Kültürün Haznesi Dil - Millî Bilinç ve Yedimden Kurtulmak için Türkçe

Başlatan Çetin, Tem 04, 2019, 04:49 ÖS

« önceki - sonraki »

Çetin

Bu tür başlığı ve aynı işlevde davranışı bir çok yerde işletiyorum. Buraya da geçip işletmenin küçük-büyük çapda millî çıkarlar adına yarayışlı olacağı kanaatındayım. Dilde, kaynaklarda neler var, necidir nasıldır görmek adına ilgililer için yarar sağlayıcı olacaktır.

Burada hem açıklamalı, yerine göre uzun sözlerim yazılarım olacak, yerine göre düşündürmeye iten kısa bilgiler, yerine göre de kaynak çalışmalarım/taramalarım sırasında denk gelip gönlüm dilediğinden, güzel-anlamlı bulduğumdan geçeceklerim. Bunlar günümüzde nasıl hareket etmemiz gerektiği işinde de yol gösterici, ışık tutucu olacaklardır.

Mesajı Paylaş

Çetin

#1
Tem 04, 2019, 04:53 ÖS Last Edit: Tem 04, 2019, 04:56 ÖS by Caner Çetin
Ön söz: Çekimleri gönderi içine uygun biçimde ölçekliklendirmek için uygun bir yol bilen varsa anlatmasını istirham ederim. Bu biçim bu iş epey sıkıcı olacak. Şimdilik ayrı sekmede açıp (sağ tık yolunca) bakabilirsiniz.

Kaşgarlı Mahmud'un divānından, ünlü nāmı diğer Divānu Lugati't Türk.Bu ise Tarama Sözlüğü'nün her hangi bir tarihī yazmamızda ulaştığı bilgi. Edindiğim yeni bir bilgiye göre bir tanıdığımın geçmiş/rahmetli büyük anası bu sözü ''birlikte hareket etmek'' anlamına kullanır imiş. Dilin dolayısıyla kültürün/anlayışın sürekliği bağlamında güzel bir örnek.


Mesajı Paylaş

Memocan

Sayın Caner Çetin,

Uzun bir aradan sonra paylaşımlarınızı görmek beni mutlandırdı.

Mesajı Paylaş

ÇıspıntırPaylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter