1.Kısım 12.Bölüm

Başlatan HAKAN KILIÇ, Eki 24, 2015, 06:32 ÖÖ

« önceki - sonraki »

HAKAN KILIÇ

1-12-AEGIS ASHORE, kıyı konuşlu AEGIS BMD 3.bölüm

http://kokpit.aero/hakan-kilic-balistik-fuze-tehdit12

Balistik füzeler kıyıdan vurulacak

Balistik füze tehdidine karşı, Polonya ve Romanya'da kurulacak sistemler, karada konuşlu olacak. Hakan Kılıç, AEGIS ASHORE sistemini yazdı.

 Balistik füzeler kıyıdan vurulacak
Avrupa için Aşamalı Uyarlanabilir Yaklaşımı Projesi'nin (EPAA) ikinci ve üçüncü aşamasında Kıyı Konuşlu AEGIS BMD sistemi AEGIS ASHORE'nin Romanya ve Polonya'ya kurulması hedeflenmiştir. Onuncu bölümde anlattığım AEGIS gemilerinin üzerinde konuşlu olan SPY-1 radarları ile yine bu gemilerde bulunan ABM (anti-balistik füze) olan SM-3 füzelerinin bu iki ülkede karaya konuşlandırılması projesidir. Böylelikle SPY-1 radarının Akdeniz'de ki gemilerde (Arleigh Burke sınıfı destroyerler, Ticonderoga sınıfı Güdümlü Füze Kruvazörleri) gösterdiği performans Rusya ve Orta-Doğu'ya yakın iki ülkede de gösterilecek ve Avrupa'nın BMD (Balistik Füze Savunma) sisteminin belkemiğini oluşturacaktır.

Aynı şekilde SM-3 füzeleri de savunma sisteminin vurucu gücünü oluşturacaktır. 2015 yılı içinde EPAA projesi ikinci aşama kapsamında Romanya' da tam olarak faaliyete geçmiş olan radar tesisi AEGIS KMY 5.0 CU yazılımı yüklü ve SM-3 BLOK IB füzeleri ile donatılmış olacak. Üçüncü aşama kapsamında 2018 yılında tamamlanacak olan Polonya'da ki tesiste ise KMY 5.1 yazılımı ve SM-3 BLOK IB ve IIA füzeleri kullanılacaktır.AEGIS ASHORE gemilerdeki radar sistemlerinden farklı olarak Avrupa'nın çeşitli yerlerinde kurulu ve kurulacak olan çeşitli füze fırlatma merkezlerini de uzaktan kontrol edecektir. NATO ALTBMD (Aktif Katmanlı Bölgesel Balistik Füze Savunma Sistemi), yukarda bahsettiğim EPAA'nın ilk aşamasında kullanılacak ve mevcut olan radar, komuta-kontrol merkezleri (C2BMD) ve füze bataryaları birbirlerine entegre edilecek ve ilerleyen aşamalarda diğer NATO ülkelerinin geliştirdiği SAMP-T(Fransız) gibi ABM sistemleri dahi bu sisteme dahil olarak tüm Avrupa, NATO ve ABD unsurları eşgüdümlü ve birbirine entegre çalışacaktır.

ASHORE'NİN AVRUPADAKİ PSİKOLOJİK ETKİSİ

Bu sistem başarılabilirse bunun Rusya ve İran gibi ülkeler karşısında sağlayacağı stratejik avantaj tek kelime ile mükemmel, Ruslar açısından ise moral bozucudur. Rusların Romanya ve Polonya'ya kurulacak füze kalkanına karşı basında sürekli çıkan tehdit ve itirazlarının sebebi budur. Hatta Ruslar o kadar abarttı ki abartmak ta da haklılar Litvanya, Letonya ve Estonya gibi Baltık devletlerinin bu sisteme dahil olmaları yada topraklarına herhangi bir NATO BMD sistemi yerleştirmeleri halinde füzelerinin ilk hedefleri olacağını deklare edip durdular (Romanya ve Polonya için ise SS-26 İskender füzelerinin direk hedefi olacaklarmış açıklaması yapıldı).

Eğer her şey yolunda giderse EPAA projesinin büyük bölümü 2020'li yıllarda tamamlanacak ve Avrupa veya Avrupa'ya yakın Asya ve Orta Doğu' dan bir balistik füze çıkış yaptığında Malatya'da ki AN/TPY-2 radarına ilaveten onun kapsamadığı (120 derece) veya gerisindeki alanlardan AEGIS ASHORE sorumlu olacak ve tüm çıkışları ABD dahil tüm NATO BMD sistemi içindeki C2BMD merkezlerine ileterek en yakın füze savunma sistemi (ister gemide ister karada) harekete geçerek hedef balistik füzeyi imha edecektir. Böylece artık biz dahil (eğer dahil olamamak için elimizden geleni yapmaz isek) Avrupa'da her koyun kendi bacağından asılmayacak, savunma sistemlerinin kardeşliği esas alınarak ülkeler sırtını ABD AEGIS BMD ve AEGIS ASHORE' a vermenin dayanılmaz hafifliğini yaşayacaklar. Tabi bu senaryoya Akdeniz, Adriyatik ve Ege denizinde seyreden AEGIS gemileri de dahildir.

İşte Kıyı Konuşlu AEGIS BMD sisteminin tüm bu sistemin en önemli unsuru olmasının sebebi tüm sistemin beyni hükmündeki C2BMD merkezlerine en önemli radar datalarını gönderecek ve füzeleri yönlendirebilecek sistemin gözü kulağı olmasıdır.

AEGIS sisteminin önceleri sadece ABD donanmasının uçak ve hava soluyan füzelere karşı hava savunma gemisi amacıyla üretildiğini düşünürsek yukarıda saydığımız Avrupa'da ki entegrasyon ayni zamanda düşman hava tehditlerine karşıda kullanılabilecektir (2002 Yılından sonra AEGIS sistemin balistik füzeleri de hedef alacak şekilde dönüşüm geçirdi ve AEGIS BMD oldu. Bugün ESSM-SeaSparrow, SM-2 ve SM-3 füzeleri ile her iki görevi de yani hem uçak hem füze vurma görevini icra edebilmekteler).

EPAA İKİNCİ AŞAMA

EPAA Projesinin ikinci aşamasında tüm ABD ve NATO gemilerinde SM-3 Blok 1B füzesi kullanılması amaçlanmasının yanı sıra Romanya ve Polonya'da AEGIS ASHORE kapsamında MK-41 dikine füze fırlatma lançeri yerleştirilerek her iki ülkedeki tesisler tüm Avrupa kıtasını balistik füzelere karşı koruyacak SM-3 ABM füzeleri ile donatılmış olacak.Enteresan olan bir gelişmede Japon Donanmasındaki Kongo ve Atago sınıfı gemilerdeki AEGIS sisteminin modernizasyonu kapsamında ABD ve Japonya'nın SM-3 füzelerini modernize etmesi. Mevcut füzelerin daha geniş gövdeli olanı SM-3 Blok IIA bu ülke donanmaları yanı sıra 2018 yılında Polonya' da devreye girecek füze savunma tesislerinde de kullanılması planlanmaktadır (Japonlarla birlikte geliştirilen diğer füze SM-3 Blok IIB ise daha uzun gövdeli dolayısı ile daha uzun menzilli olacaktır).

Kıyı konuşlu sistemde de AEGIS'in son versiyonu olan "Baseline 9" kullanılacak olup, bu versiyonla yukarıda bahsettiğim tüm türlerdeki uçan hedeflere tek sistem ile angaje olunması sağlanmış olacaktır. Bu sistemi US.NAVY "Entegre füze ve hava savunması-IAMD" olarak tanımlamaktadır.

Sonuç olarak EPAA kapsamında kurulmaya başlayan AEGIS ASHORE sistemi farklı balistik füze savunma unsurlarının entegrasyonunu sağlamış olacak ve esnek yapısı ile NATO ülkelerinin ortak, entegre, tek merkezden yönetilen, en uygun ve en yakın füzeyi yönlendirmesi bakımından en verimli balistik füze savunması sağlaması açısından Avrupa'da BMD'nin geleceği olacak görünmektedir. Bu arada Avrupa ülkelerinin kendi füze programlarının ASTER-30/STAMP-T gibi sisteme dahil olacağını tekrarlamak istiyorum. (Bizim BMD kaderimiz ise malum füze ihalesinden ötürü Çinlilerin elinde).

Yarın dünya genelinde Bölge Hava Savunma Gemilerini anlatacağımız geniş dosyamızda görüşmek üzere hoşcakalın.

Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter