S-300 Hava Savunma Sistemi

Başlatan Merkator, Eki 20, 2018, 11:40 ÖÖ

« önceki - sonraki »

factoraptor

IDF çıkışlı bir analiz okudum bugün. Başlık "The Great Middle Eastern War"

Başlıktan yola çıkınca yazının içeriğini tahmin etmek zor değil. Kendini her yerde bağıra çağıra ifşa eden Arap-İsrail ittifağının (ismi böyle koymuşlar, gözüm kanadı okurken) İran'a karşı yürüteceği muhtemel bir bölgesel savaştan bahsediyordu. Ilginçtir ki Türkiye yoktu yazıda.

Rusya'dan da bahsetmişler ama genel kanı kısmi bir anlaşma ile Rusların ikna edileceği ve S-300/400 de dahil olmak üzere askeri birimlerin Tartus ve çevresindeki Rus varlığını korumanın ötesine geçmeyeceği yönünde. Ki bence de bu kanı doğru.

Zaten Ruslar da Golan tepelerinin ardından kapsamlı bir radar silüeti yakalamanın zorluğunu bildikleri için pek uğraşamıyorlar angajman falan. Onların dertleri Akdeniz kıyısından gelecek donanma konuşlu füze tehdidi bence. Tabii ki muhatap da ABD.

Kısacası, hala bizi takmıyorlar. Iyiki de takmıyorlar. Bugün bir Rus forumunda Ruslar birbirlerine soruyorlardı "yahu bu Türkler Libyada kimi destekliyordu" filan diye. Birisi çıktı GNA dedi orda kapandı konu. O kadar takılmıyoruz yani. Yunanistan hariç ama..
Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter