S-400 Triumf Hava Savunma Sistemi

Başlatan theavengers, Eyl 28, 2015, 10:30 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Merkator

Fas da S-400 almayı planladığını açıkladı

Türkiye'nin ardından bir ülke daha Rus hava füze savunma sistemi S-400 almayı planladığını açıkladı.

Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev'in resmi ziyarette bulunduğu Fas, uçak savar savunmasını güçlendirmek için S-400 alımı ile ilgilendiklerini duyurdu. Bu açıklama, iki ülkenin askeri işbirliği anlaşması imzalamasından sonra geldi.

http://www.kokpit.aero/kuzey-afrika-ulkesi-s400-aliyor Mesajı Paylaş

Trilogy

Rusya ve Suudi Arabistan, S-400 anlaşması imzaladı

Rusya Askeri-Teknik İşbirliği Kurumu, Rusya ve Suudi Arabistan'ın S-400 füze savunma sistemi sevkiyatını öngören anlaşmayı imzaladığını açıkladı.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Rusya Askeri-Teknik İşbirliği Kurumu sözcüsü, Riyad'a S-400 sistemleri sevkiyatını öngören anlaşmanın mayıs ayında imzalandığını ifade etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz'in 5 Ekim'de Moskova'da yaptığı görüşmelerin sonunda Riyad'a S-400 füze savunma sistemleri satışı konusunda prensip anlaşmasına varılmıştı.

https://tr.sputniknews.com/savunma/201711151031005244-rusya-suudi-arabistan-s4-anlasmasi-imzaladi/ Mesajı Paylaş

Karabasan

#17
Şub 25, 2018, 10:40 ÖS Last Edit: Şub 25, 2018, 10:44 ÖS by Alkyone
ABD'den Irak'a S-400 uyarısı

Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Neuert, Washington'un Irak dahil birçok ülkeyle temasa geçtiğini ve Amerika'nın Düşmanlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Edilmesi (CAATSA) anlaşmasının önemini açıkladıklarını söyledi. Moskova'yla yapılacak savunma anlaşmalarının olası sonuçları olacağını da ilettiklerini söyledi. 2 Ağustos 2017'de Amerikan Başkanı Donald Trump İran, Kuzey Kore ve Rusya'ya CAATSA yaptırımlarını yasalaştırdı. Neuert, Irak ve Rusya'nın S-400 füze savunma sistemleriyle ilgili anlaşmayı sonuçlandırıp sonuçlandırmadıklarını bilmediğini ifade etti.

Suudi̇ Arabi̇stan Gazetesi̇nden Irak İddi̇ası

Sözcünün açıklamaları ise Suudi Arabistan'ın Arapça yayınlanan Al-Watan gazetesinin "Bağdat Moskova'dan Rus yapımı s-400 füze savunma sistemini satın almak istiyor" haberinin ardından geldi. Irak Başbakanı Haydar Al İbadi'nin Irak Savunma Bakanlığı ve Ulusal Güvenlik Konseyi'nden bir ekibi füze savunma sistemlerinin satın alınması için Rus yetkililerle görüşmek üzere görevlendirdiğine dair haberler de yayınlandı.

Rusya Muhtemel Alıcı Ülkeleri̇ Saydı

Bu ayın başında ise Rusya Federasyonu Konseyi Savunma Komitesi Başkanı Albay General Viktor Bondarev ise Suriye, Irak, Sudan ve Mısır'ın füze savunma sisteminin olası alıcıları olduğunu ifade etmişti. Geçen hafta Rusya devlet şirketi Rostec'ten de Moskova'nın güvenlik endişeleri olan herhangi bir ülkeye hava savunma sistemlerini satmaya hazır oldukları açıklaması yapıldı.

https://www.timeturk.com/abd-den-irak-a-s-400-uyarisi/haber-855196

Irak'ın S-400 alması bölgesel denklemlerde deprem etkisi yaratır mı?
Irak'ın İran kontrolünde olduğunu göz önüne alırsak İsrail'in İran'a saldırma planları sekteye uğrar mı? Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

#18
Şub 25, 2018, 11:11 ÖS Last Edit: Şub 25, 2018, 11:14 ÖS by putty
ABD rakibe pazar kaptırmaktan çok daha fazla 400 km yarı çaplı bir hava savunma sisteminin bu ülkelerde olmasını istemiyor diye düşünüyorum. Rusya dan alınmasını istemediği kadar kendisi de vermek istemez derdi bu yani. Rusya da gerçekten olmaması gereken bir gevşeklikte süpergüçlere yakışmayacak umursamazlıkta silahlarını paylaşıyor. 400 km yarı çaplı bir hava savunma sistemini her parayı veren alamamalı hatta hiç kimse alamamalı dostuna bile verilecek silah değil bu. ABD bunun öfkesinde aslında. Rusya süper güçlükten çoktan vaz geçmiş bütün enerjisini dünyada başka süpergüçte kalmasın a harcıyor Mesajı Paylaş

matmat26

Bilakis,

Rusya -Amerikanın yollarını mayınlıyor.. Tam da olması gerektiği gibi..

Mesajı Paylaş
Vatanımın üzerine çöreklenmiş olan kara bulutlar arasında hala parlamakta olan yıldızları seçmekteyim..

Karabasan

@putty

Ruslar hipersonik ABM geliştiriyorken S-400 lerin bu kadar ayağa düşmesine şaşırmamak gerekir
Zaten adamlar belli bir süre bu S-400 lere kritik teknolojileri barındırdığı gerekçesiyle ihraç yasağı getirmişti.
  Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Merkator

Hindistan, S-400 anlaşmasını nisanda imzalayabilir

Rusya ve Hindistan'ın S-400 füze savunma sistemlerinin sevkiyatlarına ilişkin görüşmelerin son aşamasında bulunduğu belirtildi.

The Economic Times gazetesinde yer alan haberde, kontratın Hindistan Savunma Bakanı Nirmala Sitharaman'ın Moskova ziyareti sırasında imzalanabileceği kaydedildi. Ziyaretin Nisan ayının ilk haftasında gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Hindistan, Rusya'dan S-400 füze sistemini Çin ve Pakistan'ın oluşturabileceği tehditlerden korumak üzere almak istiyor.

Bilindiği üzere Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin vardığı uzlaşmalara karşın önemli kontratlar henüz imzalanmadı. Aralarında 48 tane Mi-17V-5 helikopterin alınması ve S-400 sistemi bulunan kontratlar Nisan'ın başında yapılacak ziyaret sırasında imzalanabileceği belirtiliyor.

http://www.kokpit.aero/hindistan-s400-anlasmasi-cok-yakin Mesajı Paylaş

nokta

Çin'e S-400 Teslimatı Tamamlandı

TASS haber ajansı, 2014 yılında imzalanan bir sözleşme ile Çin'in Rusya'dan tedarik ettiği S-400 Triumf hava savunma sisteminin ilk teslimatının tamamlandığını bildirdi. Haberde, kontrol merkezi, radar istasyonu, güç ve destek ekipmanları, yedek parçalar ve S-400 sistemi ile ilgili diğer bazı kalemlerin bulunduğu ilk teslimatın gerçekleştirildiği kaydedildi.

Rusya, geçtiğimiz yıl Çin'in bir grup askeri personeline S-400 sistemi eğitimi vermişti. Çin Halk Cumhuriyeti, S-400 sisteminin ilk ihracat müşterisi.

http://www.c4defence.com/Gundem/cin-e-s400-teslimati-tamamlandi/6018/1 Mesajı Paylaş

nokta

40N6 Füzeleri, Teslimata Çok Yakın

Rusya'nın S-400 Triumf hava savunma sistemi için geliştirilen yeni 40N6 satıhtan havaya füze denemelerinin son aşamaya girdiği ve yaz aylarında Rus Silahlı Kuvvetleri'ne teslim edilmesinin beklendiği açıklandı. 40N6 tasarımında, Şubat ayında gerçekleştirilen testlerde edinilen veriler üzerine küçük değişiklikler yapıldı. Diğer bir dizi deneme ise, Nisan-Mayıs aylarında planlanıyor. Bu testlerin ardından seri üretime ilişkin nihai kararın verilmesi bekleniyor.

400 kilometrelik bir menzile sahip 40N6 füzeleri, S-400 ve S-500 sistemlerinde kullanılacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/40n6-fuzeleri-teslimata-cok-yakin/6056/1 Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

#24
Nis 14, 2018, 08:37 ÖÖ Last Edit: Nis 14, 2018, 09:10 ÖÖ by Yönetim
Nurettin Canikli'nin son açıklamalarında Rusyayla s-400 projesinin ikinci aşamasında hem teknoloji transferli hemde daha gelişmiş bir sistem için çalışıldığından bahsedildi.

Şimdi burada 2 farklı nokta var ikiside muhtemel sistemi iki farklı noktaya götürüyor. Biri Teknoloji Transferi. Burdan ne anlayabiliriz ? Sistemde yerli alt sistemler (radar vs.) kullanılabilir. Peki biz onlardan ne transfer edebiliriz ? anti-balistik ve/veya anti-stealth için kullandıkları değişik frekansdaki radarlar konusunda bir transfer olabilir.

En önemliside füze konusunda bir teknoloji transferi olabilir. Bu füze hangisi olabilir. Bence 9m82me (200 km menzil 30 km irtifa) konusunda bir teknoloji transferi olabilir. Sonuçta 1990 da kullanıma soktukları bir füze teknolojisi çok daha geri. Hadi o olmasın 9m83me (130 km menzil 30 km irtifa) üzerinden bir teknoloji transferi yapsınlar.  Biz bu füzeleri sarhtan aktif radar güdümüne çevirirsek kendi imkanlarımızla bir kaç yükseltme yapabilirsek Hisar-U sisteminde kullandığımızda da 200 km menzil 30 km irtifada gayet gelişmiş bir sistem elde etmiş olabiliriz.

Samp/t ve Patriottan daha gelişmiş bir sistem. Ayrıca bu füzelere uygun çin gibi 6 lı dikey lançerler kullanırsak 6x8 = 48 adetini gemilerimizde kullanıp bu problemimizi de aşabiliriz. Aster-30 dan 80 km uzağa ve 10 km daha yükseğe gayet iyi.

Rusya bu füzeleri ne yeni kullanıma alacağı s-500 de ne aktif geniş kullanımdaki s-400 de nede elinde hala geniş miktarda olan s-300 p serisinde kullanıyor. Sadece bir kaç divisionunda kullandığı S-300V ve ihracatta kullandığı antey lerde kullanıyor ki bu sistemleri zaten bize sınırlı teknoloji transferiyle uçak krizi öncesi vereceklerdi. Şimdi teklifleri arttı siyaset ve konumlandırma çok değişti.

Bence bu füzelerin teknolojisini bize transfer edebilirler ve bu bizi feci rahatlatır. Belkide erkene çekilen hisar-u tarihlerinin nedenide budur.
Diğer yandan birde "Daha gelişmiş bir sistem olacak" kısmı var.  Bu nasıl yorumlanabilir başbakanın daha önce bir s-500 lafı vardı. Rusyanın bize daha yeni geliştireceği bir sistemi vereceğini sanmıyorum. Ama şu dillerde dolaşan 40n6 konusu olabilir. Yerli alt sistemlere sahip 40n6 kullanan belki lisansaltı üretim bir S-400T olabilir mi ? Olabilir. Bu da bizdeki ilkToparlarsak ben ilk aşamada gelecek sistemin, Türk personel kontrolünde natoya dahil olmadan herikss sistemi altında kullanılacak 48N6 ve 9M96 sistemlerinin kombinesi bir sistem geleceği devamında da , Yerli alt sistemlerin bulunduğu belki nato altyapısına dahil edilebilecek 40n6 kullanan bir sistem geleceği yönünde. Ve ben bazı radar sistemleri ve 9M83ME veya 9M82ME hakkında bir teknoloji transferi olabileceğini düünüyorum .

Bunun yanında teknoloji transferiyle doğu hedeflerine karşı bir kısım patriot alınabilir ve ihrcat ortaklığı ve alternatif amaçlı özellik anti balistik tecrübesi açısından aster block-2 bmd geliştirilmesinde kullanılabilir. Mesajı Paylaş

Karabasan

ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komitesi Başkanı Thornberry, Hindistan'ın Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi satın almasının ardından Washington'ın bu ülkeye Pradetor insansız hava aracı satışını durdurabileceği uyarısında bulundu.
https://www.aa.com.tr/tr/dunya/abd-s-400ler-icin-hindistana-yaptirim-uygulayabilir/1159936
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Merkator

ABD, Hindistan'ı da S-400 alma kararından vazgeçirmeye çalışıyor

Türkiye'ye S-400 füze savunma sistemleri konusunda baskı yapmaya devam eden ABD yönetiminin, Hindistan'ı da S-400 almaktan vazgeçirmeye çalıştığı belirtildi.

The Economic Times'ın haberine göre Washington, Yeni Delhi'den S-400 yerine THAAD sistemini almasını istiyor.

Hindistan Dışişleri Bakanı Sushma Swaraj ve Hindistan Savunma Bakanı Nirmala Sitharaman'ın 6 Temmuz'da yapacağı Washington ziyaretinde ABD'li yetkililerle füze savunma sistemleri konusunu istişare edeceğini yazan The Economic Times, ABD'de Hindistan'a THAAD sistemlerini sunmakta geç kalındığı görüşünün hakim olduğunu aktardı.

Washington yönetimi, Türkiye'nin Rusya'yla yaptığı S-400 anlaşmadan vazgeçmesi için uzun süredir girişimlerde bulunuyor. Son olarak dün ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wess Mitchell, Rusya'dan S-400 alması halinde Türkiye'ye yaptırım uygulanacağı tehdidinde bulunmuştu.

ABD'den, Hindistan'ın Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi satın alması nedeniyle Predator tipi insansız hava araçlarının satışını durdurabileceği açıklaması gelmişti.

http://www.kokpit.aero/abd-hindistan-s-400-baskisi Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Farkı görüyor musunuz?.. Mesele biz olunca THAAD'ın adı dahi geçmiyor ama bir başka ülke olunca hemen THAAD teklif ediyorlar.

Biz S400'ü alsak da almasak da bu Amerika ile ilişkilerimizin pek de düzeleceği yok.

Onlar şu anda saı öküzü kapma derdindeler. Bir kapsalar gerisi zaten fazlasıyla gelecek; sarı öküzü vermekle hiç bir sıkıntıdan kurtulmuş olmayacağız. Mesajı Paylaş

orko_8

Patriot da THAAD da yakın geçmişte - S400 sürecinden önce- çeşitli kereler teklif edildi. Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

THAAD teklifinden haberim yoktu, çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için.

Merakımdan ve bilmediğimden soruyorum: Patriot ve THAAD sistemleri bize S-400 ile benzer şartlarda mı teklif edildi, yoksa mesela bizim AB sürecimiz gibi ucu açık bir kongre onay sürecine mahkum biçimde mi?

Batı menşeili HS sistemlerine kategorik olarak karşı olmadığımız, EuroSAM ile yürüttüğümüz ortak projeden rahatlıkla anlaşılabilir.

O halde Avrupa ve Rus HS sistemlerine evet derken Amerikan sistemlerine neden hayır dedik? Bunun mutlaka makul bir sebebi olmalı. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter