ABD'nin Hafif Saldırı Uçağı Projesi

Başlatan nokta, Mar 15, 2019, 07:30 ÖÖ

« önceki - sonraki »

nokta

ABD, Hafif Saldırı Uçağı Denemelerine "Devam" Dedi

ABD Hava Kuvvetleri geleceğine ilişkin endişelere rağmen hafif saldırı uçağı denemelerine devam edecek. Kuvvet, hizmetin önümüzdeki birkaç yıl içinde daha fazla platforma açılması için 2020 mali yılında altı adet turboprop uçağı tedarik etmeyi planlamasına devam etmesi hedefliyor.

ABD Hava Kuvvetleri, ABD Kongresi'nden, Sierra Nevada-Embraer ve Textron'dan uçak satın alarak deneylere devam etmek için 35 milyon dolar talep ediyor.

Servis üçer adet Sierra Nevada-Embraer A-29 Süper Tucanos ve Textron AT-6B Wolverines satın almayı planlıyor.

USAF ayrıca hafif saldırı deneyini jet türbin uçakları dâhil olmak üzere turbo pervane tiplerinin ötesindeki diğer uçaklara da genişletmeyi hedefliyor. Ayrıca, rotorlu hava platformlarına, insanlı ve insansız hava araçlarını inceliyor. Kuvvetin açıklamasına göre, çeşitli hafif taarruz uçağı ve silah sistemlerine olan talebi arttırmak için bir pazar değerlendirmesi yapılacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/abd-hafif-saldiri-ucagi-denemelerine-devam-dedi/7900/1 Mesajı Paylaş

Merkator

ABD Özel Harekat Komutanlığı hafif saldırı uçağı alacak

Birliklere yakın hava desteği sağlayacak 75 hafif saldırı uçağı almayı planlayan ABD Özel Harekât Komutanlığı, havadan yere saldırı kapasitesini ucuz şekilde artıracak çözümler arıyor.

Hava kuvvetleri envanterindeki AT-6 ve A-29 hafif saldırı uçaklarına benzer bir uçak almak için girişimlere başlayan komutanlık, bu kapsamda hazırlanan Silahlı Koruma programını Mart ayında muhtelif teklif sahiplerine açıklayacak.

Silahlı koruma (Armed Overwatch) programı, Özel Harekât Komutanlığı'nda yakın hava desteği, hassas saldırı, istihbarat, keşif ve gözetleme yapabilen insanlı uçak sistemlerinin konuşlandırılmasını sağlayacak.

Havadan yere saldırı görevleri için uçuş maliyetleri yüksek Boeing F-15E ve Lockheed Martin F-35 gibi dördüncü ve beşinci nesil avcı uçaklarına kıyasla daha ucuz olan uçaklara yönelecek olan Özel Harekâtçıların almayı planladığı Textron Havacılık AT-7 ve Sierra Nevada/Embraer A-29 gibi turboprop hafif saldırı uçakları makineli tüfek, roket, füze ve hassas bomba taşıyabiliyor.

HÜRKUŞ-C'NİN ÖNEMİ

TUSAŞ, eğitim uçağı olarak tasarlanan Hürkuş'un C modeli ile yakın hava desteği konusunda tasarım çalışmaları gerçekleştirilmişti. Hürkuş-B eğitim modelinin ardından C modeli konusunda da gelişme bekleniyor. TUSAŞ'ın bu konuda ihracat çalışmaları da sürüyor.

http://www.kokpit.aero/abd-75-pervaneli-ucak Mesajı Paylaş

murattekin

Biz de AT-6 tercih ederiz herhalde bu gidişle.  Mesajı Paylaş
...

ozbey

bence bize scorpion gibi birşey lazım.
Mesajı Paylaş

murattekin

Ben ironi yapmıştım aslında. Hurkuş-C ve Hürjet varken AT-6 düşünülmemeli ama... Kuvvetin inadını birinin kırması lazım. Mesajı Paylaş
...

putty

Küçük uçağada inanmıyorum F16 gayet iyi her türlü muharebe için. Modern mühimmatlar nedeniyle artık CAS uçağada gerek yok yani ufak uçağa gerek yok. Hürjet  çok isteyen varsa yeter bize oda modern muharip uçağı daha yapmamış olduğumuzdan. Eğitim uçağı yeterli silahlandırmaya hiç gerek yok. Mesajı Paylaş

ozbey

bence bizim   artık  hürkuş veya  at-6  gibi  bir şeye  ihtiyacımız  yok;  ama  illede alınacaksa  scorpion     konseptinde birşeyler bakılmalı.
hafif, hızlı ve ucuz   Hürjet.

Hürjet'in  yakın  hava desteği  zaten f16'nın  yakın  hava desteği    seviyesine  yaklaşacak gibi, doğal olarak fiyatı da   başlangıçta  hedeflenen   aslen  jet eğitimi  yapacak,  ama gerektiğinde  hafif taaruz  da  yapacak uçak konseptinden  epeyi  pahalı  olabilir.

Aksungur ve Akıncı  ile  devam ederiz  bence. Mesajı Paylaş

ozbey

Şub 10, 2020, 09:09 ÖS Last Edit: Şub 10, 2020, 09:10 ÖS by ozbey
bizim  Hürkuş  ile  ilgili  şu  habere  bakıyorum.

"Milli gururumuz Hürkuş geçtiğimiz günlerde 33.500 feet (yaklaşık 10.200 mt)  yüksekliğe çıkarak kendi uçuş tarihinde ilk defa bu yüksekliğe çıkarak kendi rekorunu kırdı. Test pilotu sayın Murat Özpala kendi hesabında paylaştığı bu fotoğrafla bu anı ölümsüzleştirdi."

https://www.goklerdeyiz.net/hurkus-irtifa-rekoru/

bu  rekordan  sonra  bir rekor  haberi  bulamadım.  elde  ulaşılabilen tek   bilgi  bu  olduğundan  buna  göre  bir yorum  yapacak  olursak  bu  uçak  tek  plotla  ve sivil  haliyle  bu irtifaya  çıkmış.
e  şimdi  buna  ikinci  plot binecek,  zırhla  kaplanacak,  silah  takılacak,   kamera  felan da takılacak.
bunlar eklendikten sonra    yükselebileceği max görev  irtifası  güvenli  irtifa  olarak  görülür  mü?

gerçekten de   mesela  güvenli  irtifanın  ölçütü  nedir?

Mesajı Paylaş

Topgun

20bin feet.. MANPADS vb. menzili üzeri safe altitude.

Bu arada ben ucuz ve etkili CAS uçağı olarak Scorpion projesini çok beğenmiş idim. yeterince zırhlandırılmış bir Scorpion, olmayanın A-10'u olmaya adaydı bence.. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Hürkuş iyidir, motorunu da yerlileştirsinler bize yeterde artar bile... Mesajı Paylaş

sunguroğlu

Şub 10, 2020, 10:13 ÖS Last Edit: Şub 10, 2020, 10:44 ÖS by sunguroğlu

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter