Erciyes-2019 Tatbikatı

Başlatan Observer, May 23, 2019, 11:53 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Observer

Erciyes-2019 Tatbikatı, 1'inci Komando Tugay Komutanlığı tarafından 4'üncü Kolordu Komutanlığı sevk ve idaresinde 06-23 Mayıs 2019 tarihleri arasında, Şehit P.Tğm. Hasan BAK Atma/Atlatma Sahası/Kayseri'de icra edilecektir.

Tatbikatın maksadı; hava indirme imkân ve kabiliyetini konvansiyonel ve barışı destekleme harekâtı gibi diğer harekât nevilerinde denemek, muharebe sahasını ve muharebeyi tüm boyutları ile canlandırmak, barışı tesis, idame ve desteklemeye yönelik olarak dost ve müttefik ülkelerle birleşik ve müşterek harekât icra etme kabiliyetini geliştirmektir.

Tatbikata; Genelkurmay Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığından birlik ve unsurlar katılmaktadır. Ayrıca 7 dost ve müttefik ülke, çeşitli unsurları ile tatbikata katılacaktır.

Tatbikatın basın brifingine katılacak basın mensupları, 22 Mayıs 2019 tarihinde saat 18.30'da 1'inci Komando Tugay Komutanlığı General Adnan DOĞU Kışlası/Köşkkışla/Kayseri nizamiyesinde hazır olacaklardır. Tatbikatın 23 Mayıs 2019 tarihinde icra edilecek safhasını takip etmek için adı geçen nizamiyede toplanma saati 06:00'dır.

Tatbikatı izlemek isteyen basın mensuplarının Ankara'dan askeri uçakla Kayseri'ye götürülmesi ve faaliyet bitiminde geri getirilmesi planlanmaktadır. Tatbikata katılacak basın mensupları kendi imkânları ile konaklayacaklardır.

Bu kapsamda uçakla gitmek isteyen basın mensuplarının, 15 Mayıs 2019 günü saat 11.00'e kadar bilgilerini (Adı soyadı, kurumu, görevi, cep telefonu numarası, e-posta adresi ve TC Kimlik numarasını) iletisim@msb.gov.tr adresine bildirmesi önemle duyurulur.

Katılımcıların 22 Mayıs 2019 tarihinde Kayseri'ye gidiş için Etimesgut 11'nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı Nizamiyesinde (Şeker fabrikası karşısı) hazır bulunma saati 15.00'tir. Ankara'ya dönüş için uçağın kalkış saati 23 Mayıs 2019 saat 13.00 olarak planlanmaktadır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur. Mesajı Paylaş

nokta

Gece Karanlığında Erciyes

Kayseri'de düzenlenen Erciyes 2019 Tatbikatı'nda seçkin gözlemci günü, basın mensuplarının da katılımıyla başladı. Faaliyet kapsamında paraşütçü komandolar gece atlayışı icra etti.

Azerbaycan'dan iki, Pakistan'dan iki ve Gücistan'dan da 1 personelin katılımıyla gerçekleştirilen atlayışta, Kayseri 1'inci Komando Tugayı'na bağlı en seçkin askerler de yer aldı.

Harekat senaryosu kapsamında paraşütçü komandolar, ertesi gün icra edilecek olan hava indirme ve hava hücum harekatı için gerekli önlemlerin alınması, yolların ve toplanma noktalarının işaretlenmesi gibi görevler için bir kılavuz atlayışı yaptı. CN235 nakliye uçağından icra edilen faaliyette birlikler, yer+10.000 feet irtifadan atladı. Yaklaşık 1,5 dakikalık serbest düşüşün ardından askerler, 21 dakika boyunca süzülerek senaryoda belirlenen düşman hatlarının 12 kilometre gerisine sızdı.

http://www.c4defence.com/Gundem/gece-karanliginda-erciyes/8187/1 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter