MİT ve Faaliyetleri

Başlatan Sihirbaz, Nis 19, 2019, 08:35 ÖS

« önceki - sonraki »

Sihirbaz

Birleşik Arap Emirlikleri casusu oldukları öne sürülen 2 kişi İstanbul'da tutuklandı

İstanbul'da Pazartesi günü gözaltına alınan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) casusu oldukları öne sürülen 2 kişi sevk edildikleri mahkemece tutuklandı.

Soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı şüphelilerin; "siyasi ve askeri casusluk" ile "uluslararası casusluk" suçlarından tutuklanmalarını istemişti.

Şüphelilerin Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilişkilerinin olup olmadığı araştırılıyor.

Reuters haber ajansı, üst düzey bir Türk yetkiliye dayandırdığı haberinde, şüphelilerin "Türkiye'deki Arap vatandaşları hakkında casusluk yaptıklarını itiraf ettiklerini" duyurdu.

Ajansa konuşan Türk yetkili, şüphelilerden birinin Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülmesinden birkaç gün sonra Türkiye'ye geldiğini, diğer şüphelinin de arkadaşına yardım etmek için daha sonra Türkiye'ye geldiğini söyledi.

Reuters'a konuşan Türk yetkili: 6 ay takip ettik

Türk yetkili, "Türkiye'ye giren ilk yetkilinin Cemal Kaşıkçı cinayetiyle bağlantılı olup olmadığını inceliyoruz" dedi ve şüphelinin Pazartesi günü İstanbul'da gözaltına alınmadan önce 6 ay takip edildiğini söyledi.

Yetkili, "Türkiye'de yaşayan, aralarında siyasi muhaliflerin de olduğu Araplar hakkında bilgi toplama girişiminde bulunmuş olabilir" diye konuştu.

Reuters, BAE Dışişleri Bakanlığı temsilcisinin olayla ilgili yorum yapmadığını Türkiye Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün de yorum yapmayı reddettiğini aktardı.

Ajansın haberinde ayrıca, Türk yetkililerin karşı istihbarat soruşturması kapsamında şifreli bir bilgisayarı da ele geçirdiği belirtildi.

Reuters'a konuşan yetkili, bilgisayarın "casusluk şebekesinin İstanbul merkezinde gizli bir bölmede bulunduğunu" söyledi.

İsminin açıklanmasını istemeyen yetkili, gözaltına alınan şüphelilerin ifadelerinde istihbarat operasyonunun hedefinde "sürgündeki siyasetçiler ve öğrenciler" olduğuna dair ifadeler bulunduğunu aktardı.

Yetkili, "Bireylerin Türk topraklarındaki gizli faaliyetlerine dair kapsamlı kanıtlarımız var. Şüpheliler ayrıca BAE istihbarat servisinde görev aldıklarını itiraf etti" dedi ve olayla ilgili "sağlam kanıtlar bulunduğunu" söyledi.

Reuters'ın haberine göre yetkili ayrıca, şüphelilerin bilgi karşılığında para ödedikleri muhbirleri kullandıklarını ifade etti.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-47988248 Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Ve Türkiye ile BAE arasında  masa altında süregelen itiş kakış gün yüzüne çıkar...

BAE, SA ve Mısır'ın Sudan ve Libya operasyonlarının ardından zamanlama manidar... :) Mesajı Paylaş

petibor

Sudan ve Libya bizi çok madara etti galiba. Mesajı Paylaş

Southwater

Libya'da madara kim olur belli değil ki!
Haftar her gün baskın yiyor. Mesajı Paylaş

HüsamettinErTürk

Reuters'a konuşan yetkili
Reuters'a konuşan isminin verilmesi istemeyen yetkili...

Reuters sağolsun bizim böyle operasyonlarımızda güzel sözcülük yapıyorlar :))

Tabi akıllarda büyük bir soru BAE'nin istihbarat teşkilatı mı varmış ya hu?

İşin şakası bir yana, dahlan gibi kullan at elemanlarla hafiyecilik yapıyoruz diye ortalıkta gezinen kabile devletlerinin istihbaratçılarından da ilk yakalandıkları anda biz bae'ye çalışıyoruz demelerinden başka çokta bir şey beklenmezdi aslında. Mesajı Paylaş

HDS

BAE uzun yıllardır, Ex-CIA bir dolu adamı parası ile transfer etti, kendisine bir gizli istihbarat teşkilatı, bir "hacker" grubu ve elektronik istihbarat altyapısı kurdu. Herifin kara havacılığı başında bir ara bir Amerikan kara havacılık emekli albayı vardı.

Eh, Eric Prince de adamın vatandaşı ve herhalde fahri iyi niyet elçisi.  :)Ya bunlar düşmanının kalbini çıkarıp yiyen herifler. Öyle smokin giyince falan değişmiyorlar. Mesajı Paylaş

Baltica

@HDS hocam, yakin zamana kadar BAE istihbaratinin basi,  Avustralyali eski bir generaldi. Mesajı Paylaş

meraklı

MİT'in PKK/KCK hedeflerine yönelik operasyonunda Sincar'da yakalanan 4 terörist, Irak'tan Türkiye'ye getirilerek emniyet güçlerine teslim edildi.

Milli İstihbarat Teşkilatının (MİT) yurt dışındaki terör örgütü PKK/KCK hedeflerine yönelik çalışmasıyla Sincar'da yakalanan 4 terörist, 18 Nisan'da Irak'tan Türkiye'ye getirilerek Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) ekiplerine teslim edildi.

AA muhabirinin güvenlik güçlerinden edindiği bilgiye göre, yakalanan teröristler V.K. (34), M.K. (21), A.Ö. (20) ve K.İ. (16), terör örgütü PKK/KCK'nın Suriye yapılanması PYD/YPG içinde Suriye'de silahlı eğitim aldı.

Suriye ve Irak'ta faaliyet yürüten teröristlerin Irak Sincar alanına geçtikleri tespit edildi.

Teröristlerden V.K'nin, 2010 yılında PKK/KCK'ya katıldığı, Irak'ın kuzeyindeki Gara ve Haftanin alanlarında Türk Silahlı Kuvvetlerine yönelik eylemlerde aktif yer aldığı, Sincar bölgesinde faaliyet gösterdiği belirlendi.

V.K'nin, geçen ay Sincar bölgesinde Ezidi ailenin 11 yaşındaki engelli çocuğuna tecavüz ettiği ve PKK/KCK'nın tecavüz olayını örtbas amacıyla örgüt mensubunu başka bir bölgede görevlendirdiği tespit edildi.

https://www.ntv.com.tr/turkiye/son-dakika-mitin-sincarda-yakaladigi-4-terorist-turkiyede,HRxL8EBI_kqlhnBd5SI33A Mesajı Paylaş

Anadolu

#8
Nis 29, 2019, 08:02 ÖÖ Last Edit: Nis 29, 2019, 08:04 ÖÖ by Anadolu
 İstanbul'da yakalanan BAE casuslarından birisi olan Zaki Hasan Silivri Cezaevi'nde intihar etmiş. Bu gerçekten intihar ise nasıl olabilir ? Bu adam sıradan bir suçlu değil ki, intihar edebilecek malzemeyi nereden bulmuş. Yemeğini çelik çatal bıçak takımıyla vermiyorlardır herhalde. Bilmediğimiz tonla şey vardır elbet ama haberi doğru kabul edersek nasıl öldürmüş olabilir acaba kendini merak ettim. Bir insan çıplak elle kendini öldürebilir mi ? Mesajı Paylaş

petibor

Kapıya kendini asmış Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter