Türkiye-Romanya İlişkileri

Başlatan radar, Tem 25, 2017, 01:58 ÖS

« önceki - sonraki »

radar

Romanya, Türkiye'nin iadesini istediği Oral'ı serbest bırakıyor

Romanya, Türkiye'nin PKK bağlantısı olduğu iddiasıyla iadesini istediği ve gözaltında tutulan Nalan Oral'ın serbest bırakılması kararını onayladı.

Romanya'da Yüksek Mahkeme, Timisoara şehrindeki mahkeme tarafından PKK bağlantısı olduğu iddiasıyla iadesini istediği ve gözaltında tutulan Nalan Oral'ın serbest bırakılmasına dair verilen önceki karara destek çıktı.

Oral, Belçika'da siyasi sığınmacı konumunda bulunuyor.

İSMİ INTERPOL LİSTESİNDEYDİ

Sputnik'te yer alan habere göre Türkiye'nin Romanya Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, Oral'ın 'sol görüşlü terörist grup'la bağlantısı olduğu iddiasıyla Türkiye tarafından istendiğini belirtti.

Oral, adının Interpol listesinde olmasından dolayı 8 Temmuz'da Romanya sınırında gözaltına alınmıştı.
Ancak AP'nin haberine göre o tarihten sonra Oral'ın adı listeden çıkarıldı.
Avukat Bogdan Burgea, mahkemenin kararının 'akıllıca ve doğru bir karar' olduğunu söyledi.

Mesajı Paylaş

Atılgan

ROMANYA SAHİL GÜVENLİK EKİPLERİ, TÜRK BALIKÇI TEKNESİNE ATEŞ AÇTI! YARALILAR VAR

Romanya Sahil Güvenlik ekipleri tarafından 'Ostik Şenol' isimli Türk balıkçı teknesine plastik ve gerçek mermilerle ateş açıldığı bildirildi. Olayda üç balıkçının yaralandığı ve 8 kişilik balıkçı teknesinin İstanbul'a döndüğü öğrenildi

Romanya Sahil Güvenlik ekipleri tarafından Türk balıkçı teknesine plastik ve gerçek mermilerle ateş açıldı. Mermilerin isabet ettiği 3 balıkçı yaralanırken teknede de hasar oluştu.

Balıkçılar saldırının uluslararası karasularda yapıldığını belirtirken olay anı ise, cep telefonunun kamerasıyla görüntülendi.

Olay, 20 Şubat'ta Romanya'nın yaklaşık 50 mil açığında meydana geldi. Ordu'nun Perşembe ilçesi limanından hareket eden 'Ostik Şenol' isimli 14 metrelik balıkçı teknesi, iddiaya göre uluslararası karasularda Romanya Sahil Güvenlik ekipleri tarafından takibe alındı.

Sahil Güvenlik ekipleri, 'Dur' ihtarına uymayan balıkçı teknesine plastik ve gerçek mermiler kullanarak ateş açtı. Büyük korku ve panik yaşayan balıkçılar, telsizle yardım çağrısında bulundu.

Plastik mermi isabet eden kaptan Serdal Memiş ve tayfa Samet Demir ile eline gerçek mermi isabet eden İsa Memiş yaralandı. Bir süre sonra Romanya Sahil Güvenlik ekipleri, geri çekildi. Kurşun delikleri oluşan balıkçı teknesi, 8 kişilik tayfası ile İstanbul'a döndü.

Romanya Sahil Güvenlik ekiplerinin Türk balıkçı teknesine ateş açtığı anlar, cep telefonu kamerasıyla görüntülendi. Tayfanın panik yaşadığı o anlarda İsa Memiş'in elinden yaralandığı, bazı balıkçıların ise tekbir getirdiği görülüyor.

https://www.denizhaber.net/mobi/news_detail.php?id=87013 Mesajı Paylaş

ocay

Rumenlerin karıştığı ilk olay değil, bunların bir kaç botunu delik deşik etmezsek rahat durmayacaklar Mesajı Paylaş

petibor

#3
Şub 28, 2019, 05:45 ÖÖ Last Edit: Şub 28, 2019, 06:01 ÖÖ by petibor
Romanya nın münhasır ekonomik bölgesi var orada balıkçılık imtiyazı Romanya ya ait. 50 mil bu ekonomik alanın ortasından bile daha yakın Romanya ya.

İşin aslını sanırım ben biliyorum daha önceki yıllarda da benzer olaylarda bu yazılmıştı. Karadeniz de kalkan avı meselesi var. Bu balık dip balığı olduğu için Romanya Ukrayna kıyılarındaki Avrupa dan gelen dev nehirlerin sığ alüvyon alanlarında yaşıyor bizim kıyılarımız bu değerli balık için uygun zeminde değil. Bizim balıkçılarda koskoca Karadeniz'i bırakıp bu yüzden habire Ukrayna Romanya ile karşı karşıya geliyorlar. Bu ülkeler Kalkan balığını kendilerine mesele etmişler bizim hamsiyi av yasakları ile ekonomik kütlede tutmak istememiz gibi bu ülkelerde Kalkan balığının üremesini çoğalmasını düzenli avcılığı ciddiyetle önemsiyorlar. Hem burada katı bir disiplin var kendilerininde uyduğu hemde avlanma serbest olduğunda bunun ekonomik değerini paylaşmak da istemiyor ülke. Bizim balıkçı elin denizinde çar çabuk girip tabi ne kaparsam kar derdinde. Kim bilir kaç kere kovalandılar kaç kere uyarıldılar ceza aldılar Türkiye ye kaç defa şikayet edildi durum ben bu kadar masum olunduğunu sanmıyorum. Adamı zıvanadan çıkartmış olabiliriz yıllardır kovala kovala illa bir gün bu olacak. Dur diyorsun durmuyor gelme diyorsun geliyor avlama diyorsun avlıyor. Kendileri balığı çoğaltıyor tam avlanacak iken Türkler gelip ne kota var ne sınır var avlıyoruz kaçıyoruz olacak işmi. Öldürmeden batırmadan uyarmışlar sonunda. Mesajı Paylaş

erdem

Konu balikcilar olunca uzulemiyorum ne yazik ki. Yatacak yerleri yok... Mesajı Paylaş

Atılgan

Evet olayı bir de Romen yetkililerden dinlemek gerekir. Bizimkiler her türlü kuralı ve yasağı ihlal ederek bizim suları kuruttular şimdi sıra komşulara geldi. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter