İŞBİR Elektrik A.Ş.

Başlatan meraklı, Eyl 25, 2017, 06:07 ÖS

« önceki - sonraki »

meraklı

Yurt dışında çalışan Türk İşçilerin dövizli tasarruflarıyla oluşturduğu ve 4148 ortağın katkılarıyla 1977 yılında kurulma çalışmalarına başlanmış, 16 Temmuz 1978 yılında açılan ve adını işçi birliğinden esinlenerek alan İşbir Elektrik Üretim Makinaları Fabrikası olarak açılmıştır.03 Ekim 1981 tarihinden itibaren TSKGV bağlı ortaklığı olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Şirket sermayesinin yüzde 99,86 'si vakfa aittir.

O zamanın şartlarında mevcut imkanlar ile kurulmuş olan İşbir Elektrik San. A.Ş. geçmişten gelen tecrübesini günümüz teknolojisiyle birleştirerek, ülkemizin başta Dizel Elektrojen Grupları olmak üzere, senkron alternatör, statik ve dinamik frekans konvertörü, Askeri ve Sivil maksatlı Mobil Dual Setleri, Sahil Güvenlik Botlarında ve Romorkörlerde kullanılan Gemi Tipi Dizel Jeneratör Setleri ile TCDD tarafından kullanılan Vagon jeneratörlerini üreten tek ve en büyük kuruluş olmuştur.

12.000 m² kapalı, 20.000 m² açık alana sahip olan fabrikasında, modern teknolojisinin yanı sıra, alanında uzman mühendis, teknisyen ve kalifiye personeli ile üretimlerine devam etmektedir.
İşbir Elektrik San. A.Ş. sektörde her geçen gün artan yabancı menşeili alternatör ve jeneratör üreticilerinin yanında güçlü ve rekabetçi işletme gereği olarak tesislerini modern yapıya kavuşturmak için yatırımlarına ağırlık vermiştir.
İşbir Elektrik; yaptığı yatırımlar ile emek yoğun olan üretim sürecinden modern teknoloji ve otomasyona bağlı imalat sürecine geçerek; zaman ve maliyet tasarrufu sağlamayı ve yüksek kalite standartlarında dünya ile rekabet edebilir bir konumu hedeflemektedir.

http://www.isbirelektrik.com.tr/tr/hakkimizda/tarihce

Alternatör

İŞBİR, kendi alternatörünü üretmek sureti ile rakiplerine oranla önemli bir rekabet üstünlüğü sağlamakta ve katma değer yaratmaktadır. Dizel motordan tahrikli alternatörlerin yanı sıra değişken devirli alternatif güç kaynaklarından tahrikli alternatörlerin araştırma ve geliştirme çalışmaları kurduğu modern laboratuarında devam etmektedir. Bugün İŞBİR, özel sarım makinesi ile 150 kVA'ya kadar otomatik olarak, üzeri güçlerde ise manuel olarak 2000 kVA'ya kadar alternatör üretimi yapabilmektedir.

Projeler

İşbir Elektrik; başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere pek çok kurum ve kuruluşun enerji ihtiyacını karşılayacak projelere imza atmaktadır.
Türkiye Vagon Sanayi A.Ş. (TUVASAŞ) tarafından TCDD ve Irak Demir Yolları için üretilen vagonlarda kullanılan jeneratörler İŞBİR Elektrik San. A.Ş. Mühendis ve Teknisyenleri tarafından özel olarak tasarlanmış ve üretilmiştir.
Özel tersaneler tarafından gerçekleştirilen en büyük projelerden biri olan ve Askeri Limanların Önlerinde Keşif / Karakol ve Denizaltı harbi görevlerinde kullanılacak olan Yeni Tip Karakol Botu (YTKB) nda kullanılan 2x240 kVA gücünde marine tipteki jeneratörler İşbir tarafından üretilmiştir.

Milgem Projesi

Ayrıca Türkiye nin tamamen Türk Mühendisleri ve işçileri tarafından ürettiği ilk savaş gemisi olan Milli Gemi (MİLGEM) Projesi kapsamında her gemi için 4 er adet 750 kVA gücünde marine jeneratör grupları İşbir tarafından üretilmiştir.
Türkiye nin Osmanlı Döneminden bu yana ihraç ettiği ilk harp gemisi özelliğinde olan Türkmenistan Serhet Gemisine ait 2 set 2x240 kVA marine ve 30 kW güverte tip jeneratörlerin üretimi İşbir tarafından yapılmıştır.
Bunların yanı sıra; Türk Silahlı Kuvvetleri nin haberleşme sistemlerinin modernizasyonu amacıyla gerçekleştirilen;
TAFICS
TASMUS
X-BAND
ADOP
KMS
MHAVHS
HERIKKS
JEMUS
MILKAR
projeleri kapsamındaki mobil/portatif/senkronize/dual/yedekli enerji kaynakları, İŞBİR Elektrik San. A.Ş. tarafından üretilmektedir.


İşbir Elektrik San. A.Ş standart dizel elektrojen grubu üretiminin yanında T.S.K., D.H.M.İ., Sahil Güvenlik Botları, Kıyı Emniyeti, Hastaneler, Bakanlıklar, Stadyumlar, Belediyeler, Alışveriş Merkezleri, Tersaneler, Eğitim Kurumları gibi pek çok kurum ve kuruluş için tasarladığı, ürettiği ve çalışır vaziyette teslim ettiği projeler ile bu kurum ve kuruluşların çözüm ortağı olmuştur. Mesajı Paylaş

Karabasan

Elinize sağlık sayın meraklı bilgilendirici bir çalışma olmuş
Bilmediğim pek çok şeyi öğrendim Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

nokta

İŞBİR İkinci Çalıştayını Düzenledi

Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı ( TSKGV) şirketlerinden İŞBİR ( İşçi Birliği) hedeflerini tartışmak üzere Balıkesir'de çalıştay düzenledi. İşbir Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Çetinkaya'nın açılış konuşmasıyla başlayan  "2. Jeneratör ve Enerji Sistemleri Çalıştay"ında sözü İŞBİR Genel Müdürü Burhan Özgür aldı. İŞBİR Elektrik çalışanı Merve Özdem'in kurulacak yeni fabrikaya yönelik proje sunumu ile çalışmalara geçildi.

İŞBİR Yönetim Kurulu Başkanı Çetinkaya bir önceki yıl düzenlenen ilk çalıştayda alınan kararları ve aradan geçen sürede nereye gelindiğini özetledi.  Çetinkaya'nın ifadesi ile " İŞBİR içinden ikinci İŞBİR çıkaran" yeni bir fabrika kurulması kararı alınmıştı. Bu karar çerçevesinde Balıkesir Organize Sanayii Bölgesi'nde (OSB)25 bin 680 metrekare, 11 bin metrekare toplam 36 bin 680 metrekare alan satın aldı, kurulacak fabrikanın projesi hazırlandı. Bürokratik ve teknik süreçlerin ardından fabrikanın 2019 yılında faaliyete geçmesi planlanıyor.

İŞBİR bugün günde bir adet alternatör, yılda en fazla 500 adet alternatör üretiyor. Yeni fabrikada günde 50 adet alternatör otomatik olarak sarılacak. Böylece Türkiye'nin başta Çin ve İtalya'dan alternatör ithalinin önüne geçilecek.  Çetinkaya, "İyi fiyat ve teknoloji için üniversitelerle birlikte çalışıyoruz" dedi.  Bir önceki çalıştayda rüzgardan enerji üretimine yönelik alternatör üretme kararı aldıklarını hatırlatan Çetinkaya "Çalıştayda özgüven kazandık, şimdi sermaye artırımı hedefliyoruz" şeklinde konuştu. Çetinkaya uzun vaade de elektrikli araç motoruna alternatör üretmek için "mütevazı" bir hedefleri olduğunu kaydetti.

Çetinkaya ilk çalıştayda Ar-Ge tesisi kurulmasına karar verildiğini hatırlattı. ARadan geçen sürede bu tesis kuruldu ve Bilim Sanayi ve Ticaret Bakanlığından onay aldı. 

Çalıştayda yapılan açıklamalara göre AR-Ge Merkezinde yedi projeye çalışılmaya başlandı. Bu projelerden üçüne TÜBİTAK TEYDEB (Teknoloji ve yenilik destek programları Başkanlığı) desteği sağlandı. Bu üç proje 5 KVA Rüzgar Türbinleri için Alternatör Geliştirilmesi, 60 KVA Kojenerasyon Sistemi Geliştirilmesi, 20 KVA Sessiz Dual Jeneratör geliştirilmesi olarak açıklandı.

5 KVA Rüzgar Türbinleri için Alternatör Geliştirilmesi Projesi ile askerin konuşlandığı üs bölgelerinde zor şartlarda enerji üretimi hedeflendi. 60 KVA Kojenerasyon projesi ile daha verimli enerji üretimi için yurtdışına bağımlılık ortadan kaldırılması amaçlanıyor. 20 KVA Sessiz Dual Jeneratör ise kesintisiz güç kaynağı ihtiyacı duyan askeri alanlarda kullanılacak. Bu çalışma insansız hava araçlarının yer komuta merkezlerinde  kullanılan jeneratörlerin yerini alacak ürünlere yer açacak.

Çalıştaya Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ/TAI) Yönetim Kurulu üyesi Emekli Tümgeneral Burhanettin Aktı ile TSKGV, ROKETSAN, ASELSAN'dan temsilciler katıldı.

http://www.c4defence.com/Gundem/isbir-ikinci-calistayini-duzenledi/5841/1 Mesajı Paylaş

meraklı

İŞBİR, Yeni Fabrikası için İlk Adımı Attı

İŞBİR, Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulacak yeni fabrikası için temel kazma çalışmalarına, 23 Ocak'ta başladı. Firma, hafriyat çalışmalarının tamamlanmasının ardından, fabrika kurulumunun ikinci aşaması olan üst yapı inşaatına başlayacak. Fabrika, 31.500 metrekarelik bir alana kurulacak. Firma, inşaat faaliyetlerine paralel olarak, fabrikada kullanılacak yeni makine ve teçhizatın alım sürecine de devam ediyor.

İnşaat sahasında bir konuşma gerçekleştiren İŞBİR Genel Müdürü Burhan Özgür, mevcut tesislerindeki alternatör üretiminin ancak kendileri için yeterli olduğunun altını çizerek, Türkiye'de 20-30 tane farklı jeneratör üreticisi bulunduğunu; ancak bu firmaların alternatör ihtiyaçlarını, yurt dışından karşıladıklarını dile getirdi. Özgür, şöyle devam etti: "Teknolojimizi geliştireceğiz, maliyetlerimizi düşüreceğiz, seri üretime geçeceğiz, kapasitemizi arttıracağız. Şu anda, yılda 500 tane üretiyoruz. [Yeni fabrikamızda] Yılda 5.000 tane üreteceğiz. Başta Türkiye'nin ihtiyacını karşılayacağız. Ondan sonra da yurt dışına satacağız."

Özgür, konuşmasının sonunda ise şu mesajı verdi: "Biz, İŞBİR olarak, her türlü iş birliğine hazırız."

http://www.milscint.com/tr/isbir-yeni-fabrikasi-icin-ilk-adimi-atti/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter