Mavi Vatan-2019 Taktik Tatbikatı

Başlatan Observer, Şub 25, 2019, 01:19 ÖS

« önceki - sonraki »

Yakın

Tamamen katılıyorum. Ama ne yazık ki forumlardaki arkadaşlar sanki Amerika, Rusya, Çin, Fransa ya da İngiltere ile savaşacakmışız gibi silahlanma yorumları yapıyorlar. Mesajı Paylaş

LECTRİ

Maalesef benim milli hafızam sizin aksinizi söylüyor. Bu bahsettiğiniz ülkelerin neredeyse hepsiyle savaştık, hem de üçer beşer geldiler. Hatırlamak istemediğimiz 93 harbindeki halimiz ve sonraki vs vs vs Anadolu'da isek mecburiyetlerimiz var. Türk isen doğal düşmanların, doğal dostların var.
Mahallenin şımarık oğlanı yunana bir tokat at, bak arkadan kimler geliyor. Mesajı Paylaş

Bozok

Hocam 2019 yılındayız. Milattan Sonra. Değerlendirmeleri bugünün ve geleceğin konjonktürüne göre yapmak gerekir. Geçmişe göre değil. Mesajı Paylaş

dmc

Tatbikatta dikkatimi çeken Teledyne üretimi Gavia AUV cihazı oldu. Bildiğimiz Otonom Sualtı Aracı. Firmanın Web sitesine koyduğu fotoğrafta bizim ülkede çekilmiş ve cihazlara Türkçe adlar verilmiş;Bu fotoğraf da tatbikattaki sergi alanından;
Özellikleri;

http://www.teledynemarine.com/Lists/Downloads/Gavia_AUV_4_Page_Brochure_2017_PAGES_lo.pdf


Bunların yanında Milli AUV cihazı için bir bilgi istek dökümanı yayınlanmıştı geçen sene;

https://www.ssb.gov.tr/Images/Uploads/MyContents/V_20180713115104525662.pdf

Gate Elektronik bu konuda çeşitli amaçlara yönelik bir ürün ailesi geliştiriyordu fakat şirketin batması sonucu sanırım o kabiliyet kayboldu. Keşke bu konularda kabiliyetin kaybolmaması adına bir planımız olsa. Mesajı Paylaş

Terra

Bakan Akar 'Mavi Vatan Tatbikatı'nı havadan denetledi

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Mavi Vatan Tatbikatı'na katılan unsurlara yönelik inceleme ve denetlemelerini sürdürüyor.

Tatbikatın sevk ve idaresinin yapıldığı Gölcük'teki Donanma Komutanlığında brifing alan Bakan Akar, daha sonra "Batı" adı verilen Havadan Erken İhbar ve Kontrol (HİK) uçağında tatbikatı havadan takip etti.

HİK uçağının tatbikat kapsamında Doğu Akdeniz'de gerçekleştirdiği görev uçuşuna katılan Bakan Akar ve komutanlar, uçak içinde faaliyetlere ilişkin bilgi aldı. Burada da bazı talimatlar veren Bakan Akar, daha sonra telsiz bağlantısıyla Mavi Vatan Tatbikatı'nda görev alan unsurlara seslendi. Mavi Vatan Tatbikatı'nın büyük bir başarıyla devam ettiğini ifade eden Bakan Akar, emeği geçenleri kutladı.

Tatbikat personelin bilgi ve becerisini geliştirdi

Diğer tatbikatlarda olduğu gibi Mavi Vatan Tatbikatı'nda da Türk Silahlı Kuvvetlerinin karada, havada ve denizdeki gücünü bir kez daha gösterdiğini vurgulayan Bakan Akar, "Mavi Vatan Tatbikatı'nda deniz kuvvetlerimizin gücünü hem bizlere hem de tüm izleyenlere gösterme fırsatı bulduk. Alınan sonuçlar memnuniyet verici ve tatbikat son derece başarılı olmuştur" diye konuştu.

Mavi Vatan Tatbikatı ile personelin taktik ve teknik alanlarındaki bilgi ve becerilerinin geliştirildiğini belirten Bakan Akar  "Tatbikat tamamen jenerik bir senaryo ve jenerik bir coğrafyada icra edilmektedir. Burada bizim yaptığımız çalışmalar sadece milli faaliyetlerimizin icrası için değil, aynı zamanda NATO çerçevesinde verilecek görevleri de en iyi şekilde yerine getirebilmek için de yapılan bir eğitimdir, tatbikattır. Bu konuda bütün katılımcılara teşekkür ediyor ve kendilerini kutluyorum. Her geçen gün standartlarımızın daha yukarı çıktığını görmenin mutluluğunu yaşıyorum" diye konuştu.

Yunanistan ile ilişkilerimizin daha iyi seviyeye gelmesi için çalışıyoruz

Bunların yanı sıra iyi komşuluk ilişkileri kapsamında görüşmeler yaptığını anımsatan Bakan Akar; "İyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde, uluslararası hukuka uygun şekilde, güven ve güven artırıcı önlemleri de her geçen gün geliştirmek, çalışmak suretiyle komşumuz Yunanistan ile ikili ilişkilerimizin çok daha iyi düzeye gelmesi için gayret gösteriyoruz. Mevkidaşımızla yaptığımız görüşmeler çerçevesinde karşılıklı heyetlerin gidiş gelişiyle çeşitli çalışmaları, görüşmeleri yaparak mevcut ilişkilerimizin daha iyi bir seviyeye gelmesi için çalışıyoruz.

Tabii ki Ege'de, Doğu Akdeniz'de, Karadeniz'de ülkemizin, milletimizin hak ve menfaatlerini korumak ve kollamak için de çalışmalarımızı eksiksiz ve aksaksız yerine getirmeyi sürdürüyoruz." ifadelerini kullandı.

http://defenceandtechnology.com/2019/03/05/bakan-akar-mavi-vatan-tatbikatini-havadan-denetledi/ Mesajı Paylaş

hergeleci

Bosphorus Naval News'de Mavi Vatan tatbikati ile ilgili bir kac makale var. Bunlardan benim ilginc buldugum su:

What Does The Exercise Mavi Vatan Mean?
https://turkishnavy.net/2019/02/27/what-does-the-exercise-mavi-vatan-mean/

"In the pre-exercise briefing, it has been announced that a locally developed computer-based naval warfare simulator (game) will be used during this exercise. With the help of this system, the commanders will be able to make decisions based on the played scenarios rendered from real-life situations."

Yerli bir savas simulasyon yazilimi kullanilmis bu tatbikatta. Mesajı Paylaş

Atılgan

Denizaltı kurtarma tatbikatı nefesleri kesti

Cumhuriyet tarihinin en büyük tatbikatı olan Mavi Vatan-2019 Tatbikatı'nın Akdeniz etabında icra edilen denizaltı kurtarma faaliyeti tamamlandı.Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Karadeniz, Akdeniz ve Ege Denizi'nde eş zamanlı olarak...

Cumhuriyet tarihinin en büyük tatbikatı olan Mavi Vatan-2019 Tatbikatı'nın Akdeniz etabında icra edilen denizaltı kurtarma faaliyeti tamamlandı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Karadeniz, Akdeniz ve Ege Denizi'nde eş zamanlı olarak Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı birliklerinin de katıldığı Cumhuriyet tarihinin en büyük tatbikatı olan Mavi Vatan- 2019 Taktik Tatbikatı'nın Akdeniz etabı çerçevesinde yapılan denizaltı arama kurtarma eğitimi tamamlandı. Tatbikatın Akdeniz etabı bugün 'Denizaltından Personel Kurtarma Eğitimi' ile devam etti. Tatbikat için Marmaris Aksaz Limanı'ndan TCG Alemdar kurtarma gemisi demir alarak Akdeniz'e açıldı. Senaryo gereği Akdeniz açıklarında, Denizaltı Savunma Harbi tatbikatı icra eden TCG Çanakkale, dalış derinliğinden periskop derinliğine gelirken deniz üzerinde bir ticari gemi ile çarpıştı. Çarpışmanın etkisiyle, ana makine ile yüksek basınç sistemi işlevini kaybeden denizaltı, yüzeye çıkma özelliğini yitirerek dibe oturdu ve durumunu kırmızı denizaltı işaret fişeği atarak bildirdi.

TCG Işın ve TCG Anamur'un arama görevi icra ettiği tatbikatta, denizaltının yeri tespit edildi. Yürütülen çalışmalarda denizaltına yapılan sörveyde iskele tarafında ve dümen yelpazesinde hasar olduğu tespit edildi. Denizaltının yaklaşık 80 metre derinlikte olduğu belirlendi. Gemide bulunan 47 personelinin 14'ünün yaralı olduğunun bildirilmesi üzerine, denizaltı kurtarma çanı ile personelin kurtarılması faaliyetine süratle başlandı.

Yaralılara ilk müdahale gemide yapıldı

Tatbikat kapsamında bölgeye hava yolu ile intikal eden Denizaltı Tahliye ve Kurtarma Yardım Timi TCG Alemdar üzerinde tıbbi triyaj ve tedavi alanları ile hasta yoğun bakım ünitesi ile basınç odası alanlarını donattı. Denizaltı Kurtarma senaryosunda gemiye getirilen kazazedelerin tıbbi tasnifi yapılarak ilgili tedavi alanlarına yönlendirildi. Burada kurtarılanlara tıbbi müdahale, tetkik ve muayeneleri Denizaltı Tahliye ve Kurtarma Yardım Timi tarafından yapıldı. Timin, 6 saatlik hazırlık durumu ile 7/24 olası satha çıkma kabiliyetini yitirmiş denizaltı senaryolarına tıbbi cevap verebilecek dünyadaki en donanımlı ekiplerinden biri olduğu belirtildi. Tatbikat, Deniz Harp Merkezi Komutanlığı Tatbikat Kontrol Merkezince sevk ve idare edildi.

http://www.denizhaber.com/m/genel/denizalti-kurtarma-tatbikati-nefesleri-kesti-h77548.html Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter