Lockheed Martin JAGM-Joint Air-to-Ground Missile

Başlatan nokta, Tem 01, 2018, 03:29 ÖS

« önceki - sonraki »

ozbey

omtasla  kabloluları  karşılaştırırken  kabloluların  her  attığını  vurduğu ve  imha  ettiği  değerlendirmesine  katılmam,  bence  temel  yanlış  bu.

saniyeler  içinde  omtası  tesbit  edip  onu  karıştırmayı  başaran  çalının  dibindeki  makinalı  kablolu  füzelerden de  kurtulmanın  yolunu  bulur.

bakınız
https://www.youtube.com/watch?v=aWR9aOOfhCc

kablolu  füze boşa  gitti,  füzenin  suçu  ne  bunda?
demekki  onu  da  kandırmanın  birçok  yolu  bulunabilir teoride.

başka  bir videoda da  mesela heloya  atılıyor  ve  helo  kurtuluyor.

demekki  omtas  karıştırılırsa  yüzde  yüz  isabet  edemez;  ama  kablolu  olsa  eder  görüşü  doğru  değil.
yüzde  yüz  isabet  etme  ve daha da  önemlisi  imha  etme   diye  bir  şey  onlar  için de  yok.

aslında  @dum   bunu  daha  iyi  anlatır.

Mesajı Paylaş

petibor

Benim dediğim füzeyi OMTAS ı yapan mühendisler tek ayak üstünde bile şimdiye çoktan yaparlardı silah bölük seviyesinde dağıtılmış olurdu şimdiye kadar. İyisi kolayı varken niye işi yokuşa sürüyoruz onu anlamıyorum. Fiberoptik ile OMTAS aynı füze aslında ikiside IIR + TV güdüm niye benim dediğim olmasın hem kolay hem güvenli hem etkili. Kötü bir şey istemedimki ben aynı özelliklerde tanksavar istiyorum yine at unut yine TV güdüm fiberoptik olunca ne oluyor at unut çalışamazmı fiberin ne zararı var. Yok yani at unut olacaksa çıkart fiberi öyle at füzeyi madem at unut çalışacak fiberde sıkıntı. Ama TV güdüm seçilecek ise fiber olsun ne zararı var. Faydası ne olur TV güdümü güvenli hale getirir. Şöyle deniyor bir kaç saniyede karıştırmamı yapılacak sanki? Gayette yapılabilir İsrail İran Rusya muhtemelen Yunanistan gibi maharetli ülkeler tank üzerindeki çok basit bir alıcı ile OMTAS ın haberleşme protokolünü yakaladığında otomatik olarak karıştırma bastırma yaparak OMTAS alarmı verip haberleşmeyi engelkleyebilir bu basit bir jammer ile otomatik olarak saniseler içinde olur. Düşman tanklarını savaştığı ülkenin yegane tanksavarına göre hazırlamazmı biz olsak Aselsan a görev vermezmiyiz bu Yumam Omtas ının haberleşme protokolünü yakalar yakalamaz jammer ı açan bir şey yap demezmiyiz. Pkk yapmaz ama İran yapar İsrail zaten yapar Yunanistan da yapar. Savaşı başlar oyuncak oluruz ben önceden düşünüyorum savaş çıkınca hiç birinizi bulamam gördünüzmü diyecek şimdi tartışmak gerek.
Sonuçta füzemiz süper füze mühendislerimiz süper iş peşinde ama bence gerek yok daha basiti daha iyisi. Ben füzemizin teknolojik üstünlüğünden şikayetçiyim yetersizliğinden değil. Aslında yetersizliğinden ama üstünlükten gelen bir yetersizlik. Mesajı Paylaş

onkomd

At-unut niye çalışmasın ki? Neresi problemli? Görüntü işliycen. Bu kadar zor olmamalı Mesajı Paylaş

ozbey

@putty,  bu  dediğin  mesela  düşman  ülkenin  ordu  komutanına   omtas  fırlattığın  zaman   olabilir  tabi;  ama  işte  o füzenin boşa  gitme  ihtimali  fiberlilerde de  bir  şekilde  var.
yukarıya  mesela  örneği  koydum,  al  işte,  o  kadar  basit  yani.
bu  füze  kaç  kere  4km  uzaktaki  hedefe  atılacak?  belki de  hiç  yani.
bir de  ihtimale  bakarsak  zaten  aktif  koruma  sistemleri  yaygınlaşacaksa  kablolu  olması da  sonucu  değiştiremezki,  omtasın  radyosunu  kıran  cihazı  tanka  koyan  adam   o  tankın  üzerine   akkoru  koyamıyor  mu?
yani  o  kötü  ihtimal  gerçekçi,  evet;  ama  kablolu  için de  aynı  ihtimal  var  bence.

ha  ben de  mesela  bize  bir  Konkurs  da  lazım  düşüncesindeyim.

neyse,  asıl  şu   görüntü  işlemeyle  ilgili  birkaç  zırvalayayım. 
mesleğim  ve  eğitimim  nedeniyle  engelli  teknolojilerini  çok  iyi  bilirim.  şimdi  görme  engellilerin  kullandıkları  apple  cihazlarda "VoiceOver "  android  cihazlarda "talkback"  adlı  bir  ekran  okuyucu  program  var.
bu  programlar  1 veya  2  yıldır  facebookta  resimleri  görme  engellinin  anlayabileceği  şekilde  betimliyor  dostum.

mesela  parmağını  resimin  üstüne  götürdüğünde  "okyanus,  gülümseyen  insanlar  ağaç  ve  masa"  şeklinde  resmin  içeriğini  seslendiriyor.
mesela  cihazın  kamerasına  girdiğinde "ekranın  ortasında  iki  yüz  algılandı"  şeklinde  uyarılarla  görme  engellilerin  foto  çekmesine  yardımcı  oluyor.

geçen  yıl  youtubede  dron  incelemesinde görmüştüm.  dron  kullanıcısı  bir  aracı  çerçeve  içine  aldığında  dron   çerçevelenen  şeyi  takip  ediyordu.

yani  görüntü  işleme  yazılımları  konusunda  yanlış  bir   bilgilendirme  yapılmış  sana,  ondan  olamayacağını  sanıyorsun.
Mesajı Paylaş

dum

Eyl 11, 2019, 09:08 ÖÖ Last Edit: Eyl 11, 2019, 09:58 ÖÖ by dum
Konu hafif kaymış, yukarıda da adım geçmiş..

Konu özelinde böyle müşterek bir füzenin ; menzil olarak platformuna göre 12-30 km aralığında olması, 0,9-1,2 mach hız aralığında olması, muhtelif harp başlığı taşıyabilmesi (tahrip, tandem, parçacıklı, termobarik vs)  , siha-taa uçağı- avbomb uçağı - taa hlk - asw hlk- krk uçağı-  küçük ve orta boy bot ve korvetler ile kara platformlardan atılabilmesi beklenir. (Hellfire'dan Maverick'e uzanan bir yelpazeyi değiştirebilmesi için)

Bu füze menzil ve hızından dolayı at-unut ve tv güdümlü olmalı..  İlaveten lazer ile işaretlenen hedefler için lazer seeker'lı türevleri olmalı.

Bu minvalde olay gene bizim omtasa gelmiş. Elime aldım, atışlarını izledim, teknik ve taktik kılavuz ve broşürlerini inceledim. Tartışmaya gerek duymuyorum.  Belki bir sonraki versiyonunda füze boyu ve hızında iyileştirmeler yapılabilir. Başka da bir tartışılacak durumu yok. Yapanların eline sağlık. Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter