GÖKTÜRK-2 Uydusu

Başlatan R.A.K, Eki 31, 2015, 08:57 ÖS

« önceki - sonraki »

R.A.K

Türk mühendislerince tasarlanan ve 2012 yılında gerçekleştirilen fırlatma operasyonu ile görev yörüngesine yerleştirilmiş olan  GÖKTÜRK-2,  ülkemizde özgün olarak geliştirilen ilk yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydusudur.

Proje Süreci:

Yüksek yerlilik oranı ile üretilen 2,5 m Çözünürlüklü Görüntüleme Amaçlı Bilimsel Araştırma ve Teknoloji Geliştirme Uydusu Göktürk-2

• Milli Savunma Bakanlığı

• TÜBİTAK Başkanlığı ve

• TÜBİTAK UZAY - TUSAŞ İş Ortaklığı arasında

13 Nisan 2007 tarihinde imzalanan ve 01 Mayıs 2007 tarihinde yürürlüğe giren sözleşme kapsamında üretilmiştir.

GÖKTÜRK-2 Projesi ile öncelikli ihtiyaçlar kapsamında TSK'nın ve özelinde Hv.K.K.lığının ihtiyaç duyduğu hedef istihbaratı ile sayısal ve coğrafi veri üretimine yönelik uydu görüntülerinin elde edilmesi; tali ihtiyaçlar kapsamında ise diğer kamu kurum/kuruluşları ile üniversite ve araştırma kurumlarının uydu görüntüsü isteklerinin karşılanması hedeflenmiştir.

Yüksek yerlilik oranıyla üretilen ve 2,5 metre çözünürlüğe sahip gözlem uydusu, Türkiye'nin savunma, çevre, şehircilik, tarım ve ormancılık alanlarında önemli ihtiyaçlarına cevap vermektedir. GÖKTÜRK-2 Uydu Sistemi ile, TSK'nın uydu görüntüsü ihtiyaçları ile birlikte diğer kamu kurum ve kuruluşlarının gözlem ve araştırma ihtiyaçları da milli imkan ve yeteneklerle karşılanmış olacaktır.

Proje kapsamında;

• Anten yerleşim modeli,

• Yapısal yeterlilik modeli,

• Yeterlilik modeli,

• Uçuş modeli olmak üzere toplam dört uydu modeli üretilmiştir.

GÖKTÜRK-2 Uydusu'nun fırlatma öncesi uğurlama töreni 06 Kasım 2012 tarihinde, Jiuquan Fırlatma Üssü'ne intikali ise 22 Kasım 2012 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Uydu,18 Aralık 2012 tarihinde Türkiye saati ile 18.13'te Çin'deki Jiuquan Fırlatma Üssü'nden uzaya fırlatılmış ve 18.25'te Dünya' dan yaklaşık 685 km yükseklikteki yörüngesine başarılı bir şekilde yerleştirilmiştir.GÖKTÜRK-2 Teknik Özellikleri:

GÖKTÜRK-2, yaklaşık 640 km.lik bir şeridin görüntüsünü tek geçişte indirebilecek kadar yüksek hızlı bir veri haberleşmesine sahiptir. Görüntü çekimi ve bunların yer istasyonuna indirilmesi konusunda herhangi bir uluslararası kısıtlama söz konusu değildir.

GÖKTÜRK-2 Uydusu;

• Spot
• Geniş Alan
• Şerit
• Stereo görüntüleme kabiliyetlerine sahiptir.

Dünya'nın her yerinden görüntü alma ve iletişim konisi içinde aktarma kabiliyetine sahip olan GÖKTÜRK-2 Uydusunun, ülkemizin savunma, çevre ve şehircilik, tarım ve ormancılık vb. alanlarında uydu görüntüsü ihtiyaçlarını karşılaması planlanmaktadır.GÖKTÜRK-2 Uydu Sistemi, Uzay Kesimi ve Yer Kesimi olmak üzere iki ana bölümden oluşmaktadır. Bunlardan Uzay Kesimi, faydalı yük olarak isimlendirilen 2,5 m çözünürlüğe sahip ana kamera ve bu kamerayı destekleyen alt sistemlerden oluşmaktadır. Yer Kesimi ise uydu ile iletişimin sağlanmasında kullanılan anten ve yer istasyonundan oluşmaktadır.

GÖKTÜRK-2 Uydusu yer yüzeyinden yaklaşık 685 km yükseklikteki Güneş Uyumlu Yörüngeye yerleştirilmiş olup, Dünya etrafındaki bir turunu yaklaşık 98 dakikada tamamlamaktadır.Yukarıdaki şekilde, Uydunun yörünge hareketi esnasında Dünya'nın da kendi etrafında dönmesi nedeniyle oluşan yer izindeki kayma ve bu yer izlerinin oluşumu gösterilmektedir. Uydunun teknik özellikleri aşağıdaki gibidir.

Yörünge                                   : Güneş Eş zamanlı Yörünge
Yörünge Yüksekliği                   : ~ 700 km
Dünya Çevresindeki Tur Süresi   : ~ 98 dakika
Günlük yer istasyonu Temas Süresi   : ~ 40 dakika (gündüz+gece)
Global Gözlem Alanı Kabiliyeti   : Bütün Dünya
Tekrar Ziyaret Zamanı                   : Ortalama 2,5 gün
Uydu Kütlesi                            : < 409 kg.
Görüntü Depolama Kapasitesi           : 8 GB + 32 GB
Siyah - Beyaz Çözünürlük              : 2,5 m
Renkli Çözünürlük                        : 5 m
Görev Ömrü                                : 5 yıl


http://www.hvkk.tsk.tr/TR/IcerikDetay.aspx?ID=224

https://www.tai.com.tr/tr/proje/gokturk-2


Göktürk-2 tarafından çekilen görüntülere ulaşmak için tıklayınız

https://www.youtube.com/watch?v=SBKcYQkX6uQ
http://youtu.be/SBKcYQkX6uQ Mesajı Paylaş

R.A.K

GÖKTÜRK-2'den Tarsus Özçekimi

Türkiye'nin yüksek çözünürlüklü ilk yerli keşif-gözetleme uydusu Göktürk-2, Dünya etrafındaki kutupsal yörüngesinde 15.000'inci turunu 09 Ekim 2015 tarihi itibarıyla tamamlamıştır.

18 Aralık 2012 tarihinde uzaya gönderilen Türkiye'nin uzaydaki gözü Göktürk-2 uydusu geçtiğimiz hafta içerisinde yörüngede 15.000'inci geçişini başarı ile tamamlamıştır. Yaklaşık iki yıllık süre içerisinde, Ahlatlıbel-Ankara'daki Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı Keşif Uydu Tabur Komutanlığında bulunan uydu yer istasyonundan Göktürk-2 uydusu ile yaklaşık 7000 defa iletişim kurulmuş ve 6800 adetten fazla görüntüleme görevi başarı ile icra edilmiştir. Bu süre zarfında, TSK'nın ve kamu kuruluşlarının uydu görüntü talepleri karşılanmış, Dünya'nın çeşitli bölgelerinden görüntüleme yapılarak yaklaşık 18 milyon km2lik alan kapsanmıştır. Kapsanan bu alanın 2.700.000 km2lik kısmı ise Türkiye üzerinde bulunmaktadır.

Göktürk-2 uydusu yer yüzeyinden yaklaşık 683 km yükseklikteki Güneş Uyumlu Yörüngeye yerleştirilmiş olup, Dünya etrafındaki bir turunu 98 dakikada tamamlamaktadır. Göktürk-2 Uydusu; spot, geniş alan, şerit ve stereo görüntüleme kabiliyetleri ile Dünya'nın her yerinden görüntü alma ve iletişim konisi içinde yer istasyonuna aktarma kabiliyetine sahiptir. Milli imkânlarla geliştirilen ve üretilen Göktürk-2 uydusu ile Dünya üzerindeki herhangi bir noktanın görüntülenmesi hususunda herhangi bir uluslararası kısıtlama söz konusu değildir. Yerli olarak geliştirilen uçuş bilgisayarlarını ve yazılımları kullanan Göktürk-2 uydusunun sağlık verileri, planlanan ömür değeri çerçevesinde normal seviyelerde seyretmektedir.

http://www.hvkk.tsk.tr/TR/HaberDetay.aspx?IcerikID=6573&ID=93

Mesajı Paylaş

petibor

#2
Kas 15, 2018, 02:58 ÖS Last Edit: Kas 15, 2018, 03:01 ÖS by petibor
Bu haberi uydularımızın uzay şartlarında çalışma başarıları açısından yorumlamak için koydum.
Demekki yapısal olarak doğru işler yapıyoruz. Planlanan ömrü dolduğu halde çalışmaya devam edebiliyor


Milli yer gözlem uydumuz Göktürk 2'den dünya çapında başarı
Yörüngesindeki 6. yılını 18 Aralık'ta tamamlayacak olan GÖKTÜRK-2 planlanan görev ömrünün dolmasına rağmen uzaydaki görevine başarı ile devam ediyor. GÖKTÜRK-2 bu 6 yıl süresince kendisine verilen birçok görevi başarıyla icra etti. İşte bunlardan biri de Uluslararsı bir başarı olan, dünyadan 660 kilometre yükseklikte iken, 400 kilometre yükseklikte, 109 metre boyunda ve saniyede 15 kilometre hızla giden Uluslararası Uzay İstasyonu'nu (UUİ) görüntülemesi oldu. İşte star.com.tr'nin ilk kez ulaştığı o görüntüler.

Milli yer gözlem uydumuz Göktürk 2 taşıdığı kamerası vasıtasıyla yaklaşık 660 km irtifadan Dünya'yı görüntülemekte.  Aldığı görüntüler bu irtifadan 2.5 metre uzamsal çözünürlüğe sahip. Yani bu görüntüler üzerinden binalar, araçlar, karayolları, demiryolları, uçaklar gibi cisimler ve bu cisimlere özel ayrıntılar belirlenebilmekte. Bununla birlikte uydunun yeteneklerini sınamak ya da kalibrasyonlar yapmak üzere kimi zaman test amaçlı bazı görüntüleme görevleri de TÜBİTAK UZAY tarafından planlanmakta. Bunlar bazen yer üzerindeki sabit bir noktadan farklı şekillerde görüntü almak olurken; bazen de Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) gibi ayırt edilebilir büyüklükte fakat sabit olmayan uzaydaki cisimleri görüntülemek olabilmekte! Bu şekilde Göktürk 2, yaklaşık 400 km irtifada bulunan Uluslararası Uzay İstasyonu'nu 26 Mart 2013 ve 19 Ekim 2017 olmak üzere iki kez görüntülemeyi başardı.

Normalde Dünya üzerinden görüntüler alınırken, görüntüleme yapılan alanın bağıl olarak uydunun altından kayma hızı hesaba katılmakta ve kameranın çizgi algılayıcısı, yerden gelen fotonları bu hıza göre tıpkı bir tarayıcı gibi toplamakta. Bu durumda yerin bağıl hızı saniyede yaklaşık 7.5 km olmaktadır. Fakat UUİ çekimi durumunda istasyonun yörüngedeki konumu ve hızı da hesaba katılmak zorundadır. Bu durumda saniyede 15 km'ye yakın bir bağıl hızı ve istasyonun geliş yönüne göre kameranın görüntüleme açısı dikkate alınmakta ve görüntü çekimi bu şekilde planlanmakta. Benzer şekilde UUİ'nun algılanan şeklinin gerçeğe yakın olması için bağıl hız dikkate alınarak görüntü işlenmekte.

https://www.star.com.tr/guncel/milli-yer-gozlem-uydumuz-gokturk-2den-dunya-capinda-basari-haber-1406967/

Mesajı Paylaş

Terra

GÖKTÜRK'ün gözleri 7 yıldır dünyanın üzerinde

Türkiye'nin yüksek çözünürlüklü yerli keşif uydusu GÖKTÜRK-2, yörüngesindeki 7'nci yılını tamamladı.

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK Uzay) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) iş ortaklığında 13 Nisan 2007 tarihinde imzalanan ve 01 Mayıs 2007 tarihinde yürürlüğe giren sözleşme kapsamında  üretilen GÖKTÜRK-2, 18 Aralık 2012'de Çin'deki Jiuquan Fırlatma Merkezi'nden gerçekleştirilen fırlatma operasyonuyla görev yörüngesine yerleştirilmişti.

Hv.K.K.lığının ihtiyaç duyduğu hedef istihbaratı ile sayısal ve coğrafi veri üretimine yönelik uydu görüntülerinin elde edilmesinin yanı sıra çevre, şehircilik, tarım ve ormancılık alanlarında önemli ihtiyaçlara cevap veren tasarım ömrü 5 yıl olmasına rağmen 7 yıldır görev yapan yüksek yerlilik oranıyla üretilen 2,5 metre çözünürlüklü GÖKTÜRK-2, dünya etrafındaki bir turunu yaklaşık 98 dakikada tamamlıyor.

Uydu spot, geniş alan, şerit ve stereo görüntüleme kabiliyetleri ile dünyanın her yerinden görüntü alma ve iletişim konisi içinde yer istasyonuna aktarma kabiliyetine sahip.

http://defenceandtechnology.com/gokturkun-gozleri-7-yildir-dunyanin-uzerinde/ Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Görev ömrü 5 yıl idi.
İyi iş çıkarmışız... :) Mesajı Paylaş

doğu

 Rasat'ın tanıtım filmini çektiğimizde yaşadıklarımız geldi gözümün önüne birden. Tuz gölünde sıcaktan kavruluyorduk daha bir gençtik, orada konuştuğumuz sorduğumuz cevap aldığımız herşey aslında çok uzaktı bize. Fakat şimdi bakıyorum da 10 yıl bile olmadan bu kadar kısa sürede geldiğimiz nokta takdire şayan. Daha da enteresanı bütün bunların tesadüfi değilde hep bir plan dahilinde ilerlemiş olması, hep eksik kaldığımız yer burasıydı çünkü. Mesajı Paylaş

ozbey

bizim  özellikle  havacılıkla  ilgili  projelerimizde  pozitif  veya  negatif  bir  hesap hatası  mutlaka çıkıyor,  bu  işte  bir anormallik  var;  ama  ne?

5  yıl  çalışacak  uyduda  neyin  ömrünü  yanlış hesapladın da  2 yıl fazladan  çalıştı?  x  saat uçacak  bilmem  ne  projesinde  neyi  yanlış  hesapladın da   y  saat uçtu?

tabi  bu  haberi  eleştirecek  halim  yok da  orada   hesap  tutmamışsa  pozitif  bile  olsa  hesap  tutmamıştır.
2x2 işleminin  sonucu  belli  olmalı  yani  en temelde.

geçen de  bir  arkadaş  bir  bilmece  sordu,  bilmece  matematikle  ilgili.
cevapları  verdik,  en  sonunda  "klasik  matematikle  değil  cebirle  ilgili"  dedi.
la  oğlum  cebir de  en  nihayetinde  matematiktir,  2x2  cebirde  başka  çıkmazki  dedim.
harflere  bir  sayı  değeri  veriliyor  felan diye  kısaca  anlattım.  herif  bilmeceyi  sorduğuna  soracağına  pişman  oldu.

bir  ihtimal  olasılık  hesabının  dili  doğru  kullanılmıyor da  olabilir  bu  haber özelinde;  yani  şöyle  yazılmalı  tanıtımda:
"x  projesi  5   ile  15  yıl arası  çalışacak"
böyle  yazıldığında   bir  hesaplama  sorunu  yok;  ama  öbür türlü  pozitif  bile  olsa   bir  problem  var  gibi.

ondan sonra  dünyanın  en iyi  uçaklarından birini   yapacağız.
yapamadıkların,  yapamayacaklarının  garantisidir.
Mesajı Paylaş

kimbell71

Opportunity tasarlandığında 90 mars günü çalışacağı tahmin edilirken 14 yıl çalışmış. Çok ta  şeetmemek lazım diye düşünüyorum. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Ciddiye alıp cevap vermene gerek yok ki Putty...

Bazılarının işi bir şeyler yapmak değil bir şeyler olmaktır... Mesajı Paylaş

petibor

kimbell le pişti olduk ondan sildim sende bana yazmışsın havada kaldı kusura bakma Mesajı Paylaş

kimbell71

Ben de sonradan farkettim putty, opportunity nin alıcıları çınlamıştır  :) Mesajı Paylaş

ozbey

#11
Ara 19, 2019, 10:37 ÖÖ Last Edit: Şub 21, 2020, 05:08 ÖS by ozbey
silinsin Mesajı Paylaş

petibor

tamam tamam barışalım Mesajı Paylaş

Karabasan

#13
Mar 17, 2020, 05:16 ÖS Last Edit: Mar 17, 2020, 05:19 ÖS by Karabasan
GÖKTÜRK-3 (KEŞİF-GÖZETLEME SAR UYDU SİSTEMİ)


Gece ve gündüz her hava şartında görüntü elde edebilecek yüksek çözünürlüklü (˂ 1m) Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) görev yükü taşıyan uydu sistemine sahip olunması amacıyla başlatılan projenin sözleşmesi 2013 yılında imzalanmıştır.

Aşamalı bir yaklaşım ile gerçekleştirilmesi öngörülmüş olan projenin, Ön Tasarım aşamasına kadar olan faaliyetlerin planlandığı Faz-1 çalışmaları Aralık 2015 tarihinde tamamlanmıştır.

TUSAŞ'ın ana yükleniciliğinde, TÜBİTAK Uzay Araştırmaları Enstitüsü ile ASELSAN AŞ'nin de alt yüklenici olarak görev alacağı proje ile geliştirilecek GÖKTÜRK-3 Uydusunun 2025 yılında yörüngeye yerleştirilmesi planlanmaktadır.

HvKK sitesi 27 Aralık 2019 güncelleme
https://www.hvkk.tsk.tr/Custom/Hvkk/250

GÖKTÜRK-1 ile kazanılan uzaydan E/O görüntüleme yeteneğinin devamlılığının sağlanmasına yönelik sırasıyla 2024, 2030 ve 2036 yıllarında yörüngelerine fırlatılacak 3 uydunun geliştirilmesi amacıyla başlatılan projenin sözleşmesi henüz imzalanmamıştır.
https://www.hvkk.tsk.tr/Custom/Hvkk/251 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter