Sanayi Casusluğu

Başlatan Karabasan, Tem 08, 2019, 12:54 ÖS

« önceki - sonraki »

Karabasan

Kaliforniya Üniversitesi'nde görevli akademisyen Çin için füze bilgileri çaldı


Kaliforniya Üniversitesi'nde Elektrik Mühendisliği ana bilim dalında çalışmalar yürüten Prof. "Yi-Chi Shih", hassas askeri elektronik verileri Çin'e göndermeye teşebbüs etmekten suçlu bulundu ve hakkında 200 yıldan fazla hapis cezası isteniyor.

64 yaşındaki Kaliforniya Üniversitesi'nde (UCLA) yarı zamanlı profesör olan Yi-Chi Shih,  geçen hafta 18 federal suçlamadan dolayı mahkemeye verildi. Mahkeme suçlamaları bir Amerikan şirketinden yasadışı yollardan mikroçip alma ve bunları Çin'e ihraç etme planına bağladı. Çiplerin füzeler ve savaş uçakları dahil bir dizi askeri sistemde kullanılabilecek teknolojiyi barındırdığı ifade ediliyor.

Amerika Adalet Bakanlığı geçtğimiz salı günü yaptığı açıklamada, Shih'in 219 yıl hapis cezası ile karşı karşıya olduğunu açıkladı.

Shih, isimsiz bir ABD şirketinden, monolitik mikrodalga entegre devreleri (MMIC'ler) olarak adlandırılan donanımı edinmek için bir müşteri olarak faaliyette bulundu. Shih bu şekilde Çin'e çipleri içindeki bilgilerle ihraç edecekti.

Çin ve ABD Arasındaki Soğuk Savaş

MMIC'ler daha sonra Chengdu GaStone Technology (CGTC) adlı Çin şirketine gönderildi. Shih'in daha önce bu şirkette genel müdür olarak görev yaptığı öğrenildi. Yapılan basın açıklamasında, şirket kendi MMIC fabrikasını kurma sürecinde olduğunu belirtti.

Bu tür bir teknoloji, Shih'in sahip olmadığı Ticaret Departmanı yetkisi olmadan ihraç edilemez. MMIC'ler, füzeler, füze güdüm sistemleri, savaş uçakları, radar ve elektronik harp silahları dahil olmak üzere bir dizi ticari ve askeri sistemlerde kullanımlarından dolayı hassas bir teknolojidir.

Shih ve Mai tarafından hedeflenen şirket, Hava Kuvvetleri, Donanma ve Savunma Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) için önemli bir tedarikçidir.

Ayrıca, CGTC, 2014 yılından beri Ticaret Departmanı'nın "Varlık Listesi"nde yer almakta olup, ulusal bir güvenlik tehdidi olduğunu ve herhangi bir Amerikan teknolojisinin şirkete satılabilmesi için resmi izin almasını gerektirmektedir. Açıklamada şirketin "Çin'de yetkisiz askeri kullanım için yasadışı ürün ve eşya alımı ile ilgilendiğini" belirtti.

Basın açıklamasına göre, Shih'in Uluslararası Acil Ekonomik Güçler Yasası'nı, posta dolandırıcılığını, telefon sahtekarlığı, sahte vergi beyannamelerini, bir devlet kurumuna yapılan yanlış beyanları ve siber hırsızlık yapmak için yasaları ihlal ettiğinden ve komplo kurmaktan suçlu bulundu.

ABD'li Avukat Nick Hanna, Shih'in "askeri ve sivil kullanımları olan Çin yarı iletkenlerine ihracat yapmak için plan yaptığını, ardından federal yetkililere yalan söylediğini ve planın vergi iadeleriyle elde ettiği geliri bildirmediğini" söyledi. Hanna, "Ofisim, ulusumuzun fikri mülkiyet haklarını, ulusal güvenliğimizi tehlikeye atabilecek yabancı rakiplere fayda sağlamak için kullanılmasını önleyen yasalara uyacaktır." dedi.
https://www.defenceturk.net/kaliforniya-universitesinde-gorevli-akademisyen-cin-icin-fuze-bilgileri-caldi Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

petibor

Bu suçu kuzey korede işlese daha iyidi ölür gider kurtulurdu Mesajı Paylaş

Karabasan

Harvard'da Kimya Bölümü Başkanı Charles M. Lieber Vuhan'da bir Üniversite ile Savunma Bakanlığına da haber vermeden anlaşma yaptığı suçlamasıyla tutuklandı. Profesörün Çin'den para aldığı ve geçen yaz Vuhan'a bir üniversiteye misafir profesör olarak gittiği iddia edilmekte
https://www.nytimes.com/2020/01/28/us/charles-lieber-harvard.html?smtyp=cur&smid=tw-nytimesscience Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

HDS

Yukarıdaki MMIC haberine bakınca; Biz az çok nerede zorlanıyorsak Çin de oralarda zorlanıyor. Bunu görmek hoş. Mesajı Paylaş

Karabasan

Amerikalılar Boston Üniversitesi'nde bir öğrenciyi Çin ajanı olmak ve askeri projelere salça olmakla suçluyorlar
https://www.wsj.com/articles/chinese-military-turns-to-u-s-university-to-conduct-covert-research-11582466400 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Karabasan

Harvard'da Kimya Bölümü Başkanı Charles M. Lieber ABD'den sızdırdığı biyolojik materyallerle kovid-19'u Çin'de üretmekle suçlanıyor.
https://twitter.com/JohnBWellsCTM/status/1246505891911925762 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

DelKu

Eski haber yeniymiş gibi yazılmış Mesajı Paylaş

Karabasan

Ben konunun resmi anlamda Kovid-19 ile ilişkilendirilmesini daha önemli buluyorum. Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter