JF-17 Thunder

Başlatan malpsoy, Eki 13, 2015, 08:17 ÖS

« önceki - sonraki »

HDS

KLJ-7A radarı FC-1 (yani Paki JF-17'sinin atası) uçağında tam operasyonel olmuş. AESA olan radarın 170 km menzilde çoklu hedef takibi yapabildiği iddia ediliyormuş ki bu da onu F-16'nın ilerisine taşıyacağı mevzu ediliyor. Mesajı Paylaş

Pusat

FC-1 bu uçağın Çin versiyonu oluyor  Bu uçak Çin  ile  Pakistan ortaklığında geliştirildi Çin versiyonunun adı FC-1 Pakistan versiyonunun adı JF-17 olması lazım    Mesajı Paylaş

HDS

Yahu ne ortaklığı allahaşkına? Çin yaptı işte. Pakistan modeline bir iki şey eklediler JF-17 oldu. Uçak FC-1 işte. Mesajı Paylaş

Merkator

Pakistan'dan ilk ihracat: Mynmar'a JF-17 teslimat

Pakistan'ın Çin ile ortak geliştirdiği savaş uçağı JF-17'nin ilk dış müştesiri Mynmar oldu. Dört uçağın teslimatı gerçekleştirilen törenle yapıldı.

Kasım 2016 sonunda yapılan anlaşma ile Pakistan Myanmar ile JF-17 satışı konusunda el sıkışmıştı. Toplam 16 adet uçak için gerçekleştirilen anlaşmanın ayrıca 8 uçaklık da opsiyonu bulunuyor.

Mynmar için üretilen 6 uçak, testlerin ardından geçtiğimiz ekim ayında Pathein Hava Üssü'ne götürüldü. Burada Pakistanlı pilotlarla birlikte Mynmarlı pilotların eğitimi başladı.

HAVA KUVVETLERİ GÜNÜNDE TÖREN YAPILDI

Mynmar Hava Kuvvetleri'nin 71'nci kuruluş yıl dönümünde ise uçaklar için resmi tören gerçekleştirildi. Mynmar JF-17'lerin yanı sıra Z-9 Dauphin tipi helikophter ve ATR72 tipi uçak da eklemiş oldu.

F-16'DAN DAHA UCUZ

Pakistan'ın Çin ile ortak geliştirdiği tek motorlu uçak, ses hızının 1,6 kat üzerinde uçabiliyor. Guizhou WS-13 veya Klimov RD-93 motoruna sahip uçak, Pakistan Hava Kuvvetleri tarafından 2010'dan bu yana kullanılıyor. F-16'larla birlikte Pakistan'ın ana vurucu gücünü oluşturan JF-17'lerinin ihracı için de Pakistan önemli çabalar içinde. Mynmar'dan sonra uçak Nijerya'ya da satılacak. F-16'nın kapasitesinin biraz altında olan uçak, fiyat olarak yüzde 50 daha ucuz.

http://www.kokpit.aero/pakistan-jf17-myanmar-satis Mesajı Paylaş

petibor

Başka yer bulamamış mı aferin yani Müslümanları katleden yere mi ihracat yapmışlar yapa yapa Mesajı Paylaş

Alkyone

Orada sakın Çinli ortak alınan kararlarda baskın çıkmış olmasın? Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

nokta

Yeni JF-17'ler Geliyor

Hindistan'da Rafale tedariki üzerine tartışmalar devam ederken komşusundan önemli bir hamle geldi. Pakistan, JF-17 Blok 3 uçaklarının tedariki için Çin ile görüşmelere başladı.

Hindistan'da yaşanan Rafale tartışmalarını lehine çevirmek isteyen İslamabad yönetimi, elini çabuk tutmak istiyor. Bu doğrultuda Pekin ile görüşmelere başlandığı ve 62 adet ilave JF-17'nin Hint Rafale'lerinden önce tedarik edilmesi için görüşmeler yürütüldüğü açıklandı. Hint basınında yayınlanan bir haberde, Pakistan'ın Chengdu Aircraft Corporation'dan Temmuz 2019 itibariyle teslim edilmesi için 13 adet ilave JF-17 Blok 2 talep ettiği bildirildi. Bununla birlikte Pakistan, 2020 yılı itibariyle çift koltuklu JF-17 Blok 2 ve yine aynı yıldan itibaren JF-17 Blok 3 tedariki için taleplerini firmaya iletti. Planlanan tedarik miktarları ise 22 adet Blok 2 ve 28 adet Blok 3 olarak belirtildi. Siparişlerin gerçekleşmesi durumunda Pakistan'ın Hint Rafale uçaklarını dengeleyeceği savunma kulislerinde konuşuluyor. Hindistan'ın 36 adet sipariş ettiği Rafale platformlarından ilki, 2020 yılında teslim edilecek.

http://www.c4defence.com/Gundem/yeni-jf17-ler-geliyor/7633/1 Mesajı Paylaş

nokta

JF-17 Blok 3 için AESA Radarı

JF-17 Blok 3'ün geliştirilmesi ve üretilmesinde bir sonraki adım Aktif Elektronik Olarak Taranan Dizi (Active Electronically Scanned Array /AESA) radarı olacak.

Çin-Pakistan'ın ortak jetinin tasarımcısı ve Yang Wei'nin, havacılıkta Çinli yasa koyucuların ve siyasi danışmanların yer aldığı toplantıda konuşan "ilgili tüm çalışmaların yürütüldüğünü" söyledi.

Yang, üçüncü blokta JF-17'nin bilgilendirici savaş kabiliyetinin ve silahların geliştirildiğini göreceğiz dedi.

Pekin merkezli askeri analist Wei Dongxu, Pazartesi günü Global Times'a verdiği demeçte, JF-17 Blok 3 jetinin devreye girmesini sağlamak için daha fazla bilgi toplayabilen, elektronik olarak taranan aktif bir dizi radarla donatılmasının beklendiğini söyledi. Radar uzak bir mesafeden ve aynı anda birden fazla hedefi takip etmeyi sağlıyor.

Myanmar ve Nijerya'nın Çin-Pakistan savaş uçağını satın aldıkları bildirildi.

http://www.c4defence.com/Gundem/jf17-blok-3-icin-aesa-radari/7892/1 Mesajı Paylaş

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

murattekin

Modern mühimmat atabilen ucuz uçak. Artı Aselpod. Mesajı Paylaş
...

Topgun

Bizimde HÜRJET'ten beklentimiz tam olarak bu aslında... Mesajı Paylaş

ATMACAPaylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter