ABD 2026'ya Kadar 11 Gemisini Hizmet Dışına Çıkarıyor

Başlatan Atılgan, Eki 11, 2017, 01:38 ÖS

« önceki - sonraki »

Atılgan

Eki 11, 2017, 01:38 ÖS Last Edit: Eki 11, 2017, 02:31 ÖS by Yönetim
ABD, 2020 itibarıyla en büyük gemilerini kaybedecek. ABD donanmasının 2020 yılında Mobile Bay ve Bunker Hill isimli iki gemisini 35 yıllık görev sürelerinin dolmaları nedeniyle kaybedeceği belirtiliyor.

Defence News'in haberine göre, ABD 2020 yılında 35 yıllık görev süreleri sona erecek Mobile Bay ve Bunker Hill isimli iki gemisini kaybedecek. Donanma 2026 yılının sonuna kadar da 9 eski gemisini daha hizmet dışı bırakmak zorunda kalacak. Antietam ve Leyte Gulf gemileri 2021'de, San Jacinto ve Lake Champlain gemileri 2022'de, Philippine Sea ve Princeton gemileri 2024'te, Normandy ve Monterey gemileri 2025'te, Chancellorsville gemisi ise 2026'da servisten çıkarılacak. 'DONANMA BÜTÇESİ SORUNU YAŞANACAK' Konuyla ilgili açıklama yapan FerryBridge Group ulusal güvenlik danışmanlık şirketi başkanı Bryan McGrath ise gemilerin hizmetten çıkarılmasının donanmayı kötü yönde etkileyeceğini ve bu etkiyi azaltmak için hizmet yılı uzatma programı uygulanması gerektiğini söyledi. McGrath "Bu durum donanma bütçesi sorunu yaşanacağının işareti. Dengeli bir modernize etme süreci, bakım, personel ve diğer her şey için donanmanın bir bedel ödemesi gerekiyor" dedi.

http://www.sonhaberler.com/amerika/abd-2020-itibariyla-en-buyuk-gemilerini-kaybedecek-h455415.html Mesajı Paylaş

HDS

Haber yine acayip.  :)

Asıl mesele şu: Amerikan donanmasında sadece bizim bildiğimiz Arleigh Burke'ler yani destroyerler (DDG) yok. Bunlardan daha kabiliyetli, çok daha sofistike iletişim ve harp yönetim kabiliyetine sahip Destroyerleri de var (CG). Bunlara "Tico" da diyoruz.

Bunlar gidiyor ve yerine koyacak da bir şeyleri yok. Yeni ve gelişmiş DDG'ler ile artık herhalde idare edecekler. Mesajı Paylaş

Yigido

"Bunlardan daha kabiliyetli, çok daha sofistike iletişim ve harp yönetim kabiliyetine sahip Destroyerleri de var (CG). Bunlara "Tico" da diyoruz."

Nelerdir o artıları? Nedir o iletişim ve harp kabilyeti Tico`nun Arleigh Burke`lerden farklı kılan?
Sadece teknik olarak açıklayabilirmisiniz?

En genç Tico yaklaşık 25 yaşında, en yaşlı Burke tam tersi yaklaşık 25 yaşında. Burda bir gariplik varmı?
Dünyanın en güçlü deniz donanmasına sahip ülke enayimi?

Mesajı Paylaş

sadalone

FFG'ler zaten gitti şimdi sıra CG'ler de bütün yük DDG'lerin üstüne kalacak gibi duruyor.

Ama neyseki FFG(X) projesini başlattılar fırkateyn sınıfını yeniden canlandıracaklar.Tabi birde ağızlarından hiç düşmeyen ''distributed lethality'' var.
Mesajı Paylaş

HDS

"Enayi"lik nereden çıktı? Mesajı Paylaş

Yigido

Mecazi anlamda kullanılmıştır...

Teknik konuya dönersek, bu konuda bir açıklama olacakmı? Mesajı Paylaş

ayibarishi

Mesele enayilik değil. Kaynak yönetimi, enflasyon ve teknolojiye paralel artan maliyetler.

Enflasyon ile kastettiğim şudur: ABD doları hala uluslararası para birimi gibi iş görse bile, alın gücü sürekli düşmektedir. Yani 1999 yılında 100 dolar ile aldığınız X ham materyalini şu anda ancak 500 dolar ödeyerek alabiliyorsunuz.

Teknolojiye paralel artan maliyetler ile kastım F-35 projesinden ve F-16 uçağının evrimleşmesinden rahatlıkla anlaşılabilir. Bildiğiniz üzere F-35 oldukça pahalı bir tayyaredir. Bunun temel nedenlerinden biri de sahip olduğu yüksek teknolojiler ve bunları geliştirmek için harcanan kaynaklardır. Ayrıca temel gövde ve iskelet yapısı dahi yüksek teknolojilerle üretim gerektirmektedir. 40 yıla yakın uçmakta olan F-16 tayyaresi de her yeni teknoloji ilavesiyle birlikte maliyet arttırmıştır. Ayrıca EH, Radar, Kaska monteli nişangah, şu bu gibi sistemler artık lüks değil gereklilik haline gelmiştir.

Kaynak yönetimi ise tüm bunların üstüne tuz biber ekmektedir. Zira öncelikle kuvvetler arası çekişmeler, iş ve üs arayan siyasi mekanizma içindeki çekişmeler, yakın tehdit algısındaki değişmeler, bizim için devasa görünse bile ABD ölçeğinde kısıtlı bir bütçe ile idame edilmeye çalışılmaktadır. Bazı platformların harbe hazırlık oranındaki düşüklüğün temel sebebi ise bütçenin kendisidir. Yani ABD isterse kısa sürede harbe hazırlık oranlarını yükseltmeyi başarabilir.

Eskiden inşa .edilen bir deniz platformu temel iş görebilme ve tehdide karşılık verebilme şartlarına haizdi. Eksikleri çıktıkça güncellenebilir ve yükseltilebilir ve problemleri varsa giderilebilirdi. Şimdiyse sistem değişmeye başladı ve buna adapte olmak da ciddi bir sorun haline geldi. Artık yeni bir silah platformunun alt sistemleri ile birlikte harbe hazır hale gelmesi çok ciddi bir maliyet. Artı tüm bu alt sistemler bir lüks değil gereklilik. Bu alt sistemlerin birinde çıkabilecek bir hata yada yazılımsal bir bug bile tüm platformları bakıma almak yada geçici bir süreyle savaş dışı bırakmak için yeterli.

Bu nedenle yakın zaman içinde savunma alımlarında farklı yaklaşımlar ve diğer örnekler de önümüze daha çok gelmeye başlayacak. Örneğin Çin savaş gemileri birçok modern sisteme sahip olsa bile aslında birçok da eksik ve yetersizlikle envantere giriyor. Örneğin bir HQ-9 ve HQ-16 naval füzesi belki ABD'nin SM-2/3 ve ESSM füzesinin yarısı kadar bile etkin olamıyor. Ama adam bolca platformları envantere alıyor ve ileride HQ-XX ile bu açığı kapatabileceğini biliyor. Fakat bizim ve diğer birçok Batı standardı donanma için böyle bir durum söz konusu olamıyor. Aynı husus Hava Kuvvetlerinde de daha fazlasıyla geçerli. Çin J-20 ve J-31 stealth tayyareleri daha mütevazi isterler ile daha yüksek adetlerde hizmete girecek gibi görünüyor. Tabi zaman içinde daha iyi versiyonları geliştirilecek ve mevcutlar da elden geldiğince modernize edilecektir.

Bu kapsamda bizim ülkemizin de çıkarması gereken ciddi dersler var. Kaynak yönetimi ve silahlanma programlarına daha geniş bakmaya çalışmamız ve dünyadaki tüm örnekleri görmeye başlamamız lazım. Aksi takdirde envanterimizdeki muharip deniz gücü tonajı ve adedi düşmeye devam edecek. Saygılarımla.. Mesajı Paylaş

swat

@HDS üstad CG'ler daha eski bir platform DDG'ler yeni iken CG'lerin artıları neler açar mısın? Mesajı Paylaş

HDS

CG'lerin kendi SHM'leri dışında bir de Battle Group yönetmek için ayrı bir operasyon merkezleri daha vardı. Arkadaki "ada"da. Yani gemi kaptanından daha yüksek rütbeli amiralleri de barındırabiliyordu. Bir de menzil suda kalış avantajları falan filan vardı.

değişen teknoloji ile bunların bazıları gereksiz oldu sanıyoruz. DDG'ler epey kabiliyetli ama yine de acaba kruvazöre ihtiyaçları var mı? Belki. Daha doğrusu bugünün kruvazörü muhtemelen DDG'sinden farklı olur.

Bırak CG'yi, halen fırkateyn konusunda da ne edeceklerine karar veremediler ki? Ucu hakikaten epey açık bir çağrı yayınladılar ve endüstri kendi fikirleri ile gelsin istiyorlar. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter