Fransa Kundağı Motorlu Havan Aracı Alacak

Başlatan R.A.K, Tem 14, 2019, 06:24 ÖS

« önceki - sonraki »

R.A.K

Tem 14, 2019, 06:24 ÖS Last Edit: Tem 15, 2019, 08:13 ÖÖ by Yönetim


Army Recognition'un aktardığına göre Fransa Savunma Bakanı Florence Parly bir sonraki Bakanlık Yatırım Komitesi'nde (CMI) VAB zırhlı havan aracında olduğu gibi üstü açılık kapak vasıtası ile havan atışı sisteminin Griffon zırhlı araçlara uygulanması kararını açıklayacak. 54 adet Thales 2R2M havan sisteminin Nexter üretimi Griffon araçlarına entegre edilmesi bekleniyor.

120mm 2R2M havan sistemi 15 tondan ağır zırhlı araçlara monte edilebilen iki personel ile saniyeleri içerisinde atışa hazır hale getirilebilir. Yarı otomatik yükleme sistemi ve geri tepme freni sayesinde çekilen versiyona göre daha hassas bir şekilde dakikada on yapabilir. Daha sonra hızlı bir şekilde konumunu değiştirebilir.Thales zaten bu sistemi VAB 6×6 şasisinde Suudi Arabistan İtalya, Malezya ve Umman'a ihraç etti.  Thales 2019 yılının başında 100'üncü 2R2M'yi teslim etti.

Fransız ordusunun Scorpion programı kapsamında toplamda 1800'den fazla Griffon 6×6 zırhlı araç alması planlanıyor. 25 ton ağırlığındaki Griffon maksimum 800 km menzile ve 110 km/sa maksimum hıza sahiptir. Standar konfigürasyonda sürücü ve nişancı haricinde sekiz personel taşıma kapasitesine sahip. 400 hp gücünde motora sahip olan aracın ilk teslimatı bu yıl gerçekleştirildi.

https://www.defenceturk.net/fransa-kundagi-motorlu-havan-araci-alacak Mesajı Paylaş

ayibarishi

Doğru bir adım olsa da yetersiz. Neden?..

Rusya ve Çin hem alışılageldik dikey hemde yatay mermi yolu kullanabilen, kıçtan dolan, rapidfire havan sistemlerine sahipler. Bu hususta batılı bir çözüm "henüz" yok. Fakat Saab başta olmak üzere araştırma geliştirme emri alan firmalar var. Konu hakkında bizim de takipçi olmamızda sayısız fayda mevcut. Bu kapsamda birkaç yol izlenebilir.

1. Ar-Ge / Ür-Ge kapsamlı yerli bir tasarım üzerinde kavramsal bir çalışma başlatılabilir. MKEK ile zora girer. Uzun sürer ve verimli olmaz.

2. Bir Çin yada Rus sistemi adapte edilip ordumuz envanterine katılabilir.

3. Batılı bir firmanın çalışmasına iştirak edilip, telif haklarında da ortaklık geliştirilebilir. Sonuçta çıkacak ürün de NATO standardı olacaktır ve bu satışını kolaylaştıracaktır.

4. Sırbistan, Çekya, Bulgaristan gibi gerekli yeteneklere sahip bir başka ülkeye sipariş geçilip, istenen özellikte bir sistem geliştirmesi sağlanabilir.

Fakat konu üzerinde bu gibi klasik yaklaşımlara takılı kalmanın ve yatay mermi yollu havan çözümlerinden uzak durmanın bir faydası kesinlikle olmayacaktır. Saygılarımla... Mesajı Paylaş

Karabasan

sn. ayibarishi Türkiye'de konuyla ilgili halihazırda ASELSAN BMC ortaklığında ALKAR otomatik havan sistemi çalışması mevcut zaten.
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

HDS

Alkar standart ağızdan dolan "muzzle loaded" havanın otomatize hali. @ayibar ise kundaktan beslemeli "breech loaded" bir sistem diyor. İkisi çok farklı. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter