MBDA Mistral Füzesi

Başlatan nokta, Oca 11, 2019, 06:49 ÖS

« önceki - sonraki »

nokta

Mistral Taarruz Botlarına Karşı Yetenek Geliştirdi

MBDA, Sahile Yönelik Hızlı Taarruz Botları (Fast Inshore Attack Crafts /FIAC) a karşı Mistral füzesinin geçtiğimiz yılın sonunda başarıyla kullanıldığını gösterdi.

Karadan üç kilometreden daha uzak mesafede hızlı hareket eden uzaktan kumandalı yarı sert materyalden mamul bir tekneye karşı karadan ateşlenen SIMBAD-RC gösteri atışına yabancı delege katıldı. Senaryo, bir geminin asimetrik bir tehdide karşı kendini koruması canlandırıldı.

Şu anda Fransız silahlı kuvvetleri ile hizmet veren en son versiyonunda Mistral, uzak mesafeden düşük termal izi olan hedeflere yönelik kızılötesi arayıcısı bulunan bir hava savunma füzesi olarak görev yapıyor.

SIMBAD-RC, savaş uçaklarından gemi karşıtı füzelere, İHA'lar gibi küçük çaplı tehditlere kadar çok çeşitli tehditlere karşı  koruma sağlayan uzaktan kumandalı, çok kısa mesafeli bir deniz hava savunma sistemidir.

http://www.c4defence.com/Gundem/mistral-taarruz-botlarina-karsi-yetenek-gelistirdi/7656/1 Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Bizim UMTAS ve UMTAS-ER projelerinden etkilenmişler. Artık Dünya savunma sanayine örnek olmaya başladık. Cirit projesinde de aynısı olmuştu... Mesajı Paylaş

Destiny

İleride leblebi gibi bulunması gereken mühimmatlar; Mızrak, HGK-LGK, Cirit, Mızrak-Er, Mızrak NLOS, Loitering... Bunu en iyi azeriler tecrübe etti ucundan neler olabileceğini gördüler. Mesajı Paylaş

nokta

Donanmaya Yeni Hava Savunma Sistemi 
 
MBDA, NAVDEX'te yeni gemi konuşlu hava savunma sistemini tanıttı. SPIMM (Self Protection Integrated Mistral Module / Entegre Mistral Modüllü Öz Savunma) adı verilen platform, SIMBAD-RC üzerinden geliştirildi. 

SIMBAD-RC gemi konuşlu kule üzerinden geliştirilen sistem, iki adet atışa hazır füze taşıyor. 360 derecelik kızılötesi panoramik görüntüleyici sayesinde SPIMM, hava ve satıh hedeflerini tespit edebiliyor. Uzaktan komuta edilen SPIMM, iki operatör ile kontrol ediliyor. Dört adet yedek füze taşıyabilen sistem, gemisavar füzeleri, uçaklar, helikopterler ve İHA'lara karşı etkili olabiliyor.

http://m.c4defence.com/Gundem/donanmaya-yeni-hava-savunma-sistemi/7825/1 Mesajı Paylaş

nokta

MBDA Hava Savunmasını Hafifletti

NAVDEX Fuarı'nda mistral füzelerini kullanan gemi konuşlu SPIMM sistemini tanıtan MBDA, hafif kara konuşlu hafif hava savunma sistemini de görücüye sundu. 

Atlas-RC/LIC2ORNE kombinasyonundan oluşan yeni hava savunma platformunu tanıtıldı. Mistral füzelerini ateşleyen Atlas-RC kulesi ile LIC2ORNE komuta ve kontrol biriminin teşkil ettiği yeni platform İHA'lar hava soluyan füzeler uçaklar ve helikopterlere karşı yüksek etkinlik sunuyor. Sahip olduğu sensörler sayesinde sistem, gece ve gündüz koşullarında görev yapabiliyor. Hafif araçlara konuşlandırılabilen Atlas-RC/LIC2ORNE kombinasyonu, düşük ağırlığı sayesinde dört çeker hafif araçlara dahi konuşlandırılabiliyor. Link 16 sayesinde aynı anda sekiz adete kadar sistem koordineli olarak çalışabiliyor. Sistemlerin sahip olduğu açık mimari sayesinde, kolaylıkla entegre edilebilen yeni sistem radar veya elektrooptik sistemlerle tespit ve teşhis olanağı sağlıyor. Araç içerisinden veya uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen Atlas-RC/LI2ORNE, kullanıcılara alçak irtifada yüksek etkinlik sunuyor.

http://m.c4defence.com/Gundem/mbda-hava-savunmasini-hafifletti/7829/1 Mesajı Paylaş

nokta

Leonardo'nun M-40 Uçağı Mistral'e Hedef Oldu

Leonardo, MBDA yapımı Mistral füzesinin yeteneklerinin sergilenmesi içib M-40 hedef drone'yu İtalya'da gösterdi.

Leonardo, İtalya'daki bir deneme kampanyasının bir parçası olarak M-40 hedef uçağıyla bir dizi uçuş gerçekleştirdi. Drone deneme sırasında modern hava tehditlerini simüle ederek MBDA'nın Mistral füzesinin gerçekçi bir şekilde gösterilmesini sağladı.

Füze hedefe müdahale etti, yeteneklerini kanıtladı ve MBDA'nın füzenin performansı hakkında veriler toplamasına izin verdi.

M-40, Leonardo'nun Mirach hedef drone ailesinin en yeni üyesi. Drone, radar, kızılötesi (IR) ve görsel tehditler de dahil olmak üzere çeşitli uçak ve füzeleri taklit edebilir.

M-40 drone'u 28 Ekim ile 6 Kasım arasında bu kapsamda altı uçuş gerçekleştirdi.

http://c4defence.com/Gundem/leonardonun-m40-ucagi-mistrale-hedef-oldu/9112/1 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter