MBDA Marte Gemisavar Füzesi

Başlatan nokta, Kas 18, 2018, 09:26 ÖÖ

« önceki - sonraki »

nokta

MBDA: Marte ER Füzesinden İlk Başarılı Atış

MBDA'nın Marte ER gemisavar füzesi, ilk atışını başarıyla tamamladı.

Ateşleme 9 Kasım'da bir İtalyan test bölgesinde gerçekleştirildi. Marte ER füzesi, tüm uçuş aşamalarını başarıyla test ederek, birkaç yol noktası ve deniz üstü seyir içeren uçuşunu planlı bir yörüngede 100 kilometreden fazla uçtu.

MBDA İtalya Satış ve İş Geliştirme ve Yönetim Direktörü Pasquale Di Bartolomeo, "Bu test, Marte ailesinin çok platformlu gemisavar füzelerinin ER versiyonunun sağlamlığı konusunda bir başka onaylamadır. Gemiler, helikopterler, kıyı bataryaları ve hızlı jetlerden ateşlenebilir" dedi.

http://www.c4defence.com/Gundem/mbda-marte-er-fuzesinden-ilk-basarili-atis/7422/1 Mesajı Paylaş

petibor

Hep aynı şey bir jet motor bir imla kısmı bir IIR kamera veya radar bir PC. Atmaca yı yaptımmı dünyadaki hepsi ile aynı füze olur. Geriye yazılım maharetin kalır fark yaratacaksan masa başında çalışarak yaratırsın. Bunun içinde yeni füze yapmaya gerek yok. Hepsi Harpoon sonuçta. IIR olmaya başladılar bir değişiklik o olur oda pek bir değişiklik sayılmaz önüne kamera koy radarı çıkartıp oldu bitti. Yani böyle ortaya çıkıpta yeni bir şey yaptık denecek bir teknolojisi yok bu su üstü saldırı füzelerinin. Dönüp dolanıp ya SOM ya Atmaca yapacaklar başka bir seçenekleri yok. Belki Ramjet ile bir fark yaratılır uzun aradan sonra Mesajı Paylaş

nokta

Uçtan Uca Füze Testi

Havadan satha füze ailesini genişletmek için çalışmaları sürdüren MBDA, geçtiğimiz günlerde bir atışlı test icra etti.

Firma ürünleri arasında bulunan MARTE füzelerinin üçüncü nesli olarak tanımlanabilecek MARTE-ER sistemlerinde ilk tam sistem fırlatması gerçekleştirildi. Füzenin ikinci test atışı olduğu belirtilen faaliyet kapsamında, ilk denemeden farklı olarak entegre seyrüsefer sistemi, yaklaşmalı havada infilak tapası, silah kontrol ve aktüatör sistemler de yer aldı. 100 kilometre menzilden fırlatılan ve uçuş esnasında alçaktan uçarak sakınma manevraları da deneyen MARTE-ER, deniz üzerinde yüzer platforma konan hedefine tam isabet kaydetti. 

Eurofighter Typhoon'lara entegre edilmesi planlan MARTE-ER'in öncülü MARTE MK2/S'ten en önemli farkı ise katı yakıtlı roket motoru yerine turbojet motor kullanıyor olması. 315 kilogram ağırlığındaki füze, 100 km menzile ses altı süratlerde ulaşabiliyor.

https://www.c4defence.com/Gundem/uctan-uca-fuze-testi/9342/1

Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter