T70 - Genel Maksat Helikopteri Programı (TUHP)

Başlatan 7Skies, Eki 06, 2015, 08:47 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

murattekin

Mi 17 ler yangın söndürme görevinde kullanılıyor muhtemelen.Bulunduğum bölgede çok sık rastlıyorum.Beyaza boyanmış şekilde kullanılıyor olması lazım.

Yurtdışından dönemsel olarak kiralanan Mi-17'ler onlar. Mesajı Paylaş
...

anafor2016

https://www.lockheedmartin.com/en-us/products/sikorsky-firehawk.html

Eğer OGM envanterine bu helikopterler girecekse, baya aparat ve ekipman adaptasyonu da yapılacak demektir. Mesajı Paylaş

HDS

Yok yahu. Firehawk istemedik biz. Bambi torbası istediler bizimkiler. Aşağıdan sallandırılacak. Bir de galiba optronik olacaktı. Mesajı Paylaş

TULGA

Eskişehir TEI'de bugün Turbosaft motor AR-GE Test Merkezi Binaları temel atma töreni yapılmış. Törende ilk T700-TEI-701D motorun da teslimi yapılmış.

Motorun %60'a yakın oranda yerlilik ile yapılacağından bahsedilmekte. İlk 4 motor %30 yerlilikle yapılmış. Sonraki süreçte üretilecek motorlarda yerlilik payının %60'lara çıkacağı belirtiliyor. Toplamda 236 adet motor 20 yılda teslim edilecek. 30 yıl boyunca bakım-onarım idamesi TEI tarafından yapılacak.

Gökbey helikopter motorunu da 1 yıl sonra hazir hale getirip platforma entegrasyonu için teslim edeceklermiş.

Kaynak: Savunma Sanayi Dergilik

Mesajı Paylaş

onkomd

Şu yüzde vermelerine de bayılıyorum. Bari türbin blade'lerinin hangi ülkede üretileceğini de söyleseler de, kime/kimlere bağlı kalacağımızı bi anlasak. Mesajı Paylaş

robust

Ne fark eder ki hocam. Motorun IP haklari GE firmasina ait, onun izni ve kontrolu olmadan baska ulkeye satamazsin zaten. Bagimlilik bu acindan her zaman olacak. 

T700-TEI-701D serisinde OEM uretici olarak performans ve sistem garantisi TEI yetkisinde olmasi, kritik sayilabilecek sicak kisimlarinda TEI'nin uretecek olmasi, ve halen TS1400 motor gelistirme tecrubesini eklersek, bence TEI artik Dunya'daki sayili motor ureticisi firma konumuna girecek. Bu iyi bir sey, kazanilacak altyapi ve uretim tecrubesi ile artik major bir turbine motor ureticisi olacaklar. Askeri urunler yaninda artik sivil havacilik icin turbine motorlar (turbofan, turboprop, turboshaft vs) OEM uretici olmasini bekleyebiliriz. Tabi bu gelismelerin olabilmesi Turkiye'nin endustriyel gelisimini tamamlamasi, egitimi, ARGE ve Insan Kaynagi ile cok bagimli.   

Bu gelismelerden sonra, TEI'nin artik kendi basina ozgun motor uretimi yapabiliyor olmasindan sonra, belki 5-10 bandinda sirket bir yol ayrimina gelecektir. %49 hisse sahibi GE ile ya devam, ya tamam demek zorunda kalacagiz. GE firmasi akilli olursa TEI'nin bu sektorde major player olma istegini kendi yararina, win-win olarak kullanabilir. Ozellikle GE"nin askeri ve sivil sektorde 10bin lb itki sinifi alti turbofan motor ailesi yok.  Keza turboshaft motor olarak TS1400 ayarinda guc ureten bir urun GE portfoyunde yok. GE bu aciklarini kapatacak bir firmaya gerekli know-how transferi, makina ve uretim teknolojileri konusunda yardim ederse, her iki firma uzun vade de kazanacaktir. Mesajı Paylaş

Terra

TEI T700-TEI-701D motorlarını TAI'ye teslim etti

TEI, T70 Genel Maksat Helikopterlerine güç verecek T700-TEI-701D motorlarını teslim etti.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) himayesinde yürütülen, TEI'nin ana motor yüklenicisi olduğu Genel Maksat Helikopteri Programı (GMHP) kapsamında üretilen ilk 4 adet T700-TEI-701D model turboşaft motoru, T70 Genel Maksat Helikopteri Platformlarında kullanılmak üzere; Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, Eskişehir Milletvekilleri Harun Karacan, Metin Nurullah Sazak, Dr. Arslan Kabukçuoğlu ve Eskişehir Protokolü'nün katıldığı törenle Türk Havacılık Uzay Sanayii A.Ş.'ye teslim edildi.

Proje; TEI tarafından Eskişehir tesislerinde üretilen T700-TEI-701D turboşaft motorunun, Türkiye'de üretilen ilk helikopter motoru olması itibarıyla Türkiye'nin millî havacılık tarihinde yeni bir kilometre taşını oluşturuyor. Türkiye bu proje sayesinde helikopter üretebilen ülkeler arasında yer aldı.

Projenin katkıları üretim fazının ötesinde, T70 platformunda kullanılacak T700-TEI-701D motorların gelecekteki yaklaşık 30 yıllık yaşam ömürleri göz önüne alındığında, TEI'nin nihai kullanıcılara servis, bakım, onarım, revizyon, eğitim, teknik destek alanlarında hizmet verme ve yedek parça sağlama konusunda önemli katkıları olacak.

Proje sayesinde uluslararası alanda TEI'nin Avrupa, Orta Doğu ve Asya coğrafyalarında yer alan 20'nin üzerinde ülke envanterindeki T700 ailesi motorlarına servis, bakım, onarım, revizyon, eğitim, teknik destek hizmeti verme hakkı bulunması münasebetiyle Türkiye'den katma değeri yüksek, nitelikli mühendislik ve teknik destek hizmetleri ihracatı yapılabilecek.

Gelecekte yurt dışındaki ülkelerin TUSAŞ T70 helikopterini almak istemeleri ve kullanılacak motor olarak T700-TEI-701D isim plakalı motoru tercih etmeleri durumunda TEI üretimi motorların yurt dışına ihraç edilebilme imkânı da doğabilecek.

2020 yılından itibaren hızlı bir ivme ile başlayıp 2025 yılının sonuna kadar devam eden üretim süreci içinde TEI'de T700-TEI-701D turboşaft motorlarının Seri İmalat Fazı'na geçilmiş olacak ve ilerleyen zaman içinde haftada 1 motor üretebilme kapasitesine erişilecek. Böylelikle 236 adedi kesinleşmiş sipariş ve 12 adedi opsiyonel yedek motor olmak üzere toplamda 248 adet T700-TEI-701D motorun üretimi TEI tarafından gerçekleştirilmiş olacak.

Turboşaft Test Merkezi Binaları inşaatının temeli atıldı

Etkinlikte, Turboşaft Test Merkezi binalarının temel atma töreni de gerçekleştirildi.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı için geliştirilen helikopterin motor ihtiyacının, yerli olarak karşılanması amacıyla Savunma Sanayii Başkanlığınca başlatılan ve 7 Şubat 2017 tarihinde imzalanan proje doğrultusunda Gökbey Genel Maksat Helikopteri'ne güç verecek 1400 shp gücünde yerli ve millî turboşaft motoru TEI tarafından üretilecektir.

Projede gelinen noktada TEI'nin tasarladığı çekirdek motor 28.000 RPM'de kararlı olarak çalıştırılmış olup motorun kendini idame ettirdiği hızda ve rölanti hızındaki karakterini anlamada büyük yol kat edildi.

Proje kapsamında temel atma töreni gerçekleşecek; 19 farklı test odası ile 500 personelin çalışacağı kapasitede atölye ve ofislere sahip olan Turboşaft Test Merkezi Binaları; yaklaşık 30.000 m2'lik alana sahip olacak.

Temeli atılan binanın hizmete girmesiyle; TEI-TS1400 motorunun yurtdışı test ihtiyacı azalacak, gerek zaman gerekse de maliyet anlamında tasarruf sağlanabilecek. Bunun yanı sıra, yerli test kabiliyetinin gelişmesiyle birlikte, dışa bağımlılığın azalması hedefleniyor. Böylelikle, geliştirilecek benzer sınıf motor projelerinin testlerinin tamamlanarak hızla devreye alınmasına imkân sağlanmış olacak.

http://defenceandtechnology.com/2019/05/13/tei-t700-tei-701d-motorlarini-taiye-teslim-etti/ Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter