TSK'nın PENÇE-1 ve PENÇE-2 Harekatları

Başlatan Observer, Tem 13, 2019, 07:50 ÖÖ

« önceki - sonraki »

sagru45

Yaşanılanlar çok üzüntü verici. Hatalardan ders alınmalı. Ancak acemice kişisel kanaatim; bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı esir, rehine veya devlete karşı suç işlediyse ölü ya da diri, açık ya da örtülü en kısa zamanda ülkemize dönmesi-döndürülmesi sağlanmalıdır.

Bu durumdaki insanlar devlete ve millete karşı, karşıt unsur ve devletlerce istedikleri zaman dürtecekleri psiko-sosyal ve siyasal nasır, şantaj unsuru olmaktan çıkarılmalıdır. Mesajı Paylaş

polybolos

1- Eğer operasyon rehine kurtarma operasyonu ise, hiç bir rehine sağ olarak kurtarılamadı
2- Operasyonun amacı saha hakimiyeti ise, asker kışlasına döndüğüne göre bölücü örgüt bir süre sonra inlerine geri gelecektir
NOT: Şehitlerimizin ruhları şad Milletimizin başı sağ olsun Mesajı Paylaş

kimbell71

İşin aslı Türkiye Cumhuriyetinin hatta belki de dünya tarihinin en özel Özel Kuvvetler operasyonunun yapılmaya çalışıldığı anlaşılıyor. Kardak, UBL, uçak kaçırma filan 5'e 10'a katlayacak zorlukta bir operasyondu bu benim anladığım.Amaç rehinelerin sağ salim eve ulaştırılmasıydı ancak ne yazık ki bu hedef gerçekleştirilemedi. Gerçekleşseydi eğer hepimiz gururlanıp sevinecektik ama olmadı malesef. Neden olmadı konusu kapalı kapılar ardında yüksek sesle tartışılacak meseleler, yeri burası değil. Toz duman dağıldıktan sonra geriye alınacak dersler kalır sadece. Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Ailelerinin ve milletimizin başı sağolsun. Mesajı Paylaş

muhendus

Şehitlerimizin adları, rütbeleri ve fotoğrafları facebookta bir sayfada paylaşılmış.

https://www.facebook.com/445687015606808/posts/1933358080173020/

Mesajı Paylaş

Moon&Star

Kötü bir niyetinizin olmayacağını biliyorum ama bu tarz paylaşımlar istemeden de olsa bu it sürüsünün ekmeğine tereyağı sürmek oluyor. Neyseki çoktan silinmiş.

-Bu arada, temizlenen mağaralar kullanılamaz hale getiriliyor mu? En azından tavana bir kaç delik açıp içine patlayıcı döşeyip moloz ile girişleri kapamak mümkün mü? Mesajı Paylaş

Topgun

Bu eğer bir rehine kurtarma operasyonu idiyse, kimselere haber verilmeden, çok gizli ve dar bir bilen kapsamında, tamamen vakti belirsiz bir şekilde ani bir özel kuvvetler harekatı olmalıydı. Aksi halde karşı istihbaratta malum dış destekli oldukça iyi, içimizde de malum haini bol bir memleketiz ne yazıkki, operasyonun selahiyeti zora giriyor...

Emeklere, giden canlarımıza kahrolduk milletçe. Allah rahmet eylesin tüm şehitlerimize. Mesajı Paylaş

tomcat

Milletimizin başı sağolsun, şehitlerimizin kalanlarına sabırlar versin.

Ben operasyonun sadece rehine kurtarma amaçlı olduğu kanaatinde değilim. Metehan Demir'in bir röportaj videosunu izledim. Orada şunu söylüyor kabaca şu an söyleyemeyeceği detaylar olduğunu ama Türkiye'nin, TSK'nın kimin nerede ne yaptığını bildiğini söyledi bir yerde. (1) Bunu birkaç defa belirtti.

Bir de birkaç sene evvel yayınlanmış bir kitapta Gara üzerine yapılacak başka bir hava harekatında ABD'nin kısa süre önce haberdar edildiğini, ABD'nin orada unsurlarımız var diyerek operasyonun iptal edilmesini istediğini yazmış. Ki burada o harekat esnasında çok büyük bir cephanelik te vurulmuş. Belirtildiğine göre Ankara uzunca bir süre ABD'nin bu harekatı engelleme girişiminin perde arkasını araştırmış (2).
Muhtemelen burada bahsedilen 24 Temmuz 2015'teki kapsamlı hava saldırısı.

Akabinde Gara 21 Eylül 2017, 16 Ağustos 2019 (Pençe 2)'de tekrar vurulmuş.

Kaynak:
(1): https://www.youtube.com/watch?v=kOoLLlMEtvU
(2): Aydınlık 19 Eylül 2015 Mesajı Paylaş

Mermi

Sincar bölgesine Şii milisler takviye göndermiyormuş. Akıllarınca olası operasyonu durdurmak istiyorlar. Bu haşdi'ler artık çok oldu sağlam bir darbe yemeleri lazımki devamlı tehdit dolu açıklamalardan vazgeçsinler. Başika üssü ne durumda umarım hava savunma konusunda güçlendirilmiştir. Komando, M-60T ve Fırtına takviyesi yapılmıştı en son. Hisar A ve Hawk keşke gönderilebilse.

https://twitter.com/alisemin/status/1360692524810125320?s=19 Mesajı Paylaş

putty

Gaz kullanmamız lazım böyle operasyonlarda. Kordinasyonu bozan bayıldan kusturan geçici felç eden göz yaşartan boğucu yani yasak olmayan kimyasallar üzerine daha çok çalışmalıyız. Mağaranın basında krokisi var mümkün değil yani o mağrada adam kurtarmak demir kapılar filan var içerde. Acı hardal yiyorsun sinüslerine ateş basıyor neler var neler uğraşınca allah bilir adam ölmez ama yığılır kalır olduğu yere. İsrail beyaz fosfor kullanıyor bildiğin kimyasal silah hemde alenen kullanıyor başka şeylerde kullanıyor sinir gazlaır kullanıyor göstericiler hastanelere kusa kusa kıvrana kıvrana geliyorlar. Ölmüyorlar ama kıvranıyorlar. Mesajı Paylaş

KARACI

İran'ın Bağdat Büyükelçisi: "Türkiye'nin Irak'a olan askeri müdahalesini güçlü bir şekilde reddediyoruz. Irak topraklarının güvenliği Iraklı güçlerce sağlanmalı."

"Sincar'ın Türkiye ile ne alakası var? Bu Iraklıların iç meselesi. Onlar çözmeli. Tehditleri kabul etmiyoruz."

Bağdat buyukelcimiz FATİH YILDIZ ;

"İran Büyükelçisi, Irak'ın sınırlarına saygı gösterilmesi konusunda Türkiye'ye ders verecek son kişidir." Mesajı Paylaş
"At sırtında dünyayı fethetmek kolaydır. Zor olan inip onu yönetmektir."
- Cengiz Han

BuLuT__

Biran önce sincana ve çizrenin karşısına bir oldu bitti operasyonu yapmamız gerek.
Üstelik amerikanın şu meşhur defender tatbikatını yaparken yapmak gerek.
iyi bir mesaj olur Mesajı Paylaş

KARACI

Gara bolgesi ve Gara-Kandil hatti tutulmadan direkt Sincar'a kara harekati ekstra risk barindirir ve isi uzatir. Neredeyse 4 tarafi acik bir bolgeden bahsediyoruz, iran ve kandil ustunden gecisler yogun olur, batisi zaten acik hat, guneyi keza oyle. Kuzey ve dogu hatti mutlak suretle kapatilmali, aciliyeti varsa o vakit bu hatlar 7-24 topcu-roket ve sihalar ile  baski altina alinmalidir. Tum harekat boyunca gecis yollarinda nefes almamalari saglanmalidir. Pence harekatlari buralara hazirlik idi zaten, hersey bir plana bagli, sadece zamanlamada degiskenler mevcut. 
  Olasi Sincar harekati Suriyedekilerden farkli olacaktir. Afrin gibi tek hat ustunden beslenen bir yer degil, baris pinarindaki gibi burnumuzun dibi duz bir alan degil, sirtimizda hep bir hancerle olur bu sekilde yapilirsa. Adim adim gitmek ve mumkunse formalite olarak Irak ordusunu da bu ise dahil etmek gerekir. O da İran in son tutumundan sonra zor gorunuyor.
  Bolgenin abd ile cok fazla icli disli oldugunu ve bu bolgeye girildiginde hem İran'a hem de abd cikarlarina derin bir comak sokulacagina emin olabiliriz. Isin siyasi zorlugu burada basliyor zaten. Burada direnis diger yerlere nispeten fazla olur, muhimmat stoklarinin ve adam sayilarinin bu bolgeye yakin bolgelerde en yogun duzeyde oldugu da elbet biliniyordur. Ayrica abd nin son patriot hamlesi bu konudan bagimsiz degildir diye dusunuyorum, sadece petrol sahalarinin korunmasi icin gelmedi o bataryalar bence.
  Isin Hasdi sabi boyutu da eklendi, yine herkes bir araya geldi oturdu karsimiza, abd hic razi degil zaten her zamanki gibi. Yapilamaz asla demem, kararlilik gosterilirse TSK altini ustune getirir. Ben sadece bu kez kafamdaki bazi dezavantajlardan bahsetmek istedim. Sunu bilelim istiyorum, Sincar harekati olur ve kafamizdaki gibi sonuclanirsa psikolojik etkisi Afrin den bile fazla olacaktir, bozgun yasarlar.. Mesajı Paylaş
"At sırtında dünyayı fethetmek kolaydır. Zor olan inip onu yönetmektir."
- Cengiz Han

Mermi

Sincar' a kadar insen daha güney de yapılanacaklar bu terör bitmez. 5 yıl önce çözüm süreci sonlandığında Irak'ta 3 bin terörist olduğu söyleniyordu şimdi 5 bin deniyor hani mücadele ? Yapılmıyor demiyorum taktire şayan bir mücadele var ama sen 100 tane öldürüyorsun o suriyeden 1000 kişi getiriyor. Biz kaç defa Suriye de harekât yaptık ama devamlı sayı artıyor. 10 milyon Kürt var Suriye ve Irak'ta. Vurarak terörü bitiremeyiz. Ülke içinde olur. Giriş, çıkışlar kontrol altına alınır sonra adım adım temizlenir. Zaten sayı 300'lere düştü deniliyor. Dağ kadrosu genelde 1500 civarı idi 300'lere düşmüş ciddi gerileme var. Önemli olan ülke içinde eylem yapamaz hale getirmek ve sınırları güvence altına almak. Onun dışında ben harekât yapılmasına çok sıcak bakmıyorum. İsrail mesela Hamas, Hizbullah, iran yanlısı şii milisler bunları terörist olarak görüyor ve çevrelenmiş vaziyette. Ama görüyoruz ki operasyonları mühimmat stokları, roket üretim tesisleri ve üst düzey isimler. Bu hedefleri seçerek düşmanını herzaman eylem yapamaz, minimize halde tutuyor. Sayı onun için önemsiz. Hepsini toplasak belki 200 bin onun değimiyle terörist çıkar. Belli stratejik yerleri tutmuşlar golan tepeleri örneğin. Geri kalan konuda özel kuvvetler, istihbarat birimleri ve hava kuvvetleri ile gayri-nizami bir harp yapıyor. Yoksa bütün Suriye ve Irak çoğrafyasını işgal etmek zorunda kalıcaz. Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

İşte Sincar Dağı denilen yeri de Golan Tepeleri gibi stratejik bir yer olarak düşün. Gara ve Kandil de öyle. Mesajı Paylaş

Mermi

Sincar'a ben operasyon yapılmasın demiyorum. Barış Pınarı veya Afrin benzeri bir harekât yapılmasına karşıyım bu konuda çekincelerim var.

1- Sincar bölgesi sınıra 120 km derinlikte karadan bir bağlantımız yok. Batı ve Doğusunda müttefik unsur yok. Dolayısıyla bi kadar derinlikte büyük bir kuvvet ile girdiğimizde işin nereye uzanacağını tahmin etmek zor.
2- Harekâtı tamamen TSK mensupları yapmak zorunda çünkü Irak'ta ÖSO gibi bir grup yok.

Dolayısıyla uzak olması, arazi yapısı ve harekâtın tek başımıza yapılacak olması ciddi zorluklar barındırıyor. Harekât yerine nokta hedeflere yapılacak operasyon seklinde ilerlenmesi daha mantıklı geliyor bana. Örnegin 15-20 Siha kaldirip 50 uçakla aynı anda 100 hedefi vurup arkasından ÖKK ile önemli hedeflere nokta op. düzenlemek. Ki bence böyle birşey düşünülüyor. Alanı kontrol etmek yerine kritik hedeflerin imhasına yönelik bir girişim. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter