Yerli Sensörler

Başlatan petibor, Oca 29, 2019, 05:16 ÖS

« önceki - sonraki »

petibor

Atlas SAGE INS Sensörü

Yurtdışına bağımlı olduğumuz mühimmat sistemlerinin en kritik bileşenlerinden Ataletsel Ölçüm Birimi, TÜBİTAK SAGE'nin geliştirdiği ATLAS ailesiyle ülkemize kazandırılmıştır. ATLAS AÖB, yüksek hassasiyet gerektiren seyrüsefer, güdüm ve kontrol uygulamaları için tasarlanmıştır.https://twitter.com/SageTubitak Mesajı Paylaş

onkomd

Bunun boyutlari ne kadar ki? Yandaki pinlere gore bayagi buyuk gozukuyor Mesajı Paylaş

petibor

Bu sensör ün sadece GPS değil Rusya ve Avrupa sistemlerinide desteklemesi ilginç


Küresel Konumlama Sistemi Alıcısı 'KÂŞİF' 30 Nisan'da görücüye çıkıyor
TÜBİTAK SAGE tarafından yerli imanlarla geliştirilen Küresel Konumlama Sistemi Alıcısı "KÂŞİF", 30 Nisan'da 14'üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF 19'da sergilenecek.


  • Yerli Küresel Konumlama Sistemi Alıcısı "KÂŞİF", uydu sistemlerinden alınan sinyalleri kullanabilecek şekilde TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirildi. Türkiye'nin bu alanda dışa bağımlılığını ortadan kaldıracak olan KÂŞİF, IDEF 19'da TÜBİTAK SAGE standında sergilenecek.

[color][size][font]
 
Füze güdüm sistemleri için Küresel Konumlandırma Sistemi (GPS) alıcısı olan KÂŞİF'in radyo frekansı (RF), elektronik donanım ve algoritma tasarımları, AR-GE yolu ile TÜBİTAK SAGE'de yerli imkânlarla gerçekleştirildi.
 
Alıcının donanımı, ABD Savunma Bakanlığına ait olan Konumlandırma Sistemi GPS L1/L2, Rusya tarafından geliştirilmiş ikinci kuşak bir küresel uydu konumlandırma sistemi olan GLONASS L1 ve Avrupa Birliği tarafından ABD ordusunun denetimi altındaki GPS ile Rus GLONASS'a alternatif uydu yönleyici sistemi olan GALILEO E1/E5a/E5b sinyallerinin kullanımını desteklemektedir.
 
KÂŞİF'in mevcut programlanabilir mantık blokları ve bu bloklar arasındaki ara bağlantılardan oluşan ve geniş uygulama alanlarına sahip olan sayısal tümleşik devreleri (FPGA) ve yazılımı GPS L1 sinyallerini takip edilerek çözüm üretilmekte.
 
Ancak KÂŞİF'in GPS L1 + GLONASS L1 + SBAS, GPS L1+GPS L2+SBAS ve GPS L1 + GALILEO E1 olmak üzere farklı uydu sistemleri ile çalışan versiyonlarının da üretilmesi planlanıyor.
 
Ayrıca derin bağlı (deeply coupled) tümleşik ANS/KKS kullanımı sağlayacak versiyonunun da üretilerek füzelere hassas vuruş kabiliyeti sağlanması planlanıyor. 

https://www.star.com.tr/teknoloji/kuresel-konumlama-sistemi-alicisi-k-c2sif-30-nisanda-gorucuye-cikiyor-haber-1444489/
[/font][/size][/color] Mesajı Paylaş

ozbey

biraz  nereye çekersen  oraya  gidebilecek  cümleler var @putty.  en azından şu an  senin anladığın gibi olmayabilir.
"desteklemektedir"  diyor;  ama desteklemek  başka,  uygulamak  başka    diye   yorumluyorum ben.

nitekim  biraz altta "farklı uydu sistemleri ile çalışan versiyonlarının da üretilmesi planlanıyor." 
diye  bir  ibare  var.
 
bu farklı  uydular konusunda  ilk zamanlar tb2  hem  gps  hem  Rus  uydularını  kullanacak şekilde tasarlanıyordu sanki.  Mesajı Paylaş

BuLuT__

super bir uygulama yerli küresel konumlandırma sistemine kadar kiminle papazsak karşı tarafın konumlanma sitemiyle birlikte avantaj sağlayabiliriz.
Ayrıca güdümlü muhimmatlarımızın da  ihracat potansiyelini arttıracak bir gelişme.
Yapanların ellerine sağlık Mesajı Paylaş

malpsoy

Peki verici olarak ne kullanılacak ? Mesajı Paylaş

BG

Ne vericisi? Mesajı Paylaş

malpsoy

Kaşif sistemi alıcı sistem, peki hangi uydulardan veri alacak ? Yanlış bilmiyorsam küresel konumlama sistemi için en az yedi uydu verisi gerekli idi, bizde o kadar uydu yok. Dolayısı ile uydusu olan birileri ile anlaşmamız lazım. Peki onlar kimler ? Mesajı Paylaş

meraklı

Hocam yazdıklarınızı yanlış mı anladım bilmiyorum. Ama benim bildiğim Amerikan GPS, Rus GLONASS, Avrupalı GALİLEO ve Çimli BEİDOU sistemleri uydudan küresel yayın yapıyorlar. Herhangi bir izne  ihtiyaç yok. Yeter ki teknolojiniz uyumlu olsun. Benim anladığım, yukarıdaki TUBİTAK SAGE üretimi KAŞİF bunların hepsininin sinyallerini alabildiği için, bu 4 sistemden biri yaratıcı ülkesi tarafından yanlış bilgi ile yönlendirilse bile, KAŞİF diğer sistemleri referans alarak hesaplamalarını sağlıklı olarak sürdürebilecek. Mesajı Paylaş

petibor

Milli radyasyon sensörlü dedektörlerin yerli uydulara entegrasyonu başladı

Üretilen milli radyasyon sensörleri, TÜBİTAK Uzay iş birliğinde uydularda kullanılacak radyasyon dedektörlerine dönüştürüldü.


Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Nükleer Radyasyon Dedektörü Uygulama ve Araştırma Merkezince (NÜRDAM) üretilen milli radyasyon sensörleri, TÜBİTAK Uzay iş birliğinde uydularda kullanılacak radyasyon dedektörlerine dönüştürülürken, bunların yerli uydulara entegrasyonu başladı."Yörüngenin radyasyon haritası çıkarılacak"

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, dedektörün yörüngede dolaşan uyduların üzerine düşen radyasyonu algılayacağını söyledi. Bakan Varank, "Elektronik devreler üzerine gelen radyasyon ölçülerek yörüngenin radyasyon haritası çıkarılacak ve radyasyon dozunun miktarına göre daha sonra uzaya fırlatılacak uyduların elektronik devrelerinin bu doza dayanıklı şekilde üretilmesini sağlayacak." dedi.

Söz konusu sensörlerin TÜBİTAK Uzay iş birliğiyle dedektöre dönüştürüldüğünü belirten Varank, "Dedektörler uçuş öncesi testlerden başarıyla geçti. Şimdi bu dedektörler, tasarım ve üretim aşamaları devam eden milli ve yerli uydularımız Türksat 6A, İMECE ve aynı zamanda uluslararası anlaşmalar çerçevesinde TÜBİTAK Uzay tarafından Asya Pasifik Uzay İş Birliği Örgütü (APSCO) için üretilen Small Student Satellite-2B (SSS-2B) uydularına entegre edilecek." diye konuştu.
"Uzay radyasyonu konusunda veri sağlayacak"

Dedektörün adının "Milli Uzay Radyasyon Dedektörü" olduğunu aktaran Varank, sensörlerin elektron, proton, X ve Gama ışınlarına karşı duyarlı olduğunu ve bu parçacıkların bıraktığı toplam dozu ölçtüğünü belirtti..

Bakan Varank, şunları kaydetti:

"Böylelikle uzay radyasyonu konusunda bilimsel çalışma yapmak isteyenlere veri sağlayabileceğiz. Bu bilgi bizim uydu tasarımlarımızda kullanılabilecek. Uydular özelinde ilk defa elektronik bileşen seviyesinde yerli ve milli bir ürün geliştirmiş ve denemiş olacağız. Bu çalışmayla uyduda kullanılan bazı komponentleri yerli ve milli üretebilir duruma geleceğiz.""Sensörler nükleer santrallerde de kullanılacak"

NÜRDAM Müdürü Prof. Dr. Ercan Yılmaz da nükleer santrallerde kullanılan erken uyarı sistemi ve santralin çalışmasını kontrol edecek sensörlerin üretimine yönelik iki hedeflerinin de gerçekleştiğini kaydetti.

Merkezde üretilen sensörlerin uluslararası kuruluşların nükleer reaktör testlerinden başarıyla geçtiğini dile getiren Yılmaz, "Bundan sonraki aşama sensörleri nükleer santrallerde kullanmak." dedi.

Yılmaz, seri üretimin hızla devam edeceğini, Ar-Ge çalışmalarının yoğun şekilde sürdüğünü sözlerine ekledi.


https://www.trthaber.com/haber/bilim-teknoloji/milli-sensorlu-dedektorlerin-yerli-uydulara-entegrasyonu-basladi-434656.html?utm_referrer=https%3A%2F%2Fzen.yandex.com Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter