HMS Queen Elizabeth Uçak Gemisi

Başlatan Karabasan, Tem 03, 2019, 03:56 ÖS

« önceki - sonraki »

Karabasan

HMS Queen Elizabeth Uçak Gemisi ile ilgili detaylı bir çalışma
https://i.hizliresim.com/1pD2AN.jpg Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

nokta

Queen Elizabeth'te Sızıntı
 
Birleşik Krallığın en büyük ve en güçlü muharebe gemisi HMS Queen Elizabeth uçak gemisinde beklenmedik bir arıza yaşandı. Geçen ay, beş hafta sürecek deniz testi için Portsmouth Deniz Üssü'nden ayrılan gemi sorunun ardından Portsmouth'a geri döndü. Force News'e konuşan bir kaynak, deniz suyunu içeren yüksek basınçlı borunun patlattığını, bu nedenle gemiye 200 tondan fazla suyun sızdığını, üç mürettebatın boğulma tehlikesi yaşadığını belirtti.

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı, uçak gemisinin bu haftanın sonlarında planlı bakım için geri döneceğini ama "ihtiyati önlem" için daha erken geri döndüğünü açıkladı. Soruşturma devam ediyor, sızıntı nedeniyle gemiye dolan sular ise tahliye pompalarıyla atıldı. 65 bin ton ağırlığında ve 25 knot hıza sahip olan uçak gemisi geçen yıl F-35'lerin 500'den fazla kalkış ve iniş yaptığı ABD'nin doğu sahillerinde dört ay bulunmuştu.

http://c4defence.com/Gundem/queen-elizabethte-sizinti/8353/1 Mesajı Paylaş

Karabasan

HMS Queen Elizabeth uçak gemisi kabul testleri kapsamında ilk defa 4 F-35B savaş uçağı ile gece uçuş testlerini tamamladı.
https://www.gov.uk/government/news/first-uk-night-flights-land-in-hms-queen-elizabeth Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

nokta

Uçak Gemisi için İHA Doktrini

Uçak gemileri, dünya denizlerinde herhangi bir zamanda herhangi bir yere hava gücü taşıyabilmesi ve bunu kullanabilmesi itibariyle stratejik birer platform. Gün geçtikçe daha da gelişen insansız hava araçları (İHA) da yavaş yavaş denizlerde yerini alıyor.

Kraliyet Hava Kuvvetleri (Royal Air Force / RAF) ve Kraliyet Donanması, Queen Elizabeth sınıfı uçak gemileri üzerinde insansız hava araçlarının kullanımı için hazırlıklara başladı. RAF'ta görevli üst düzey bir yetkili, geçtiğimiz günlerde bir konferansta gelişme hakkında açıklamalarda bulundu. Bahse konu süreç kapsamında HMS Queen Elizabeth (R08) ve HMS Prince of Wales (R09) üzerinde kamikaze İHA'lar ve "loyal wingmen" (sadık kanat arkadaşı) olarak nitelendirilen, F-35B Lightning II'lere eşlik edecek ve gerekli durumlarda platformdan komuta-kontrole olanak sağlayan insansız platformların kullanımı için birtakım değerlendirmeler yapılacak. Ardından otonom kanat adamı programı başlatılarak ihtiyaçlar kapsamında yeni sistem/sistemler geliştirilecek.

Birleşik Krallık, hâlihazırda yürüttüğü Tempest programı kapsamında insanlı platformlara eşlik edebilece İHA'lar üzerine çalışmalara başlamıştı.

https://c4defence.com/Gundem/ucak-gemisi-icin-iha-doktrini/10361/1 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter