ABD, 17 Denizcinin Ölümü Sonrası Gemilerdeki Dokunmatik Ekranları kaldırıyor

Başlatan Sihirbaz, Ağu 12, 2019, 04:46 ÖS

« önceki - sonraki »

Sihirbaz

ABD Donanması, destroyerlerindeki dokunmatik kontrol ekranlarını kaldırmaya karar verdi. Kararın gerekçesi ise bu ekranların kazalara yol açtığına dair bulgular.

17 denizcinin öldüğü iki ayrı kazanın ardından hazırlanan raporlarda, bu ekranlara aşina olmamanın kazaya yol açan nedenlerden biri olduğu yer almıştı.

Raporlara göre, konuyla ilgili yeterli eğitim verilmeyen denizciler, acil durumlarda bu karmaşık sistemleri nasıl kullanabileceklerine dair gerekli bilgilere sahip değildi.

Mürettebat arasında yapılan anketlerde, denizcilerin dümen gibi kontrol panellerini dokunmatik ekranlara tercih ettiği ortaya çıkmıştı.

Amerikan Donanması'nın incelediği iki olay Haziran 2017'de USS Fitzgerald ve Ağustos 2017'de USS McCain'in karıştığı kazalardı.

Fitzgerald gemisi, Japon anakarası yakınlarında bir tankerle çarpışmış ve kazada yedi denizci yaşamını yitirmişti.

McCain ise Singapur'da bir tankerle çarpışarak 10 denizcinin ölümüne yol açmıştı.

Bu iki kazanın ardından üst düzey yöneticilere ihmal nedeniyle bir başkasının ölümüne neden olma suçlaması getirilmiş, bazı yöneticiler de görevden alınmıştı.

Soruşturmalarda iki kazanın da birden fazla hata sonucu meydana geldiği ortaya çıkmıştı.

Kazaların ana nedenlerinden biri olarak da, destroyerlerin dokunmatik ekranları gösterilmişti.

ABD Donanma Enstitüsü'nün haber sitesi USNI'ye göre Tuğamiral Bill Galinis, gemilerin kontrol sistemlerinin son derece karmaşık olduğunu, bunun nedeninin ise gemiyi yapan şirketlere bu konuda herhangi bir yönerge verilmemesi olduğunu söyledi.

Bu yüzden farklı gemilerdeki kontrol sistemlerinin çok az ortak noktası oldu. Denizcilerin geminin pozisyonunun nasıl bir konumda bulunduğu gibi kilit öneme sahip bilgileri ekranların neresinde bulabileceğini bilmediği ortaya çıktı.

Tuğamiral Galinis, anketlere göre fiziksel gaz pedalının denizcilerin en çok özlediği özellik olduğunu anladıklarını söyledi.

USNI'ye göre ABD Donanması mevcut dokunmatik sistemlerin yerini alacak fiziki bir sistem geliştirmek için uğraşıyor.

Sistemin 2020 yazında tamamlanması bekleniyor.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-49321587 Mesajı Paylaş

Moon&Star

E yok artık!  Dümen motoru ile torna kolunu da mı otomasyon sisteme baglamislar? Hadi yaptın diyelim; emergency durumlar için " manuel- fiziki" donanım koymamislar mı?

Ufak bir düzeltme;  USS Fitzgerald tanker ile değil, konteyner gemisi ile çatıştı. Mesajı Paylaş

onkomd

Dokunmatik ekranların büyük problem olduğunu düşünüyorum. Özellikle uçaklar için. Sorun şu ki, dokunduğunda feedback almıyorsun ve görsel olarak kontrol etmen gerekiyor. Bir kriz sırasında kararları geciktirebilir diye düşünüyorum.

Apple'lardaki gibi ForceTocuh'lı bir sistem yapılsa daha iyi olabilir ama yine de ekrana bakmadan komutu bulabileceğin fiziksel bir şeyler gerekli. Şöyle düşünelim: arabalarda bir çok kontrol ekranlardan yapılıyor ve gözünüyü yoldan ayırmanız gerekiyor. Eskisi gibi manuel düğmeler olsaydı ( en azından sık kullanılan fonksiyonlar için), tehlike daha az olurdu.

Topgun ne düşünüyor bu konuda acaba? Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

HUD-Head Up Display teknolojisi her geçen gün ucuzluyor. Yakında tüm otomobillerde standart hale gelecek. Böylece sürüş sırasında tüm otomobil ve seyir bilgileri, sürücünün önündeki camda görüntülenecek. Tıpkı savaş uçaklarında olduğu gibi.. Mesajı Paylaş

süper çavuş

1990 model Pontiac Grand Prix .. :) ..

https://youtu.be/Wk0MJ8s4-E8 Mesajı Paylaş

DelKu

Böyle daha mı iyi yani ??

Yoksa böyle mi ?

Amerikalılar askerlerine daha doğru düzgün eğitim versinler bence. Mesajı Paylaş

petibor

Bu bilgi ile çelişiyor görünebilir ama benim önerim bu sorunu büyük ekranlar ile çözmektir. Küçük ekrana sıkıştırmak menü yolları ile erişimi karmaşık kılıyor. Büyük ekran her şeyi ekrana sığdırır olmadı tek bir menü adımı ile sonrakine erişirsin. Mesajı Paylaş

onkomd

@delku

Dedigimi doğrulamış aslında fotoğraf. Dokunmatik ekranların olduğu konsolda ne kadar çok düğme var değil mi?

İlk resim yalnız GPS öncesi bir konsol herhalde.

@Harzemşah
HUD sorunu çözmüyor. Şöyle anlatayım: Elektronik bir mesaj gönderdiğinizde karşı taraftan size mesajı aldığına dair bir cevap gelirse, haberleşme daha sağlıklı olur. Karşı taraf mesajınızı işlemeyi bitirdiğinde ikinci bir mesaj daha gönderdiğinde daha da iyi.

Dokunmatik ekranda, ekrana bakmadan aletin mesajı alıp almadığını anlamak zor. Sesli uyaran verebilirsin ama beyin bunu aynı hızda işlemeyecektir. IDEF'teki MMU kokpiti mesela tamamen dokunmatik ekran ve BMW'lerdeki gibi harekete duyarlı alıcıları da vardı. Dokunma hissimizle aynı hızı yakalayamaz bu.

Benim düşündüğüm: Kontrolleri kritkliğine (önem x gereken hız x olasılık) göre üçe ayrılır:
En kritik olanlar eski usül manuel bir arayüzle idare edilir
Orta kritikliktekiler dokunmatik ekran + sesli uyaran
Düşük kritikliktekiler isr sadece dokunmatk ekran.

50 sene sonra serebral-elektronik arayüzler çıkarsa gerek kalmaz bunlara. Mecca'lardaki gibi kullanılır ama daha var o zamana. Mesajı Paylaş

muhendus

Dokunmatik ekranlar pek çok fonksiyonun kontrolünü tek bir arayüze toplayıp işleri kolaylaştırsa da bazen işleri zorlaştırıyor.

Otomobil endüstrisinden örnek vereyim, bazı yeni model araçlarda klima ve havalandırma kontrollerini fiziki tuşlar yerine dokunmatik multimedya ekranlarına gömülü hale getirdiler. Araçlar çok daha yüksek teknoloji bir görünüme sahip oldular ancak yolda giderken sürücüler en basit havalandırma fonksiyonu için gözlerini yoldan ayırıp ekrana bakarak kontrol sağlayabiliyor. Fiziki tuşlu araçlarda sürücüler alışkanlık ve el yordamı marifetiyle klima açma kapama, derece, fan hızı gibi fonksiyonları gözlerini yoldan ayırmadan da yapabiliyorlardı.

Zamanla belki dokunmatik kontrollere insanlar daha çok aşina olacaktır, dokunsal geribildirim sağlayan ekran teknolojileriyle neredeyse fiziki tuşlara dokunmuş gibi bir his doğacaktır ancak şu aşamada ben bu derece dijital kontrollerin güvenlik zaafiyeti doğurduğunu düşünüyorum. Mesajı Paylaş

onkomd

Ben de aynı fikirdeyim. Yukarıda onu anlatmaya çalıştım Mesajı Paylaş

DelKu

Ağu 16, 2019, 07:28 ÖÖ Last Edit: Ağu 16, 2019, 07:30 ÖÖ by DelKu
Sesli komutlarla çalışacak herşey, hatta gözünüzle baktığınız şeyi açıp kapatacaksınız. teknolojiye ayak uyduramayan yok olur isterse bu amerikan askeri olsun.
 Eskiden gramafonlar vardı, şarkının istediğiniz bölümünü elle ayarlayıp çalabildiğiniz şimdi cebinizdeki ufacık alet çok daha maharetli istediğiniz yerden çalıyor istediğiniz hızla çalıyor unuttuğunuz şarkıyı mırıldanıyorsunuz onu buluyor, bir ton şarkı içinden istediğinizi söylüyorsunuz onu çalmaya başlıyor, menülerle uğraşmamak için gramafon hadi insaflı olayım pikap kullanan kaldı mı?
Hekimlerin stetoskopları bile artık mekanik değil dijital çalışıyor, ses dalgalarını ekrana çiziyor.
Gençlere bir yaşlının teknolojinin nimetlerini anlatması da garip oluyor. Mesajı Paylaş

muhendus

Hocam teknolojinin nimetleri şüphesiz hayatımızı oldukça kolaylaştırıyor ancak insanoğlunun fizyolojik kısıtları da ayrı bir boyut. Mevcut 5 duyu organlarımızın 2si bu tür bir komuta kontrol sürecinde işlevsiz (koklama ve tatma). Geriye kalan görme, dokunma ve duyma duyularımızdan dokunmayı da ekranların düz yüzeyleriyle işlem yaparken derinlik veya fiziksel bir dokunsal farklılık olmadığı için kullanamıyoruz. Bu halde sadece geriye görme ve duyma kalıyor. Hal böyle olunca henüz daha olgun teknolojiler kullanıma girene kadar dokunmatik ekranlar üzerinden çalışmak insanı daha da kısıtlamış oluyor. Mesajı Paylaş

petibor

Dokunmatik ekran probleminde kullanıcı dostu ekran sorunlarını azaltmak için çok şey yapılabilir. Ama öyle bir sorun var ki ona çare çok zor. Buda yakını görme problemleridir. Bir kere 40 yaşını aşanlarda bu sorun artık gözlük ihtiyacı gerektirmeye doğru gidiyor ama 35 inde de odaklanma rahatsız etmese de ileri doğru uzaklaşıyor hep. 20 yaşındaki insanın kol mesafesindeki görüntü netliği ile 35 yaşındaki arasında bariz fark var. Bu fark 40 ı geçince artık yakın gözlüğüne gidiyor. Burada sorun yakın gözlüğü olandan çok ona ihtiyacı olmayan ama eşikteki insnalarda aslında. Onlar hala gözleri sağlam sanıyor ama odaklanma mesafesi gittikçe uzaklaşıyor haberleri yok henüz. O netlik bozulmasının beyindeki etkisi muhakeme sorunu olarak ortaya çıkıyor bence. Çabuk yorulma dinlenme isteği dikkat dağılması bunlar hep görme ile alakalı şeyler. Yani monitörü bir karış ileri tutarak çok rahatlayacakken el mesafesine hapsolmak bence bir böyle bir odaklanma problemine mecbur kalma olacak. Mesajı Paylaş

meraklı

Doğru bir noktaya değinmişsin putty. Ama dokunmatik ekran yerine gösterge ve düğme olsa yine kol mesafesi gerektirmeyecek mi? Mesajı Paylaş

petibor

Ağu 16, 2019, 11:33 ÖÖ Last Edit: Ağu 16, 2019, 11:42 ÖÖ by petibor
Yakını görme sorunu öyle bir perde inme gibi bir sorun değil. Yine okursun gazeteni ama başın ağrır artık gazete bittiğinde nedenini bilemezsin ama. Odaklanma mesafen 5 cm ilerledi diye kör olmuyorsun yada gözlük takmıyorsun ama bir şeyler fululaşıyor zihninde o mesafelerde beyin yaşıyor sorunu. Ha bir on yıl sonra zaten gazete okuyamayınca takarsın gözlüğü o zaman sorun daha az olur yada başka bir şey olur. Çok ahkam kesemiyeceğim daha doğrusu ben dokunmatik ekranın nesafe dayatmasının sıkıntısını irdelemek gerek ona işaret ediyorum. Ben gözlük takmıyorum mesela her şeyi okuyorum ama odaklanma mesafem uzaklaşıyor farkındayım bunun ve dediklerimi yakalıyorum kendimdede. Uuzun bir şey okumak çalışmak yorulmuş halde bitiyor gözle alakalı bir ekstra yorgunluk seziyorum. A harfini 20 yaşında cillop gibi görürsün 35 inde de cillop gibi görüyor sanırsın ama o A nın etrafında mikron seviyede bir fululuk vardır sen onu yakalayamazsın ama okuma hızın düşer filan bir şeyler olur anlamazsın henüz gözün bozulduğunu. 20 Yaşında bütün cümleyi bir kerede görürsün 35 inde ilk yarısını önce son yarısını sonra odaklanırsın mesela fark etmezsin alıştıra alıştıra yıllar seni o hale getirdiği için. Taki hiç göremeyince anlarsın yaş ile alakalı yakını görme sorununun artık gözlük dayattığını. Gözlükten öncesindede 15 yıllık bir süreç var onu diyorum ben aşama aşama bu uzman operatörlerde assubay sonuçta 30 yaşında adamlar hep Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter