Hindistan-Pakistan-Çin Üçgeninde Keşmir Sorunu

Başlatan Merkator, Şub 26, 2019, 11:05 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

matmat26

Hind Pak sınırında Hindistan ait bir Mig 21 daha düşmüş. Rutin devriye görevini yaparken gerçekleşmiş. Mesajı Paylaş

Merkator

Hint savaş uçağı, Pakistan sınırı yakınlarında düştü

Hindistan Hava Kuvvetleri'ne ait MiG-21 tipi savaş uçağının Pakistan sınırı yakınlarında düştüğü belirtildi.

Hint basını, Hindistan'ın Racastan eyaletinde bulunan Nal Havalimanı'ndan havalanan MiG-21 tipi savaş uçağının, Bikaner şehrinde teknik nedenler yüzünden düştüğünü duyurdu. Askeri kaynaklara dayanılarak verilen haberde, pilotun uçak düşmeden hemen önce kendisini dışarı fırlattığını, yara almadan yere indiğini; uçağın düştüğü bölgede de her hangi bir can kaybı yaşanmadığını duyurdu.

http://www.kokpit.aero/pakistan-sinirinda-dustu Mesajı Paylaş

dmc

Hava kuvvetleri bir ülkeyi rezil de edebiliyor vezir de. Komutanları Mig-21 için, envanterimizde var hem modernize de ettik neden kullanmayalım gibi bir şeyler söylemiş ama belli ki baya yorulmuş uçaklar. Yine bu tip bir uçakta hem de sınırda uçmanın stresi üzerlerindeyken analog bir kokpitte uçmak çok kolay olmasa gerek. Mesajı Paylaş

Topgun

Yahu heriflerde hiçmi izan fikir yok! Sen tüm dünyanın gözü önünde, ezeli düşmanın ile en sıcak vakit, elinde bir sürü modern savaş uçağın varken, çık sahaya milattan önceden kalma MİG-21'leri sür? olacak iş değil açıkçası. Mesajı Paylaş

HüsamettinErTürk

Sn Topgun bilmediğim için ve birazda hindistana güvenmediğim için soruyorum
Hindistanın elindeki o modern uçakların harbe hazırlık durumları hakkında bir bilginiz var mı? Mesajı Paylaş

nokta

Hindistan'ın F-16 İddiası Sınıfta Kaldı:

Hindistan hükümetinin Pakistan Hava Kuvvetlerine ( Pakistan Air Force / PAF) ait F-16 savaş uçağını vurduğu iddiasını ABD'den döndü. İki ülke hava kuvvetlerine ait iki uçak arasında  27 Şubat'ta gerçekleşen it dalaşında Hindistan Hava Kuvvetleri PAK'a ait F-16 uçağını vurduğunu iddia etmişti. ABD'nin ünlü Dış Politika Dergisi Foreign Policy bu  iddianın doğru olamayacağını iddia etti. Dergi  "Hindistan Pakistan Jeti Düşürdü mü? ABD Sayımına göre düşürmedi. (Did India Shoot Down a adını gizli tuttuğu ABD savunma görevlilerinden alıntı yaptı; "Durumla ilgili doğrudan bilgi sahibi olan iki üst düzey ABD savunma görevlisi Foreign Policy'ye ABD personelinin yakın zamanda İslamabad'ın F-16 uçaklarını saydığını ve hiçbirinin eksik bulmadığını söyledi."

Hindistan hükümeti, 27 Şubat'ta gerçekleşen hava muharebesinde PAK F-16'sının Hindistan askeri tesislerini hedef almaya kalktığını açıklamıştı. Hindistan Hava Kuvvetlerinden pilot Abhinandan Varthaman vurulmadan önce PAK uçağını vurduğunu iddia etmişti. Bu iddiayı desteklemek üzere  F-16'dan ateşlendiği iddia edilen AMRAAM tipi havadan havaya füzesinin parçalarını kanıt olarak gösterdi.

İddiaların ardından ABD, F-16'ların hava muharebesinde kullanımını araştıracağını belirtti.

Foreign Policy dergisine göre, Pakistan, ABD'yi olaydan sonra F-16 uçaklarını fiziksel olarak saymaya davet etti. Pakistan Askeri Dış Alım (Foreign Military Sale /FMS) kısıtlarına göre bu son kullanıcı anlaşmasının bir parçası olarak davet etti.

http://www.c4defence.com/Gundem/hindistan-in-f16-iddiasi-sinifta-kaldi/8021/1 Mesajı Paylaş

petibor

Uçakları sayıyorlar şaka gibi. Füzeleri modern mühimmatı siz düşünün artık Mesajı Paylaş

Terra

Hindistan Başbakanı: "Bulutlar Pakistan radarlarını engelleyebilir"

Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin, Pakistan'a düzenlenen hava saldırısı emrini 'yağmur ve bulutlar nedeniyle uçakların radarlardan kaçabileceklerine' dayanarak verdiğini söyledi.

Hindistan Başbakanı Modi'nin, Balakot hava saldırısında uçakların yağmurlu ve bulutlu havada Pakistan radarına yakalanmadan uçabileceğine inandığı için harekât emri verdiği yönündeki açıklaması hem alayla hem de tepkiyle karşılandı.

Muhalefetteki Ulusal Konferans Partisi lideri Ömer Abdullah, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Modi'nin modern radar sinyallerinin çalışma prensibi konusundaki bilgisizliğiyle dalga geçti. Abdullah, "Pakistan radarları bulutlara nüfuz edemiyormuş. Bu önemli taktik bilgi gelecekteki saldırıları planlarken kritik olacak" dedi.

http://defenceandtechnology.com/2019/05/14/hindistan-basbakani-bulutlar-pakistan-radarlarini-engelleyebilir/ Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter