Dornier DO-328

Başlatan canıtez, Ağu 22, 2019, 03:31 ÖS

« önceki - sonraki »

canıtez

Dornier 328 Leipzig'te imal edilecek

Bir dönem Türkiye'de yapılması planlanan ve sonrasında daha büyük modellerinin de geliştirilmesi hedeflenen Dornier 328 serisi için yeni imalat merkezi belli oldu. Uçağın üretim haklarını Fatih ve Eren Özmen çiftinin sahip olduğu ABD merkezli Sierra Nevada şirketi satın almıştı. Şirket önce 328 serisinin turboprop motorlu modelini Almanya'nın Leipzig kentinde imal edecek.

Kokpit.aero'nun geçen hafta verdiği yeni imalat merkezi haberinde, karar bugün Federal Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier ve Ulaştırma ve Dijital Altyapı Bakanı Andreas Scheuer'in de katıldığı etkinlikle açıklandı. Sierra Nevada Corporation adına bu açıklamada Eren Özmen hazır bulundu.

Törende konuşan Özmen, "Eşim Fatih ve ben, geçtiğimiz bir kaç yıl boyunca, Türkiye'nin uzun yıllardır süregelen yerli yolcu uçağı üretme hayalini gerçekleştirmek için birçok iş ortağımız ile birlikte titizlikle çalıştık. Bu projenin, sadece ülkemize olan borcumuzu ödeme imkanı olarak değil aynı zamanda gelecek nesillere anlamlı yeni fırsatlar sunmak bakımından bizim için çok kıymetli bir çalışma olması planlanmıştı. Fatih Bey ve ben, ileride Türkiye için başka faydalı projeleri hayata geçirebilme fırsatını yakalayabilmeyi içtenlikle arzu ediyoruz."dedi.

YENİ ADI D328NEU®

Projede uçağın yeni adı D328NEU® oldru. İmalat DRA GMbH adına Leipzig kentinde kurulacak. İmalatın 2020'de başlaması planlanıyor. Toplam 30 koltuk kapasitesine sahip uçak, hem bölgesel havayollarına hem de askeri amaçlı kullanıma uygun olarak geliştirilerek yeniden üretilecek. Ayrıca 328 serisinden özel görev uçağı da geliştirilecek.

HEM PERVANELİ HEM JET MODELİ VAR

Toplam 30 koltuğa sahip, iki adet Pratt & Whitney Canada PW119C motoruyla uçan 1991 yılında ilk uçuşunu yapmıştı. Daha sonra uçağa PW306B jet motorlar takılarak havayollarına farklı bir opsiyon sunulmuştu.

Dornier daha sonra Fairchild ile ortaklık yaparak 728 serisini geliştirmişti. Proje 2002'e durdurulmuştu.

KAÇ UÇAK AKTİF

Halen 58 Dornier 328 turboprop ve 50 adet Dornier 328-Jet aktif olarak uçuyor. Jet uçaklardan 9'u da özel uçak kullanıldı. 19 adet turboprop da halen uçuştan alınmış yeni müşteri arıyor.

EN BÜYÜK KULLANICI ABD HAVA KUVVETLERİ

Halen Dorner 328'lerin en büyük kullanıcısı 20 adetle Amerikan Hava Kuvvetleri, Ayrıca Danimarkalı Sun Air (12 adet), Almanya'da Private Wings Flugcharter (10 adet) ve ABD merkezli Ultimate Jetcharters filosunda 8 adet uçak bulunuyor.

2016'DA İLAN EDİLMİŞTİ

Sierre Nevada'nın projeyi satın almasının ardından Türkiye'ye karşı 328 Projesi önerilmişti. Bunun karşılığında da 50 uçak alımı gündeme gelmişti. Projenin ikinci adımıda ise yeni bir bölgesel uçak ailesinin tasarımı planlanmıştı. Ancak bugüne kadar proje ile ilgili başka bir adım atılmadı.

http://www.kokpit.aero/dornier-328-imalat-sierra-nevada Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter