"Helge Ingstad" Hanøytangen'e Çekilecek

Başlatan nokta, Mar 01, 2019, 01:04 ÖS

« önceki - sonraki »

nokta

Batık Norveçli firkateyn Helge Ingstad Çarşamba günü kısmen kaldırıldı, ancak tamamen yükseltilmesi ve daha sonra Bergen'deki Haakonsvern Deniz Üssü'ne taşınması için daha sakin sulara çekilmesi gerekecek.

Çarpışma alanındaki yüksek dalgalar nedeniyle firkateyn "Helge Ingstad" ve mavnalar, mevcut bölgenin yaklaşık 15 deniz mili (yaklaşık 28 km) güneyindeki Hanøytangen'e çekilecek. Firkateyn Hanøytangen'de tamamen kaldırılacak ve daha sonra Bergen'deki Haakonsvern Deniz Üssü'ne taşınacak.

http://m.c4defence.com/Gundem/helge-ingstad-hanøytangen-e-cekilecek/7863/1 Mesajı Paylaş

skipper

Helge Ingstad yüzer hale getirilmiş ancak, tekrar hizmete girebilmesi kuşkulu görünüyor. Uzmanlar üç ay batık halde kalan geminin oksijenden zengin tuzlu suya maruz kalmasının etkisiyle bir daha göreve dönemeyeceği yorumunda bulunmuş.

https://www.popularmechanics.com/military/navy-ships/a27154115/norways-ruined-frigate-is-afloat-again-and-it-doesnt-look-good/?utm_source=quora&utm_medium=referral Mesajı Paylaş

skipper


nokta

Tamiri Yenisinden Maliyetli

Geçtiğimiz yılın kasım ayında Malta bayraklı tanker Sola ile çarpışma sonrası karaya oturan ve dört ay su altında kalan Norveç'in KNM Helge Ingstad fırkateyni için maliyet analizi yapıldı. Geminin tamir sonrası tekrar suya inebilmesi için büyük yatırım gerekiyor. Bergens Tidende gazetesi, fırkateynin tamirinin 1.37 milyar ABD Dolarına mal olacağını, bunun da inşa maliyetinin üç katı olduğunu belirtti.

Savunma Bakanlığı, Helge Ingstad'ın yerine birkaç gemiyi bir seferde sipariş vermenin çok daha maliyet etkin olacağını, sadece bir gemiyi inşa için çalışmalara yeniden başlamanın gemi maliyetini orantısız şekilde yükselteceğini düşünüyor.

Norveç Silahlı Kuvvetlerinın 2018 yılı raporuna göre, fırkateynin kazasıyla ilgili şimdiye dek kurtarma, hasardan koruma ve nakliye masrafları 83 milyon ABD Doları tuttu.

KNM Helge Ingstad'ın kaybı Norveç'in savunma kabiliyetini zayıflattı ve görevde kalan dört fırkateyn  için fazladan yük oluşturdu. Norveç Silahlı Kuvvetleri, "Kaza, Silahlı Kuvvetlerin operasyonel kabiliyetini, teslimatlarını ve görev hazır oluşunu etkileyecektir" dedi.

http://www.c4defence.com/Gundem/tamiri-yenisinden-maliyetli/8173/1 Mesajı Paylaş

ATMACA

Helge Ingstad envanterden çıkartılacak


Norveç Kraliyet Donanmasına ait HNoMS Helge Ingstad (F-313) Fırkateyni, geçtiğimiz yılın Kasım ayında Malta bayraklı bir tanker gemisiyle çarpışmış ve bunun sonucunda karaya oturarak yaklaşık dört ay boyunca sualtında kalmıştı. Norveç Savunma Bakanlığına göre HNoMS Helge Ingstad'ın tamir maliyetlerinin 12 ila 14 milyar Norveç Kronu (NOK) olması ve muadili bir geminin inşasının ise 11 ila 13 milyar NOK olması sebebiyle envanterden çıkartılmasına karar verildi.


Devamı: https://bit.ly/2Ruu3Ap Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

Zaten neredeyse tamamen batmis, radar mastinin  son birkac metresi disinda tamamen suyun altinda kalmis  bu geminin kurtulmasi pek mumkun gorunmuyordu. Beklenen vuku bulmus. Icindeki ESSMlerle berabere herhalde bir milyar dolar buharlasti.


Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter