Aselsan SARP UKSS Sistemleri

Başlatan nokta, May 02, 2019, 02:29 ÖS

« önceki - sonraki »

nokta

Sarp Daha Güvenli

ASELSAN üretimi uzaktan komutalı silah sistemi (UKSS) olan Sarp, personele daha yüksek güvenlik sağlayacak. Sistemin Sarp Zafer olarak adlandırılan yeni modeli IDEF 2019'da sergileniyor.

Taktik tekerlekli zırhlı araçlardan, daha ağır platformlara kadar birçok araca entegre edilebilen ve Türk Silahlı Kuvvetleri ile Türk kolluk birimleri bünyesinde yaygın kullanımı olan Sarp, yeni yüzüyle ASELSAN standında yerini aldı. Keskin nişancı tespit sistemi ve personelin araç içinden mühimmat dolumu yapmasına olanak sağlayacak bir mekanizma ile donatılan ürün, Sarp Zafer olarak adlandırılıyor. 7,62 mm makineli tüfekten 40 mm bombaatara kadar farklı türde silahlarla donatılabilen Sarp Zafer'de bulunan manuel bir mekanizma ile mühimmat kutusu, araç içine indiriliyor. bu sayede personel, zırh koruması altında yeniden dolum işlemini gerçekleştirebiliyor. Keskin nişancı tespit sistemi sayesinde, kenidisine yöneltilen atışları otomatik olarak tespit eden ve yönünü kestirebilen sistem, hedefin tahmini koordinatlarını arayüz üzerinde kullanıcıya aktarabiliyor vrya otomatik olarak hedef alana yönlendirilebiliyor. Sarp Zafer'de; yeniden oryantasyon eğitimi gereksinimine ihtiyaç duyulmaması ve sistemin yedek parça desteğinde sorun yaşanmaması için Sarp sisteminde kullanılan alt bileşenler ve kullanıcı arayüzü de aynı şekilde korunmuş durumda.

http://www.c4defence.com/Gundem/sarp-daha-guvenli/8135/1 Mesajı Paylaş

nokta

Serdar'a Tam Not

Serdar uzaktan komutalı silah sistemi (UKSS), Ukrayna'da düzenlenen testleri tamamladı.

ASELSAN, Luch ve SpetsTechnoExport firmalarının ortaklaşa geliştirdiği Serdar UKSS, seri üretime hazır. İsmi açıklanmayan yabancı bir müşteri için geliştirilen sistemde ASELSAN, stabilizasyon, atış kontrol, hedef tespit ve takip, görüntüleme sistemleri gibi bileşenlerin tedarikinin yanı sıra ana entegratörlüğünü de sağlıyor. Luch'un güdüm ve kontrol, SpetsTechnoExport'un ise Skif füzelerinin tedarikçisi olduğu UKSS'de 7,62 mm ve 12,7 mm makineli tüfek ile Skif tanksavar füzeleri bulunuyor. Yüksek hassasiyetli çok kabiliyetli bir sistem olan Serdar, 5 km mesafeden zırhlı araçlara taarruz imkânı sağlıyor. Kullanıcıya geniş görüş açısı sağlayan sistemin ana silahı konumunda olan Skif, 800 mm RHA eş değerinde kalınlığa sahip zırha nüfuz edebiliyor. Düşük ağırlıklı ve modüler bir sistem olan Serdar, 1100 mm kalınlığında zırhlara nüfuz edebilen RK-2M füzeleri ile de donatılabiliyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/serdar-a-tam-not/8233/1 Mesajı Paylaş

BETONBEY

Bu iş modeli üzerinde ciddi çalışmak gerek. Eski Rus bloğu ülkeleri ile Rus menşeili silah kullanan ülkelere kanalize olup ortak çalışmalar yapılabilir. Sensör kabiliyeti babında zayıf kalan sistemleri birikimimizle destekleyerek epey pazar bulabiliriz. Ekmek var bu işte... Mesajı Paylaş

ehuseyin

Haz 10, 2019, 10:34 ÖÖ Last Edit: Haz 10, 2019, 10:38 ÖÖ by ehuseyin
Yanlis hatirlamiyorsam eger ortak 40 uzerinde proje ustunde calisildigini soylemisti Ismail Demir.

Duzeltme: Ukroboronprom'un baskani Roman Romanov soylemis.
@betonbey Mesajı Paylaş

BETONBEY

Aselsan'ın Kazakistan'da ciddi çalışmaları var, Ukrayna ile güzel bir çizgi yakalandı.

Bu kanal üzerinden daha etkili adımlar atılmalı, Rus menşeili silahlar babında tedarikçi ülkeler ile kullandıkları komponentlerin modernizasyonu ve paktlarına uygun yeni ama karma silah sistemleri çalışılmalıdır ki haberde bunun güzel bir örneği... Mesajı Paylaş

Topgun

Bu kanalı bizede akıtsak hiç fena olmaz. STA projesine ilaveten, envanterdeki bir kısım TTZA ve ZMA'larımızıda bu yeni Serdar kulesi ile donatmalıyız. Rus ve Ukrayna menşeili füzeler, OMTAS'ların yarı fiyatına. Artık günümüzde asimetrik tehditlere karşı namlulu silahların yanında güdümlü füze kullanımıda şart. Mesajı Paylaş

R.A.K

ASELSAN SARP UKSS ailesine Rus silahlarına uyumlu iki yeni üye

*SARP KPVT (14.5 mm) ve SARP NSV Dual (12.7 mm + 7.62 mm)
*ASELSAN'dan her ülke için UKSS çözümleri

https://www.defenceturk.net/aselsan-sarp-ukss-ailesine-rus-silahlarina-uyumlu-iki-yeni-uye Mesajı Paylaş

putty

Şub 26, 2020, 05:40 ÖS Last Edit: Şub 26, 2020, 05:46 ÖS by putty
Keşke 20 mm olabilse. Bazı 20 mm MRAP üstü silahlar var eş eksenli 5.56 varsa bir sonraki silah ona yakın silah olmamalı en yakın 20 mm olmalı bence. 5.56 zaten var bir çok işe yarıyor olmuşken 20 mm yapsınlar bayağı ağır silaha dönüşsün MRAP larda. Bu kadar optik lazer gece gündüz kamera motor makine den ciddi bir ateş gücü çıkmalı tank kadar optik var bu silahlarda değmesi lazım verilen paraya emeğe. Birde personel veriyorsun başına yazık günah bu silahın bu kadar gayretten sonra cephede 7.62 kadar 12.4 kadar ateş desteği sağlaması. Aşağıdaki tüfekli askerinde zaten o kadar ateş gücü var birde piton optiği varsa MRAP dan bile daha etkilidir belkide. Bu koca aletlerin ben en az 20 mm olmasını istiyorum asker için. Poliste değil tabi. Suriye de her köşe bu araçlarla dolu ama bir ateş gücü yok şahane şahane araçların. Oysa hepsinde savaş zamanı 20 mm top olsa savaş canavarı demektir bir dünya araç. Aselsan 20 mm ve 5.56 eş eksenli en optimum kuleyi yapsın lütfen dev gibi olmasın ama yakışsın. Tamam mühimmat az derdi var ama 5.56 var zaten. Amerikalılarda bizim gibi onlarıda anlamıyorum hiç parada var oysa onlarda. Mesajı Paylaş

sadalone

@putty  Aselsan Nefer L var...20mm değil ama 25mm ve 30mm..Eş eksenli 7.62mm makinalı tüfek var.

180 adet 25mm mermi ve 200 adet 7.62mm mermi kapasitesi var.Silah ve mühimmatlarda dahil tüm sistemin ağırlığı 1 ton'un altında.

https://www.aselsan.com.tr/NEFERLTR_3483.pdf Mesajı Paylaş

putty

Şub 26, 2020, 06:11 ÖS Last Edit: Şub 26, 2020, 06:14 ÖS by putty
Tamam işte şahane olmuş taksınlar bunları boy boy aracına göre. 7.62 ile savaşmı edilir kamyondaki mermi askerin MPT 76 sındada zaten var bir artısı olmuyor savaşın kaderinde. Gerçi biraz ağır bunlar daha çalışmak lazım bir tonun altı ne demek çok olmuş Mesajı Paylaş

R.A.K

ASELSAN Uzaktan Komutalı Silah Sistemleri 19 ülkede kullanılıyor
SARP Macaristan'a İhraç Edilebilir.
Katar ve Kuveyt için SARP-ZAFER
Bahreyn'e SARP-L

14.5 mm SARP-KPVT Jandarma tarafından kullanılabilir.
https://www.defenceturk.net/aselsan-uzaktan-komutali-silah-sistemleri-19-ulkede-kullaniliyor Mesajı Paylaş

Terra

ASELSAN'dan 3 bin göz

Aselsan, taktik araçlar üzerinde ve sabit tesislerde, kara ve hava tehditlerine karşı yakın savunma amacıyla geliştirdiği SARP- Uzaktan Komutalı Silah Sisteminin nişangahı olan elektro-optik sistem üretiminde 3 bin sayısına ulaştı.

Aselsan 2016 yılında geliştirip kalifiye ettiği ATS-70/71 Elektro-Optik Sisteminin üç sene gibi kısa bir süre içerisinde 3000'inci cihaz üretimini tamamladı. Bu önemli kilometre taşı Mikroelektronik Güdüm ve Elektro-Optik (MGEO) ve Savunma Sistem Teknolojileri (SST) sektör başkanlıkları ekiplerinin katılımıyla kutlandı. MGEO Sektör Başkanı ve Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Sezai Elagöz ile SST Sektör Başkanı ve Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kaval konuşmalarında, projenin ülkemiz ve şirketimiz açısından önemini vurgulayarak, sektör başkanlıkları arasındaki bu örnek çalışma ve iş birliği için projede emeği geçen tüm personeli tebrik etti.

Termal kamera, gündüz görüş sistemi ve lazer mesafe bulucu içeren ATS-70/71 sistemleri, hem termal hem gündüz görüş kamerasındaki sürekli optik büyütme özelliği, yüksek performanslı lazerle mesafe ölçme yeteneği, geliştirilmiş görüntü işleme algoritması, yüksek şok ve titreşim dayanıklılığı ile sahada da yüksek müşteri memnuniyeti yaratarak SARP sistemlerinin gözü ve değişmez nişangâhı olarak Emniyet Genel Müdürlüğü, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı envanterindeki yerini aldı. Sistemin seri üretim faaliyetleri gerek yurt içi gerekse yurt dışı satışları kapsamında yüksek adetlerle devam ediyor.

SARP'ın yeni görev yeri Endonezya-SARP

Tehditlere karşı kesin çözüm: SARP

SARP, önem ve hassasiyeti giderek artmakta olan güvenlik hususları ve asimetrik tehditler kapsamında kullanılmakta olup, gelişmiş komuta yetenekleri ile kullanıcı personelin güvenliğini en üst düzeye taşıyor.

SARP sistemine, ihtiyaca göre 12.7 mm Makinalı Tüfek, 7.62 mm Makinalı Tüfek veya 40 mm bombaatar takılabiliyor. Gece ve gündüz hassas gözetleme yeteneği sağlayan elektro-optik algılayıcıları ve silahın ateş gücünün etkin şekilde kullanılmasını sağlayan bilgisayarlı atış kontrol sistemi ile sistem, gündüz, gece ve zorlu koşullarda görev yapabilmekte, zırh altından ve/veya uzaktan kullanım imkanı ile kullanıcı personelin güvenliğini artırıyor.

http://defenceandtechnology.com/aselsandan-3-bin-goz/ Mesajı Paylaş

ozbey

Nis 03, 2020, 03:38 ÖS Last Edit: Nis 03, 2020, 03:52 ÖS by ozbey
bildiğim kadarıyla  ukss  işine    birçok   firmadan  daha sonra girdiler;  ama  pazarda  yerleşik  rakipleri  olmasına  rağmen  iyi  iş  çıkartıyorlar    bence.

telsiz  işinde  zaten  iyilerdi.  ukss  işinde de   iş  tamam  gibi  görünüyor.

anlayamadığım  bir  nokta var.   5-10  yıl  önce   göze takılan   aparatların  videolarını  izlerdim.   birkaç  ürün vardı.
ben   bu  ürünlerin  çok  yaygınlaşacağını  tahmin  ediyordum; ama  bakıyorum da   yanılmışım  sanırım.
sorun  ne  olabilir?  görüş  açıları  felan  mı  yetersiz?  ya da  başka  bir  sıkıntı  mı  var?

aleti  gözüne  takıyorsun,  kafanı  hiç  kaldırmadan  tüfeğin  üstündeki  optikten  gözüne  görüntü   aktarılıyor  ve  güvenli  bir  şekilde   ateş  ediyorsun.  bence  çok   faydalı  idi.

buldum.

https://www.youtube.com/watch?v=Wm60WIyz7Ck Mesajı Paylaş

putty

Fuarda kullanmıştım joystik ile stop u. Bana kullanımı sıkıntılı gelmişti çünkü sağa sola yukarı aşağı sırayla yönlendiriyordun namluyu. kareli kağıt gibi yani çapraz ilerleyemiyor oyunlarda joystik i saat 2 yönüne yaparsan oraya yönelir uçak ama stop da önce saat 12 yönünde sonra saat 3 yönüne ilerleyerek hedefi buluyorsun. Bu bana çok zor gelmişti neden ara açılarda yönelmiyor demiştim mühendis öyle demişti kestirip atıp. Düşünsenize mausu her yöne hareket ettiremediğinizi klavye ok tuşları gibi yukarı sağa sola aşağı sadece gittiğini öyle çalışıyordu stop. Böyle bir şey nasıl olur aklım hala almıyor sağa sola yukarı aşağı namlu hedefe nasıl süratle yönelir aklım almıyor mühendisin bu tercihini. Ama iki fuar önceydi belki değişmişir. Ben olsam dokunmatik ekranda kalemle filan da desteklerim bunu dokununca namlu yönelir yada trackball kullanırdım mouse pratikliğinde çalışırdı Mesajı Paylaş

dum

Yanda bağlarsın , Sabit kalır..  Sonra uzatıp kısaltırsın..   Demek ki tasarlayan havancıymış :) Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter