MİT ve Faaliyetleri

Başlatan Sihirbaz, Nis 19, 2019, 08:35 ÖS

« önceki - sonraki »

Sihirbaz

Birleşik Arap Emirlikleri casusu oldukları öne sürülen 2 kişi İstanbul'da tutuklandı

İstanbul'da Pazartesi günü gözaltına alınan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) casusu oldukları öne sürülen 2 kişi sevk edildikleri mahkemece tutuklandı.

Soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı şüphelilerin; "siyasi ve askeri casusluk" ile "uluslararası casusluk" suçlarından tutuklanmalarını istemişti.

Şüphelilerin Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilişkilerinin olup olmadığı araştırılıyor.

Reuters haber ajansı, üst düzey bir Türk yetkiliye dayandırdığı haberinde, şüphelilerin "Türkiye'deki Arap vatandaşları hakkında casusluk yaptıklarını itiraf ettiklerini" duyurdu.

Ajansa konuşan Türk yetkili, şüphelilerden birinin Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülmesinden birkaç gün sonra Türkiye'ye geldiğini, diğer şüphelinin de arkadaşına yardım etmek için daha sonra Türkiye'ye geldiğini söyledi.

Reuters'a konuşan Türk yetkili: 6 ay takip ettik

Türk yetkili, "Türkiye'ye giren ilk yetkilinin Cemal Kaşıkçı cinayetiyle bağlantılı olup olmadığını inceliyoruz" dedi ve şüphelinin Pazartesi günü İstanbul'da gözaltına alınmadan önce 6 ay takip edildiğini söyledi.

Yetkili, "Türkiye'de yaşayan, aralarında siyasi muhaliflerin de olduğu Araplar hakkında bilgi toplama girişiminde bulunmuş olabilir" diye konuştu.

Reuters, BAE Dışişleri Bakanlığı temsilcisinin olayla ilgili yorum yapmadığını Türkiye Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün de yorum yapmayı reddettiğini aktardı.

Ajansın haberinde ayrıca, Türk yetkililerin karşı istihbarat soruşturması kapsamında şifreli bir bilgisayarı da ele geçirdiği belirtildi.

Reuters'a konuşan yetkili, bilgisayarın "casusluk şebekesinin İstanbul merkezinde gizli bir bölmede bulunduğunu" söyledi.

İsminin açıklanmasını istemeyen yetkili, gözaltına alınan şüphelilerin ifadelerinde istihbarat operasyonunun hedefinde "sürgündeki siyasetçiler ve öğrenciler" olduğuna dair ifadeler bulunduğunu aktardı.

Yetkili, "Bireylerin Türk topraklarındaki gizli faaliyetlerine dair kapsamlı kanıtlarımız var. Şüpheliler ayrıca BAE istihbarat servisinde görev aldıklarını itiraf etti" dedi ve olayla ilgili "sağlam kanıtlar bulunduğunu" söyledi.

Reuters'ın haberine göre yetkili ayrıca, şüphelilerin bilgi karşılığında para ödedikleri muhbirleri kullandıklarını ifade etti.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-47988248 Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Ve Türkiye ile BAE arasında  masa altında süregelen itiş kakış gün yüzüne çıkar...

BAE, SA ve Mısır'ın Sudan ve Libya operasyonlarının ardından zamanlama manidar... :) Mesajı Paylaş

petibor

Sudan ve Libya bizi çok madara etti galiba. Mesajı Paylaş

Southwater

Libya'da madara kim olur belli değil ki!
Haftar her gün baskın yiyor. Mesajı Paylaş

HüsamettinErTürk

Reuters'a konuşan yetkili
Reuters'a konuşan isminin verilmesi istemeyen yetkili...

Reuters sağolsun bizim böyle operasyonlarımızda güzel sözcülük yapıyorlar :))

Tabi akıllarda büyük bir soru BAE'nin istihbarat teşkilatı mı varmış ya hu?

İşin şakası bir yana, dahlan gibi kullan at elemanlarla hafiyecilik yapıyoruz diye ortalıkta gezinen kabile devletlerinin istihbaratçılarından da ilk yakalandıkları anda biz bae'ye çalışıyoruz demelerinden başka çokta bir şey beklenmezdi aslında. Mesajı Paylaş

HDS

BAE uzun yıllardır, Ex-CIA bir dolu adamı parası ile transfer etti, kendisine bir gizli istihbarat teşkilatı, bir "hacker" grubu ve elektronik istihbarat altyapısı kurdu. Herifin kara havacılığı başında bir ara bir Amerikan kara havacılık emekli albayı vardı.

Eh, Eric Prince de adamın vatandaşı ve herhalde fahri iyi niyet elçisi.  :)Ya bunlar düşmanının kalbini çıkarıp yiyen herifler. Öyle smokin giyince falan değişmiyorlar. Mesajı Paylaş

Baltica

@HDS hocam, yakin zamana kadar BAE istihbaratinin basi,  Avustralyali eski bir generaldi. Mesajı Paylaş

meraklı

MİT'in PKK/KCK hedeflerine yönelik operasyonunda Sincar'da yakalanan 4 terörist, Irak'tan Türkiye'ye getirilerek emniyet güçlerine teslim edildi.

Milli İstihbarat Teşkilatının (MİT) yurt dışındaki terör örgütü PKK/KCK hedeflerine yönelik çalışmasıyla Sincar'da yakalanan 4 terörist, 18 Nisan'da Irak'tan Türkiye'ye getirilerek Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) ekiplerine teslim edildi.

AA muhabirinin güvenlik güçlerinden edindiği bilgiye göre, yakalanan teröristler V.K. (34), M.K. (21), A.Ö. (20) ve K.İ. (16), terör örgütü PKK/KCK'nın Suriye yapılanması PYD/YPG içinde Suriye'de silahlı eğitim aldı.

Suriye ve Irak'ta faaliyet yürüten teröristlerin Irak Sincar alanına geçtikleri tespit edildi.

Teröristlerden V.K'nin, 2010 yılında PKK/KCK'ya katıldığı, Irak'ın kuzeyindeki Gara ve Haftanin alanlarında Türk Silahlı Kuvvetlerine yönelik eylemlerde aktif yer aldığı, Sincar bölgesinde faaliyet gösterdiği belirlendi.

V.K'nin, geçen ay Sincar bölgesinde Ezidi ailenin 11 yaşındaki engelli çocuğuna tecavüz ettiği ve PKK/KCK'nın tecavüz olayını örtbas amacıyla örgüt mensubunu başka bir bölgede görevlendirdiği tespit edildi.

https://www.ntv.com.tr/turkiye/son-dakika-mitin-sincarda-yakaladigi-4-terorist-turkiyede,HRxL8EBI_kqlhnBd5SI33A Mesajı Paylaş

Anadolu

#8
Nis 29, 2019, 08:02 ÖÖ Last Edit: Nis 29, 2019, 08:04 ÖÖ by Anadolu
 İstanbul'da yakalanan BAE casuslarından birisi olan Zaki Hasan Silivri Cezaevi'nde intihar etmiş. Bu gerçekten intihar ise nasıl olabilir ? Bu adam sıradan bir suçlu değil ki, intihar edebilecek malzemeyi nereden bulmuş. Yemeğini çelik çatal bıçak takımıyla vermiyorlardır herhalde. Bilmediğimiz tonla şey vardır elbet ama haberi doğru kabul edersek nasıl öldürmüş olabilir acaba kendini merak ettim. Bir insan çıplak elle kendini öldürebilir mi ? Mesajı Paylaş

petibor

Kapıya kendini asmış Mesajı Paylaş

OPTIMUS

son casusluk olayi Forum tarafindan dikkate deger bulunmadi mi?

Ben, mevzubahis sahislari biraz inceledim. MIT'nin cok önceden olayi farketmesi gerekirdi. Türkiye'de savunma sanayii ile ilgili is yapan veya pozisyon sahibi kisilerin önce bir elekten sonra bir egitimden gecirilmesi gerekir. Fakat, sunu belirtmeliyim ki, Türkiye'deki dokumantasyon kisirligi ve bosvermislik, önleme ve tespit konusunda görev alan kurumlarin isini zorlastirmakta.

Bakiniz, ben gene Almanya'dan örnek verecegim ki; genelde Avrupa ülkelerinde böyledir. Kisi, Cocuk Yuvasi'na girdigi anda dosyasi acilir. Bu dosya 3 sene sonra aileye gösterilir ve teslim edilir. Bu dosya, cocuga hayati boyunca eslik eder. Ilkokula baslayacagi zaman, cocuk bu dosyayi ilkokula teslim eder. Ilkokul dosyayi doldurmaya baslar. Sonra, ortaokula baslayacagi zaman dosya cocuga verilir. Cocuk, bunla Ortaokula yazilir ve buraya teslim eder. Ortaokul dosyayi doldurmaya baslar ve böyle devam eder egitim hayatinin sonuna kadar. Ve bu dosyaya devletin güvenlik kurumlarinin erisim izni vardir.

Simdi, gecenlerde burada agzibos bir eleman epey sey yazdi.. Bir bakayim dedim neyin nesi bu eleman. Millet buna hocam mocam diyor; özlenmis te yani forumca. Merak iste... Her arama kriteri beni bu elemanin siyasi egilimine yöneltmekte. Ama istenen veya amaclanan bu olmamali. Adamin ne düsündügü devletin güvenlik kurumlarininveya diger sahislarin amaci olmamali. Güvenlik kurumlari bu adamin ne oldugunu bulmali. Cocuklugundan itibaren gelisimini inceleyip, ne yapabilicegini, ne yaptigini anlamali. Türkiye'de bu cok zor. Bu nedenle suc ancak islendikten sonra müdahale gelmekte. Ama sucu önlemekte Türk güvenlik kurumlari basarisiz. Savunma Sanayi anlaminda konusuyorum. Son MPT76 olayinda da bu durum bariz sekilde belli oldu. Herkes, yurtdisindan ihbar gelene kadar uyumaktaydi.

Mesajı Paylaş

OPTIMUS

#11
Oca 13, 2021, 09:47 ÖÖ Last Edit: Oca 13, 2021, 10:04 ÖÖ by OPTIMUS
bunlardan Mustafa Sirri Akin bir sirket kurmus Ankara'da.  Ötekisi SSM'de proje müdürü. Sirketi kurdugu andan itibaren bu sahsin radara girmesi gerekmekteydi. Digeri Emre Alp Durmaz. Savunma sanayi alaninda danismanlik vermekte, Öncesi Turizm alaninda faaliyeti var, Savunma sanayii islerine adim attigi anda radara girmesi gerekiyordu. 5 erkek bir bayan. Neden bir bayan? kisi güzel de. Mustafa'nin sirkete bakiyorsun, ciro sifir, Alim sifir, satim sifir. neyin nesi bu sirket? Turizimci de ortak. Ikisinin de Ingiltere baglantilari var. Ne is yapiyor bunlar, ne yiyor, ne iciyor, nereden geliyor bunlarin gecimleri diye bir sorarlar.

Bayana bakiyorsun. Bu da hem turizmci, hem savunmaci. Bunun da sirketi var ama Mustafa'nin sirkette calisiyor. Ne alaka... kel alaka... RADAR.

Mesajı Paylaş

orko_8

M. Sırrı Akın - AKTEM, savunma alanında (da) çok uzun süredir faaliyet gösteriyordu, . H. Özbilgin de taktik İHA'lardan sorumlu şube müdürüydü. Haber metninden anladığım H. Ö.'ye ilaveten bir diğer firma da var işin içine. Mesajı Paylaş

OPTIMUS

#13
Oca 13, 2021, 10:26 ÖÖ Last Edit: Oca 13, 2021, 10:28 ÖÖ by OPTIMUS
Benim disaridan bakan birisi olarak gözlemledigim sey su:


Savunma  Sanayi dalinda özellikle tesvik sistemine dahil olan ve olmak isteyenfirmalrin sil bastan bir mercek altina alinmasi gerekiyor. Milyonlarca lira heba edilmekte. Büyükler dahi isin para kismi ile ilgilenmekte. Milyonlarca lira tesvik alip, sadece bir ürün o da prototip koyup tesvikle calisanlarinin maaslarini ödeyen firmalar var. Bunlar kücük de degil yani. Kendi kuleleri dururken yabanci bir firmanin kulesinin distbrütörlügünü yapan mi ararsin, tesvikleri paravan sirketler üzerinden proje yazip alan mi ararsin; parayi alip, sitesine ürünü koyup, ürünün nerede oldugunu gösteremeyen büyük bir sirket mi ararsin.... her türlü acayiplik dönmekte Türkiye'de. Iste; belki de bu cark yüzünden, bazilari ülkesine sirtini dönüp dümeni disariya kirmakta.

Arkadas; senin John Cockerill Group'la ne isin olur? Almissin parayi yap iste. Distbrütörlük yapacagina...Bir düzen var. Maalesef; primi alan da, veren de bu düzenden fayda sagliyor gibi görünmekte. Denetim yok, gayret yok, ahlak hic yok. Mesajı Paylaş

OPTIMUS

Sorun mentalitede.

Ben size basimdan gecen bir olayi anlatayim.

Ülkeye geri dönmeye karar vermisim. Fakat isler o kadar yogun ki. Cok kisa bir zaman araliginda bir is görüsmesi ayarlandi. Sag olsun TAV'dan H.K. Beyin organizasyonu ile görüsme, Istanbul Havalimani'nda onun odasinda yapilacak. Odada bulusuldu. Sicak bir yaz günü. Pencereler acik. Sirketten gelen sahislar ben ve H.K Bey ayni odadayiz. Görüsme istedigim yönde ilerlemiyor. Sirket temsilcisi bana "Siz, sirkete ne verebilir; ne kazandirabilirsiniz?" seklinde bir soru yöneltti.  Ben de kendilerinde cakmak olup olmadigini sordum. Cakmagi aldim ve dedim ki "Önlemle baslarim, güvenle devam ederim ve ürünle bitiririm. Gerisi sizindir." Aldim cakmagi; yerdeki haliya tutunca alev aldi yürüdü Herkes kalkti ayaga söndürdük haliyi. Ve haliyle görüsme de bitti. Sirket temsilcileri gittikten sonra H.K Beyle biraz devam ettik. Uyarilarimi verdim. Dikkate almamislar. yaklasik 2 hafta sonra Istanbul Havalimani Kargo'da yangin cikti, altinlar eridi. Allah'tan Amerika'ya gidecek iyi bir para vardi onlar kurtuldu.

Söz konusu firmada arac ici yangina direncli malzeme konusunda calismalar yapmak istemistim. Ama mentalite engel oldu. Su an icin, Alman Ordusu'nun DINGO1, DINGO2 ve FENNEK araclari iceriden yangina direncli bir malzeme kullanilarak kaplanmis durumda. Simdiye kadar gördügüm KIRPI, EJDER, COBRA, YÖRÜK, HIZIR, ARMA, PARS ve benzerlerinde böylesi bir uygulama yok. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter