Tank'ın Zırh ile Imtihanı

Başlatan OPTIMUS, Eyl 28, 2019, 08:22 ÖS

« önceki - sonraki »

KunteperCanavarı


Dediğiniz gibi personel iki kişiye düşünce durumsal farkındalığı arttırmak için görüntü işleme gibi ileri teknolojiler işin içine girmeli. Doğrusu Ruslar Armataya biraz erken başladı. Fakat artık 2010ları bitiriyoruz. Arduino gibi hobi kartlarıyla insanlar ciddi görüntü işleme kabiliyetleri sergiliyorlar, görüntü işleme kabiliyeti ile gelen UAVlar var. Tanksavar füzeleri hedeflerini otomatik algılıyor. Medikal robotlar tümörlere görüntü üzerinden kanser teşhisi koyabiliyor. Anlayacağınız bu tarz görüntü işleme kabiliyetleri hem ucuzlayıp tabana iniyor hem de dikine doğru gelişiyor. Bir teknolojiye ilk adımı atmak her zaman maliyetlidir. Ben çok yakında tanklara da 5. nesil uçaklardaki EOTS ve 360 derece görüş kabiliyetine benzer sensörlerin geleceğini düşünüyorum. Tanklar önce bir şoför, bir silahçı, bir komutana, sonra bir şoför, bir silahçı-komutana düşeceklerdir. Aynı zamanda tamamen otonom kara sistemleri de savaş sahasında görev yapacaktır. Mesajı Paylaş

petibor

Ne alakası var doldurucu personel etrafımı izliyor Leopar da sanki ekstra durumsal farkındalık olacak yada kulede durunca balkonamı çıkıyor askerler etrafı görmek için. Hepsinde kamera var ekran var periskop var. Ayrıca Armata da personel 2 kişi değil 3 kişi. Burada sorun aslında tankın bir manga asker olması bir anlamda. Tank o askerlerin mangası görev yeri onu gece nöbete kalkıp bekliyorlar bakımını yapıyorlar tamir ediyorlar bu yüzden tank da 4 personel 3 personelden bazı anlamlarda iyi olabilir ama amelelik anlamında bu daha ziyade. Mesajı Paylaş

HDS

@putty, Altay'da doldurucu için bir SARP konsolu var.

Nişancı kendi optiklerini, tank komutanı kendi optiklerini, doldurucu da SARP'ı kullanabiliyor.

Taretteki üç personel de SARP'ı devralabiliyor. Kendi ekranınından herhangi bir sensör görüntüsüne bakabiliyor.

Mesajı Paylaş

OPTIMUS

#18
Eki 02, 2019, 08:01 ÖÖ Last Edit: Eki 02, 2019, 08:10 ÖÖ by OPTIMUS
Arac, icndeki personel sayisinda da Ruslarin isterleri ile yapilabilirlik konusunda; sikinti yasadiklarini bilmekteyiz. TERMINATOR1 önceleri 7 Personel üzerinden (Komutan, Söför ve 5 Silahci) tasarlanmissa da. ürün 5 personele sahip olarak ortaya cikti. TERMINATOR2' de iki bombatar personeli da kaldirilarak, personel sayisi 3'e düsürülmüs ve agirlikta da 2600 kg'lik bir hafifileme saglanmisti.

Önceki iletilerimde, Aracin KAZAK ordusundaki kullanim sekline bakmak geregini ifade etmistim. Kazaklar, TERMINATOR aracini TOS1 ile birlikte kullanmakta. Bu kombinasyon ile yapilan tatbikatlarda, memnuniyet verici sonuclar alinmis. Zaten 20118 yilnda yapilan son tatbikatin son derece etkili olmasi üzerine, Cezayir 300 adet TERMINATOR2 siparisi vermis durumda. TOS1 ile cehenneme cevrilen direnis noktalari TERMINATOR ile tamamen dagitilma prensipi üzerinden hareket etmekteler.

Fakat; bu harekat tarzinin etik acisindan ne kadar savunulabilir oldugu da ayri bir konu. Ayrica, Meskun mahal ortamindaki direnis noktalari oynak, ates gelen nokta iki dakika sonra bosaltilmis olabilyor. KAZAKlarin TERMINATÖR2 aracini bir Komando takimi olarak, TOS1 desteginde kullanma yöntemi , bana biraz sikintili geldi. Tatbikatlari son derece basarili sonuclar verse de..Israil Ordusu'nun harekat tarzi, daha etkin gözükmekte. Direnisin oldugu noktayi ele gecirmeden, dalarak imha etme yöntemi. Zaten gelistirdigi Araclar da, buna mükabil.

Ancak, BUFELYA DAGI harekatinda gördük ki; zirh korumasi altinda bogucu bir ates gücüne de ihtiyacimiz var, Tanklarimiz Dagin bazi direnis noktalarina karsi 120mm'lik SABOTtan baska atacaklari bir sey yoktu. TOYOTA üzerine montelenmis 20mm'lik yadigar OERLIKONlar iyi is cikartmisti.

Bu yüzden; TSK ister ve ihtiyaclarina göre uyarlanmis bir LEO1 üzerinden Ates destek ve Yarma araci cok cazip bir secenek olabilir. Envanterde oldukca iyi bir sayida 40mm'likler ve yüzbinlerce mermisi var. Bu arada, 20mm'liklerin muhimmat durumu da; cok cok cok iyi bir seviyede.

LEO1 bazli, 40mm ana silahli, korunakli lancer ile tasinan Tanksavar füze kabiliyetli, 3 adet personele haiz, aktif koruma sistemi olmayan, optikleri zirh korumasi altinda olan, azami 40 tonluk, 200km harekat menziline sahip, bir komando mangasi olarak komuta ve koordine altinda, hücum ve yarma gerceklestirebilecek, bir araca ihtiyacimiz var.Aracta kule insansiz, personel arac icerisinde muhimmattan bagimsiz ve ayrica koruma altinda bir tasarim isterimiz olmali.

Savunma sanayi imkan ve kaabiyetlerinin TSK'ne bu araci  sunabilecegine inaniyorum. Mekatronik kaabiliyet ne durumda bilmiyorum ama Kayseri bu isin altindan basari ile cikabilir, sanirim.

Ek olarak sayin ayibarisina güzel tespiteleri icin tesekkür etmeliyim. Son derece güzel bir ayrim ve kurgulama ile konuya yaklasmis.

Mesajı Paylaş

HDS

Bizim zırhlı muharebesi ve bunun "meskun ve çevresi"ndeki operasyonu ile ilgili çıkardığımız bazı dersler oldu muhakkak. FK ve ZD operasyonlarında zırhlı birliklerimizin epey hazırlıksız yakalandıkları gözlemleniyordu. Aslında özellikle FK'nda. ZD daha "emin" geçti.

Ancak, FK sonrası hazır edilen (ve 100 günde bitmesi söz verilen(!)) M-60T Fırat modernizasyonundaki en çarpıcı eleman belki de bazı tanklara eklenen mast üzerinde yükseltilen opikti. Bu aslında tankın "statik" bir gözlem istasyonu haline dönüşebilmesi manasına da geliyor. Aslında bildik dinamik zırhlı konsepti ve tankı hayatta tutan "hız, zırh, ateş gücü" sac ayağının "hız" kısmına da aykırı görünen bu eklenti üzerinde çok düşünülmüş bir kavramın sonucu mu yoksa biraz da alel acele eklenmiş bir "yapılıyorken o da olsun" eklentisi mi bilemiyoruz. Bunun sağlamasını gerçek operasyonda gördüğümüz söylenemez.

Ancak eğer tankları sensörce yoğun ve çeşitli silahlarla ateş gücü yüksek ve zamanının çoğunun APU takatinde geçiren araçlar olarak da tahayyül etmeye başladı isek, o zaman farklı ağır zırhlı araçlar düşünebiliriz.Buna bir farklı girdi de herhalde STA araçlarıdır. M-60T Fırat'ta istenen mast, ne Kaplan 10 ne de Pars 4x4 aracında istenmemiş görünüyor. Bunun aracın çok süretli ve dinamik operasyon konseptinden mi, hşartlanesinin Suriye operasyonları öncesi kaleme alınmış olmasından mı, yoksa yüzebilirlik isterini zorlaştırdığından mı, yoksa sadece maliyet kaygılı bir karar mı olduğunu da bilemiyoruz.Ancak, tank yürürüne birleştitrilmiş, ağır zırhlı ve sensör kapasiteli, çok sayıda kinetik, çap ve ebatta silahı seviye seviye birleştirebilen ve yer yer yeni edinmekte olduğumuz farklı güdümü mühimmatı da kullanabilecek zırhlı araçlar düşünmeye değer olabilir.

Kazak Tos ve Terminatör kullanımının bir benzeri de aslında ABD tarafından Irak'ta uygulandı. İşgalin ilk saldırısını yapacak yine Apache kolunun ilerlemesi için, tepede AWACS'ların koordine ettiği, tanker uçaklar, J-STARS uçakları, F-18'ler korumasında, MLRS'ler tarafından dövülen alanlara AH_64'ler dere geçerken üzerinden zıplanan taşlar gibi zıplaya zıplaya geçtiler. En sonunda da MLRS'ler tarafından dövülen saklanma alanlarından neşter vuruşlarını yaptılar. Mesajı Paylaş

ayibarishi

Teşekkür ederim Optimus üstadım.

Leopard 1 ile geliştirilebilecek türev fikrinize tamamen katılıyorum. Bir ilave yapmak isterim müsadenizle.

Malum terminatör aracının iki yanında tanksavar füzeleri var. Geliştirilecek araçta biz tanksavar füzesi barındırmasak. Onun yerine aynı UKSS'lerin şerit zırhı gibi hafif zırhlıyla mühimmatını da koruyan iki adet roket lançeri ilave etsek. Örneğin her lançerde 20-30 adet kadar güdümsüz 70 mm.lik roket bulunsa. Kimi termobarik kimiyse parça tesirli başlığa sahip olan. Ayrıca hassas vuruşlar için yine 70 mm.lik roketten türetilen ama güdümlü 3-4 cirit füzesi de olsa. 40 mm.lik tek yada 20 mm.lik çift topun yanında, sanki böyle bir seçim yapılırsa, Kazak kardeşlerimizin TOS ve Terminatör 2 kombosunu, Leo 1 tabanlı tek bir araçta toplayabiliriz. Bir bölgeyi ağır ateş altına almak, hassas nokta vuruşları da yapmak mümkün olur. Ayrıca üzerimize gelebilecek BMP-1, M-113 vb. araçların yürüyen ağır bomba olarak revize edilmiş versiyonlarını durdurabilecek ateş gücüne de sahip oluruz kanaatindeyim.

Bu tip bir silahlanma konfigürasyonu ilavesiyle fikrinizin mükemmele ulaşacağını düşünüyorum. Saygılarımla... Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter