Türk Vatandaşının Değeri

Başlatan erdem, Mar 13, 2019, 04:11 ÖÖ

« önceki - sonraki »

erdem

Mar 13, 2019, 04:11 ÖÖ Last Edit: Mar 13, 2019, 07:16 ÖÖ by Yönetim
Turk vatandasinin degeri - ya da Turk adalet sistemini anlayabilen beri gelsin.

Eksi'den:

"27 aralık 2018 tarihinde ıraklı irfan jasim wali wali aşırı hızlı kullandığı range rover araç ile kırmızı ışıkta geçerek abime çarptı.

abim 40 metre savrularak hayatını kaybetti

abimin katilini bugün ilk duruşmada serbest bıraktılar

olay günü emniyetteki ilk ifadesinde babamın karşısında bacak bacak üstüne atıp telefonuyla oynamış ve hiçbir pişmanlık emaresi göstermemiş

polisin "bu ne rahatlık" uyarısına "beni çıkartmak için bekleyen kaç avukat var biliyor musunuz"demiş

bugün duruşma çıkışında abimin katilinin beraberindeki 40 kişi bana ve aileme saldırdılar.

annem ve ablam saldırgan grubun arasında kaldı.

benim yakama yapıştılar, babama ise 'yumruk' attılar.

abim 30 yaşında bu insan müsveddesi tarafından öldürülmüşken, bugün mahkeme tarafından salıverilmesini ne ben ne de ailem kabul edemiyoruz

bu yüzden buradan sesimizi duyurmak istedik

siz de lütfen #süleymanöztürkünkatilitutuklansın yazarak sesimizi duyurmamıza yardımcı olun"

https://eksisozluk.com/abinin-katilinin-ilk-durusmada-serbest-kalmasi--5968103?a=popular

https://twitter.com/bthnnozturk03/status/1105560973186908160 Mesajı Paylaş

hergeleci

Mar 13, 2019, 04:28 ÖÖ Last Edit: Mar 13, 2019, 07:19 ÖÖ by Yönetim
Furkan Kocaman'in haberlerini okurken de aynisini hissettim. Oraya bir ucak dolusu diplomatin inip, PKK'nin Polonya topraklarindan nasil kazinacaginin izahini ve tarihini istiyor olmasi gerekiyor su anda. Mesajı Paylaş

erdem

Mar 13, 2019, 07:18 ÖÖ Last Edit: Mar 13, 2019, 07:20 ÖÖ by erdem
Eksi'den:

"Hindistan'da da misal ingiliz sömürgesiyken bir ingiliz herhangi bir hintliyi öldürse mahkeme tarafından doğru düzgün bir cezaya çarptırılmazdı.

Aynı şekilde bir fransız da Cezayir'de bir kadına tecavüz etse ceza almazdı. Cünkü onlar efendi durumunda, diğerleriyse sömürgenin alt tabaka köleleri.

Türkiye de yavaş yavaş bir arap sömürgesi olmaya doğru gidiyor."

"ülkemizdeki suriyeliler, ıraklılar kendi ülkelerinde hayal edemeyecekleri keyifli hayatı burada sürüyorlar. kendi ülkesinde haksız yere adam öldürse idam edilecek olanlar burada range roverlarla insan katlediyorlar." Mesajı Paylaş

petibor

Mar 13, 2019, 07:41 ÖÖ Last Edit: Mar 13, 2019, 07:51 ÖÖ by petibor
Ben görür görmez düşündüğüm şeyi söyleyim. Orada sadece bir araç kazası var yaya olayı yok. Sabit kamera görüntüleri ile böyle üst üste çakıştırmalar teknik olarak çok kolaylıkla yapılıyor erbabı olanlarca. Hatta yeni bir eğlence bu bir sürüsü var. Karşıdan karşıya geçme ile araç kazası üst üste getirilip dramatik bir görüntü elde edilmiş. Kazazedenin görüntü dışında kalmasından kuşkulandım ondan. İnternette çok garip eğlenceler var
Şunun gibi

https://www.youtube.com/watch?v=tQfZLSd7MIo Mesajı Paylaş

erdem

Tabii ki - bu Irak asilli mustakbel efendil....pardon vatandaslarimiza yapilan bir komple!

Hatta saldiran 30-40 kisilik guruh da komple! Geziciler gelip saldirmis. Halbuki Irakli aile o sirada atomu parcalamakla mesgulmus, durusmaya gelememisler bile. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Belirli bir taife bunu istesede bu ülke sizin düşündüğünüzün aksine bir müstemleke devleti falan değil...

Bu ülkeyi çok düşünüyormuş gibi yorumlar yazıp hem de sürekli bu ülkenin herşeyini kötülemek nedir  ?

Bu ülke icin bu zamana kadar tek bir olumlu mesaj yazdığınızı görmedim.

Maksadınız ne anlamadım açıkçası... Mesajı Paylaş

theavengers

Bence olaya bakış açınız yanlış.

Bu olay ilgili kişinin Arap olduğu için serbest bırakılması, Türk yargısının bir yabancı karşısında bağımsız karar alamaması değil; kişinin zengin/güçlü olduğu için serbest bırakılması. Yani Türk yargısının genel olarak tırt olmasıyla ilgili, başka bir ırkın/devletin boyunduruğu altında olmasıyla ilgili değil.

Hatırlarsanız geçen haftalarda yayınlanan raporda dünya genelinde son sıralarda çıkmıştık. Mesajı Paylaş
All animals are equal but some animals are more equal than others.

erdem

Amacim kimsenin gormek istemediklerini ya da "buyuklerimizin bir bildikleri vardir elbet" diyerek gectiklerini ortaya koymak.

Dunyanin cesitli yerlerinde (Irak dahil) calismis ve calisiyor olmamdan dolayi da baska ulkelerin kendi vatandaslarini nasil koruduklarini goruyorum.

Bugun tepki verilmeyen olaylar yuzunden yarin ulkenin elden cikabilecegini de cok iyi biliyorum.

Ya da isterseniz a haber tarzi olumlu haberleri tasiyalim yalnizca buraya. O da bir secenek. Kimse rahatsiz olmaz. Hayatini kaybederek sizi bizi rahatsiz eden bu insanlar da olurler, unutulur giderler, ne olacak. Onlarin yerine milyon milyon geliyor nasilolsa...

Sizi de rahatsiz ettim durduk yerde bir Turkun olumu ile...affola.

@theavengers:

Haklisiniz, yargi genel olarak sikintili ama burada yabancilarin, yabanci bir ulkede mahkemede herkesin gozu onunde aileye saldirmalari var. Resmen ve alenen eskiyalik yapiliyor. Mesajı Paylaş

HDS

Hay sizin takıntılarınıza yahu.

Bir Araplığına verir öbürü zengin güçlü olduğuna. Oysa minibüs şöförü de olsa bir gece tutuklu kalır, çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest kalırdı.

Devletin daha mühm işler var gibi, biz sığır tebasını sokağa salmış, geçinin gidin diyor. Devlet aynı devlet. Hep böyleydi. Mesajı Paylaş

Baltica

@HDS Hocam, spesifik olarak, konusulan, Tutuklu/Tutuksuz yargilama konusunda, evvelden pek boyle degildi. Evvelden bizde, trafik kazasi gibi, taksirle islenen ve olum veya uzuv kaybi gibi kalici yaralanmalarla biten vak'alarda, fail (Ekseriyetle sofor), once gozaltina alinir, ardindan, nobetci mahkemeye cikarilarak, tutuklanirdi. Ardindan, trafigin hazirladigi kaza kusur raporu gelinceye kadarda tutuklu kalirdi. Bu rapor eskiden, kimin kusurlu oldugunu 8 tam puan uzerinden, asli veya tali kusurlu olarak gosterir, genelde, iddiananamenin hazirlanmasi ve raporun gelmesi 3 ayi buldugundan, sorgusuz-sualsiz kafadan 3 ay icerde yatardin. Isterse, hic kusurun olmasin. bazen rapor gecikir, bir 2 ay daha yatardin. O zaman, mahkemeler, bu tutuklamalari, kazaya ugrayan tarafin ailesi ve yakinlarini yatistirma amacli da verirlerdi. Konu, o kadar otomatiklesmisti ki, gece vakti 200 m. ilerisinde ust gecit oldugu halde, karayolunda, ortadaki refujun ustunden atlayarak, aniden yola ziplayan, kor kutuk sarhos adama bile carpsan, kafadan 3 ay icerdeydin. Yani isin cilki cikmisti.

Ardindan, Turkiye'nin, AB uyeligi sureci cercevesinde, mevzuatin, AB'ne uyumlulastirilmasi amaciyla, trafik kazasi gibi taksirle islenen suclarda, belli istisnalar haricinde, tutuklu yargilama cok zorlastirildi. Simdi, "Nerde bu devlet ?" diye en cok bagiran, liberal/memur/orta-direk beyaz yakali kesim, o donemde, "Tutuklu yargilama uygulamasi bitsin !" diye en cok bagiran kesimdi yine ! Evet, AB'nde, taksirle islenen suclarda, tutuklu yargilama, cok istisnai durumlar haricinde yok, ama orada, arac kulanani da, yayasi da, trafige cikan adamin bilinc duzeyi, bizimkilerle mukayese bile edilemez. Dolayisi ile biz cok yanlis yaptik !

Simdi de, mahkemeler, kor kutuk direksiyona gecip, yayaya yesil isikta, yaya gecidinden gecenlerin arasina dalip, 2-3 kisiyi telef edenleri, nobetci mahkemeye ciktigi anda, tutuksuz yargilanmak uzere otomatik olarak serbest birakiyorlar. Halbuki mevzuatta (Ne olursa, olsun kasti gibi) istisnalar var. Ama bu istisnalar, sadece olay kamuoyunda infial uyandirirsa kullaniliyor. Yani isin yine cilkini cikarttik.

Bir turlu bu isin ortasini bulamadik. Cunki, hukukta ortasini bulmak, bir egitim ve birikim isidir. 
    Mesajı Paylaş

BETONBEY

Sayın Baltica'ya ek yapayım, bu rapor çıksa bile ölümlü bir kazazede varsa yada kazazedelerin durumu ağır ise eskiden hakim tahliye için mağdur ailenin olur vermesini şart koşardı.

Benim eşim trafik kazası geçirdi 2005'te ki sebep olan iki kişi imzamızı alamadan çıkamadılar, bir 4-5 ay içeride kaldılar.

Sonrasında AB müktesebatına uyum çerçevesinde yasa değişikliği geldi Sayın Baltica'nın dediği gibi ve kimse ölümlü kaza bile olsa tutuklu yargılanmaz hale geldi.

Mesele sadece bu değil ki, tüm suçlarda bu uygulanmaya başladı ve suçüstü yapılsa dahi 5 yıla kadar hapis cezası olan suçlarda emniyet ifadeyi alıp adamı mahkemeye sevk ederek serbest bırakır hale geldi.

Adi suçta içeri girme yok artık direk...

Ben bunu daha önce AB bize uymuyor diyerek defalarca dile getirdim.

Baltica'nın tespiti doğru, kanun düzgün bir kanun olabilir ama bize uymuyor, biz avrupalı değiliz, onların birikimleri ve değerleri ile bizimkiler arasında dağlar kadar fark var. Türk sisteminde bu kanunların uygulanması bizim suçlular icin gün doğması anlamına geliyor ve uzun vadede halk nezdinde  adalet duygusu da hukuk sistemimizde zarar görüyor.

Sayın Erdem olumsuz tavrınızı bu olaya münhasır değil genele göre yazdım. Arzu ederseniz dünden bugüne olumsuz ne yazdıysanız alt alta koyarım.

Ülkede pek cok sıkıntı var, kimilerinin sebebi yeni, kimileri 3-5 senenin kimileri ise on yılların sorunları...

Lakin bu ülkede sadece kötü şeyler olmuyor. Sadece kötüleri yazmak bir tercih olabilir ama bu ülke yanıyor yıkılıyor anlamına da gelmez, siz öyle görseniz de...

Kıyas yaptığınız ülkelerin dinamiklerini bizimkilerle karşılaştırırken bütün şartlarını bir gözönünde bulundurun da o pencereden o yorumları yapın.

Irak'tan falan örnek vermişsiniz, Irak'ta 4 yıl kaldım, bana mı anlatıyorsunuz şartlarını...

Son 20 yılda bu Irak'ta milyonlar öldü gitti.

Hindistan ve Cezayir gibi uzun süre İngiliz ve Fransız işgali altında kalmış müstemleke devletlerindeki uygulamaları bizim hukuk sistemine örnek vermeniz ise sizi eleştirmemin asıl sebebidir. Yoksa yaşanmış olayın yorumu zaten belli...

Mesajı Paylaş

Southwater

Neyse odur, başına geleni hak etmektedir.
Çok uzatmaya, ağlamaya gerek yok. Mesajı Paylaş

anafor2016

Kırmızı ışıkta durmayıp 150 km hızla geçmek trafik kazası mı? Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Malesef, basit hırsızlık suçu gibi olaylarda mahkemeye çıktığı an tutuksuz yargılanmak üzere serbest kalıyor. Tabi hırsızlığa devam.

Mevzuat böyle, hakim ne yapsın, kafasından mevzuat uyduracak değil ya.

Bence hukukumuzda katlamalı ceza sistemine gidilmeli. Aynı suçten tekrar yakalanan adamın cezası da kovuşturma süreci de katlanarak artmalı.

Örneğin ilk kez hırsızlık suçuna karışan bir kişi 2 yılla, tabi ki tutuksuz olarak, yargılanıyorsa. Aynı suçun tekrarı halinde ilgili kişi 10 yılla yargılanmalı ve artık tutuklanmalı. Üçüncü tekrarında 25 yılla yargılanmalı.

Afaki olarak belirttiğim rakamlara çok takılmazsanız, ne demek istediğimi anlamışsınız demektir.

Ama bakıyorsun adamın 25 tane sabıkası var, 6'sı hırsızlık, 3'ü gasp, bilmemkaç tanesi mala zarar verme... Böyle bir adam yakalandığında bir zahmet tutuksuz yargılanmasın artık. Mesajı Paylaş

HüsamettinErTürk

Türkiye Arap müstemlekesi olacak mealen

Güldürdü..

Yâ hu ben bu ülkenin insanını artık anlamıyorum büyük bir buhranın içinden geçiyoruz belli, bu tip söylemler olaylara yaklaşımlar gittikçe arttı, toplum olarak histeri krizleri obsesyonlar falan...

Belki dünyaya yeni yeni açılmaya başladığımız için ülkede belli seviyede bir kültürel akış olmaya başladığı için böyle bir süreç yaşıyoruzdur bilemiyorum.

10 yıl kadar öncede basında sürekli tekrar edilip körüklenen Egeyi ingilizler ve Almanlar gizliden gizliye işgal ediyor ege boyunca Türkçe il ilçe yön vs tabelası kalmadı gibi afaki söylemler içeren haberler geçerdi gazetelerde falan..

Şimdi olayın yönü değişti, arabilere ve Afgan ve pakistanlılara sıra geldi.

Ertesi gün rusyadan göç alsak 100bin 200bin bu seferde gelen ruskilerin fsbye çalıştığı gibi saçma iddialar gündeme gelmeye başlarsa ben yine güleceğim galiba :)) Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter