Rusya Kalibr Seyir Füzesi

Başlatan Terra, Oca 08, 2019, 06:16 ÖS

« önceki - sonraki »

Terra

Rus Donanmasına 4.500 km menzilli "Kalibr" geliyor

Rusya gemi konuşlu 4 bin 500 kilometreden fazla menzile sahip yeni bir Kalibr-M seyir füzesi geliştiriyor.

Rus devlet silahlanma programına dahil edilen Kalibr-M seyir füzesinin geliştirilmesiyle ilgili çalışmaların 2027 yılına kadar tamamlanması planlanıyor.

TASS haber ajansına açıklamalarda bulunan bir Rus yetkili, Rus donanmasına önemli katkı sağlayacak yeni füzenin hem uzun menzil hem de boyutlar bakımından hizmette olan mevcut Kalibr füzelerinden farklı olacağını söyledi.

Suüstü/sualtı unsurlar tarafından kullanılacak 1 tona yakın hem geleneksel hem de nükleer savaş başlığı taşıyabilecek olan füze kara hedeflerine karşı kullanılacak.

Hali hazırda Rus donanması bünyesinde yer alan Kalibr'in açık kaynaklarda yer alan bilgilere göre maksimum atış menzili yaklaşık 2.000 km'ye ulaşıyor.

http://defenceandtechnology.com/2019/01/08/rus-donanmasina-4-500-km-menzilli-kalibr-geliyor/ Mesajı Paylaş

nokta

Kuzeyde Füze Denemesi

Rusya, füze denemelerine bir yenisini daha ekledi. Rus Donanması, geçtiğimiz günlerde bir SS-N-30 (3M-14 Kalibr) seyir füzesi ile deneme atışı gerçekleştirdi.

Rus Kuzey Filosu'na bağlı Proje 885 Yasen sınıfı olan RFNS Severodvinsk (K-560) denizaltısından yapılan tecrübe atışı, platform limanda demirli hâlde iken gerçekleştirildi. Rus Donanması'ndan yapılan açıklamada atışın başarılı olduğu bilgisi yer aldı. Donanma, gelecekte platformun yapacağı denemelerin içeriğinin genişletileceğini de açıkladı.

http://www.c4defence.com/Gundem/kuzeyde-fuze-denemesi/8024/1 Mesajı Paylaş

Terra

Ruslar 'Kalibr'i Karadeniz'de ateşledi

Rus Savunma Bakanlığı nükleer başlık taşıma kabiliyeti olan uzun menzilli Kalibr füzesinin deneme atışına ait görüntüleri yayınladı.

Karadeniz'de 8 bin personelin katılımıyla gerçekleştirilen tatbikat kapsamında Buyan sınıfı Vyshny Volochek savaş gemisi tarafından fırlatılan füze 74 km menzildeki belirlenen hedefi başarıyla vurdu.

Rus Donanmasının ateş gücünün belkemiğini oluşturan Kalibr suüstü/sualtı bombardıman uçakları ve kara platformlarından ateşlenebiliyor.

Yönünü atalet seyrüsefer sistemi ve GLONASS küresel konumlama sistemi ile bulan Kalibr 15 metre irtifaya kadar yüksek sesaltı süratte uçabiliyor. Hedef sapma değeri 5 metre civarında olduğu tahmin edilen füzenin menzili 1,500-2,500 km arasında değişiyor. 450 kg harp başlığı taşıyan Kalibr ilk kez Ekim 2015'te Suriye'deki IŞİD hedeflerine karşı kullanılmıştı.

http://defenceandtechnology.com/2019/08/31/ruslar-kalibri-karadenizde-atesledi/ Mesajı Paylaş

R.A.K

Rusya Kalibr seyir füzelerini geliştirdi
Rusya, zamana duyarlı saldırılar yapma yeteneklerini geliştirmek için gemi ve denizaltıların fırlatılabilen 3M14 Kalibr seyir füzelerinin hedefleme sistemini geliştirdi.

Kalibr seyir füzeleri Rusya Silahlı Kuvvetleri tarafından fırkateyn, korvet, denizaltı ve bombardıman uçağı gibi bir çok platformda kullanılıyor. Kalibr, Rusya'nın Hazar Denizi ve Akdeniz'den Suriye'yi vurması ile daha çok gündeme gelmişti.


Şoygu, bu çalışmaların sonuçlarına dayanarak Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bazı silahların belirli özelliklerini geliştirmek ve iyileştirmek için doğrudan emir verdiğini söyledi. Şoygu, Kalibr seyir füzelerinin Suriye'deki çok sayıda deneyimleri sayesinde ciddi bir şekilde gelişme gösterdiğini ve Suriye iç savaşı boyunca 300 silah sisteminin geliştirildiğini aktardı.
https://www.defenceturk.net/rusya-kalibr-seyir-fuzelerini-gelistirdi Mesajı Paylaş

Trilogy

Amiral Essen fırkateyni, Karadeniz'de Kalibr seyir füzesini ateşledi

Rusya Savunma Bakanlığı, Rus donanmasına ait Amiral Essen fırkateyninin Karadeniz'de Kalibr füzesini ateşlediğini duyurdu.

Uçuş güzergahı süpersonik uçaklar tarafından izlenen Kalibr füzesinin hedefi vurma anı İHA'lar tarafından kaydedildi. Görüntüler Zvezda kanalında yayınlandı.

Karadeniz Filosu Bilgi Departmanı Başkanı Aleksey Rulev, seyir füzesinin yaklaşık 40 deniz mili (250 kilometre) mesafede bulunan bir kıyı hedefini başarıyla vurduğunu ve bunun Karadeniz Filosu fırkateyn grubu tarafından gerçekleştirilen ikinci kalibr füze ateşleme operasyonu olduğunu belirtti.

Daha önce, Ağustos 2018'de Amiral Grigoroviç fırkateyni, Kalibr seyir füzesiyle sanal düşman gemisi simülatörünü başarıyla vurmuştu.

Kalibr seyir füzeleri önce 885 projesinin çok amaçlı nükleer denizaltısı Yasen için tasarlandı. Daha sonra aralarında Veliky Novgorod'un da bulunduğu 636 projesi denizaltıları ve diğer gemilere yerleştirildi. Kalibr füzelerinin menzili yaklaşık 2.5 bin kilometredir.

Rusya Deniz Kuvvetleri'nin en yeni gemilerinden biri olan 11356 projesi fırkateyni Amiral Essen, Kaliningrad'daki Yantar tesislerinde inşa edildi. Rus İmparatorluk filosunun ünlü amirali Nikolay von Essen'in adının verildiği fırkateyn, 7 Haziran 2016'da deniz kuvvetlerinin hizmetine girdi.

https://tr.sputniknews.com/savunma/201912111040815205-amiral-essen-firkateyni-karadenizde-kalibr-seyir-fuzesini-atesledi/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter