Baykar Çaldıran (TB2)

Başlatan HARZEMŞAH, Eki 25, 2015, 09:32 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HARZEMŞAH

işte sorun bu tür alımlar...

Bu vesile ile @ehuseyin adlı üyemizin "ANKA" başlığındaki dokundurmasına da yanıt olsun:

Vestel Karayel kabul edilmedi, alım gerçekleşmedi. Çünkü şartnamesinde katapulttan fırlatılması yönünde bir ister vardı. Uçak çok işlevsel olarak idiğer sterleri karşılamakla birlikte, bu şartı karşılayamıyordu. Bu nedenle kabul görmedi. (Her ne kadar onlarca projede zaman içinde çok sayıda sözleşme değişikliği yapılarak şartname isterleri mevcut duruma uyarlansa da, Vestel Karayel için bu yapılmadı) Ama her ne olursa olsun bunun mantıksal bir nedeni vardı.

Ama yukarıdaki alımda katapult diye bir ister yok. Bu nedenle TB2'nin sağladıklarını ANKA-A'nın da Vestel Karayel'in de karşılıyor olmasına rağmen bu tedarik ihalesiz yapıldı.

İşte itirazların temel nedeni bu. Ne yazık ki ülkemizde sayıları zaten bir avuç olan nitelikli savunma şirketleri, "öz" ve "üvey" evlat olarak kategorize ediliyorlar. Bu da sektörü fazlası ile rahatsız ediyor... Mesajı Paylaş

nokta

Bayraktar İHA Ukrayna'da Operasyonel Oldu 

Baykar Savunma firmasını Bayraktar TB2 insansız hava aracı Ukrayna'da operasyonel oldu. Ukrayna ile Baykar savunma arasında Ocak ayında imzalanan sözleşme ile altı adet İHA alımı ve üç adet yer kontrol istasyonu alımı karara bağlanmıştı.  Mart  ayında Ukrayna'ya teslim edilen ilk İHA testlerden başarı ile geçmişti. Ukrayna Silahlı Kuvvetler envanterine hızla giren İHA operasyonel oldu ve görev uçuşuna başladı.

Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Hmelnitski Bölgesi'nde yapılan testlerin ardından İHA'nın hedeflerini nasıl tespit ettiğini ve vurduğunu gösteren videoyu sosyal medya hesabından paylaşmış ve,  "Bayraktar TB2 İHA kompleksi özel kuvvetler, hava indirme birlikleri, mekanize birlikler ve diğer birliklerin hizmetine verilecek" demişti.

http://m.c4defence.com/Gundem/bayraktar-iha-ukrayna-da-operasyonel-oldu/8082/1

Mesajı Paylaş

Terra

Bayraktar SİHA'nın gözleri Akdeniz'de!

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edilen Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) Akdeniz'de göreve başladı.

Ege Denizi üzerinde keşif ve gözetleme faaliyetlerini sürdüren Bayraktar TB2 SİHA 1 haftadır Akdeniz semalarında uçuş yapıyor.

Baykar Makina Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar sosyal medya hesabından," Dalaman Askeri Havalimanından havalanan TCS37 Bayraktar SİHA tırmanışta. Deniz Kuvvetleri'mizin SİHA'ları aylar önce Ege'de göreve başlamıştı. SİHA'lar bir haftadır Akdeniz'de de görevde. Bismillah Vira." bilgisini paylaştı.

http://defenceandtechnology.com/2019/04/25/bayraktar-sihanin-gozleri-akdenizde/ Mesajı Paylaş

ehuseyin

#468
May 15, 2019, 09:31 ÖS Last Edit: May 15, 2019, 09:34 ÖS by ehuseyin
Çok önemli başarı560 kişilik mühendis ve teknik ekibimizin fikir çilesi, el emeği göz nuru 100'üncü SİHA'sı üretim hattından çıktı. Anısına tablo imzaladık.

İhraç edilen ilk SİHA olan BAYRAKTAR TB2 semalarımızda ve havacılıkta ileri ülkerlerde görev yapıyor.

Semalarımızda Hür ve Özgür. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter