VW'in Maceraları

Başlatan Sihirbaz, Eyl 29, 2015, 07:05 ÖÖ

« önceki - sonraki »

DelKu

#15
Eki 06, 2015, 12:04 ÖS Last Edit: Eki 06, 2015, 12:06 ÖS by DelKu
Aileden çok Merkel'in Rusya'ya olan hoşgörülü yaklaşımında aramak gerekebilir. Ukrayna için üretilen kısıtlamalar tam can evinden vuramıyorsa bunda Almanyanın tavrı büyük rol oynuyor. Eh herkesin anlayacağı lisan farklı, kimisinin  muhribini bir gece yarısı kazayla uçurursun , kimin en hassas yeri cüzdanından giydirirsin.
Bu olayın aslında 2009 başından beri bildiği göz önünde bulundurulmalı. Mesajı Paylaş

Merkator

Volkswagen'in dizel motorlu araçlarında 2015 yılında ortaya çıkan emisyon skandalının ardından görevinden ayrılmak zorunda kalan eski CEO'su Martin Winterkorn hakkında Almanya'da dolandırıcılık suçlamasıyla soruşturma başlatıldı.

Savcılık Winterkorn'un, daha önce tersini iddia etmiş olmasına rağmen, aslında emisyon testlerinin hileli yürütüldüğünden haberdar olduğu konusunda ipuçları bulunduğunu iddia ediyor.

Winterkorn'un son olarak Federal Meclis araştırma komisyonunda da tekrarladığı iddiası ise, söz konusu durumdan, Volkswagen'in sorumluluğunu resmi olarak itiraf etmesinden önce haberdar olmadığı yönünde.

Volkswagen'in Almanya'daki genel merkezinin bulunduğu Wolfsburg yakınlarındaki Braunschweig Savcılığı, emisyon soruşturmasını genişleterek şüpheli sayısını Winterkorn ile birlikte 21'den 37'ye çıkardı.

http://www.euronews.com/2017/01/27/prosecutors-probe-when-vw-s-former-chief-executive-knew-of-emissions-cheating Mesajı Paylaş

The Thing

VW ABD'deki Suçlamaları Kabul Etti

Avrupa'nın en büyük otomobil üreticisi Volkswagen, Amerika Birleşik Devletleri'nde emisyon ölçümlerini yanılttığı iddiasıyla hakkında görülen davada tüm suçlamaları kabul etti.

Detroit şehrinde görülen davada Volkswagen, şirket avukatı aracılığıyla suç teşkil eden emisyon testlerini yanıltmak, adaleti engellemek ve yalan beyanla ürün ithali faaliyetlerinin ABD ve Almanya sınırları içinde gerçekleştiğini kabul etti.

Alman şirketin suçlamaları kabul etmesi, Amerikan makamlarıyla geçtiğimiz ocak ayında imzalanan 4,3 milyar dolarlık uzlaşma anlaşmanın şartları arasında yer alıyordu.

Volkswagen, anlaşma kapsamında ayrıca emisyon skandalından etkilenen araç sahiplerine, çevreyi koruma kurumlarına ve yetkili satış bayilerine zararları için 25 milyar dolarlık ödemede bulunmayı da kabul etmişti.

http://www.euronews.com/2017/03/10/volkswagen-pleads-guilty-in-us-over-diesel-emissions-scandal Mesajı Paylaş

Energy

Volkswagen'e ABD'de 2,8 milyar dolar ceza daha

ABD'nin Detroit kentindeki Bölge Mahkemesi Yargıcı Sean Cox, Volkswagen'in (VW) dizel motora sahip araçlarında yanıltıcı yazılım kullandığı gerekçesiyle şirkete 2,8 milyar dolar ceza verdiğini duyurdu.

Cox, ayrıca VW ile ABD hükümeti arasında ocak ayında varılan ve toplam 4,3 milyar dolar ceza ödemeyi öngören anlaşmayı da onayladı.
VW'in ABD'li federal kurumlar tarafından üç yıl gözetim altında tutulacağını bildiren Cox, yaptığı açıklamada, firmanın dizel araçlarında yanıltıcı yazılımın kullanılmasını "kasti ve büyük bir sahtekarlık" olarak nitelendirdi.

VW, emisyon davasında tüm suçlamaları 10 Mart'ta kabul etmişti.

http://www.euronews.com/2017/04/22/us-judge-puts-volkswagen-on-three-year-probation-for-diesel-scandal Mesajı Paylaş

Sihirbaz

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Volkswagen ve eski CEO'suna dava açtı: 'Yatırımcılar dolandırıldı'

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), ürettiği otomobillerin dizel emisyonunu düşük göstererek "Amerikalı yatırımcıları dolandırmakla" suçladığı Alman otomotiv şirketi Volkswagen ve eski CEO'su Martin Winterkorn hakkında dava açtı.

SEC'e göre Volkswagen, dizel emisyon testinde hile yapıldığı bilgisini paylaşmadı, milyarlarca dolar değerinde bono ve tahvil ile yatırımcıları yanlış yönlendirdi.

Volkswagen'in "haksız kazançlarını" ve para cezasını faiziyle birlikte ödemesi talep edildi.

Daha önce ABD'de 25 milyar doları aşkın bir ödeme yapmayı kabul eden Volkswagen'den yapılan açıklamada ise davada "gerçeklere dair ve hukuki kusurlar olduğu" belirtildi.

Alman otomotiv şirketi Eylül 2015'te, dizel araçlarının ABD'deki karbon emisyon testinden geçmek için yasa dışı bir bilgisayar programı kullandığını kabul etmişti.

Ancak Volkswagen Nisan 2014 - Mayıs 2015 döneminde Amerikalı yatırımcılara 13 milyar dolarlık tahvil ve bono satmıştı.

Şirket yöneticileri işte bu nedenle sahtecilik yapıldığı bilgisine sahip olmalarına rağmen yatırımcıları dolandırmakla suçlanıyor.

Skandal ortaya çıktığında Voksawagen hisseleri yüzde 40 değer kaybetmişti.

İstifa eden Volkswagen'in eski CEO'su Martin Winterkorn "emisyon skandalını örtbas etmekle" suçlanıyor.

Almanya ise vatandaşlarını başka bir ülkeye iade etmiyor. Volkswagen hakkında Almanya'da açılan dava ise devam ediyor.

Alman yatırımcılar 9 milyar 260 milyon euro tazminat istiyor. Davanın yıl sonuna kadar sürmesi bekleniyor

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-47582924 Mesajı Paylaş

petibor

Ahlak budalalığı yapıp suçunu şövalyevari bir onurla kabul edersen olacağı budur. Yazılım hatası yapmışız gözümüzden kaçan bu hatadan dolayı özür dileriz yazılımda gerekli güncellemeyi yapacağız de olsun bitsin. Bile bile yaptık dersen olacağı budur. Şapşallığın luzumu yok Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter