarin yerlesme acisi ayni tanklardaki ZIRH ATES GÜCÜ ve HAREKET
  kompromisine benzer bir optimasyon isi imis.
* Tank zirhinini kati halden sivi hale geciren durum da iste, bu hiz ve basinc olayi imis. Yani 29.000 km/saat ve 2.000.000 BAR
  basinc

Artik tanklarin gerekliligini iyice sorgular oldum.
Mesajı Paylaş

delidumrul

4000 bara kadar basınç ile su jeti kullanılarak metal plakalar kesilebiliyor.

Daha azı ile bazı itfaiye birimleri cebri giriş için kapı veya sıkışık menteşeleri kesmek için kullanıyor.

2 milyon bar çok ciddi bir rakam anlık dahi olsa.Deliş gücünü anlık dahi olsa tahayyül etmek mümkün değil.

Verdiğiniz bilgiler ışığında tabi üstadım. Mesajı Paylaş

HDS

Sayın @OPTIMUM aramıza hoş geldiniz.  ::) Mesajı Paylaş

OPTIMUS

#24
Şub 09, 2020, 07:52 ÖS Last Edit: Şub 09, 2020, 07:54 ÖS by OPTIMUS
2.000.000 Bar basinci tezahür edebilmek namina bir karsilastirma verebiliriz.

Kursunkalemle koydugunuz noktanin  üzerine bir lokomatifin yaptigi basinci düsününüz.

......als würde die Last einer ganzen Lokomotive direkt auf eine bleistiftspitzengroße Fläche wirken....

http://www.bundesheer.at/truppendienst/ausgaben/artikel.php?id=402 Mesajı Paylaş

OPTIMUS

Cukur imla hakli bir mühimmatin hedef üzerinde patlamasi sonucu olusacak bsaincin ve erigi jetin hizinin düsürülmesi, delme gücünün  ve mesafesinin de azaltilmasi demek. O halde kendimize bazi sorular soralim :

1) Basinc nasil düsürülmeli?

2) Erigik jetin hizi nasil düsürülmeli?

Birinci soruya yönelik olarak basincin düsürülmesi konusunda ilk akla gelen cözümler sunlar olabilir ki bu cörümler kombine olarak birlikte de kullanilabilir. 

    * Temasa ugrayan hedef plakadaki noktasal basincin dagitilmasi ki, bu KIRILMA sayesinde mümkün.

    * Temas sonrasi basincin hedef plakasinin ayni eksenli hareketi ile azaltilmasi ki bu da HAREKET ile mümkün.

    * Temas sonrasi basincin  hedef plakada ilk yaslanma sonrasi yönünün degistirilmesi ki bu da BOSLUK ile mümkün.

Ilginc bir sekilde bu cözümler ayni zamanda Kinetik enerji ile sonuca ulasmak isteyen Sabot mühimmatlarina da cevap verebilir.

Bu cözümelrin tatbikinde izlenecek yol katmanli zirhtan baska birsey degil. Mesele zirhi olusturan mateyallerin secimi ve siralamasi.

Bu manada diger ülkelerin uygulamaya koyduklari ve bu konudaki ilk iletimde vermeye calistigim zirh cesitlerinin muhteviyatini hic  ele almadan aklima su materyaller ilk olarak gelmekte. Aliminyum, kaucuk, celik alasimlari ve genlesme köpükleri. Yöntem olarak da plakalar arasindaki bosluklara acilan kacma ve kacirma mazgallari.

Özellikle dikkatimi ceken nokta TSK'nin yaptigi harekatlarda SMO tarafindan kullanilan bazi ACV'lerde motor kapagi üzerine yatirilan su kalkaninin RPG atislarina dayanmis ve delinmemis olmasi. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter