Satha Atılan Orta Menzilli Mühimmat (SOM)

Başlatan 7Skies, Eki 08, 2015, 05:16 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Teknisyen

222 Km..ölçünce İzmir'in ucundan Atina kadar.İlginç. Mesajı Paylaş

nokta

SOM'un Seri Üretimi Başlıyor

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Roketsan arasında Hassas Güdümlü Stand-Off Mühimmatı (SOM) Projesi Seri Üretim Sözleşmesi imzalandı. Projede seri üretime ve bazı alt sistem ile birimlerinin millileştirme çalışmalarına başlanacak. Savunma Sanayii Başkanlığı'nda gerçekleştirilen törene, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları, Roketsan ve TÜBİTAK yetkilileri katıldı.

SOM Projesi, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın düşman hava savunma sistemlerinin menziline girmeden, kritik öneme sahip, sabit ve hareketli kara/su hedeflerini etkisiz kılmak amacıyla ihtiyaç duyduğu hassas güdümlü mühimmat tedarikini karşılamak amacıyla başlatıldı.

Sözleşme kapsamında; SOM mühimmatlarının farklı konfigürasyonlarında seri üretimi ve bazı alt sistem ile birimlerin millileştirme çalışmaları gerçekleştirilecek. Mühimmatların seri üretimini Roketsan A.Ş. yaparken; tasarım, geliştirme ve millileştirme çalışmaları TÜBİTAK SAGE'nin katkısıyla gerçekleştirilecek.

http://www.c4defence.com/Gundem/som-un-seri-uretimi-basliyor/7289/1
Mesajı Paylaş

petibor

Bu lockheed martin logosunun yorumu ne olabilir. Bir ortaklık olabilir mi başka türlü neden füzeye kendi logosunu bassınlar bu pek jestleşme ile olacak iş değil. Bana bu füze çok tahminlerimizin ötesinde hikayelere doğru yol alacak gibi geliyor. ABD ordusunda filan görürsek şaşırmayalım.

Mesajı Paylaş

petibor

Lockheed martin ile F35 e entegrasyonu için bir anlaşma yapıldı tabiki ama bu SOM un üstüne logo basmaya kadar varmaması gerekir mantıken. Ürün kimin ise üzerinde onun logoosu olur uçağa entegre etmek için işbirliği sağlayan füzeye logosunu mantıken ahlaken basamaz bunu demek istiyorum. Daha fazlası mı var acaba diye merak ettim. Mesajı Paylaş

orko_8

SOM-J ortak bir proje. Bir işbirliğinin ürünü. Fotografta da o işbirliğinin üç paydaşının da logosu var. Bunda komplo teorisi üretecek bir şey yok. SAGE, ROKETSAN ve LM'nin ayrı ayrı iş payları var. Dikkat buyurursanız LM'nin sitesinde de tanıtılıyor ürün gamında. Mesajı Paylaş

petibor

Kas 07, 2018, 01:21 ÖS Last Edit: Kas 07, 2018, 01:30 ÖS by petibor
Uçağa sertifiye edecekler diye baktım sadece bu işbirliğine. SOM proje ortağımı oldular yani sırf uçakta kullanılabilecek diye. Meteor füzeside kullanıyor onada ortakmı LM mesela. Şikayetçi değilim aksine bence iyi bir haber sadece şaşırdım eğer SOM J proje ortağı iseler. Uçağa entegrasyon başka bir işbirliği çünkü füzeye ortak olmak değildir bir çok ülkenin silahı uçaklara sertifiye edilir. Eurofighter ada ABD silahları entegre ediliyor

JSM üzerinde bu LM logosu yok mesela aynı F35 entegrasyon fotosu onun içinde buldum. Güzel bir şey yani bu SOM için JSM ile yarışı anlamında. LM bizim füzeyi varsayılan füze olarak öne çıkartacak gibi düşünüyorum. Aksi bir tablo var JSM daha önde görünüyor gündemde o yüzden de önemli. Kongsberg belkide bu cömertliği kabul etmedi.
Orko nun verdiği linklerden pek böyle bir ortaklık sonucunada ulaşamadım zannettiğim gibi sadece silahın entegrasyonu için işbirliği içerikleri var linklerde. Roketsan bir iş güzarlıkmı yaptı acaba oraya LM logosu koyarken.

Mesajı Paylaş

Terra

Hava Kuvvetlerine 415 adet yeni "SOM"

Cumhurbaşkanlığı İkinci 100 Günlük İcraat Programı kapsamında ilave SOM mühimmatı için sözleşme imzalanacak.

Savunma Sanayi Başkanlığınca İkinci 100 Günlük Eylem Planında hayata geçirilecek projeler arasında ilave SOM mühimmatının tedariki de yer aldı. Bu kapsamda 415 adet ilave Hassas Güdümlü Stand-Off Mühimmatı (SOM)'nın envantere kazandırılması için sözleşme imzalanacak.

Öte yandan geçtiğimiz Ekim ayında SSB ile Roketsan arasında Hassas Güdümlü Stand-Off Mühimmatı (SOM) Projesi Seri Üretim Sözleşmesi imzalanmıştı.

Tübitak SAGE & Roketsan işbirliği

SOM Projesi, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın düşman hava savunma sistemlerinin menziline girmeden, kritik öneme sahip, sabit ve hareketli kara/su hedeflerini etkisiz kılmak amacıyla ihtiyaç duyduğu hassas güdümlü mühimmat tedarikini karşılamak amacıyla başlatıldı. Mühimmatların seri üretimini Roketsan yaparken; tasarım, geliştirme ve millileştirme çalışmaları TÜBİTAK SAGE'nin katkısıyla gerçekleştiriliyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde yer alan ve F-4 2020 ile F-16 savaş uçakları tarafından atılabilen SOM mühimmatı 250+ km menzile sahip. 230 kg ağırlığında yüksek patlayıcılı basınç/parçacık etkili harp başlığı bulunan mühimmatta ataletsel seyrüsefer, küresel konumlandırma ve yeryüzü referanslı seyrüsefer sistemli güdüm yer alıyor.

http://defenceandtechnology.com/hava-kuvvetlerine-415-adet-yeni-som/ Mesajı Paylaş

Anadolu

Tübitak Sage Enstitü Müdürü Gürcan Okumuş ; ''SOM-B2 2019'un ilk yarısında envantere girecek. Su üstü hareketli hedefleri vurma yetenekli SOM-C1 ve SOM-C2 için ise çalışılıyor'' demiş.
  Özellikle SOM-C serisini merakla bekliyorum. Atmaca'nın karadan atılan versiyonu ile birlikte denizlerde ciddi bir saldırı tehtidine sahip olacağız. Motor konusunda beklenen eşik aşıldığında hız ve menzil konusunda da iyileştirmeler olacaktır. Orta vadede bu yeteneğin bile bizim için yeterli olacağını düşünüyorum. Mesajı Paylaş

ATMACA

ÖZEL HABER | Roketsan'dan SOM-J'nin menziline güncelleme

- SOM-J Seyir Füzesinin menzil bilgisi, revize edildi

https://bit.ly/2vIBj1g Mesajı Paylaş

meraklı

Milli Muharip Uçağına F-35 füzesi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, F-35 Müşterek Taarruz Uçağı için geliştirilen SOM-J seyir füzesinin Milli Muharip Uçak ve Akıncı İnsansız Hava Aracı'nda kullanılabileceğini belirtti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, F-35 Müşterek Taarruz Uçağı için geliştirilen SOM-J seyir füzesinin Milli Muharip Uçak ve Akıncı İnsansız Hava Aracı'nda kullanılabileceğini belirterek, "Bu tarz bir seyir füzesini dünyada 2 ülke geliştirdi. Dolayısıyla F-35 programında olan ülkeler bu tip bir seyir füzesi almak isterse biz çok rahat bir biçimde program dışında kalsak bile bu füzeleri satabiliriz." dedi.

Bakan Varank, Antalya Saklıkent'te düzenlenen 22. Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği'nde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Türkiye Uzay Ajansına ilişkin bilgi veren Varank, ajansı Türkiye'yi "uzay ligi"ne çıkaracak bir kurum olarak gördüklerini söyledi.

Varank, Türkiye'nin uydu işletmecisi bir ülke olarak yörünge, frekans gibi hakları bulunduğunu ve bunların doğru bir koordinasyonla takip edilmesi gerektiğini ifade ederek, "Hem bilimsel manada hem ekonomik manada uzayın ülkelere kazandırdığı farklılıkları biz de yakalamalıyız, oradaki katma değerden bizim de faydalanmamız lazım, biz Uzay Ajansı'na böyle bakıyoruz." diye konuştu.

"Yurt dışında başarı kazanmış bilim insanları kadroda"
Bakan Varank, Ajansın yönetim kadrosuna ilişkin, "Türkiye Uzay Ajansının kadrosunda akademiden, bürokrasiden ve girişimcilerimizden isimler var. Hepsi uzay alanında görevlerde bulunmuş, uzman kişiler. Yurt dışında çok önemli başarılar kazanmış bilim insanlarımız da kadroda. Yönetim kurulunu Sayın Cumhurbaşkanımız atayacak. Bu sebeple bizim bir isim vermemiz doğru olmaz. Karar imzalandığında kamuoyuyla paylaşacağız." dedi.

Varank, Türkiye Uzay Ajansı ile ilgili mevzuat çalışmaların devam ettiğini, kanun gereksinimi olması halinde TBMM'ye başvuracaklarını bildirdi.

"Program dışında kalsak bile bu füzeleri satabiliriz"
TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) ve Roketsan ortaklığıyla F-35 Müşterek Taarruz Uçağı için geliştirilen SOM-J seyir füzesinin Milli Muharip Uçak'ta kullanılıp kullanılamayacağına ilişkin bir soru üzerine Varank, şunları söyledi:

"Milli Muharip Uçak'ta kullanabiliriz. Baykar'ın geliştirdiği Akıncı İnsansız Hava Aracı (İHA) var. Bu İHA bir F-16'ın taşıyabildiği bütün mühimmatları taşıyabilecek. SOM-J'yi çok rahat bir biçimde Akıncı'ya entegre edip onun üstünden de kullanabiliriz. Bu kabiliyetin kazanılmış olması önemli. Bu tarz bir seyir füzesini dünyada 2 ülke geliştirdi. Dolayısıyla F-35 programında olan ülkeler bu tip bir seyir füzesi almak isterse biz çok rahat bir biçimde program dışında kalsak bile bu füzeleri satabiliriz."

Varank, Akıncı İHA'sına ilişkin, "Entegre edilecek mühimmatların çalışmaları devam ediyor, 2-3 ay içinde ilk uçuşu yapmayı planlıyorlar. Gelecek aslında insansız hava araçlarında. Bunun bir üst noktası artık savaşan İHA projesi, yani jet kabiliyetlerine sahip insansız savaş uçakları, dünya buna doğru gidiyor. Akıncı'nın savunma sanayimizde çok büyük bir çarpan etkisi olacağına inanıyorum." dedi.

Yapay zekada Almanya ile iş birliği hedefi
Türkiye ile Almanya arasındaki ekonomik ilişkileri bir üst seviyeye çıkarmak için 22 Ağustos'ta düzenlenecek "yapay zeka" konulu konferansa katılacağını belirten Varank, Almanya'nın sanayinin dijital dönüşümü ve yapay zekanın sağladığı verimlilik artışının farkında olduğunu ve bu alanda yatırım yapmak istediklerini dile getirdi.

Varank, iki ülke arasında yapılabilecek iş birliklerinin faydalı olacağının altını çizerek, şunları kaydetti:

"Ülkelerimiz ve kurumlarımız arasında ne tip iş birlikleri yapabiliriz, yapay zeka alanında onların enstitüleriyle Türkiye'deki araştırma kurumları nasıl iş birlikleri yapılabilir, bunun çalışmalarını yapacağız. Türkiye'de bir Türk-Alman Üniversitesi var, biz bu üniversiteyi Almanya'yla olan ilişkilerimizde önemli bir kaldıraç olarak görüyoruz. Hem siyasi ilişkilerde hem de teknoloji alanındaki iş birliğinde. Türk-Alman Üniversitesi ve Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ortaklığında İstanbul'da yeni bir teknopark kuruldu. Bu teknoparka Almanya ve Türkiye'den ilgili araştırma geliştirme kurum ve kuruluşları destek verebilirse çok önemli teknoloji geliştirme projelerine imza atabiliriz. Bununla ilgili görüşmelerimizi de sürdürüyoruz."

https://www.aa.com.tr/tr/politika/milli-muharip-ucagina-f-35-fuzesi/1548597 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter