Baykar DİHA

Başlatan BETONBEY, Eyl 29, 2019, 11:01 ÖÖ

« önceki - sonraki »

BETONBEY

Eyl 29, 2019, 11:01 ÖÖ Last Edit: Eyl 29, 2019, 11:58 ÖÖ by Yönetim
BAYKAR dikey iniş-kalkış kabiliyetli yeni bir İHA projesi tanıtmış. Yaklaşık ScanEagle boyutlarında, kanatları biraz daha büyük ve 8-10 kg. daha ağır, kalkış ve iniş konsepti farklı bir İHA olmuş.

Kızıl ötesi görüşü var ama bu ScanEagle'daki SWIR gibi birsey mi bilemiyorum. Lazer ile işaretleme yapabiliyor.

Genel itibarı ile benzer özelliklere sahip ama havada kalma süresi yarı yarıya düşük bir İHA, bu süre geliştirilir ise mükemmel olur.

Dikey iniş kalkış kabiliyeti ise büyük bir artı, Deniz Kuvvetleri için güzel bir gelişme olacak gibi...

https://twitter.com/Acemal71/status/1177928590870171648?s=19 Mesajı Paylaş

petibor

Eyl 29, 2019, 11:14 ÖÖ Last Edit: Eyl 29, 2019, 11:58 ÖÖ by Yönetim
Bu 4 tane dik pervane ile aracı havalandıran indiren arka pervane ile hız yapan kanatları ile uçak avantajını yakalayan sistemleri verimsiz buluyorum. Böyle sayısız örnek var ama bana minicik şeyi indirmek kaldırmak için 4 tane ekstra pervane motor saçma geliyor.
Ama burada zekice bir şey eklenmiş araca fark ettiyseniz eğer. 4 motor iha yı indirip kaldıracak ve kendi pilini kullanacak ama iha ya seyir hızı veren arka motor benzinli motor yapılmış. Bence olur bu ve gayette iyi olur. Baykar ın mini ihalarında benzinli motoru görmeyi hep istemişimdir bu çok akıllıca bir karma sistem olmuş. Yoksa tüm motorları pil ile beslerlerse bu iş 5 tane motor ile olmaz başka örneklerde bunu görüyorum hiç doğru bulmuyorum. Baykar bu 5 motorlu çözümde güzel bir fark eklemiş ver benzini gitsin. Bence bu on numara midi iha olur
Ama bu pervanelere bir çare bulmak lazım böyle hava direnci yaratarak havada çalışmadan inene kadar duracaklar ise verimin her şey olduğu böyle bir araçta sıkıntı biraz havacılık açısında Mesajı Paylaş

erdem

Eyl 29, 2019, 11:56 ÖÖ Last Edit: Eyl 29, 2019, 11:58 ÖÖ by Yönetim
https://lilium.com/

Su tur cozumler bana cok daha verimliymis gibi geliyor. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Havada kalış süresi kendisinden önceki dikey iniş kalkışlı İha'lardan 2 kat daha fazla ama bu sürenin boyutu daha da büyütülmeden en az bir 18 saate falan çıkartılması lazım ama nasıl olur bilmiyorum.

Belki ScanEagle gibi katapulttan atılması üzerine çalışılabilir ise dikey iniş kalkış için ihtiyaç duyulan sistemlerin yerine daha fazla yakıt alabilir yada daha güçlü bir motor ile uçurulabilir.

Ama kanat boyu biraz ufalmalı ki bunun mevcut özelliklerini negatif anlamda nasıl etkileyeceği sorusu ortaya çıkacak.

Velhasıl kelam zor iş... Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter