Türkiye-Moğolistan İlişkileri

Başlatan canıtez, Şub 26, 2019, 04:56 ÖS

« önceki - sonraki »

canıtez

Diplomatik ilişkilere THY etkisi

Türkiye'nin Ulanbator Büyükelçisi Ahmet Yazal, Türk Hava Yolları'nın (THY) Moğolistan'a doğrudan uçuşlarını başlatması halinde iki ülke arasındaki ilişkilerde önemli sıçrama yaşanacağını söyledi.

Büyükelçi Yazal, Türkiye ile Moğolistan arasındaki ilişkiler hakkında AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, iki ülkenin 50 yıldır diplomatik ilişki içinde olduğunu, Türkiye'nin Ulanbator Büyükelçiliğinin ise 1996'dan beri faaliyet gösterdiğini hatırlattı.

İki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasının 50. yılı dolayısıyla bu yıl daha fazla faaliyet, tören ve etkinliklerin düzenlendiğini aktaran Yazal, ayrıca karşılıklı üst düzey ziyaret düzenlenmesi için çalıştıklarını ifade etti.

"Binlerce yıla giden bir dostluk ve ortak gelenekler var." diyen Yazal, Moğolistan halkının, ülkedeki Türk mirası tarihi eserleri Moğol tarihinin de parçası olarak gördüğünü söyledi.

Ahmet Yazal, Türkiye ile Moğolistan arasındaki siyasi ilişkileri "mükemmel" şeklinde tanımladı ancak ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Ticaret hacminin iki ülke arasındaki potansiyelin çok gerisinde kaldığını vurgulayan Yazal, "Bunun nedenlerinden birisi, Moğol hükümetinin IMF programı uygulaması nedeniyle altyapı yatırımlarına girememesidir. Bu aşılırsa eminim firmalarımız buradan çok pay alacaktır." diye konuştu.

Yazal, şöyle devam etti:

"İkinci neden ise uzaklık. Türk iş adamları burayı öncelikli bir hedef olarak seçmiyorlar. Bunların üzerinde en etkili olan sebep ise buraya ulaşımın güçlüğü. THY buraya haftada 3 gün uçuyor ancak Moğolistan ile anlaşmamızdaki 500 koltuk sınırı yüzünden, haftada 3 kere küçük uçakla uçmak zorunda kalıyor. O uçağın Bişkek'te durup yakıt alması gerekiyor. Ticaret bakımından en önemlisi ise THY kargo taşıyamıyor. Hava kargo olmayınca da mesafeyle birlikte bu pazar cazip olmaktan çıkıyor. Uzun süredir Moğolistan ile koltuk sınırının kaldırılması için müzakereler devam ediyor. Hedefimiz geniş gövdeli uçaklarla buraya her gün uçuş olması. Bunda belirli bir mesafe de kaydettik. THY'nin buraya doğrudan uçuşlarını sağlarsak bu Moğolistan ile ilişkilerde inanılmaz bir sıçrama olacaktır. Bu olursa 45 milyon dolara yakın ticaret hacmini, birinci yılın sonunda 150-200 milyon dolara çok rahat taşıyabiliriz."

Türkiye'nin Moğolistan'daki avantajının Türk mallarının bilinmesi ve tercih edilmesi olduğunu söyleyen Yazal, "Burada Türkiye merakı, ilgisi var. Tersi de bizde var. Ata yurdunun burada olması, Türklerin en eski anıtları, bilinen Türkçe en eski metinler Orhun Nehri, Ötüken, Orhun Vadisinin burada yer alması ilgiyi artıyor." dedi.

http://m.airporthaber.com/thy-haberleri/diplomatik-iliskilere-thy-etkisi.html Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter