Savaş Filmleri ve Dizileri

Başlatan TEORI, Mar 07, 2018, 09:39 ÖS

« önceki - sonraki »

TEORI

Mar 07, 2018, 09:39 ÖS Last Edit: Mar 07, 2018, 09:44 ÖS by TEORI
Merhaba, bu başlığı bu aralar çok popüler olan asker dizileri ve filmleri hakkında düşüncelerimizi yazmak için açtım. İnternet ortamında bol bol övülen diğer yerli yapım dizilerden bir boy öne çıkmış Börü adlı mini diziye eleştirilerim var.

Öncelikle bir şeyler için uğraşılmış iyi güzel bu hissediliyor. Ama kardeşim şu dizilerde gerçek askeri uzmanlardan faydalanın yahu. Yok biz gerçek asker ve uzmanlardan faydalanıyoruz diyorsan söyle o uzmanlara o işi bırakıp bir yerlerde büfe falan açsınlar.

Varan 1
O nasıl atgm. O kornet değil ilk nesil sidewinder. Şeklen değil çalışma prensibinden dolayı. O füze at unut prensibine göre çalışmıyor. Lazer tuttğun kedi gibi çalışır anladın mı Alper.

Varan 2
O ttza nasıl iki el bombasıyla petrol tankeri oldu biranda. O iki bomba ile patetes olmaz. Hele hele flare mühimmatının ısısına eş değer yanması için iki bombadan fazlasına ihtiyaç var.

Varan 3
O atgm öyle çatışmanın göbeğinde 50 metreden kurulup atışa hazırlanmaz. Nasıl bir taktik deha o pusu sahnesini hazırladı merak ettim doğrusu.

Varan 4
Pusu öyle atılmaz. O ne öyle yalı kazığı gibi dikilmişler hepsi. Askerde bile diz üstü hedeflerle atış talimi yapılıyor en fazla. Gel beni vur olmuş o teröristler. Sen pusu yediğinde çoğu zaman atışın geldiği yönü bile kestiremezsin hemşerim. Atış yönünü tespit etsen bile görüntü vermeyen adamın namlusunun dumanından başka ne göreceksin. En fazla baskı ateşi kurup daha iyi bir yere mevzilenmek için zaman kazanırsın ve desteğin gelmesini beklersin. Zorunda kalmadığın sürece kafanı bile kaldırmazsın. He kaldırırsanda en fazla mermiye kafa atarsın ve öbür tarafa yolculuk hakkı kazanırsın.

Daha ne diyeyim. İşin sırıtan görsel ve ses efekt boyutuna girmiyorum. Yahu bütçen var işte koy işin içine gerçek efektler patlamalar. Çok mu zor. Bu sadece bölüm 2 nin pusu sahnesinden gözüme çarpanlar. Diğer sahneleri yazmaya kalksam yazı karakteri yetmez.

Sonuç olarak diğer yerli rakiplerinden bir boy önde amma yabancı versiyonlarından fersah fersah uzak kalite yönünden. Mesajı Paylaş

wazz

Digerlerine gore iyi ama Mesajı Paylaş

TEORI

Bu tarz işleri en alttakilere göre değil en üsttekilere göre yaparsın.

Elinde imkan var ama yapılan iş baştan aşağı saçmalık. İyi aferin, böyle devam. Ondan sonra Türk sinemasından niye bir halt olmuyor diye ağlamayacaklar.

Bu sektör doğru yönetilirse kitleleri yönlendirmede en etkili araç. Bunları izleyip izleyip Afrin harekatı niye bukadar uzadı der, uçaklar bir düğmede çalışmaz oluyormuş bu f16 lar çöp der, bak aslına tanksavarlar aldatılabilirmiş niye tanklara flare takılmıyor der, der oğlu der.

Çıtayı yükseltin, o dizi ve filmlerin yapımındaki güvenlik uzmanımsılarıda kovun gitsin büfe işletsin. Arayan adam gibi ne uzmanlar ne danışmanlar bulur.

İşin kolayına kaçmayın. Halk önüne ne konsa tüketiyor mantığıyla iş miş yapmayın. Mesajı Paylaş

TEORI

https://youtu.be/_uWN_IFfFiA

Şu lego filmindeki çatışma sahnesi bile börü dahil şimdiye kadar ki tüm Türk yapımı film ve dizilerden kat ve kat daha iyi. Hatta yamacına bile yaklaşamazlar. Mesajı Paylaş

sadalone

Nefes filmi gayet güzeldi, bence açık ara en iyi savaş filmimiz hatta tek iyi savaş filmimiz.

Nefesi ayrı tutarsak biz savaş filmi çekmeyi beceremiyoruz aynı şekilde tarihi filmde.Teknik olarak beceremediğimiz gibi geri kalanında da sınıfta kalıyoruz.Film'de bir derinlik bir alt metin yok tamamen hamaset ve propaganda üzerine kurulmuş bol bol ajitasyon var.Senaryoda'da mantık hataları,gerçeklikten kopukluk...diyaloglardan ise bol aforizma ve yapmacıklık akıyor.

Bu tarz filmlerde belli seviyelerde kahramanlık,propaganda tabi ki olacak ama bunu mantıklı,akıcı bir şekilde seyirciye vereceksin.Birinin sürekli kendini övdüğünü düşünsenize dünyanın en itici şeylerinden biri değil mi? asıl önemli olan yabancı birinin övmesidir bizi övecekse de yabancılar övsün biz kendimizi övmeyelim.Film niahayetinde inandırma işidir mantıklı akıcı iyi  senaryolarla,oyunculuklarla,yönetmenlikle seyirciyi inandıracaksın.Biz de mevcut durum müsamere seviyesinin ötesinde değil.

Bizi duyguları hep uçlarda yaşıyoruz gülmeyi de ağlamayı da dolayısıyla bu sinemamıza da yansıyor komedi filmlerimizin hali belli, dram filmlerimiz ise tamamen ajitasyon üzerine kurulu.

Fetih 1453,Dağ2,Çanakkale filmleri...v.b. filmler,diziler Türk sinema,tv sektörünü hiçbir yere götürmez.

Mesajı Paylaş

saladin

Arkadaşlar,

Star'da yayınlanan Börü'nün ilk altı bölümünü İnternet'de nerede bulabilirim? Mesajı Paylaş

saladin

Kendi sormu kendim cevapliyayim. Boru, netflix'de wolf adı altında ve Netflix orijinal dizi olarak yayına girdi. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter