Armelsan ARAS Dalgıç Tespit Radarı

Başlatan Terra, Ara 11, 2018, 07:23 ÖS

« önceki - sonraki »

Terra

Suyun altı "ARAS"a emanet

Armelsan tarafından yerli olarak üretilen ARAS 2023 Dalgıç Tespit Sonarı TCG Anadolu Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD)'nin yanı sıra farklı askeri ve sivil suüstü platformlarda da kullanılacak.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir Teknopark İstanbul bünyesinde faaliyet gösteren  Armelsan Savunma'yı 7 Aralık tarihinde ziyaret etti. Ziyaret kapsamında Armelsan mühendislerince geliştirilen ARAS 2023 Portatif Dalgıç Tespit Sonarının tanıtımı yapıldı.
 
Türkiye'nin ilk Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi projesi kapsamında su altından gelecek dalgıç tehditlerine karşı platformun korunması maksadı için geliştirilen ARAS 2023 Portatif Dalgıç Tespit Sonarı, açık ve kapalı devre solunum sistemli dalgıç ve intikal vasıtası kullanan dalgıçların konumunu (mesafe ve kerteriz) otomatik olarak tespit, takip ve sınıflandırmasını yapabiliyor.

360 derece tarama yapabilen sistemin bir diğer özelliği ise operatöre ihtiyaç duymamasıdır. Sonar, otomatik tespit takip sınıflandırma ünitesi sayesinde sudaki bir balığı yada sabit bir objeyi dalgıçtan ayıran sinyal işleme algoritmaları kullanıyor. Bu sayede başında bir operatöre ihtiyaç olmadan sistem kendisi otomatik olarak tespit edip uyarı veriyor.
 
Stratejik öneme sahip liman veya deniz üslerinin güvenliği içinde kullanılabilen sonarın testleri geçtiğimiz Mayıs ayında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile gerçekleştirildi. Sonarın Aralık ayı içinde ise Sedef Tersanesi ile birlikte fabrika kabulleri yapılacak.
 
Türkiye ile birlikte dünyada sadece 4 ülke tarafından geliştirilen sonarın yerlilik oranı ise %90'nın üzerindedir.
ARAS 2023 Dalgıç Tespit Sonarı Teknik Özellikleri:
 
Daldırma Derinliği: 5-50 m
Frekans: 70 kHz
Bant Genişliği: -/+ 5 kHz
Tespit Menzilleri:  Açık Devre Dalgıç - 800 metre (1600 m dairesel tespit çapı), Kapalı Devre Dalgıç - 400 m (800 m dairesel tespit çapı), Sualtı Araçları - 1000 m (2000 m dairesel tespit çapı)
Sualtı Birimi Ağırlığı (Havada): 40 kg
Sualtı Birimi Boyutları: Yükseklik 425 mm,Çap 300 mm

http://defenceandtechnology.com/2018/12/10/suyun-alti-arasa-emanet/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter