Zaiyatsız Savunma Konsepti Üzerine

Başlatan ayibarishi, Ağu 29, 2019, 02:14 ÖS

« önceki - sonraki »

ayibarishi

Az önce Linkedin'de yayınladığım kısa gönderiyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Konu ilginizi çekerse daha uzun ve detaylı çalışmaları forumumuzda kaleme alabilirim. Saygılarımla...

Büyük devrimler küçük şeylerle başlar. Aybars Meriç

Gerçekten küçük ve basit şeylerle başlar tüm değişim süreçleri. Genelde de #Askeri alan bunun öncülüğünü çeker. Son zamanlarda üzerinde yazmakta olduğum " #Zaiyatsız #Savunma " konsepti üzerinden örneklendireyim.

Sene 93-94 civarları. Ünlü #futurist yazarlar Alvin ve Heidi Toffler çiftiyle, "Savaş ve Savaş Karşıtı Mücadele" kitabı vesilesiyle tanıştım. Tanıştım derken mecaz yapıyorum yüz yüze değil elbette. En önemli aksamları metal alaşımlarından oluşan piyade silahlarına karşı, onların alaşım yapısını bozarak hızla kraker kıvamına gelmelerini sağlayan gevrekleştirici kimyasallar, kısa sürede binlerce yıl nemli toprak altında yatmış gibi onları eskiten hızlı okside edici kimyasallar gibi nice örneklerle açıklanmış zaiyatsız savunma kavramını da bu şekilde keşfettim.

O zamanlardan beri sürekli savunma basınını ve süreli yayınları (İngilizce) takip ederim. Bu nedenle konuya karşı istemsiz bir hassasiyet ve seçicilik geliştirdim. Günümüzün popüler #EMP (#ElektromanyetikBomba) kavramını da bu kapsamda sayabiliriz sanıyorum. Yada ses ve mikrodalga silahlarını.

Ki bu arada Alvin & Heidi Toffler Amerikan Ordusunun da danışmanları olup günümüz dünyasına geçmişten renk ve biçim katabilmiş nitelikli kişilerdir.

Neyse efendim. Asıl konumuza gelelim. Günümüz ekonomisinin popüler kavramlarına baktığımızda neleri görüyoruz? #Yıkıcı #Teknolojiler #Üstsel #Kuruluşlar ... Aslında bu kavramların kökenlerine indiğinizde şunu fark edersiniz: #Zaiyatsız #Savunma ile başlayan #Askeri #Felsefi #Açılım

Bu yazarlardan aldığım şu sözü çok severim: Tarihin her döneminde savaş yapma ve servet yapma yöntemleri birbirine benzemiştir.

Üç beş yıllık tarihi ile gencecik #Uber şu anda geçtiğimiz yıllarda el değiştiren (#UTC 'den #LM 'ye) yüzyıllık helikopter üreticisi ve teknoloji merkezi #Skorsky firmasının, on katına yakın piyasa değerine sahip. Bu ve bunun gibi #ExO firmaların kasalarında anında bu firmayı satın alacak nakit bulunsa bile hiçbiri yatırım yapmayı aklından bile geçirmedi değil mi? Peki neden?..

Doğal felaketler nedir diye düşündüğümüzde ilk akla gelen genelde deprem olur. Çünkü zemin sarsılmaktadır ve bu insanın tamamen çaresiz kaldığı bir deneyimdir. Bu nedenle zeminin göre göre, uzun yıllar öncesinden haber vere vere kaymakta olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Milli Savunma ve Ülkemizin Neslimizin Geleceği hususunda kaygı sahibi olan dimağlara duyurulur. Saygılarımla...

Gönderinin Linki: https://www.linkedin.com/posts/a-aybars-meric_askeri-zaiyatsaftz-savunma-activity-6572835159643574272-Gkc9

Linkedin Sosyal Medya hesabı üzerinden de desteklerinizi beklerim. (Diğer sosyal medya ortamlarında henüz yokum.) Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter