Türkiye Cumhuriyet'inin Denizlerdeki Münhasır Ekonomi Bölgeleri

Başlatan musti, Kas 02, 2018, 01:50 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

doğu

Maasallah dedigimizin üc gun yasatildigi gunumuz dunyasinda simdi bu Libya'daki hukumet ne kadar direnebilecek bakalim. Ki onceki mesajlarimdan birinde de bahsettigim uzere Libya belki de Türk devletinin en guclu oldugu yerlerden biri, cok eskilerden beri.. Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Türkiye ve Libya Akdeniz'de Yetki Alanı Anlaşması İmzaladı

Türkiye ve Libya'nın uluslararası alanda tanınan hükümeti, Akdeniz'de deniz yetki alanlarının sınırlandırılması ile güvenlik ve askeri işbirliğinin genişletilmesine yönelik anlaşmalar imzaladı. Anlaşmalara Libya'nın doğusundaki hükümetin yanı sıra Yunanistan ve Mısır da tepki gösterdi.

Yeni anlaşmalar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün akşam Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez el Sarraj'la Dolmabahçe Ofisi'nde yaptığı görüşmede imzalandı.

Anlaşmanın ayrıntılarıyla ilgili henüz fazla ayrıntı bulunmuyor ancakDoğu Akdeniz'de Türkiye'yle Kıbrıs Rumları, Atina ve AB arasındaki enerji kaynakları gerilimini daha da arttırabileceği yorumları yapılıyor.

Avrupa Birliği dışişleri bakanları, Kıbrıs açıklarında münhasır ekonomik bölgeyi ihlal ettiği savunulan sondaj faaliyetlerinden dolayı iki hafta önce Türkiye'ye karşı ekonomik yaptırımlar üzerinde anlaşmaya varmıştı.

Gerilim Türkiye'yi, Yunanistan ve Kıbrıs Rum yönetimiyle denizcilik ve münhasır ekonomik bölge anlaşmaları yapan bazı Doğu Akdeniz ülkeleriyle karşı karşıya getirirken, şimdi Ankara bölgede yeni müttefik arayışına girdi.

Ankara, Libya'nın doğusunda üslenen Halife Hafter öncülüğündeki askeri güçlere karşı Trablus'taki Sarraj hükümetini destekliyor.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "(Güvenlik) anlaşması, eğitim faaliyetleri tesis ediyor, hukuki çerçeveyi yapılandırıyor ve ordularımız arasındaki bağları güçlendiriyor. Demokratik, istikrarlı ve refah sahibi bir Libya'yı inşa etmeye yönelik bir siyasi çözümü desteklemeye devam edeceğiz" dedi.

Altun'un ofisinden yapılan açıklamada, iki ülkenin "deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasını" içeren ve "iki ülkenin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının muhafazasını hedefleyen bir mutabakat muhtırası imzaladığı" belirtildi.

Çavuşoğlu: "Diğer ülkelerle de zemin uygun oldukça bu tür görüşmeler yapmaya devam edeceğiz"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin mutabakat muhtarası imzalanmasıyla ilgili soru üzerine, Türkiye'nin Güney Kıbrıs Rum yönetimi hariç Akdeniz'de deniz yetki alanları konusunda her ülkeyle görüşmeler yapabileceğini belirtti.

Libya ile de bu çerçevede görüşmeler yapıldığını ve mutabakat imzalandığını aktaran Çavuşoğlu, bunun Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının korunması anlamına geldiğine dikkati çekti.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin bundan sonraki süreçte Akdeniz etrafındaki tüm ülkelerle birlikte de bunu yapabileceğini ifade ederek şöyle devam etti:

"Şu anda bazı ülkelerle bilinen sebeplerden dolayı şimdi yapılması mümkün gözükmese de ileride bunlar da mümkün olabilir. Biz Doğu Akdeniz'de olsun Ege'de olsun her zaman kendi uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımızı korurken buraların zenginliklerinin de hakça paylaşılması taraftarıyız. Bu Kıbrıs etrafındaki rezervler için de geçerli. Bizim kıta sahanlığımızın dışındaki alanlarda da Kıbrıs'ta Rum tarafı ile Türk tarafı arasında buradaki zenginliklerin hakça paylaşılmasının garanti altına alınmasını her zaman savunuyoruz. Bizim pozisyonumuz Doğu Akdeniz'deki bu tür zenginliklerin ve yetki alanlarının sınırlandırılmayla ilgili herkesle çalışarak hakça paylaşımdan yanayız. Buna yanaşmayan ülkeler olursa onların kendi bileceği iş. Bundan sonra diğer ülkelerle zemin uygun oldukça bu tür görüşmeler yapmaya devam edeceğiz."

Libya 2014'ten bu yana biri başkent Trablus diğeri doğuda üslenmiş birbirine rakip askeri ve siyasi gruplarca bölünmüş durumda. Doğuda Hafter'e bağlı güçler ülkenin petrol sahaları ve tesislerinin çoğunu kontrol ediyor ancak petrol gelirleri Trablus'taki merkez bankası tarafından idare ediliyor. Birbiriyle rekabet halindeki gruplar başkente yakın bölgelerde de zaman zaman çatışıyor.

Hafter'e bağlı Libya Ulusal Ordusu (LNA) geçen Haziran ayında yaptığı açıklamada Türkiye'yle tüm bağlarını kestiklerini ve Libya'ya girmeye çalışan tüm Türk ticari uçuşları ve gemilerine "düşman" muamelesi yapacağı uyarısında bulunmuştu. Diplomatlar, Ankara'nın Serraj'a insansız hava araçları ve kamyonlar sağladığını, LNA'in de Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır'dan destek aldığını söylüyor. LNA'ye Fransa ve Rusya da destek verirken, Trablus'daki hükümet de Türkiye'nin yanı sıra İtalya ve Katar'ın da desteğini almış durumda.

Libya'nın doğusundaki hükümet ve parlamento anlaşmayı kınadı

Libya'nın doğusundaki parlamento, Türkiye'yle Trablus'taki hükümet arasında imzalanan deniz yetki sınırları ve güvenlik anlaşmasını kınadı, anlaşmayı Libya'nın güvenlik ve egemenliğinin "açıkça ihlali" olarak niteledi.

Kınama açıklaması parlamentonun Dış ve Uluslararası İşbirliği Komisyonu tarafından yapıldı. Parlamento, başkent Trablus'a Sarraj hükümetinden almak için saldırı başlatan Libya Ulusal Ordusu'yla ittifak içinde bulunuyor. Doğudaki hükümet de, anlaşmayı "gayrimeşru" gördüklerini belirtti.

Yunanistan ve Mısır da anlaşmaya tepki gösterdi

Anlaşmaya bir tepki de Yunanistan'dan geldi. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Libya ve Türkiye arasında her türlü deniz anlaşmasının "çok bariz bir şeyi göz ardı ettiğini", bunun da "bu iki ülke arasında Girit gibi büyük bir coğrafi kara parçası bulunduğu gerçeği olduğunu" kaydetti. Dendias, "Neticede sınırlar üzerinde böyle bir girişimde bulunmak absürt" ifadesini kullandı.

Mısır da yaptığı açıklamada anlaşmayı "yasa dışı" olarak niteledi ve "herhangi bir üçüncü tarafın çıkarlarını ya da haklarını etkilemediğini ve bağlayıcı olmadığını" savundu.

https://www.amerikaninsesi.com/a/t%C3%BCrkiye-ve-libya-akdeniz-de-yetki-alan%C4%B1-anla%C5%9Fmas%C4%B1-i%CC%87mzalad%C4%B1-/5185053.html Mesajı Paylaş

BETONBEY


Trilogy

Yunanistan Başbakanı Miçotakis'e yakın vekil: Türkiye Doğu Akdeniz'de doğal gaz buldu

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de büyük bir doğalgaz rezervi bulduğu öne sürüldü. İddia, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis'e yakınlığıyla tanınan Yeni Demokrasi milletvekili Angelos Syrigos'a ait.

Gazete Duvar'dan Nikolaos Stelya'nın haberine göre Atina'daki Panteion Üniversitesi'nde ders de veren uluslararası ilişkiler profesörü, Kathimerini gazetesi için kaleme aldığı makalede Türkiye'nin geçtiğimiz iki hafta içinde Birleşmiş Milletler'e Doğu Akdeniz'le ilgili bir mektup yazdığını ve Libya'yla yeni bir anlaşma yaptığını hatırlattı; Kıbrıs sorunundaki uzlaşmacı tavrını da değiştirdiğini savundu.
Bu hamlelerin sebebinin 'Barbaros gemisinin Kıbrıs açıklarındaki üçüncü parselde doğalgaz keşfetmesi' olduğunu öne süren Yunan profesör, "Türkiye Doğu Akdeniz'de atağa geçti" diyerek şu iddiayı ortaya attı:

"Türkiye'nin Kıbrıs'taki müzakereleri geciktirmesinin nedenleri başka yerlerde aranmalı. Kıbrıs'ın münhasır ekonomik bölgesinde faaliyette bulunan Türk araştırma gemisi Barbaros, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin İtalyan şirketi Eni'ye lisansını verdiği Blok 3'te büyük bir gaz rezervi tespit etmiş durumda. Şubat 2018'de, Eni'nin kiraladığı bir gemi, Türk askeri gemileri tarafından durduruldu. Ankara'nın amacı, Blok 3'te sondaj, keşif ve değerlendirme işlemlerine devam etmektir. Bu gerçekleşirse, beş partili müzakerelerinin hayata geçirilmesi halinde, Türkiye, hidrokarbon rezervlerini keşfedeceği ve geliştireceği için Kıbrıs ile konumunu eşitlemiş olacaktır".

Türkiye'nin Kıbrıs açıklarındaki petrol ve doğal gaz aramaları ile ilgili benzer iddialar geçmişte de gündeme gelmiş ancak doğrulanmamıştı.

https://tr.sputniknews.com/dogu_akdeniz/201912041040761800-yunanistan-basbakani-micotakise-yakin-vekil-turkiye-dogu-akdenizde-dogal-gaz-buldu/ Mesajı Paylaş

petibor

#184
Ara 04, 2019, 07:23 ÖS Last Edit: Ara 04, 2019, 07:27 ÖS by petibor
Yunanistan dan gelen böyle şok edici haberler çoğu defa doğru çıkmıştır dikkate almak gerek. Türkiye uçak gemisi yapacak diye haber çıkınca bizler bile kıçımızla güldük adamlara şimdi Anadolu gemisini konuşuyoruz. Yıldırım füzelerini onlardan öğrendik adalara yerleştirdiler dediler şaştık kaldık inanamadık bir kaç ay sonra mecbur kaldık 30 Ağustos da sergiledik. SOM füzesinin bile işaretini onlardan almış olmamız gerekir çünkü üfürüktende olsa Yunan seyir füzesi haberi çıktı çizimleri çıktı sonra SOM sergilendi. Adamların uçan kuştan haberi var Fransa dan motoru aldığımızda SOM füzesini öğreniyorlar elbette.

Allahım inşallah 10 milyar varil petrol eşdeğeri gazı bulmuşuzdur. Ama kurban olduğum Allahın her şeye gücü yeter 100 milyar varil karşılığı olsada onun için fark etmez yani ol dedimmi olur bellide olmaz yani ben duamı ettim biliyorsunuz 10 milyar varil petrol diye yıllarca. Mesajı Paylaş

doğu

 Şaşıracak bir durum yok orada buyuk gaz var herkes nasil buluyorsa bizde buluruz, o gemiler uyduruk gemiler degil blof icin alinmadilar gitmediler. Fakat asil onemli konu su; hayat cok gariptir bugun gaz gaz der herkes yarin gazi bataydi da sunlar yasanmasaydi denebilir, tabii bu ilgili diger taraf Yunanistan icin de gecerli. Daha da onemli olan bu isi Amerika ne kadar sahiplenecek konusudur, teror meror bi yere kadar zorlarsin cikarlar da isin icine para girince babasini tanimazlar. Bakin Suriye'de acik secik petrole çöktuk diyorlar gık diyen ? Yani demem o ki ya abd ile bir orta yol bulacagiz ya da Rusya' ya abd isi bitti diyecegiz ki bu yetmeyebilir, baska yol yok henuz hazir degiliz ve dunya da toz pembe degil bize buyuk bir ittifak lazim, hakli olmak yetmez. Mesajı Paylaş

petibor

Farkındalık için internette baktım mukayese için yazıyorum. iddia edilen büyük gaz 170 milyar metreküp bizim yıllık gaz ithalatımız 50 milyar metreküp kadar yaklaşık. Mesajı Paylaş

doğu

https://www.ntv.com.tr/dunya/son-dakika-haberi-yunanistan-turkiye-ile-anlasma-yapan-libya-buyukelcisini-sinir,hodBG0dIT0aizwMJ9K6gSw

Libya'nın arkasında topla tüfekle durmalıyız, eğer bunu beceremezsek ve Libya'daki mevcut hükumet bizimle anlaştığı için devrilirse bir daha kimseyi bulamayız anlaşacak... Mesajı Paylaş

Fearlessleon

Bir barış harekatı neden olmasın ? Veya sadece havadan 100 tane somla müdahale? Mesajı Paylaş

doğu

 Şimdi bu o kadar kolay değil, Suriye operasyonlari bizim arka bahcemizde had bildirme operasyonlariydi. Burada arada koca bir deniz var arti olarak 100 adet som da her derda deva degil, oyle olsa herkeste var yani, olmayanda edinir...Daha akillica yaklasmaliyiz sadece askeri degil siyasi de manevra yapabilmeliyiz. En onemlisi batidan en az bir tane saglam muttefik bulunmali bu konuda. Mesajı Paylaş

warrior

Ben olacağı söyleyeyim o zaman: Libya meclisi oturum yapar ve Türk askerini ülkeyi savunmak için davet eder (aynı Suriye'nin,Rusya'yı davet etmesi gibi) ve bunun karşılığında Türk askeri ülkeye yerleşir,askerlerimizi de korumak için S-400 sistemleri de Libya'da konuşlandırılır. Etti mi bir taşla iki kuş.Hadi bakalım rast gelsin... Mesajı Paylaş

Han

Naylonundan yeni çıkardığımız milyar dolarlık sistemi her an herşeyin olabileceği topraklara mı koyacağız.
  Mesajı Paylaş

warriordoğu

 Sn Warrior bu olması muhtemel bir senaryo fakat bizdeki karşılığı nedir tartışılır ? Bu bahsettiğiniz biraz süper güce özgü birşey, Rusya'da askeri olarak bir süper güç sayılır, savaş bitirecek enstrümanları var sonuçta. Yani Suriye örneğinde mesela Ruslar dağıtılmıyorsa oradaki s400 leri sayesinde olmuyor ki bu iş. Oraya diktikleri bayrak ve vurursan ya sonra ? sorusunun cevabı onları orada güvende tutabiliyor. Koyduğunuz s400 leri iki günde telef ederler bir şeye benzemez. Bu bizim yapacağımız iş değil, biz ya direkt savaşırız diyeceğiz maçası yiyen çıkıp elini o ilk ateşe atacak ya da el altından ne var ne yok yollayacağız fakat resmi olarak inkar edeceğiz. Ve dediğim gibi İtalya ile birlikte görünüyoruz şimdilik ama yetmez bize artı olarak biraz daha kalın bir müttefik lazım, siyasi arenada tek başımıza göğüsleyemeyiz çok para var o sularda çok... Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter