Trump'ın Grönland Aşkı

Başlatan BETONBEY, Ağu 19, 2019, 09:31 ÖÖ

« önceki - sonraki »

BETONBEY

Trump'ın Grönland'ı satın almak istemesi hakkındaki son dönemde yapılan haberlere tamamen duygusal bir çözümleme...

Grönland'ı satın almak isteyen ilk başkan da Trump değil, eski ABD Başkanı Harry Truman, 1946 yılında Kuzey Kutbu'nda Danimarka'ya bağlı özerk bölge olan Grönland'i satın almak için Danimarka'ya 100 milyon dolarlık altın teklif etmişti.

https://twitter.com/CagataiTemuchin/status/1163378929790529536?s=19 Mesajı Paylaş

petibor

 Şaka maka Grönland sayesinde Avrupa'nın Rusya dan sonra en büyük yüz ölçümlü ülkesi Danimarka. Türkiye'nin 3 katı büyüklükte toprağı satın almaya kimin parası yeter ki bu dünyada. Mesajı Paylaş

BETONBEY

ABD parasıyla toprak almaya alışık bir ülke...

Grönland'ın kuzeyindeki Alaska'yı 1867 yılında Rusya'dan 7,2 milyon dolara yani yaklaşık 2000 metrekaresini 1 sente satın aldı.

ABD-Meksika savaşı sonrası ABD'nin Arizona eyaletinin güneyini ve New Mexico eyaletinin güneybatısını kapsayan 78 bin kilometrekarelik bölge, ABD tarafından Gadsden Mübayaası ile 10 milyon dolar karşılığında Meksika'dan satın alındı.

Yani severler parası mukabili toprak almayı... Mesajı Paylaş

petibor

Onların altında ya parayla ya savaşla veririsin tehdidi ni görmüştür Meksika ve Rusya ondan satmışltır yoksa Rusya Alaska yı satmazdı heralde Meksika da satmazdı. bizim Kıbrıs ı İngiltere'ye rızayla vermemiz gibi. Sıkıysa razı olma yani Mesajı Paylaş

kurtkapan

#4
Ağu 30, 2019, 11:13 ÖÖ Last Edit: Ağu 30, 2019, 11:14 ÖÖ by kurtkapan
Rusya'nın Alaska'yı satışının en büyük nedeni Kırım Savaşı'nda büyük mali sıkıntılara girmesi ve çok düşük Rus popülasyona sahip bölgenin Britanya tarafından hem kara hem de deniz yoluyla işgal edilebileceği korkusuydu. İlginçtir, geçen yıllarda çıkan belgelere göre Çarlık, Alaska'yı ABD'den önce Liechtenstein'a satmaya çalışmış ancak Prenslik kabul etmemiş.

Gadsden Satışı, Meksika Amerika Savaşı'ndan sonra yapılmış, finansal olarak büyük bir krizde olan Meksika yönetimi halihazırda savaş sonucunda çok büyük miktarda bir toprak kaybetmişti ancak ABD tarafı anlaşmadan mutlu değildi. İkinci bir savaşı önlemek ve finansal durumlarını iyileştirmek için kabul ettiler.

Bir de içinden 13 tane eyalet oluşturulan Louisiana Satışı vardır. Orada da Napolyon Avrupa'daki savaşlarını finanse etmek için sürekli zarar eden Kuzey Amerika kolonilerini bırakıp gitmiştir.

18.yy'da tanrının sevgili kulları idiler.
Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter