Baykar Çaldıran (TB2)

Başlatan HARZEMŞAH, Eki 25, 2015, 09:32 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Defence

Çünkü ticari ürün ile askeri ürün farkını Zeytindalı harekatında acı bir biçimde öğrendik. Ayrıntılar burada yazılmaz ama SAKFOR'da konu epey tartışılmıştı. Sanırım gözünüzden kaçmış? Mesajı Paylaş

petibor

Dronlar 15 dakika uçuyorlar bunu atlamayalım görev biçerken. Hemen kestirmeci bir çare ile pili büyütürüz de demeyin o zamanda 16 dakika uçabiliyorlar Mesajı Paylaş

Topgun

Önce ticarisini bir kullanıma sokalımda, sonra ECM korunmalısınıda devreye sokarız. FK'nında acı tecrübe falan ama o zamanda, bu zamanda hala çatır çatır iş yapıyor ticari COTS ürünlerle donatılı TB2'ler.. Tamam en bi öylesi, böylesi olsunda, o olacak diye geçen vakit ve nakit sarmalı sürecinde elde var sıfır yokluk çekmenin manası yok.

Uçaklarımıza daha bu sene EFB (Electronic Flight Bag) entegre edildi, yani tüm kağıt kürek manuel işler bir özel sertifikasyonlu pad vasıtasıyla elektronik ortama kavuştu. Bu herbiryerlerden senelerce süren onay süreçlerinden sonra kullanıma sokulabilen pad'lerimiz, hala senelerdir bunlar yokken, bunların yaptığı işi mükemmelen yapan Apple Ipad'lerimizden daha zayıf ve yavaş! Üstelik zırt pırt arıza yapıp, comm failure olurken, çıkarıp ipadimizile bu işi halledip geçiyoruz. Bilmem demek istediğimi anlatabiliyormuyum... Mesajı Paylaş

BETONBEY

O Apple Ipad'lerin savaş zamanı çalışacağını düşünüyorsunuz yani :)

Yazılımı bizde olmayan hiçbir sistemin, silahın yada füzenin çalışmayacağına yada işini yapmayacağına dair sizinle her türlü bahse girerim.

1997 Çekiç operasyonu zamanı bölgede bulunan birlikler birbirleri ile bir ara eski sistem posta askerleri vasıtası ile haberleşmek zorunda kalmışlardı. Zira 1 metre ara ile yan yana duran el telsizleri bile birbirleri ile görüşememişti.

Tarih değil yapılan hatalar tekerrürden ibarettir diye bir laf var... Mesajı Paylaş

hergeleci

Topgun, dedigine hak vermekle birlikte, donanmanin yerinin baska ve tehdit ortaminin cok daha tehlikeli oldugunu dusunuyorum. Acikcasi, donanmanin TB2 aldigini duyunca biraz yadirgadim. Daha cok ANKA gormek isterdim donanma envanterinde ben... Mesajı Paylaş

Terra

Umarım seçimlerinin hatalı olduğunu Yunanlıların ilk ecm karıştırmasında anlamazlar. Bence de donanma ANKA almalıydı. Mesajı Paylaş

hergeleci

Ara 23, 2018, 07:27 ÖS Last Edit: Ara 23, 2018, 07:35 ÖS by hergeleci
Bana oyle geliyor ki, bu TB2'ler baris zamani yatirimi donanma icin. Yani, daha az paraya daha cok IHA kaldirip, Yunan'in hak ilan ettigi bolgelerde serbestce ucurup, Yunan'i ucaklarla engellemeye ve karsilik vermeye zorlamak. Ya da bilmedigimiz bir sey var (Aselsan'in TB2 ustundeki bazi sistemlere el atmasi gibi mesela). Yoksa, donanmanin komutasindan hic suphem yok. Mesajı Paylaş

korat

Ara 23, 2018, 09:51 ÖS Last Edit: Ara 23, 2018, 09:53 ÖS by korat
Bana daha çok TB2 ler egedeki insan kaçakçılığını önlemek için kıyı sularımızda devriye görevli alındığını düşündürüyor. Egedeki yunan faaliyetleri takibi ise bayraktarlar için 2. görev sıralamasında. Sahil güvenliğe değilde deniz kuvvetlerine alınma nedeni de bu 2. görevden dolayı diye düşünüyorum. Mesajı Paylaş
Her yeni nesil uçak yeni bir stratejimi gerektirir?

HDS

Bazıları silahlı galiba. Mesajı Paylaş

farabi

Sonuçta uçak gibi uçuyor aynısı bunun ve geminin pistine iner oldu bitti ne gerek var bu atraksiyonlara

Darpa'nın desteklediği bu proje , temel bir kaç modifikasyon ile 500lb yük kaldıracak ve 12 saat havada kalacak bir taktik iha'nın fırkateyn yahut daha küçük bir karakol gemisi üzerinden fırlatılmasını ve yakalanmasını amaç ediniyor.

Aynı kabiliyette bir döner kanat iha yapılabiliyor mu ?

Bu kabiliyette bir iha'nın ISR'den su altı savunmasına dek , yüzer platform için ne gibi avantajlar sağlayabileceğini hiç düşündük mü ? Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

ilk Anka-I ler daha sonra Bayraktar Tb-2'ler, Silahlı tb-2 ler Yunan donanmasının ufak gemileri üstünde baskı yaratabilir ancak asıl olay som yüklü akıncılar ve daha sonra inşallah yapabilirsek radara yakalanmayan jet motorlu iha tarafından taşınacak süpersonik anti gemi füzesi taşımaya başladıklarında patlayacak. Mesajı Paylaş

petibor

Yunanistan ın yerinde olsam iha lar konusunda bir angajman kuralı belirlerdim ve Ege de insansız uçuşları düşüreceğiz derdim. Bence doğru olan bu iha nın karaya yaklaşınca hava sahasına bakmaksızın düşürülmesi gerekir Mesajı Paylaş

murattekin

Uluslararası hava sahasında vurulursa bize cevap hakkı doğar. Mesajı Paylaş
...

erdem

IHA'lar ile Yunanistan Hava Savunma Sistemlerinin baris sartlarinda mesgul edilmeleri de saglanabilir artik kolayca.

Bu IHA'lara bir cok farkli yansitici yuzey takilarak HSS'lerin her seferinde farkli sinyal almalari ve bir turlu neyi hedeflediklerinden emin olamamalari saglanabilir. Bu arada IHA'larimizi elimizden geldigince dusuk gorunur hale getirir ve bu dusuk gorunur hali ile ucmamalarini saglariz. Gercek bir savas durumunda IHA'larin verecekleri radar izlerini bilmeyeceklerdir.

Korkarim bu firsati kacirmis olabiliriz. Simdiye kadar Ege'deki ucuslarda herhangi bir yansitici yuzey goremedim. Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

Bu ihaların turboprop olması turbojet olmaması stealthliklerine katkı verebilir mi ? Hani turboprop motorlu stealth kaplamalı özel bir iha jet motorlu eşdeğerine göre daha görünmez olabilir mi ? Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter