Türkiye Cumhuriyet'inin Denizlerdeki Münhasır Ekonomi Bölgeleri

Başlatan musti, Kas 02, 2018, 01:50 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

doğu

https://youtu.be/9X5o537813w
 
 Yunanistan'a kaptirildigi soylenerek sıkça elestiri konusu olan ada ve adaciklarla ilgili  Cem Gürdeniz komutan baska seyler soylemis... Mesajı Paylaş

BETONBEY

Güzel bir paylaşım, mevcut duruma yönelik Cem Gürdeniz paşa gibi işin profesyoneli tarafından yapılan çok isabetli açıklamalar, konu hakkında net fikir sahibi olabilme babında seyretmenizi tavsiye ederim.

Bu paylaşımı Sakfor'a da taşırsanız arşiv olarak değerli olur kanaatindeyim. Mesajı Paylaş

KarabasanMevcut haliyle Doğu Akdeniz'de East Med boru hattının potansiyeli ve toplu halde faaliyetlerin harita bazlı gösterimi Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

petibor

#213
Oca 01, 2020, 02:09 ÖS Last Edit: Oca 01, 2020, 02:16 ÖS by petibor
Kurban olduğum Allah bütün güzellikleri Türklere vermiş ama iş petrole geldim mi aklında ne varsa artık cetvelle çizmiş sanki petrol sınırlarını bize milim kaçırmamış ne karada ne denizde. Hikmetinden sual olmaz artık illa bir bildiği vardır küsecek değiliz ama hadi müslümana verdi onu anladıkda Ruma verdiğini bizden niye esirgedi anlamak çok zor. Mesajı Paylaş

Energy

Aslında bize verdi ama biz elimizde tutamayıp Rumlara kaptırdık. Mesajı Paylaş

OPTIMUS

Rumlarin oralara gelmesinin sebebi biziz. Mesajı Paylaş

petibor

#216
Oca 01, 2020, 02:50 ÖS Last Edit: Oca 01, 2020, 03:03 ÖS by petibor
Aslında Allah'ın bir suçu yok o Türklere petrolünde gazında alasını vermiş ama biz Selçuklu Türkleri yerimizde durmamışız Anadolu'ya gelmişiz şimdide niye bize petrol gaz vermedi diye sitem ediyoruz. Vermedi değil alasını verdi Kazaklar Türkmenler yaşıyor şimdi ama biz koyduğu yerde uslu durmamışız ki Allah ne yapsın petrol gaz milyon yıl önce pay edildi 1071 den sonra petrolün gazın yerini mi değiştirsin oda ne yapsın yani. Ha allah bizim Anadolu'ya gitcemizi bilemez miydi bilirdi tabi ki ama artık orada biraz galiba sen istedin bunu durumu var. Nafi Allah rızkı kime bahşedeceğinden sual olmaz elbet ama Ruma Yahudiye de verdimmi kalbime bir burukluk iniyo tabi. Mesajı Paylaş

Memocan

Lisedeki tarih hocam bundan 28 sene önce Türkiye'nin sınırlarını siyasiler değil mühendisler çizmiştir demişti.

Birinci Dünya Savaşı enerji için çıkmış, enerji alanları da Osmanlı'nın elinde ama öyle ama böyle Osmanlı'nın iç ve dış hainleri sayesinde biz de savaşa girip, elimizdeki petrol alanlarını kaybettik.

Yani cetveli eline alan Tanrı değil, batılılardı. Mesajı Paylaş

Sihirbaz

İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs EastMed boru hattı anlaşmasını imzaladı

İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs, Doğu Akdeniz'den çıkarılacak doğal gazı Avrupa'ya taşıması planlanan bin 900 kilometrelik boru hattının temelini oluşturacak üçlü anlaşmayı imzaladı.

Doğu Akdeniz'in (Eastern Mediterannean) kısaltması EastMed olarak isimlendirilen doğal gaz boru hattı anlaşması için Yunanistan'ın başkenti Atina'da üç ülke lideri bir araya geldi.

İsrail adına törende Başbakan Binyamin Netanyahu, Kıbrıs adına Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades ve Yunanistan adına da Başbakan Kyriakos Miçotakis yer aldı. İmzalar her üç ülkenin enerji bakanları tarafından atıldı.

Türkiye'nin karşı çıkmasına rağmen ülkeler 2022 yılına kadar nihai yatırım anlaşmasını yapmayı ve 2025 yılında da boru hattını tamamlamayı hedefliyor.

Avrupalı devletler geçen yıl EastMed adı verilen proje kapsamında İsrail ve Kıbrıs açıklarında çıkarılan gazı Girit Adası üzerinde Yunanistan anakarasına oradan da diğer ülkelere ulaştırma konusunda anlaşmıştı. İnşa edilecek boru hattından ilk etapta yıllık 10 milyar metreküp doğalgaz pompalanması hedefleniyor.

Yunanistan'dan yapılan açıklamada İtalya Başbakanı Giuseppe Conte'nin de anlaşmayı daha sonraki bir tarihte imzalayacağı belirtildi.
Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail arasındaki 3'lü anlaşma Rus gazına alternatif olarak değerlendiriliyor.
Avrupa ve ABD'li bazı yetkililer söz konusu anlaşmayı desteklediklerini belirten açıklamalar yaptı.

Üç ülkenin anlaşması, Türkiye ile Libya arasında imzalanan iki mutabakatın ardından geldi.

Mısır'ın yanı sıra her üç ülkenin yönetimi, Ankara ile Trablus'un Doğu Akdeniz'deki anlaşmalarına karşı çıkıyor.

Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan EastMed projesine tepki

Atina'da imzaları atılan anlaşma Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan tepki geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "EastMed Doğalgaz Boru Hattı Projesi'ne ilişkin anlaşmanın imzalanması, bölgede ülkemizi ve KKTC'yi dışlamaya çalışan beyhude adımların yeni bir örneğidir" dedi.

Doğu Akdeniz'de en uzun kıyı şeridine sahip olan Türkiye'yi ve Kıbrıs Adası'nın doğal kaynakları üzerinde eşit haklara sahip olan Kıbrıs Türklerini yok sayan hiçbir proje başarılı olamayacaktır diyen Aksoy, "Bu hususu bir kez daha uluslararası toplumun dikkatine getiriyoruz.'' ifadelerini kullandı.

Aksoy ayrıca, ''Doğu Akdeniz'de bulunan doğal kaynakların değerlendirilmesinde ve ülkemiz dahil Avrupa'daki tüketim pazarlarına iletilmesinde en ekonomik ve güvenli güzergah Türkiye'dir. Buna rağmen hem bize hem Kıbrıs Türklerine işbirliği kapılarının kapatılması, aslında bazı ülkelerin işbirliği yerine kısır siyasi hesaplar peşinde koştuğunun açık göstergesidir. Bu tür kirli hesapların geçmişte olduğu gibi gelecekte de tutmayacağını proje sahiplerine hatırlatırız" şeklinde konuştu.

https://tr.euronews.com/2020/01/02/israil-yunanistan-ve-kibris-eastmed-boru-hatti-anlasmasini-imzaladi Mesajı Paylaş

Karabasan

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

petibor

Hiç inanmayın Türkiye yi tuzağa çekiyor olabilirler. Geri dönemeyeceğimiz meydan okumalarda bulunmamızı teşvik ediyorlardır sonrada bizi köşeye sıkıştıracaklardır. Saddam ada Kuveyt i işgali öncesi böyle şeyler yaptılar adamın cesaretini arttırdılar sonra tepesine bindiler Mesajı Paylaş

doğu

 Abd ye guven olmaz bunu artik bir kosede hep tutalim tutmasina da buda bizde bir paranoya yaratirsa daha tehlikeli. Saddam ornegi sıkça veriliyor, Türkiye Irak degil bu da hep gozardi ediliyor... Mesajı Paylaş

Atılgan

Yavuz'un yeni sondaj rotası Lefkoşa-1 hattı olacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yaptığı açıklamada, Doğu Akdeniz'de devam eden kaynak arama çalışmalarına yönelik sonuçların kamuoyuyla paylaşılacağını ifade etti.

Bakanlığa bağlı ekiplerin Doğu Akdeniz'deki arama ve sondaj faaliyetlerine yönelik destek konusunda yoğun şekilde çalıştıklarını aktaran Dönmez, "Üçüncü gemiyle ilgili alternatifleri değerlendiriyoruz. Mevcut durumda faaliyet gösteren gemilere bir sondaj gemisinin daha ilave edilmesi konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Doğu Akdeniz şu anda yoğun çalıştığımız yerlerden biri ama, geçmişte Karadeniz'de yapılan çalışmalar vardı. Orada da sondaj çalışmalarına devam edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.
 
Dönmez, arama ve sondaj faaliyetlerinin devam ettiğini ve ihtiyaç durumunda üçüncü ülkelerle de sondaj faaliyeti yürütebileceklerine işaret ederek şöyle konuştu:
"Kendi personelimiz, imkanlarımız, teçhizat ve donanımımızla sondaj ve arama faaliyetleri yapmaya başladık. Bu alanda önemli birikim kazanmış olduk. Şu anda Fatih ve Yavuz gemilerimiz var. Görevini tamamlayarak 1-2 hafta önce Güzelyurt'taki lokasyonundan Mersin Taşucu Limanı'na dönen Yavuz sondaj gemisi, bugün yeni sondaj görevi için Lefkoşa-1 hattına hareket edecek."

Fatih gemisinin faaliyetleri hakkında da bilgi veren Dönmez, geminin sondaj görevini dün itibarıyla tamamladığını belirterek şunları kaydetti:

"Fatih gemisi de diğer bir lokasyona hazırlık için Mersin Taşucu Limanı'na gelecek. Oradaki hazırlıklardan sonra yeni lokasyonuna gidecek. Bu işler zaman isteyen ve sabırla çalışılması gereken hususlar. İlk kuyulardan istediğimiz verimi elde edemeyebiliriz, ancak çalışmalarımız devam edecek."

https://www.denizhaber.com/genel/yavuz-un-yeni-sondaj-rotasi-lefkosa-1-hatti-olacak-h83483.html Mesajı Paylaş

TULGA

Dönmez, arama ve sondaj faaliyetlerinin devam ettiğini ve ihtiyaç durumunda üçüncü ülkelerle de sondaj faaliyeti yürütebileceklerine işaret ederek şöyle konuştu:

Bu açıklama ile İtalya ile olan ortak çıkar yakınlaşması başka bir boyuta geçebilir. Buna olası Libya'da elde edilecek çıkarları Rusya desteği ile sağlamamız söz konusu olursa 3. Bir ülke ile ortak arama-sondaj olayına Rusya da dahil edilebilir. İngiltere eklenir mi bilinmez ama kısa-orta vadede D.Akdeniz MEB sınırlarımızı bu ülkelerin vereceği desteklerle, ortak çıkar paylaşımları ile resmileştirebiliriz. Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Güney Kıbrıs: Türkiye son sondaj çalışması için teknik veri çalmış olabilir
 
Güney Kıbrıs Hükümet Sözcüsü Kyriakos Koushos, Türkiye'nin, enerji şirketleri Eni ve Total'in Kıbrıs'ın güneyindeki belirli bölgelere sondaj gemilerini göndermek üzere ayarlanmış teknik verilerini çalmış olabileceğini öne sürdü.

Koushos çarşamba günü yaptığı açıklamada, son doğalgaz arama çalışması öncesi Türkiye'nin sondaj gemisini belirli hedefe yönlendirmesine yardımcı olacak verilere el koyduğunu düşündüklerini ancak Kıbrıslı yetkililerin elinde henüz kesin bir kanıt olmadığını söyledi.

Yunanistan devlet kanalı ERT'e konuşan Koushos, "Şirketlerden plan ve çalışmaları çaldıklarını, böylelikle belirli noktalara gittiklerini söyleyen ve muhtemelen doğru olan bilgiler aldık" ifadelerini kullandı.

Hükümet sözcüsü, Eni veya Total'in bu verileri Türkiye'ye verdiğini düşünmediklerini söyledi.

Söz konusu hedef, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin İtalyan şirket Eni ve Fransız şirket Total'e hidrokarbon aramaları için lisans verdiği alan ya da blokta yer alıyor. İki şirket, Kıbrıs'ın münhasır ekonomik bölgesini oluşturan 13 blokundan yedisinde arama sondajı yapma lisansına sahip.

Koushos, Türkiye'nin "yasa dışı sondaj faaliyetlerine devam ederek uluslararası hukuka saygı duymadığını" söyleyerek "Maalesef Türkiye Doğu Akdeniz'de korsan devlet haline geldi" şeklinde konuştu.

https://tr.euronews.com/2020/01/22/guney-kibris-turkiye-son-sondaj-calismasi-icin-teknik-veri-calmis-olabilir Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter