3-6 Çin'deki füze resmigeçidi ve DF-41 balistik füzeleri

Başlatan HAKAN KILIÇ, Eki 24, 2015, 05:08 ÖS

« önceki - sonraki »

HAKAN KILIÇ

3-6-Çinde yapılan II.Dünya Savaşı bitmesi kutlamalarında yapılan füze resmi geçidinin dünya da yankılanması bazı Çin füzeleri ile DF-41 ICBM hakkında bilinen tüm ayrıntılar.

http://kokpit.aero/cin-fuzelerini-sergiledi

Çin'deki törenler ve DF-41 ICBM füzeleri!

İkinci Dünya Savaşının sona ermesinin 70.yılı sebebi ile 3 Eylül'de Çin'de yapılan kutlama törenlerini ve balistik füzelerin resmi geçitteki ilginç detayları Hakan Kılıç yazdı... Çin'deki törenler ve DF-41 ICBM füzeleri!
Maalesef, bu günlerde ülkemiz zor günlerden geçmekte, ihanet ve hainlik dört bir taraftan sarmakta ve ülke gündemimiz dünya gündeminden çok çok farklı yöne gitmekte. Ancak Çin'deki törenler dünya basınında tekrar tekrar haber olmaya başlayınca düşündüm ki, bu olaydan ve Çin füze teknolojisinden Türkçe bir kaynakta da olmalı ve sizlerde haberdar olmalısınız. Bu zor günlerimizi bir an önce geride bırakma ümidi ile son gelişmeleri de bir taraflara not düşmek gerekiyordu.T-LORAMISD İHALESİNDE ÖN SEÇİMİ KAZANAN ÇİN FÜZESİNE OLAN ELEŞTİRİM VE SONRASI

Daha önce bazı okuyucularımız ve belli siyasi çevreler tarafından eleştirilen "Çin füzesini almalı mıyız?" başlıklı makalemde T-LORAMIDS ihalesine giren HQ-9/FD-2000 füzesi üzerine 15 sayfalık bir eleştiri yazmış ve tüm yönleri ile ortaya koymaya çalışmıştım. Özetle hava savunmada başarılı olma ihtimali olsa da füze savunmasında birçok açıdan sıkıntı olacağını başlık başlık anlatmıştım. Kararın teknik değil, siyasi alındığı vb.

Bazı okuyucularımız yorumlarda konuyu EUROSAM'dan sipariş almaktan, Çin düşmanlığına kadar getirdi. "Ben mühendisim sen füzeden ne anlarsın" diyenler de cabası..!

Sonuç olarak karşı çıktığım şey; FD-2000 teknolojisi yani anti-balistik füze içindi. Oysa Çinliler bana göre de balistik füze teknolojisinde çok çok ilerdeler. Bunu kabul etmemek yada tartışmak Almanlara iyi araba yapamıyorlar demek gibi. O yüzden şu ABM füzeleri ile balistik olanları bir ayıralım. ABM füzeleri tartışılan Çinlilerin balistik füzelerdeki başarısı tartışılmaz.

Daha önceki makaleler de sebeplerini anlattığım gibi ABD, İngiltere, Fransa gibi ülkelerin topçu roketleri haricinde uzun, orta ve kısa menzilli konvansiyonel başlık taşıyan balistik füzeleri yok. Bu gibi ülkeler füze stratejilerini taktik değil genelde nükleer başlıklı ICBM'ler üzerine inşa etmekte. Geriye kalan ülkeler içinde yani Çin, Hindistan, Pakistan, Kuzey Kore, İran, Rusya gibi ülkeler arasında Çin balistik füze teknolojisinden daha ileri olan sadece Ruslar var ki bu da tartışmaya açık. Rus RS-24/SS-29'mu, Çin DF-41/CSS-X-10-20'mi henüz bunun cevabını bilemiyoruz. Zaten öğrendiğimizde de fazla uzun yaşayamayız çünkü termonükleer yıkım başlamış demektir.

Rusların tüm tugaylarını İskender TBM ile donatacakları açıklamasının (bunu haber yapmıştık) henüz gerçekleşmediğini var sayarak Çin için taktik balistik füze kapasitesinde ilk ikide, genel füze teknolojisinde ise ilk üçte olduğunu söyleyebiliriz.

Bu yüzden FD-2000 füzesine karşı çıksam da yorum cevaplarında da sık sık yazdığım gibi İran, Rusya ve Suriye füze tehdidine karşı Çin'den balistik füze alımının şiddetli destekleyicisiyim. Hemen şunu belirtmeliyim ki gelmesi muhtemel çok sayıda "niye alalım biz yapalım" yorumlarına karşı; Türkiye'de Roketsan'ın 300+ km menzile kadar füze ürettiği malum, ancak alalım dediğim füzeler aşağıdaki Çin füzelerinin menzillerinde olanlar. Bugün için bunları üretmemiz imkânsız olup çalışmalar devam etmekte hızlı yol alsak da İran gibi ülkelerin dahi 20-30 yılda aldığı mesafeyi 2-3 yılda almamız mümkün görünmemektedir. Bu sebeple İran füze tehdidine karşı Çin'den DF-3 ve DF-21 tipinde füze alan Suudi Arabistan gibi direk alım olarak az sayıda da olsa balistik füze alabiliriz. Daha öncede sık sık yazdığım İran'ın Kuzey Kore'den aldığı 20 adet 4000 km menzilli BM-25 Musudan füzesine karşı, Suudi Arabistan'ın aldığı füzeler üzerinde CIA yetkilileri ile gizlice iyileştirmeler yaptıkları basına sızmış durumda. Güdüm sistemleri ile CEP mesafesini düşürdüler.

Direk füze almalı mıyız, ya da ne yapmalıyız? Tüm bunları yazı dizisinin sonuç bölümü olacak olan 19. veya 20.bölümde uzun uzun tartışacağım için kısa kesiyorum.

ÇİNLİLERİN GÖVDE GÖSTERİSİ

Bu yılki törenlerde Çinliler öyle bir şov yaptı ki tüm dünya bu resmigeçit törenindeki füze ve diğer silahlarla meşgul oldu. Özetle; Dong Feng-DF-15B kısa menzilli balistik füze (SRBM), DF-16 orta menzilli (MRBM), DF-21C MRBM, DF -26 uzun menzilli (IRBM), DF-5B kıtalararası (ICBM), DF-31 ve DF-41 ICBM ve DF-10 Cruise-Seyir füzesi (LACM). Özellikle Pasifikteki uçak gemilerine ve Guam adasına karşı kullanılacağı iddia edilen DF-21 ve en yeni ICBM olan 15.000 km'ye kadar menzili DF-41.Çin bütün bu gösteri ile başta ABD olmak üzere dünyaya meydan okurken bir taraftan da Tayvan, Güney Kore ve Japonya'ya "akıllı ol" mesajı verdi.

Uluslararası Değerlendirme ve Strateji Merkezi'nden Çin askeri gelişim uzmanı Richard Fisher, kutlamaların Çin'in dünyaya askeri kapasitesini göstermek için iyi bir fırsat olduğunu hem vatandaşlarına ilham kaynağı hem de dünyaya gözdağı verdiğini söyledi.

DF-41 ile Amerikalılara seninkilerden daha uzun menzilli ICBM sahibiyim hem de 10 adet başlık taşıyan derken, diğer üç ülkeye de istediğimde her yerinizi her türden başlıkla vururum mesajı gönderdi.

Şimdi, 20'den fazla türde 200 adet uçağın yerde ise 500E yakın silah sisteminin resmigeçit yaptığı söylenen törenlerde sergilenen bazı sistemleri özellikle savunma basınına resimleri yansıyanları kısaca tanıtmak istiyorum.

EN YENİ NÜKLEER FÜZELERİ; DONG FENG DF-41 (CSS-X10/20)

Çin hükümeti 2014'de DF-41'in varlığını kabulün ettikten sonra Nanning Evening News'te yayınlanan bir haberde daha gelişmiş füzelerin yakında açıklanacağı söylenmişti. Şu an bilinen en gelişmiş füzesi DF-41 ise, Rus RS-20/SS-18 füzesinden sonra dünyanın en uzun menzilli nükleer balistik füzesidir. Kendi boyutlarına yakın diğer füzeler ile kıyaslandığında ise çok daha uzun menzilli olduğu görülür (Amerikan; Minuteman-III, ve Rus; RS-24, RS-12 TOPOL). 12.000 ile 15.000 km arası menzilde olduğu söylenmekle birlikte birçok muteber açık kaynakta maksimum menzilinin 15.000 km olduğu yazılmaktadır.Sürpriz saldırı için ideal bir saldırı silahı olan DF-41'in hızı ise korkunç; 25 Mach yani sesten 25 kat daha hızlı. Her bir füze en tepesinde bulunan MIRV içinde 10 adet termonükleer savaş başlığı taşıyabiliyor.

Konunun uzmanı Amerikan web sitelerine göre DF-41 büyük olasılıkla Çin'in nükleer vurucu gücünün çekirdeği haline gelecektir. http://missilethreat.com'da yayınlanan bir makalede füzenin Rus R-12 (SS-27) teknolojisinin satın alınması veya çalınması ile üretildiği ihtimalinin çok muhtemel olduğu iddia edilmekte. Ancak daha önce yaptıkları füzelere baktığımızda Çinlilerin artık bu füzeyi tek başına üretebilecek kapasiteye ulaştıklarına inanmak bana göre zor değil.ABD istihbarat ajansları DF-41'in tüm ABD topraklarını hedefleme(buna tüm dünyadaki Amerikan üslerini de dahil edelim) kapasitesinde sahip olduğunu ve 150-300 kilotonluk termonükleer savaş başlığı taşıyabildiğini tahmin etmektedir. Katı yakıtlı füze, en son ABD-Çin Ekonomik ve Güvenlik İnceleme Komisyonu raporuna göre 2018-2020 zaman aralığında üretilip Çin geneline dağıtılacaktı ancak bağımsız uzmanlara göre ve bizimde kutlama törenlerindeki resmigeçitten gördüğümüz üzere üretim ve dağıtımı çoktan gerçekleşmiş.

DF-26 VE LOCKHEED MARTIN'DEN KARŞI ATAK

Geçen haftalarda basını meşgul eden en önemli füzelerden biride gemileri tehdit eden DF-26 idi. 3000-4000 km menzili ile DF-26 IRBM olmasının yanı sıra orta boy gemilere karşı da kullanılabilecek bir silah sistemidir. En azından töreni sunan Çinli spiker böyle tanıtıyormuş. Diğer tüm füzelerde olduğu gibi, DF-26'da füze ayrıntılarını gizlemek için kaplıydı. Bununla birlikte, DF-26C de gelişmiş sürümü DF-21D gibi bir anti-gemi balistik füze (ASBM) savaş başlığı ile donatılmış olabileceği söylenmekte.

Bu törenden sadece bir gün sonra 4 Eylül'de Lockheed Martin yetkilileri önümüzdeki 10 yıl içinde ABD Donanmasının AEGIS Savaş Yönetim Sisteminin donanım ve yazılımını modernleştirmek için 428 Milyon USD'lik bir sözleşme yapıldığını duyurdu. Oysa daha bir gün öncesinde Çinlilerin Pasifik'te ki AEGIS destroyer ve kruvazörlerini ile Guam adasını vurabilecek DF-26 füzesini sergilemeleri ve ertesinde bu açıklamanın gelmesi dikkat çekici ve bana pek tesadüf gelmiyor.

(AEGIS hakkında ayrıntılı Türkçe bilgi için;Bkz.

http://kokpit.aero/deniz-balistik-bekci,

http://kokpit.aero/deniz-balistik-bekci-2,

http://kokpit.aero/hakan-kilic-balistik-fuze-tehdit12)

İşte ABD'nin modernize etmeyi düşündüğü AEGIS'i Basel-9'a yükseltme çalışmaları da hedefteki Arleigh Burke ve Ticonderoga sınıfı gemileri bu füzelere karşı korumak için. Aslında bu gemilerin görevi zaten diğer gemileri ve ana karayı korumak iken bu balistik füzeye karşı kendilerini korumaları gerekecek. Ayni zamanda dünyanın en güvenilir BMD (Balistik füze savunma) sistemi olan AEGIS ile tüm kara ve deniz unsurlarını korumayı amaçlamakta. Anlaşılan zaten en modern sistem olan AEGIS bu yeni Çin füzesine karşı da duyarlı hale getirilmeye çalışılacak.DF-5B / CSS-4

Geçit törenindeki bir diğer kıtalararası füze (ICBM) ise DF-5B idi. Menzil olarak DF-41'den çok geri kalmayan füze onun gibi mobil değildir, yani silolardan ateşleniyor. Bir diğer dezavantajı ise sıvı yakıtlı olması. 2008' den beri varlığı bilinen DF-5A ve B de de çoklu savaş başlığı mevcut. Törenlerde kamyon tarafından çekilen römorklar üzerinde sergilenen füzelerin, daha önce üretilen A modeli gibi 3 adet değil çok daha fazla başlık taşıyacak büyüklükte olduğu görüldü. (Sıvı yakıt dezavantajı konusunda açıklama yapmak isterim; Sıvı yakıt daha ekonomik yani daha az yer kaplayarak ayni ağırlıktaki yakıt ile daha uzun menzil avantajı sağlamaktadır. Nitekim DF-5 daha küçük gövde ile DF-41'in menziline erişmektedir. Ancak gerek depolama sorunları, gerekse fırlatma öncesi füzeye yüklenmesinin ülkesine ve füzesine göre 20-30 dakikayı bulması hatta bazı ülkelerde daha fazlada olabilmekte, bu füzeleri saldırı anında açık hedef yapmakta. Aynı zamanda bir zaman savaşı olan nükleer savaşta çok kötü bir dezavantaj oluşturmaktadır. Bu sebeple kanister içinde yıllarca saklanabilen ve istediği anda ateşlenebilecek katı yakıtlı DF-41 daha büyük ama kullanışlı olduğu için üretilmiş olması muhtemel.)DF-16 / CSS-11

DF-15'in (CSS-6) geliştirilmiş bir modeli olan DF-16 (CSS-11), 800 ile 1000 km arası menzile sahip. Füze DF-11 boost (ilk fırlatma anında kullanılan motor) kullanarak Tayvan'ı tehdit edebilir. Ayrıca Japonya'nın Okinawa adası da menzili içindedir. Tayvan Ulusal Güvenlik Bürosu Genel Müdürüne göre, Çin son zamanlarda DF-16 SRBM'lerini Tayvan'a en yakın bölgelere yani güneydoğu kıyılarına bolca yerleştirmeye başladı. Törende sergilenmesi ile Çin Uzay Bilimleri ve Endüstrisi Kurumu (CASIC) DF-16'yı ilk kez resmi olarak ortaya çıkarmış oldu. (Aşağıdaki resimde törende geçen DF-11A füzeleri gözükmekte)DF-21 / CSS-5

DF-21D Dünyanın ilk anti-gemi balistik füzesidir (ASBM). Size bu iki tabirin çelişki gibi geldiğinin farkındayım ancak söylendiğine göre 2014 yılında birliklere dağıtımı başlanan füzenin çeşitli sensörler yardımı ile manevra kabiliyetli bir savaş başlığı taşıdığı tahmin edilmektedir. Yani anladığım kadarı ile balistik bir yörünge takip eden füze son aşamada başlığı ayırarak anti-gemi füzelerinde mevcut olan sensörlerle donatılan savaş başlığını kendi başına hedef gemiye yönlendirmektedir.

YJ-12

Tören geçişi yapan diğer bir füze anti-gemi füzesi olan YJ-12. Ramjet motora sahip, süpersonik bir füze. 400km menzil 2,5 ile 4 Mach arası hız kapasitesinde olan füzeler H-6G bombardıman uçaklarında da taşınabilmektedir (YJ-12 Fransız Exocet tarzı bir füze yani balistik füze değil gemi savar da deniyor).

Kısaca Çin füze sistemlerini tanıtmaya çalıştım. Çok daha ayrıntılı ve kapsamlı bir dosyayı ileriki tarihlerde düşünüyorum. Diğer yazı dizimiz ise devam edecek. Gelecek bölümde görüşmek üzere…hakan.kilic@kokpit.aero

http://hakankilicaero.blogspot.com.tr/


Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter