Denel Nakit Desteği İstedi, Suudi Arabistan’ın Teklifini Reddetti

Başlatan R.A.K, Tem 09, 2019, 11:49 ÖÖ

« önceki - sonraki »

R.A.K

Tem 09, 2019, 11:49 ÖÖ Last Edit: Tem 09, 2019, 11:56 ÖÖ by Yönetim


Güney Afrikalı Denel, hükümetten finansal krizden çıkmasına yardımcı olması ve karlı ihracat anlaşmalarını güvence altına almak için 196,8 milyon dolarlık bir nakit enjeksiyonu istedi.

Denel CEO'su Danie du Toit, iyileşme çabalarının iyi gittiğini ve şirketin acil likidite kısıtlamalarının üstesinden gelmek için yardım alması halinde önümüzdeki iki yıl içinde sözleşmelerde 2,1 milyar dolar kazanabileceğini söyledi. Du Toit Denel'in Pretoria dışındaki ofislerinde Reuters ile yaptığı röportajda "Yeniden sermayelendirme konusundaki yatırım potansiyelinde mükemmel bir geri dönüşümüz var" dedi.

Du Toit, "Ürünlerimiz hala aranıyor, markaya hala saygı duyuluyor, elbette finansal durum ve sürdürülebilirlik konusunda hala biraz gerginlik var." dedi ve nakit enjeksiyonunun bu ay açıklanacağını ve Eylül veya Ekim aylarında gelen ilk fonla birlikte umduğunu söyledi.

Denel geri dönüş planı ile bazı zarar ettikleri iş alanlarından çekilecek ve diğer alanlarda ortaklıklara gidecek. Du Toit, ilk elden çıkarma işleminin önümüzdeki üç ila altı ay içinde gerçekleşebileceğini ve önümüzdeki iki ila üç yıl boyunca 140 milyon dolardan fazla ortak girişim fırsatlarının tespit edildiğini söyledi.

SAMI'nin teklifini reddetti
Ancak Denel, geniş bir ortaklık için geçen yıl 1 milyar dolarlık teklif veren Suudi Arabistan'ın devlet savunma şirketi SAMI'ye yaptığı birimlerden hiçbirinde hisse satmayacağını söyledi. Du Toit, Denel'in müşterisini açıklamadan tarihteki en büyük ihracat sözleşmesini imzalamak üzere olduğunu belirtti.

Denel Suudi Arabistan işbirliği
Suudi Arabistan ve müttefikleri Güney Afrika'nın son silah ihracatının neredeyse yarısını ve gelecekteki siparişlerin önemli bir kısmını oluşturuyor, bu nedenle bazı sektör uzmanları SAMI ile yapılan anlaşmanın ticari anlamda anlamlı olduğunu söyledi. Ancak Suudi yakınlaşması bir karışıklığa neden oldu çünkü Körfez krallığı gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti sebebiyle eleştiri çekiyor.

SAMI, geçtiğimiz hafta Çarşamba günü Paramount Grubu ile bir işbirliği anlaşması imzaladı. Ancak Du Toit, Denel'in belirli projelerde SAMI ile ortaklığa açık olmasına rağmen, fikri mülkiyet haklarından vazgeçilmesini gerektiren hisse senedi anlaşmalarına girmediğini söyledi.

Du Toit: "SAMI durumu basit: her türlü yatırım teklifiyle geliyorlar, ancak işler üzerinde kontrol sahibi olmak istiyorlar" dedi. "SAMI yatırımı olmadan başaracağız."

Denel son olarak sürdürülebilir olmadığı gerekçesiyle A400M üretiminden çekildi.

https://www.defenceturk.net/denel-nakit-destegi-istedi-suudi-arabistanin-teklifini-reddetti Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter