Dynamic Manta Tatbikatı

Başlatan Observer, Şub 24, 2019, 10:09 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Observer

Şub 24, 2019, 10:09 ÖÖ Last Edit: Şub 22, 2020, 12:23 ÖS by Yönetim
BASIN AÇIKLAMALARI

Tarih : 24.02.2019

Konu : DYNAMIC MANTA-2019 TATBİKATI BASIN BİLGİ NOTU

1. DYNAMIC MANTA-2019 Tatbikatı; Türkiye, ABD, İspanya, Fransa, Almanya, Kanada, İngiltere, İtalya ve Yunanistan'ın dâhil olduğu 9 devlet ve NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2'nin iştirakiyle 25 Şubat - 08 Mart 2019 tarihleri arasında İtalya'nın ev sahipliğinde İyon Denizi ve Orta Akdeniz'de icra edilecektir.

2. Tatbikatın maksadı; denizaltı tehdidine karşı hava, suüstü ve denizaltı iş birliği usullerinin uygulanması ve karmaşık senaryolara istinaden ileri seviyede koordineli Denizaltı Savunma Harbine yönelik NATO usullerinin denenmesidir.

3. DYNAMIC MANTA Tatbikatlarına 2013, 2015, 2016, 2017 ve 2018 yıllarında katılım sağlayan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, bu seneki tatbikata TCG GÜR Denizaltısı, 1 Deniz Karakol Uçağı, tatbikat kontrol merkezinde görevlendirilen karargâh personeli ve hâlihazırda NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2 (SNMG-2) görevine katılan TCG GELİBOLU fırkateyni ile iştirak edecektir.

4. TCG GÜR Denizaltısı, tatbikat hitamında, 14-18 Mart 2019 tarihleri arasında ikili ilişkiler kapsamında Durres/ARNAVUTLUK liman ziyareti icra edecektir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Mesajı Paylaş

Terra

'Dynamic Manta Tatbikatı' başladı

NATO'nun denizaltılara karşı hava, su üstü ve denizaltı arasındaki iş birliğini geliştirmek ve eğitim sağlamak amacıyla düzenlediği "Dynamic Manta-2019" tatbikatı başladı.

İtalya Deniz Kuvvetleri'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek tatbikata NATO üyesi Türkiye, Kanada, Fransa, Almanya, Yunanistan, İtalya, Hollanda, İspanya, İngiltere ve ABD'den 3 binden fazla denizci ve hava personeli katılıyor.

Müttefik ülkelerin deniz kuvvetlerine ait 24 parça yüzer, uçar ve dalar unsurun da tatbikata katılımı öngörülüyor.

Katılımcılar, gerçekçi bir senaryoyla İtalya'nın Sicilya kıyısında ulusal ve uluslararası sularda NATO sınırlarını tehdit eden denizaltılara karşı hava, su üstü ve denizaltı iş birliğini geliştirecek.

Tatbikat aynı zamanda Akdeniz, Ege ve Karadeniz'de bölge ülkeleri arasındaki iş birliğini geliştirme ve deniz güvenliğini sağlama, ortak deniz eğitimleri gerçekleştirme ve NATO'nun askeri varlığını göstermeyi hedefliyor.

Türk Deniz Kuvvetleri, 8 Mart'a kadar sürecek tatbikata, TCG Gelibolu Fırkateyni, TCG Gür Denizaltısı ve bir Deniz Karakol Uçağı (P-235) ile katılıyor.

http://defenceandtechnology.com/2019/02/25/dynamic-manta-tatbikati-basladi/ Mesajı Paylaş

Atılgan

NATO'NUN 'DYNAMİC MANTA-2019' TATBİKATI BAŞLADINATO'nun tehdit teşkil eden denizaltılara karşı işbirliğini geliştirmek için düzenlediği 'Dynamic Manta-2019' tatbikatı başladı. 8 Mart'ta sona erecek tatbikata Deniz Kuvvetleri, TCG Gelibolu, TCG Gür Denizaltısı ve bir deniz karakol uçağıyla katıldı.

26 Şubat 2019 Salı 14:17

NATO'nun denizaltılara karşı hava, su üstü ve denizaltı arasındaki iş birliğini geliştirmek ve eğitim sağlamak amacıyla düzenlediği "Dynamic Manta-2019" tatbikatı başladı.

İtalya Deniz Kuvvetleri'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek tatbikata NATO üyesi Türkiye, Kanada, Fransa, Almanya, Yunanistan, İtalya, Hollanda, İspanya, İngiltere ve ABD'den 3 binden fazla denizci ve hava personeli katılıyor.

Müttefik ülkelerin deniz kuvvetlerine ait 24 parça yüzer, uçar ve dalar unsurun da tatbikata katılımı öngörülüyor.

Katılımcılar, gerçekçi bir senaryoyla İtalya'nın Sicilya kıyısında ulusal ve uluslararası sularda NATO sınırlarını tehdit eden denizaltılara karşı hava, su üstü ve denizaltı işbirliğini geliştirecek.

Tatbikat aynı zamanda Akdeniz, Ege ve Karadeniz'de bölge ülkeleri arasındaki işbirliğini geliştirme ve deniz güvenliğini sağlama, ortak deniz eğitimleri gerçekleştirme ve NATO'nun askeri varlığını göstermeyi hedefliyor.

TÜRKİYE'DEN GÜÇLÜ DESTEK

NATO tatbikatlarına en fazla destek sağlayan Deniz Kuvvetleri arasında yer alan Türkiye, 'Dynamic Manta-2019'da da varlığını güçlü şekilde hissettiriyor.

Türk Deniz Kuvvetleri, tatbikata TCG Gelibolu Fırkateyni, TCG Gür Denizaltısı ve bir Deniz Karakol Uçağı (P-235) ile katılıyor. Tatbikat, 8 Mart'a kadar sürecek.

https://www.denizhaber.net/mobi/news_detail.php?id=87009 Mesajı Paylaş

Observer

BASIN DUYURULARI

TARİH : 21 Şubat 2020
SAAT : 16:17

1. Dynamic Manta-2020 Tatbikatı; Türkiye, ABD, İspanya, Fransa, Almanya, Kanada, İngiltere, İtalya ve Yunanistan'ın iştiraki ile 21 Şubat - 06 Mart 2020 tarihleri arasında, İtalya ev sahipliğinde İyon Denizi ve Orta Akdeniz'de icra edilecektir.

2. Tatbikatın maksadı; intikaldeki/karakoldaki denizaltı tehdidine karşı hava, suüstü ve denizaltı iş birliği usullerinin uygulanması ve karmaşık senaryolara istinaden ileri seviyede koordineli Denizaltı Savunma Harbine yönelik NATO usullerinin denenmesidir.

3. Tatbikata, TCG 18 MART Denizaltısı, 1 Deniz Karakol Uçağı, 5 karargâh personeli ve hâlihazırda NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2 (SNMG-2) görevine iştirak eden TCG SALİHREİS fırkateyni ile iştirak edilecektir.

Mesajı Paylaş

Terra

'Dynamic Manta 2020' başlıyor

NATO'nun su üstü ve deniz altı harbi konularında müttefik ülkeler arasındaki iş birliğini geliştirmek ve eğitim seviyesini yükseltmek amacıyla düzenlediği "Dynamic Manta-2020" tatbikatı 24 Şubat-6 Mart'ta gerçekleştirilecek.

İtalya Deniz Kuvvetleri'nin ev sahipliğinde yapılacak tatbikata, NATO üyeleri; Türkiye, Kanada, Fransa, Almanya, Yunanistan, İtalya, İspanya, İngiltere ve ABD'den toplamda 8 fırkateyn, 5 denizaltı, 5 deniz karakol uçağı katılacak.

İtalya'nın güneyindeki Sicilya adası açıklarında icra edilecek tatbikat kapsamında, 9 ülkenin müttefik gemi ve denizaltıları, ortak eğitimde bir araya gelecek.

Dynamic Manta 2020 tatbikatı, tüm katılımcı ülkelerin birlik ve unsurlarına, birlikte çalışabilirlik ve yeterliliklerini artırmak için karmaşık ve zorlu savaş eğitimleri vermeyi amaçlıyor.

NATO Daimi Deniz Görev Grubu - 2 Komutanı Tuğamiral Paolo Fantoni, bu tatbikatın, NATO deniz unsurlarının güçlenmesi, acil ve beklenmedik durumlar karşısında kapasitesini ölçmesi bakımından test niteliğinde olduğunu söyledi.

Türkiye'den tatbikata güçlü katılım

Milli komuta altında görev yapan ve özellikle Doğu Akdeniz ile Orta Akdeniz'de sayısı 10'u aşan muharip gemileriyle Türk Deniz Kuvvetleri, Türkiye'nin ulusal hak ve menfaatlerinin olduğu tüm denizlerde Türk bayrağını dalgalandırıyor.Türkiye, NATO tatbikatlarına da en fazla destek sağlayan deniz kuvvetleri arasında yer alırken, Dynamic Manta-2020'de de varlığını güçlü şekilde hissettiriyor.

Türkiye, tatbikata, Barbaros sınıfı firkateynlerden TCG Salihreis, Preveze sınıfı denizaltılardan TCG 18 Mart, bir Deniz Karakol Uçağı (P-235) ile katılım sağlıyor

http://defenceandtechnology.com/dynamic-manta-2020-basliyor/ Mesajı Paylaş

nokta

Türk Donanması Denizaltılara Geçit Vermedi

Türk Deniz Havacıları, Akdeniz'de denizaltılara geçit vermedi. Deniz Kuvvetleri'nin sabit kanatlı platformları, Dynamic Manta 2020 Denizaltı Savunma Harbi Tatbikatı'nın yıldızı oldu.

İtalya'nın ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikte, Türk Deniz Kuvvetleri'ne bağlı CN235 MPA deniz karakol uçağı, tatbikata katılan dört müttefik denizaltısını da tespit etmeyi başardı. Milli Savunma Bakanlığı'nın resmî Twitter hesabından "NATO'nun DYNAMIC MANTA Denizaltı Savunma Harbi Tatbikatı'nda 15 sorti uçuş icra eden deniz karakol uçağımız, tatbikata katılan 4 müttefik ülke denizaltısını da tespit ederek; ABD, Kanada, Fransa ve Almanya uçakları arasında en yüksek faaliyet seviyesi ve başarı yüzdesine ulaştı." açıklamasında bulundu.

ABD, Kraliyet Kanada, Fransız ve Alman Federal Donanmaları'na bağlı su altı, su üstü ve hava platformlarının katıldığı tatbikatta, Yunan donanmasına ait Tip 214 sınıfı HS Katsonis (S123) denizaltısı da yer aldı. Türkiye'nin de Havadan Bağımsız Tahrikli Denizaltı Tedarik Programı kapsamında inşa faliyetlerini sürdürdüğü platformlar, düşük tespit edilebilirlikleriyle ön plana çıkıyor.

https://c4defence.com/Gundem/turk-donanmasi-denizaltilara-gecit-vermedi/9470/1 Mesajı Paylaş

Osman

#6
Mar 09, 2020, 09:05 ÖS Last Edit: Mar 09, 2020, 09:12 ÖS by Osman
İngiltere, Italya, Ispanya ve Yunanistan denizaltıları tespit edilmiş. 5 denizaltı var mantaya katılan, diğeri de bizimki zaten.

Ekle: https://www.itamilradar.com/2020/02/24/nato-dynamic-manta-2020/

Mesajı Paylaş

Memocan

Bizimkini tespit etmek de görevler arasında var mıydı, acaba?

Şimdi bizim denizaltı, bizimkiler tarafından bulunsa mı sevinecektik, bulunmasa mı sevinecektik? :)


Mesajı Paylaş

KarabasanTürk savunma sanayisinde Meltem-2 Projesi kapsamında üretilen "P235 Deniz Karakol Uçakları", üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye'nin hem Mavi Vatan'daki hem de uluslararası sulardaki çıkarlarının korunmasından NATO çerçevesinde dost ve müttefik unsurlarla yürütülen faaliyetlere kadar Türk Deniz Kuvvetlerinin pek çok görevde havadaki gözü ve gücü olmaya devam ediyor. AA muhabiri, Türk Silahlı Kuvvetlerinin TCG Salihreis firkateyni, Preveze sınıfı denizaltılarından TCG 18 Mart, bir deniz karakol uçağına (P235) ek olarak Gabya sınıfı TCG Gaziantep firkateyniyle katıldığı tatbikatı yerinde izledi. Tatbikat boyunca planlı tüm sortilerini icra ederek Dynamic Manta 2020'deki görevlerini yüzde 100 başarıyla tamamlayan Deniz Hava Komutanlığına bağlı TCB 655 numaralı deniz karakol uçağı da tatbikat sırasında görüntülendi. İtalyan ITS Todaro denizaltısı, Fransız FS Provence firkateyni ve İspanyol ESBS Cristobal Colon firkateyni ile ortak icra edilen tatbikatta, Türk Deniz Karakol Uçağı P235, 4 saati aşan görev süresiyle havadan destek verdi ve ardından Sigonella Hava Üssü'ne dönüş yaptı. Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter