3-4-MALD-J sistemi anlatılıyor.

Başlatan HAKAN KILIÇ, Eki 24, 2015, 04:29 ÖS

« önceki - sonraki »

HAKAN KILIÇ

http://kokpit.aero/radarlari-karistiran-fuzeler

Bu füze radar karıştırıyor!
Hakan KILIÇ

MALD-J İçin; havadan fırlatılan yani uçaklar tarafından taşınan, programlanabilir, modüler, düşük maliyetli, turbojet motorlu (milli SOM füzesi gibi), 500 Deniz Mili (900 km üzeri) uçuş menzilli, radar karıştırma/parazit oluşturma/elektronik karıştırma/düşman hava savunmasının bastırılması görevinin yanı sıra dost uçakların elektronik kopyası (algısı) vererek sahte hedef görevi yapan, minyatür havadan atılan Jammer ve tuzak füzedir diyebiliriz.

Bunu başarmak için ABD ve müttefik uçakların uçuş profillerinin ve radar imzalarını kopyalayarak düşman hava savunmasını karıştırır. Yani uçakların radardaki görüntülerinin kopyalayarak düşmana saldırı paketindeki uçakların sayısı, modeli ve yerleri hakkında yanıltıcı bilgiler verir. Sabit düşman radarları tek başına uçuş yapan 136 Kg' lık MALD-J yi saldırı paketi sanarak hava savunma sistemlerini yanlış tarafa yöneltir, bu sırada gerçek saldırı paketi hedeflere saldırır.

Orijinal açılımı ADM-160 A ve B modeli için MALD (MINIATURE AIR LAUNCHED DECOY), ADM-160 C modeli için ise MALD-J (MINIATURE AIR LAUNCHED DECOY JAMMER) dır.Yüklenmek üzere hazır olan MALD-J füzeleri.

NASIL BAŞLADI?

1999' da NATO'nun Bosna müdahalesinde radarlara görünmemesi gereken F-117 Nighthawk uçağının Rus yapımı yerden havaya radarla yönlendirilen (SAM) bir füze ile vurulması eski hava savunma sistemlerinin hala tehlikeli olabileceğini gösterdi. Zor olan bu füzeleri bulup vurmak değil onların hedefi olduğunu anlamak, kilitlendiklerini fark etmekti. ABD şunu anladı ki görünmezlik teknolojisi, gelişmiş anti-radar silahları ve başarılı Elektronik Karıştırma olmadan tek başına tüm görevleri başaramayacaktı...

MALD-J Dost uçakları kopyalamak haricinde EA-18 G Growler gibi elektronik karıştırma-baskı altına alma uçaklarının yaptığı işi yani radarları devre dışı bırakma ve parazit oluşturma görevini sıfır risk ile başarır. Sarfedilebilir bir füze/uçan karıştırma cihazı arasında bir silah olan MALD insansız, programlanabilir, tamamen kendi başına uçan bir sistemdir. Böylece mürettebat ve uçak kaybı riskini ortadan kaldırır.Temsili saldırı konseptti

ZORLU ÜÇLÜ

MALDJ, AGM-88 HARM anti radar füzesi ve JSOW akıllı mühimmatı ile birlikte mükemmel kombinasyonu oluşturur. MALD-J yani AMD-160' ın C modelin jammer kabiliyetide vardır. MALD-J düşman radarlarının karıştırıp kendisini F-16 Saldırı paketi olarak göstererek tüm hava savunma sistemlerini üzerine çeker. Bu arada gerçek saldırı paketi AGM-88 HARM (Yüksek Hızlı Anti-Radrasyon Füzesi) füzelerini radar antenlerine kilitleyerek fırlatır. Düşman radarlarının imha edilmesini müteakip diğer saldırı paketi JSOW akıllı mühimmatlarını fırlatarak kilometrelerce öteden hiç riske girmeden asıl hedef tayin edilen tesisleri imha etmiş olur.

Daha anlaşılacak şekilde anlatırsak, karıştırma parazit yayma görevi haricindeki diğer görevi klonlamayı şöyle başarır; MALD-J radar imzalarını veya ekolarını kopyalayarak düşmanı kandırır. Ayrıntıları henüz kozmik olduğundan açıklanmamış olsa bile tahmini olarak şöyle diyebiliriz konsol başındaki düşman radar operatörü MALD-J' nin yaydığı sinyalleri radar ekranında kendisine doğru gelen bir F-16 kolu  olarak görür.

RİSKİ AZALTMANIN EN UCUZ YOLU

DARPA, MALD yem/tuzak füze geliştirme programına 1995 yılında başladı. 2010 Yılına kadar A ve B modelinden binden fazla teslim alan USAF, ilk MALD-J yani C modelini test amaçlı olarak Eylül 2012' de teslim aldı. 2014 Yılından başlayan teslimat ile USAF 1000 adet tedarik edecek. ABD Deniz kuvvetleri tarafından satın alınacak sistemin yeni geliştirilen "V" modeli ile de İngilizler ilgileniyor.

MALD-J son derece maliyet-etkin bir sistemdir. Fighters/Bombers/EW/EC Türü uçakların 25 Milyon USD' den başlayan birim maliyet fiyatları düşünüldüğünde MALD' ın A,B ve C modelinin 100 ila 150 bin dolar arası birim maliyeti son derece düşük kalmaktadır.

MALD Ağır Bombardıman Uçağı B-52' den, Radarlara görünmeyen "Stealth" F-117 Nighthawk' a kadar birçok uçağı simüle edebilir. Uçak kanadında verimli taşınması için kanatları fırlatıldıktan sonra açılır, TJ-50 Turbojet motoru ile uçan füzenin GPS destekli atalet navigasyon sistemi vardır. Fırlatma öncesi uçuş rotası ve görev icrası ayrıntıları programlanan tuzak füze MALD istendiği takdirde uçuş sırasında rota bilgisi güncellenebilir.

Savaş uçakları tarafından taşınabileceği gibi (F-16) uzun menzilli ağır bombardıman uçakları (B-52 ) tarafından da taşınıp bırakılabilir.RİSKİ AZALTMAK İÇİN KULLANILIYOR

ABD Donanması Elektronik karıştırma görevli EA-18 G uçaklarının operasyonel risklerinin azaltmak için MADJ sistemini entegre etmeye devam ediyor. Bu uçakların yanına Saldırı amaçlı kullanılan MALD-J yüklenmiş F/A-18 E/F Super Hornet uçaklarından oluşan filolar entegre edilecek. Gemi konuşlu operasyonlarda kullanılabirliğini test etmek için uçak gemilerindeki uçaklardan MALD-J bırakarak/atış yaparak sistem denenmiştir.

Sonuç olarak görülmektedir ki geleceğin savaşlarında "Stealth" radarlara görünmezlik özelliği olan uçaklar bile ilkel hava savunma bataryaları tarafından vurulmakta ve kuvvetler EH veya Taarruz uçaklarından oluşan saldırı paketlerini korumak için devreye soksa bile bu seferde onları tehlikeye atmış olacağından insansız sistemlere yönelmektedirler.

İHA' ların ve X-47 B gibi insansız savaş uçaklarının maliyetleri düşünüldüğünde en maliyet-etkin sistemin MALD-J türü sistemler olduğu anlaşılmaktadır. Hava Kuvvetlerinin; anti-radar füzeleri, akıllı mühimmat ya da seyir füzeleri tarzı uzaktan atılan mühimmatın yanı sıra Pilot ve Uçak kaybını en aza indirmek için ve muharebenin olmazsa olmazı Elektronik Harp işlevini insanlı platformlara bağlı kalmadan sürdürebilmesi gelecekte hayati önem kazanacaktır.

Milli Ar-Ge ve üretimin başlaması ümidi ile...


       (Northrop Grumman ADM-160A)                                           (Raytheon ADM-160B)

Uzunluk:

2.38 m (7 ft 10)

2.84 m (9 ft 7)

Kanat açıklığı:

0.65 m (2 ft 2)

1.71 m (5 ft 7 in)

Çap:

15 cm (6 inç)

15 cm (6 inç)

Ağırlık:

45 kg (100 lb)

115 kg (250 lb)

Hız:

0.8 Mach

Mach 0.91

Uçuş Tavanı:

9.000 metre üzeri (30.000 ft)

12.200 metre üzeri (40.000 ft)

Menzil:

460 km'den fazla (285 mil)

920 km (575 mil)

Uçuş Süresi:

20 dakika

45 dakika

 AMD-160 B MALD Detay kesitiF-16 Uçağının kanat altına takılmış MALD-JB-52 Ağır Bombardıman Uçağının kanat altına takılan MALD-J' ler

İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN
https://youtu.be/5Pu_PKpEhqU
  Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter