F-35 olmazsa “AKINCI” ve “MMU” Var

Başlatan Terra, Ağu 05, 2019, 09:11 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Terra

Türkiye ile ABD arasında yaşanan S-400 krizinin sonucu alınan  F-35 programından çıkarılma kararı F-35 uçakları için tasarlanan SOM-J mühimmatının akıbetinin ne olacağı sorusunu akıllara getirdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank "F-35 Müşterek Taarruz Uçağı için geliştirilen SOM-J Stand-Off Mühimmatını Milli Muharip Uçak ve AKINCI İHA'da kullanabiliriz." açıklamasında bulundu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, F-35 Müşterek Taarruz Uçağı için geliştirilen SOM-J seyir füzesinin Milli Muharip Uçak ve Akıncı İnsansız Hava Aracı'nda kullanılabileceğini belirterek, "Bu tarz bir seyir füzesini dünyada 2 ülke geliştirdi. Dolayısıyla F-35 programında olan ülkeler bu tip bir seyir füzesi almak isterse biz çok rahat bir biçimde program dışında kalsak bile bu füzeleri satabiliriz." dedi.

"Akıncı" PD 170 motoru ile uçacak-akıncı

TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) ve Roketsan ortaklığıyla F-35 Müşterek Taarruz Uçağı için geliştirilen SOM-J seyir füzesinin Milli Muharip Uçak'ta kullanılıp kullanılamayacağıyla ilgili olarak Varank, Milli Muharip Uçak'ta kullanabiliriz. Baykar'ın geliştirdiği Akıncı İnsansız Hava Aracı (İHA) var. Bu İHA bir F-16'nın taşıyabildiği bütün mühimmatları taşıyabilecek. SOM-J'yi çok rahat bir biçimde Akıncı'ya entegre edip onun üstünden de kullanabiliriz. Bu kabiliyetin kazanılmış olması önemli. Bu tarz bir seyir füzesini dünyada 2 ülke geliştirdi. Dolayısıyla F-35 programında olan ülkeler bu tip bir seyir füzesi almak isterse biz çok rahat bir biçimde program dışında kalsak bile bu füzeleri satabiliriz.

Varank, Akıncı İHA'ya ilişkin, "Entegre edilecek mühimmatların çalışmaları devam ediyor, 2-3 ay içinde ilk uçuşu yapmayı planlıyorlar. Gelecek aslında insansız hava araçlarında. Bunun bir üst noktası artık savaşan İHA projesi, yani jet kabiliyetlerine sahip insansız savaş uçakları, dünya buna doğru gidiyor. Akıncı'nın savunma sanayimizde çok büyük bir çarpan etkisi olacağına inanıyorum." dedi.

Meteksan SOM-J'nin 'Link-16 Veri Linki Kartı'nı üretecek som-j

SOM-J için hava puslu

Roketsan ve Lockheed Martin firmaları DSEI 2015 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda yeni nesil havadan karaya seyir füzesi olan SOM-J'nin F-35 uçaklarının iç silah istasyonuna entegrasyonu konusunda iş birliği anlaşması imzalamıştı. Ancak ABD ile yaşanan S-400/F-35 krizinden sonra anlaşmanın akıbeti ile ilgili belirsizlik sürüyor.

Orta menzilli, havadan karaya mühimmat ailesi SOM'un bir üyesi olup, yoğun bir şekilde korunan kara ve deniz hedeflerine karşı kullanılmak üzere tasarlandı. F-35 (JSF) Uçağı dahili silah istasyonuna uyumlu olarak geliştirilen SOM-J yarı-zırh delici harp başlığına sahip. Ağırlığı 500 kg, Harp Başlığı 140 kg (Parçacık Tesirli / Zırh Delici) olan mühimmatın menzili 200+ kilometredir. Uçuşlu testleri 401'inci Test Filo Komutanlığı'na bağlı F-16'lar tarafından gerçekleştirilen SOM-J görüntüleyici arayıcı başlığın yanı sıra GPS, INS, TBN ve IBN sistemlerini temel güdüm sistemi olarak kullanıyor.

Ağ merkezli harekât konseptine uygun şekilde tasarlanan SOM-J, ateşlendikten sonra, gerektiğinde, başka bir kullanıcı tarafından da kontrol edilebiliyor. Kızılötesi arayıcı başlığı, füzenin, son güdüm safhasında (terminal guidance), hedefine daha hassas olarak yönelmesini sağlıyor.

http://defenceandtechnology.com/2019/08/04/f-35-olmazsa-akinci-ve-mmu-var/ Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Başlığı görünce yıkıldım. ODTÜ mezunu bir bakanın bu cümleyi kurduğunu sanmıyorum. Eğer Akıncı ile F-35 aynı cümlede geçiyorsa Tanrı bu ülkenin yardımcısı olsun...

Eskiden Kul Hakkı diye bir kavram vardı. Bir Devletin kendi öz kuruluşu TUSAŞ'ı yok sayması, gözden düşürmeye çalışması, başarılarını başkalarına mal etmesi kahredici...

Ben haddim olmayarak, bu Devlet için gecesini gündüzüne katan, ter döken, yeni bir şeyler üretmek için çabalayan, ancak tüm çabaları görmezden gelinen tüm TUSAŞ personelinden Türk Milleti adına özür diliyorum...

Aksungur'un bir an önce göreve çıkması umuduyla... Mesajı Paylaş

murattekin

Az önce bende düşünüyordum. Bir bakan özel sektörün üretimi hakkında nasıl bilgi verir ve nasıl insanların hayalleriyle oynar diye.
Sosyal medyada "üretilen" SOM-J'lerin Akıncı'da kullanılacağına" dair birçok heyecanlı paylaşımlar var. F-35 yoksa Akıncı var.

Aklım almıyor artık. Mesajı Paylaş
...

factoraptor

Daha bunlar iyi günlerimiz. Stalin'in general kıyımı yakın zamanda Sanlara planlananlar yanında piliçlik tavuk kıyımı gibi kalacak... Mesajı Paylaş

farabi

Ağu 05, 2019, 10:01 ÖÖ Last Edit: Ağu 05, 2019, 10:10 ÖÖ by farabi
Çok garip gerçekten.

Baykar savunma ortakları sayın bakanın hem hemşehrisi hem aile dostu hem de ideolojik olarak "bizim sermaye" görülen bir şirketin sahibi görüntüsünde ve bir sebep daha var ki bunlardan çok daha büyük bir mevkii makam iktisabı vaad ediyor olabilir. Fakat konumunun ağırlığını taşıyan bir bakanın bu şark zihniyeti ile düşünmesi , ifadelerini buna göre seçmesi düşünülemez. Bu olsa olsa , sayın bakınnın doğru brife edilmediğini , önüne gelen raporların ya da önüne konan konuşma metinlerinin teknik ve ahlaki yeterli donanımda insanlarca hazırlanmadığını gösteriyordur, değil mi sayın bakanım... Temizleyin , temizlenin efendim... Cümlelerin hep , Tusaş'ın adı ve kapasitesi anılacağı sırada düşüyor olması sizce bir tesadüf ise , bir gün ülke savunması bu mesafaleri katederken sizlerin orada bulunmuş olması da aynı sıfatla anılabilecektir.  Üstelik şirket tarihinin bir bölümünde bürokrasiye ve bu tür algı oyunlarına karşı canhıraş mücadele vermiş değerli kimi Baykar savunma YKÜ'leri eminim böyle düşünmektedir.  (bu kısım mikro ulusuma seslenişimdi , uy aha )

Ankalardan Aksungurlardan sonra Tusaş'ın İHA serüveninin nerelere ulaşacağı, ya da bu birikimin nereye ulaşması gerektiği az çok tahmin edebileceğimiz netliktedir. Yakın zamana kadar Tusaş'ın kendi öz kaynakları ile üstesinden gelebileceği ve teknik olarak ancak onların altından kalkabileceği ölçekte bazı özgül İHA türleri üzerinde neden çalışmadıklarını sorgulardım. Ancak değil bunlar, giderek endişelerim planlanmakta olan stratejik projelerinin akıbetine doğru kaymakta. Demek örneğin yüksek irtifa bir turbofan iha için , önce Baykar'ın kırk fırın ekmek yemesini bekleyeceğiz ... Mesajı Paylaş

orko_8

2 x PD-170'li hali ile harici olarak SOM / SOM-J taşıyacaksa aerodinamik sürüklemeye ve yerçekimine karşı mücadelede bol şans,

PD-170 yerine çok daha güçlü (dolayısıyla daha ağır) motor  ile SOM / SOM-J taşıyacaksa kanat tasarımında bol şans,

Aynı anda AESA "burun radarı", EO kamera, SOM taşıyacaksa, güç sistemi tasarımında bol şans diliyorum. Mesajı Paylaş

BETONBEY

TEİ'nin 1400 beygirlik turbosaft motoru ile  Anka'nın birlikte kullanılma çalışması yok mu yahu hiç ? Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter