Cumhurbaşkanı Erdoğan döndü SSB İsmail Demir Rusya’da

Başlatan R.A.K, Ağu 28, 2019, 06:59 ÖS

« önceki - sonraki »

R.A.K

...Erdoğan-Putin ortak basın açıklamasında iki liderde ortak çalışma sinyali vermişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir'in Rusya'da kalarak temaslarına devam edeceğini açıklamıştı.

Dmitry E. Shugaev'in açıklamaları
Konu ile ilgili son olarak Rus Askeri-Teknik İş Birliği Federal Servisi Direktörü Dmitry E. Shugaev MAKS 2019'da basın açıklaması yaptı:

"Türkiye Su-35 ve Su-57 muharip uçaklarını tedarik etmek için resmi bir talepte bulunmadı ancak büyük bir ilgi gösterdi. Şüphesiz; Türk mevkidaşım, SSB İsmail Demir, ile bugün bulunacağım temas önem arz ediyor. Su-35 ve muhtemelen Su-57 konusunda nasıl ilerleyeceğimize değineceğiz, çünkü bu iki uçağa büyük bir ilgi var.

Bununla beraber, herhangi bir sözleşme müzakeresinden bahsetmek için erken. Türk tarafı, resmi sürece ilişkin hiçbir adım atmadı; ancak daha ilk günden resmi sürecin başlaması gibi bir gereklilik yok, karşılıklı danışmalar öncelikli.

Taraflar arasında aviyonik ve motor konularında genel diyalog devam edecek. İlaveten, ajandada elektronik harp mevzusunda da ekipman sağlanması ve iş birliğine gidilmesi kalemi var.

Müzakerelerin nasıl süreceğini hep beraber göreceğiz ancak iki tarafın da tavrı pozitif yönde. Bu bağlamda, bu müzakerelerin meyve vermesi adına çaba sarfedeceğiz.

Biliyorsunuz, Türkiye beşinci nesil muharip uçak geliştirme üzerine çalışıyor, TFX projesi için de sanayi iş birliği üzerine müzakere etmeye hazırız.

Bugün, Türk mevkidaşım İsmail Demir (SSB Başkanı) ile gerçekleştireceğim temaslar önem arz ediyor. Ajandamızda S-400 ile alakalı meseleleri istişare etmekle beraber Su-35 ve Su-57 uçaklarının muhtemel teslimatını konuşacağız.

Ek olarak, Türkiye'ye muhtemel elektronik harp alanında satışlar ve Türkiye ile bu alanda iş birliği de ajandamızda."

Shugayev, ayrıca iki ülkenin TFX, beşinci nesil milli muharip uçak projesi, üretimi ile alakalı projeleri müzakere etmeye hazır olduğunu aktardı.

Shugayev: "Türkiye'nin TFX projesi malumunuz. Biz endüstriyel iş birliği çerçevesinde bu projeyle alakalı istişareler için hazırız. Dahası, dün iki lider endüstriyel ve teknolojik iş birliğinin mümkün olduğunu söylemişti. Ülkemiz ve endüstrimiz buna hazır."

https://www.defenceturk.net/cumhurbaskani-erdogan-dondu-ssb-ismail-demir-rusyada Mesajı Paylaş

AKINCI

İngilizler ile tfx yürümüyormu? Sanki batı ya gönderme gibi olmuş bu Rusya ziyareti. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter