Baykar Çaldıran (TB2)

Başlatan HARZEMŞAH, Eki 25, 2015, 09:32 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HARZEMŞAH

TURAF'a teslim edilen TB2'ler konusunda halen Batman'da pilotaj eğitimleri sürüyor. Eğitimler fiilen bayram sonu başladı ve 3 ay sürmesi planlanıyor. Ama asıl önemli haber TB2'ler silahlandırılıyor. Bozok ile donatılan ilk TB2 denemesi hava koşullarının düzelmesi ile birlikte her an yapılabilir... Mesajı Paylaş

1nsane

Üstad datalink ve FLIR sorunu çözüldü mü? Yoksa gene "Vaaaaay İHA'yı silanlandırmışsınız, biz size şunu bunu vermiyoruz" mu olacak? Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Pek çok sorun aşıldı üstadım... Mesajı Paylaş

1nsane

Bütün bu süreçlerde raftan hazır ürünlerin ("COTS") dostumuz olduğu ve ITAR'a tabi ürünlerin zorunlu olmadıkça kullanılmaması gerektiği konusunda iyi bir ders olmuştur umarım. Dışarıya iyi projelerimizi kitleme/geciktirme şansı verilmemeli. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Baykar ÇaldıranTB2, 4 bozok akıllı mühimmat ile havada 20 saatin üstünde kalabiliyor diye birşeyler duyuyoruz üstadlar ;D

Yakında açıklanacak diye bilgiler var. Bu konuda ayrıntıya sahip kimse varmı aramızda... Mesajı Paylaş

turkdefence

Yani açıklanmadan bu hızla ben haber yapacağım, olmadı muhammed metin haberi basacak :) Mesajı Paylaş

korat

#6
Ara 18, 2015, 05:38 ÖÖ Last Edit: Ara 18, 2015, 06:26 ÖÖ by korat
Şöyle bir haber var fotoğraflar da linkte.

http://www.gazetevatan.com/milli-iha-ya-yerli-fuze--895738-gundem/

İlk yerli üretim İnsansız Hava Aracı Bayraktar TB2 silahlandırıldı. Üzerine Roketsan'ın geliştirdiği anti tank füzesi takılan Bayraktar, dün atış testlerini başarıyla tamamladı.

Türk savunma sanayi bomba gibi bir gelişmeyle gündeme geliyor. TSK envanterine giren ilk yerli ve milli İHA Bayraktar TB2 yaklaşık bir yıldır süren çalışmalar sonunda silahlandırıldı. Bayraktar TB2 dün yapılan ilk atışlı testte attığı füzeyle hedefi tam isabetle vurdu. Bayraktar TB2'de mühimmat olarak Roketsan'ın geliştirdiği uzun menzilli anti tank füzesi UMTAS kullanıldı.
 
Hedefi 8 km'den vurdu
 
Milli İHA bir süredir UMTAS füzesiyle yüklü olarak test uçuşları yapıyordu. Dün uçağın kanatlarına her biri 37.5 kg. ağırlığında olan iki füze takıldı. Saat 12.00 civarı havalanan milli İHA için alana 2x2 metre büyüklüğündeki hedef paneli yerleştirildi. Saat 14.30'da uygun atış pozisyonuna gelen Bayraktar TB2'deki lazer güdümlü füze, yer istasyonundaki operatör pilot tarafından 16 bin feet (yaklaşık 5 bin metre) irtifada, 8 kilometre uzaklıkta ateşlenerek hedefi yüzde 100 isabetle vurdu.
 Kale-Baykar İş Ortaklığı tarafından üretilen Bayraktar TB2'nin üreticisi Baykar Makina'nın Genel Müdürü Haluk Bayraktar, VATAN'a şöyle konuştu: "Savunma sanayinde milli ve özgün geliştirme modelinin ne kadar isabetli olduğunu bu aldığımız sonuçla gördük. TSK ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın büyük katkıları var. İlk atıştaki bu başarı Türk mühendislerinin alanlarında ne kadar yetkin olduğunu gösteriyor."

http://www.gazetevatan.com/milli-iha-ya-yerli-fuze--895738-gundem/

edit: Haber doğruymuş H. Bayraktar da paylaşmış :) Mesajı Paylaş
Her yeni nesil uçak yeni bir stratejimi gerektirir?

Tolga

#7
Ara 18, 2015, 06:22 ÖÖ Last Edit: Ara 18, 2015, 06:49 ÖÖ by Tolga
Cirit veya Bozok olasıkları öncesi Umtas'ı tercih etmişler.
Salıcılar da kompozit malzemeden üretilmiş olmalı.

Sanki bu mühimmat üzerine yazı işini biraz abartmaya başladık. Bari yazısı daha düzgün birisi falan yazsın.

Bayraktarın attığı bu çok önemli adımlardan dolayı hedef haline getirilmesinden çekiniyorum.
Yarın bir gün Bayraktardan atılan bir mühimmat ile PKK nın bir üst düzeyi veya hedefi vurulsun, bunun bizim basına yansıma şekli ile sonrasını kestirmek pek de zor değil.

NOT: Umtas deği de BOZOK olma ihtimali var mı?
        Sanki ilave bir kanatçık daha eklenmiş.


Mesajı Paylaş

ocay

Sonunda bunu da gördük... Umarım 2016 yılı bu İHA'ların bolca kullanıldığı bir yıl olur.

Mühimmat'ın SAGE'nin Bozok'u olduğunu düşünüyorum Mesajı Paylaş

Tolga


Evet BOZOK olma ihtimali çok daha yüksek. Mesajı Paylaş

ocay


ayibarishi

5000 metre irtifadan 8 km. Uzaklıktaki bir hedefin vurulması bunun bozok olma ihtimalini oldukça kuvvetlendirir. Çünkü umtas gibi bir füze bu irtifadan bırakıldığında 13 km. Ve ötesini vuracaktır. Yazılım ve kanat optimizasyonu ile ise 16-20 km mesafeye rahat çıkılabilir kanaatindeyim. Ayrıca füzenin ucu ben umtas değilim diyor açıkça... Mesajı Paylaş

ocay


Tolga

#13
Ara 18, 2015, 07:54 ÖÖ Last Edit: Ara 18, 2015, 08:32 ÖÖ by Tolga

Belki zaman ile BOZOK kanatçıkları katlanır hale getirilerek, dikine kullanım şekli için kullanılabilir bir versiyonu da üretilebilir.
Bu şekilde atış, mühimmatın menzili kısaltabilir ama dış yüzey sürtünmesini azaltarak İHA nın hız ve menziline müsbet katkı sağlanabilir.
C-130 KURTARAN projesinde, deniz uçaklarında kullanılan salıcılar benzeri bir kullanım modellenmiş.
http://webtv.hurriyet.com.tr/programlar/kokpit/c-130lar-ucan-kale-oluyor_123745
Aynı mantık İHA' lar içinde kullanılabilir.
Mesajı Paylaş

BETONBEY

Neden Umtaş ?

Cirit ve Bozok yarısı ağırlıkta ve değişik başlıkları var. Menzilleri yaklaşık aynı! 2 Umtaş yerine 4 cirit veya bozok taşıyabilirdi.

Çatışmalar meskun mahallerde geçiyor. Etkisi sınırlı mühimmatlar kullanılması gerekiyor ve maliyet etkin olmalı!!!

Alternatif başlıklarda olmazsa olmaz!

10 tane silahlı Bayraktar Tb2 şehirlerde çok etkili olur, çok iş yapar. Sürekli olay çıkan Cizre, Silopi, Şırnak, D.bakır-Sur gibi bölgelerde sürekli havada silahlı iha gezdirmek hendek olayını bitirir. bu bölgelerde yaşanacak bir çatışmaya çok kısa sürede intikal edebilir ve çok caydırıcı olur.

Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter