S-400 Triumf Hava Savunma Sistemi

Başlatan theavengers, Eyl 28, 2015, 10:30 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

orko_8

Hayır demedik ki.. Evet de demedik :) Süreç içinde kaybolup gittiler. Aynı Reaper gibi.

Sonra da üstüne yeni bir hikaye, yeni bir resmi söylem uyduruldu, post truth çağına uygun olarak.

Kongre onayı her halükarda gerekiyor bu arada. Ondan kaçış yok. Alım süreci de takip ettiğimiz DSCA bildirimleri ile başlamıyor. Onun öncesinde ikili temaslar, askeri - sivil bürokrasiler arasında görüşmeler vs vs uzun süreçler var. Bir teklifin yapılmış olması her zaman ABD hükümetinden resmi antetli yazıyla, basına yansıyan şekilde olmuyor. Mesajı Paylaş

HAZERFEN

S-400 gap filler olmaktan ziyade politik bir alım. Ama bu politika Amerika'nın Ortadoğu politikaları sebebiyle yürütülüyor. Yoksa bizimkiler de S-400'e vurgun değillerdir. ABD tarafı kendi kaşındı. Mesajı Paylaş

Destiny

Bizde Robin Van Persie'yi almıştık ligi eleğe çevirecekti adı üstünde Van Persie'di... Yani belli şartlar altında parayı basıp babasınıda alabiliyorsunuz. Ama babayı almışda olabiliyorsunuz işte. T.C devleti tek suçlu değildir öyle addedilmemeli. Onların olduğu gibi bizimde belli çıkarlarımız var. Böylesi tecelli etti iyide olacak başarırsak. Tarihde bizi haklı çıkarıyor. Mesajı Paylaş

matmat26

ABD , Türkiye'ye Thaad konuslandirmayi mi yoksa Thaad satmayı mi teklif etti. Mesajı Paylaş
Vatanımın üzerine çöreklenmiş olan kara bulutlar arasında hala parlamakta olan yıldızları seçmekteyim..

putty

Biz başka bir Türkiye olduk artık ve ABD bu yeni kurulan ülke ile sıfırdan ilişki kuracak olay bu. Biz eskinin müttefikliği devam ediyor sanıyoruz ama reset oldu o eskiye ait her şey. Zamanla belki yeniden temas kurulur ama kolay değil onlarca yıllık ilişkinin yerine yenisini kurgulamak. Bu tarihtir yaşanan deneyimlerle bu güne getirilmiş iyi kötü bir ABD Türkiye ilişkisi vardı. Şimdi Reset lendi o sanki orada bir yeni ülke ortaya çıktı gibi olaya bakmak lazım ABD doğru olanı yapıyor yeni ülke yeni bir başlangıç diyor. Bu yüzden biraz bize soğuk tanımaya çalışıyor hoşlanmamak değil bu tanımıyor sadece anlamaya çalışıyor Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Ama politikada bazen görüyoruz ki bir şeye "hayır, olmaz" demenin en efektif yolu o işi sürüncemede bırakarak bayatlatmaktır. Bir çeşit "komisyona havale etme" durumu yani.

Onlar da aynı şekilde bize "hayır" demiyorlar, hatta bilakis vermeyi teklif ediyor, "Hay hay, tabi, ne demek efendim, hemen gönderelim" gibi yaklaşımlarda bulunuyorlar. Sonuç?.. Belki komisyona havale etmiyorlar ama Kongre, Senato vb. çıkmaz ayın son çarşambası misali süreçler içerisinde istedikleri bayatlamayı sağlıyorlar.

Sahi bir ara 3 tane O.H.Perry göndermeyi teklif etmişlerdi, ne oldu o iş?..

Kongre, Senato vb. onay süreçlerine muhatap olmayan F-35 gibi bir projede bile bu kurumlar, proaktif faaliyet göstererek var güçleriyle teslimatları engellemeye çalışıyorlar. Hele ki doğrudan bunların onayından geçmek zorunda olan satınalmaların vay haline.

Velev ki F-35 teslimatları engellenecek olursa, bu durum, bundan sonra ABD'den bir toplu iğne bile alınmaması gerektiğinin en önemli göstergesi olur. Bunun yanında, ülke savunması için kritik öneme sahip HS sisteminin zamanında Amerika'dan alınmak istenmemesinin ne kadar isabetli ve ön görülü bir karar olduğunu kanıtlar.

Kim bilir, belki de 16 yıldır başımızda olan hükumet, geçen süre içerisinde ABD ile olan ilişkilerimizde bu Senato-Kongre düzleminde yaşanan açmazlardan yılmış ve bu nedenle de kritik sistemleri ABD'den tedarik etme konusunda soğuk davranmış olabilir.

Çünkü senato onayı demek, Yahudi, Rum, Ermeni ve şimdi de FETÖ lobilerinin etkisindeki birkaç düzine senatörün iki dudağının arasına mahkum kalmak demektir, ve bizim hükumetimiz, kritik savunma sistemlerinin kaderini böylesi bir şantaj düzenine teslim etmek istemiyor olabilir.

Haticeye bakarsak: Onlar verelim, biz de alalım diyoruz.
Neticeye bakarsak: Ne onlar veriyor, ne de biz alıyoruz.

Post-Truth denilen şey böyle bir şey olsa gerek. Mesajı Paylaş

putty

Ben büyük ülkelerin bu yeni Türkiye ye cilve yapacağı kanaati taşıyorum ilerleyen günlerde. Taşlar yerine oturdu beğeniriz beğenmeyiz bu seçimle artık kafalardaki ama lar gitti bekleyecek bir şey kalmadı bizi süzen ülkeler için. Şimdi durumu olduğu gibi kabul edip temas kurmayı isteyecekler. Türkiye gibi bir ülkeyi herkes temas halinde olmak ister. İngilizler hemen olayı kavradılar mesela erken davrandılar. ABD ağır abi acele etmek gibi bir sıkıntısı yok zaten en sona da kalsa rahatsız olmaz. Ama Fransa Almanya filan şimdi atlar ortaya çok geçmeden işaretleri yollarlar. Mesajı Paylaş

Trilogy

'Hindistan, S-400 anlaşmasını onayladı'

Hindistan'da savunma alımlarından sorumlu konseyin, ABD'nin yaptırım tehditlerine rağmen, Rusya'dan S-400 füze savunma sistemlerinin sevkiyatına yönelik anlaşmayı onayladığı aktarıldı.

Times of India'nın bir kaynağa dayandırdığı haberine göre, Hindistan'da savunma alımlarından sorumlu konsey, Rusya'dan S-400 sevkiyatına ilişkin anlaşmaya onay verdi.
Kaynak "S-400 anlaşması, şimdi netlik kazanması ve nihai onay için Maliye Bakanlığı'na ve başbakanın yönetimindeki Kabine Güvenlik Komitesi'ne gönderilecek" ifadelerini kullandı.

Hindistan Savunma Bakanı Nirmala Sitharaman, Yeni Delhi ve Moskova'nın S-400 sevkiyatına yönelik müzakerelerde sona yaklaşıldığını söylemişti.

ABD, S-400 satın alması halinde Hindistan'a yaptırım uygulamakla tehdit etmişti. Türkiye de ABD'nin benzer tehditlerine rağmen sistemlerden vazgeçmemişti.

https://tr.sputniknews.com/savunma/201807011034093863-hindistan-s400-anlasma-onayladi/ Mesajı Paylaş

Trilogy

Rusya, S-400'ler için uzun menzilli füzenin testlerini tamamladı

Rus medyası, S-400 hava savunma sistemlerinde kullanılacak uzun menzilli 40N6E füzesinin, devlet kurumlarının katılımıyla yapılan testlerinin tamamlandığını duyurdu.

Rus medya araçlarının yayınladığı haberde, "Kapustin Yar poligonunda S-400 sistemleri için uzun menzilli 40N6E füzesinin devlet kurumları nezdindeki testleri tamamlandı. Bakanlıklar arası komisyon, testleri başarılı kabul etti, ilgili tutanak imzalandı. Füze yaz mevsiminin sonuna kadar ordunun hizmetine girebilecek" ifadelerine yer verildi.

Sputnik'e konuşan Rus askeri uzman Viktor Murahovskiy, S-400 hava savunma sistemleri için geliştirilen 40N6E füzesinin ileride daha gelişmiş S-500 Prometey sistemlerinde de kullanılabileceğine dikkat çekti.

Murahovskiy, "Bunun Sovyet füzelerinin herhangi bir ailesinden ek çalışmalarla geliştirilen bir füze değil, Rusya'da 'sıfırdan' geliştirilen ilk füze olduğu söylenebilir. Bu füzenin ileri teknoloji ürünü S-500 uçaksavar füze sisteminde de kullanılabileceği tahmin ediliyor" diye konuştu.
S-400 sistemlerinde şimdiye kadar kullanılan füzelerin en fazla 250 kilometreye kadarki hedeflerini vurabildiklerini hatırlatan Murahovskiy, 40N6E füzesinin menzilininse yaklaşık 400 kilometre olduğunu ve yeni füzenin her şeyden önce, mevcut hava savunma sistemlerinin menzilinin dışında bulunan düşman keşif uçaklarının vurulması için gerekli olduğunu vurguladı.

Rus uzman, "40N6E füzesi, havadan erken uyarı ve kontrol uçakları (AWAKS), çeşitli modifikasyonlarda RC-135 keşif uçakları, ayrıca Amerikan menşeili E-8 Joint STARS uçağına benzer keşif uçaklarıyla mücadele için gerekli bir uzun kol" ifadelerini kullandı.

https://tr.sputniknews.com/rusya/201807031034128419-rusya-hava-savunma-sistemi-uzun-menzilli-fuze-testlerini-tamamladi/ Mesajı Paylaş

nokta

Rusya, S-400 uzun menzilli füze testlerini tamamladı

Rus medyası, S-400 hava savunma sistemlerinde kullanılacak uzun menzilli 40N6E füze testlerinin tamamlandığını duyurdu.

Rus medyasında yer alan haberlere göre "Kapustin atış alanında S-400 sistemlerinin uzun menzilli 40N6E füzesiyle testleri tamamlandı. Bakanlıklar arası komisyon, testleri başarılı kabul etti. Füze yaz mevsiminin sonuna kadar silahlı kuvvetlerin hizmetine girebilecek" ifadelerine yer verildi.

Bu füzenin S-500 füze sisteminde de kullanılması gündemde.

S-400 sistemlerinde şimdiye kadar kullanılan füzeler 250 kilometre mesafe menzile sahipti. 40N6E füzesinin menzili yaklaşık 400 kilometre.  Füzenin 185 km irtifadaki hedefleri etkisiz hale getirebildiği iddia ediliyor.

Füzenin Türkiye dahil ihraç müşterilerine satılıp satılmayacağı henüz belli değil.

http://www.c4defence.com/Gundem/rusya-s400-uzun-menzilli-fuze-testlerini-tamamladi/6615/1 Mesajı Paylaş

delidumrul

Bizim S-400 muhabbetimiz Rusya açısından iyi reklam yaptı vesselam.Devamı gelecek gibi. Mesajı Paylaş

nokta

Çin ilk S-400 füze sistemlerini teslim aldı

Rus TASS haber ajansının askeri bir kaynağa dayanarak verdiği bilgiye göre Çin, Rus yapımı S-400 Triumf füze sistemlerinin ilk bölümünü teslim etti.

Kaynak, "Geçtiğimiz hafta, Mayıs 2018'de Rusya'dan deniz yoluyla teslim edilen S-400 sistemlerinin ilk parti için bir kabul sertifikası imzalandı. Belgeler imzalandıktan sonra sistemler Çin'in mülkiyetine geçti" dedi.

Rusya, Kasım 2014'te S-400 sistemlerini satmak için Çin ile sözleşme imzaladı. Çin bu sistemlerin ilk yabancı alıcısı oldu ve iki parti alacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/cin-ilk-s400-fuze-sistemlerini-teslim-aldi/6775/1 Mesajı Paylaş

nokta

Çin, Yakında S-400'ü Test Edecek

Çin, Rusya'dan tedarik ettiği S-400 Triumf füze savunma sistemlerinin ilk kez test ateşlemesini Temmuz sonunda veya Ağustos başlarında gerçekleştirecek. Çalışmalara ilişkin bilgiye Rus Haber ajansı TASS ulaştı. TASS'a konuşan bir kaynak, "Temmuz sonlarında-Ağustos başında Rusya'da eğitim gören Çin Halkın Kurtuluş Ordusu mensupları Çin'in atış sahasında simüle edilen balistik bir hedefe karşı ateşleme gerçekleştirecek" dedi.

Çin, geçtiğimiz hafta Rusya'nın S-400 Triumf füze sistemlerinin ilk sistemini aldı.

http://www.c4defence.com/Gundem/cin-yakinda-s400u-test-edecek/6791/1 Mesajı Paylaş

Merkator

Rusya: Hindistan'a, satın alacağı S-400 bataryalarında indirim yaptık
Son Güncelleme: 20/08/18 08:06:590
Paylaş
Rus federal askeri-teknik işbirliği servisi FSVTS'nin direktörü Dmitriy Şugayev, satın alacağı S-400 hava savunma sistemi bataryalarının nihai fiyatı konusunda Hindistan'a ödün verildiğini söyledi.

Rus federal askeri-teknik işbirliği servisi FSVTS'nin direktörü Dmitriy Şugayev, satın alacağı S-400 hava savunma sistemi bataryalarının nihai fiyatı konusunda Hindistan'a ödün verildiğini söyledi.

Sputnik'e röportaj veren Şugayev, Hindistan'la yapılan S-400 görüşmelerinde bu hava savunma sisteminin fiyatında ciddi bir indirim yapıldığının doğru olup olmadığı sorusu karşısında şunları söyledi: "Hindistan bizim için stratejik bir ortak. Bu nedenle ortaklarımızın isteklerini dikkate alıp ödün verdik. Bu, bizim zararımıza olmayacak. Fakat evet, fiyat konusunda onların isteklerini dikkate aldık."

Daha önce, Rusya'nın Hindistan'la imzalamayı planladığı S-400 anlaşmasının değerinin 6.5 milyar dolar olduğuna ilişkin haberler yayınlanmıştı. Fakat bu fiyat doğrulanmış değildi.

'HİNDİSTAN BASKI GÖRÜYOR FAKAT BİZ S-400 ANLAŞMASINI BU YIL İMZALAMAYA HAZIRIZ'

Diğer taraftan FSVTS direktörü Şugayev, Hindistan ile S-400 anlaşmasının ne zaman imzalanacağına ilişkin bir soru karşısındaysa, Rusya yapımı hava savunma sistemi satın aldığı için yaptırım uygulanacak ülkeler listesinden çıkarılmasına karşın, Hindistan'ın, hala ciddi bir baskı altında olduğunu belirtti.

Bu nedenle anlaşmanın tarihi konusunda net bir bilgi veremeyeceğini kaydeden Şugavey, sözleşme metni üzerinde hem teknik hem de ticari konular açısından uzlaşı sağlandığını ve Rusya'nın ekim ayı ya da en geç yıl sonuna kadar Hindistan'la S-400 bataryaları için imzaları atmaya hazır olduğunu söyledi.

 'HİNDİSTAN'A TESLİMAT 2020'DE BAŞLAYABİLİR'

Şugayev ayrıca, anlaşmanın bu yıl imzalanması halinde, Hindistan'a S-400 teslimatının 2020'de başlayabileceğini de ekledi. Kullanımda olan en iyi hava savunma sistemlerinden biri olarak gösterilen S-400, insanlı ya da insansız her türlü hava aracının yanı sıra hem kruz hem de balistik füzeleri imha edebiliyor. Azami menzili 400 kilometre, ulaşabildiği en yüksek irtifa da 30 kilometre olan bu sistem ayrıca, her hedefe iki füze kilitleyerek, eş zamanlı olarak 80 hedefi vurabiliyor.

http://www.kokpit.aero/rusyadan-hindistana-s400-indirimi Mesajı Paylaş

nokta

ABD S-400 Anlaşması Üzerine Hindistan'ı Tehdit Ediyor

ABD'den üst düzey bir Savunma Bakanlığı yetkilisi, Hindistan'ın S-400 füze sistemi gibi büyük bir silah sistemini Rusya'dan tedarik etmesi halinde yaptırımlardan feragat etmesini sağlanabileceğinin garanti altında olmadığını kaydetti.

Özgür Avrupa Radyosu (Radio Free Europe), 29 Ağustos'ta Pentagon'un Asya konusunda en yetkili ismi Randall Schriver'ın sözlerini yayınladı. Schriver, Pentagon'un ABD yaptırımlarına tabi tutulan Rus savunma şirketlerinden silahlarını satın alan ülkelere yönelik cezalardan vazgeçilmesinin söz konusu olmadığını açıkladı.

Schriver, Hindistan'ı korumak için herhangi bir beklentinin yanıltıcı olduğunu belirtti. ABD Savunma Sekreteri Jim Mattis, Hindistan'ın feragat vermenin güçlü bir savunucusu oldu. Ancak Schriver, Pentagon'un Hindistan'ın Rus S-400 füze sistemlerini satın almasıyla ilgili endişelerini dile getirdi. Rusya, bu yıl satışla ilgili olarak Hindistan ile anlaşma imzalamayı beklediğini söyledi.

ABD şu anda Türkiye'yi benzer S-400 tedarik kararından vazgeçmeye zorluyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/abd-s400-anlasmasi-uzerine-hindistan-i-tehdit-ediyor/6959/1 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter